ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Детски муабети (1-3 годинки) 12 Сеп 2010 16:55 #50970

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Да ве подружиме уште некој ден зашто наскоро се селиме во поголемото детско кафанче ;)

Одиме во градинка, среќни сме, си ја сакаме учителката тетка Драгица :laugh: и само малку се натажуваме кога ќе дојде мама, ептен е нестрплив да излезе да ме гушне, милиот мој:love: . Ова колку да не сум љубоморна на градинката :laugh:
Мамичка во среда почнува со предавања и толку е нестрплива што ги брои деновите и саатите до почетокот на студенстката година :skok: :love:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Сеп 2010 00:56 #51070

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Кинки какви предавања, не сум у тек? Инаку ретко да слушнам вака некое детенце како Алексеј да сака од старт у градинка, баш супер што е таков :)

Ние бевме неколку дена во Охрид и толку се изнаужива ѕверчево, се изнаигра со камчиња на плажа, демек ги фрлаше во езеро, па си пикна у боди цела рака камења :P
Возеше количи, трчаше, му се отвори апетит, па сакаше да проба се можно и ние што јадеме (ја не сум од тие што му даваат се да проба колку и да сака, лоша сум, што да правам :zelen: ).

Се распи сок, 7 месеци немаше пивнато, сега мајка ми му купила нестле од крушка, јаболко, рибизла и грозје и го бендиса, па ај женава секој ден по едно!

Штета времево што ни се расипа инаку ич не бев зёа враќање :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Сеп 2010 19:27 #51380

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Nebo wrote:
Кинки какви предавања, не сум у тек?
Небо, се запишав на факултет, пак :zelen:
Од среда почнува студентската учебна година, редовно ќе студирам психологија - мојот неостварен сон, на Филозофски факултет:love:
Уште еден ден до стартот, едвај чекам, саати бројам :skok:

Мене како ми фали одморр, ух...
Заради уписите само 5-6 дена отидовме на планина и толку. Ни одмор видовме ни ништо.
Од 2005. не сме биле на одмор :emm:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 13 Сеп 2010 19:28 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Сеп 2010 22:13 #51445

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Kinky wrote:
Небо, се запишав на факултет, пак :zelen:

Нека ти е со среќа и со лесно да ти оди, само успеси да си редиш!!! (не е за у темава, ама тука дознав ии сакам да честитам!)

Инаку, таман у Охридон детево си се разјаде, денес цел ден со маки се храниме и буквално ми тера инат, не дека не му се јаде или не му се допаѓа, туку едноставно мене ми прави фаци, ми ја турка раката......
Последна промена: 13 Сеп 2010 22:14 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Сеп 2010 23:17 #51459

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Фала Небо, среќа да ти се враќа:)
Нема офф топик на оваа тема, ова ни е оффтопикарница, да си ја олесниме душичката кога ни треба, да поделиме добро и лошо со форумските другарчиња и да се запознаеме подобро:) . Уживај;)

Не го терај ѕверчето да јаде ако не сака. Можеби му е некоја фаза, протест за нешто, те тестира... во секој случај нема сигурно самиот тој да дозволи да седи гладен, не се секирај. Ќе му помине :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 17 Сеп 2010 16:22 #52783

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Е Кинки ние таман стигнавме во темава големи да пишуваме, вие ќе си одите не е фер :(
Ајде и ние да ви се придружиме во муабетиве, значи откако се вратив на работа после 3 недели одмор, а тоа е од Понеделников детево не ме пушта од сабајле да заминам на работа, ме тегне за ногавица, се влече по мене, некако му бегам, ама го слушам вришти кога ќе ја затворам вратата, веќе е голем разбира се, и кога ќе ми ја види ташната одма вика да не одам негде, ми е жал, ама што да правам, а тек во градинка кога ќе тргнеме, аајјј далеку е тоа....:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Сеп 2010 16:56 #53263

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Сара, ќе ви доаѓам на гости :cmok:
Алексеј исто откако е тргнат во градинка бара повеќе внимание. Кога го зимам после спиење обавезно мора во раце да го носам :laugh: и додека си одиме накај дома ми шепоти на уво колку сум му недостасувала, колку многу ме сакал, едвај чекал да ме гушне... :love: . Душата моја :love:
Јас некако многу спокојно го поминувам овој период на адаптација, веројатно дека тој сака да оди, убаво му е со дечињата, воспитувачките се срциња и не го мислам додека е таму, знам дека е убаво згрижен, јаде и пие, си спие убаво... Понекогаш знае да се натажи или да протестира кога го оставаме, ама чим влезе и ја фати тетка Драгица за рака му поминува.

Јас си одам на факултет и на седмо небо сум од среќа :love: , просто со душа чекам да ги купам книгите и да почнам да ги листам и читам. За сега ми е премногу интересно и забавно, професорите (тие што ги запознав) ни се многу кул, знаат да создадат позитивна атмосфера и да го направат предавањето интересно :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 19 Сеп 2010 16:57 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 20 Сеп 2010 12:12 #53464

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Значи животот ти е песна :laugh:
Супер, чим имаш желба за учење, тоа е супер, и јас учам, ама некако дека одам и на работа и плус дома што попрво, и некако се многу напорно ми доаѓа, ама што се мора, се мора, кај и да е ќе :grr:
Инаку сабајле пак исто, се влече по мене, не ме пушта, вришти, ич не ми се остава, а сега сфатив дека уствари додека сум дома со него - он ништо не јаде, ни еден оброк не го јаде како што си јаде нормално, а додека сум на работа е супер, све си јаде, и ужина, и најверојатно бидејќи цица на секои 2-3 саати се подлажува така, и затоа не ми јаде, можно ли е тоа?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 00:56 #53709

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Сара во врска со јадењето, можеби е така зашто премногу му фали мама, па кога е со неа сака повеќе да се мази, да цица, а не да "губи" време за јадење :) А можеби и него го фаѓаат периодите нормални за едногодишни дечиња (пишував во -Колку количински јадат...).

Јас денес му купив нови патики, смешки живи беше, доѓам дома и мајка ми му вика: "Каде се новите патики?" И он клекнува и со прстето покажува на патиките:) .
Ама беснотилук жив е, нема шанса без каиши да излеземе од дома, трча на сите страни, лета....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 12:36 #53792

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Е за тоа дека му фалам е дефинитивно така, вчера баш не ме пушти од раце додека не легнавме, за беснеење - нема проблем anytime-anywhere :jupi:
Инаку за тоа кога ќе дојдам дома ми гледа во рацете во ташна ми брца дали сум му донела нешто, и ако не му купам нешто мора да го залажам, и ме чуди што викаш, ќе му рече некој кај е кучето (играчка куче во оригинална големина) и оди го носи, кај е шишето - пак оди го носи, абе се разбираат, како сунѓерчиња се :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 13:43 #53826

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Isto i Metodija zaljuben e vo novite patuki i samo gio gali. Nikoj ne smee da mu gi izvadi, samo za spienje :laugh: .

Inace nie pocnavme po malku so kravjo mleko. Mu varam griz i mu pravam popara so biskviti i nekoja zitarka.
Zqsega supergo prifati, bez reakcija i bogami si lapka, a koga mu pravev kasi so adaptirano vo posledno vreme ama ic ne gi jadese.

Seuste ne sme celosno preminati na kravjo, si se doime, ama se nadevam deka ke go prifati i za pienje koga ke dojdi vreme.:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 13:55 #53832

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Izgleda site deca isto pravat. I Damjana stom vidi novi cevli, pa i toplinki odma bara da i gi obleceme. Sega vo toplite denovi odese so toplinki po doma :) Nozete ispoteni, corapite ziva voda - haos. Nikako ne davase da i gi sobleceme. Isto i so cevlite koga i gi zemav. Poluvisoki se za esen-zima, ama nema vrska toa. Pak cel den se gi nosese. I 1 broj se pogolemi i zatvoreni ... taa seta li seta so niv :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 14:04 #53842

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Taka e Damjana, isto i Anja postapuva :)
Iako, golem merak ima i so na mama kondurite da seta, pa koga ke gi oblece, se mi se cini ke ni se kacat komsiite od tropanjeto :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 15:00 #53848

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Здраво мамички :) Еве и јас одамна како не сум пишала во темава. Па да ви се пожалам малку. Пред 3 дена се вративме од одмор. Бевме во Грција и беше прекрасно све. Само имавме еден проблем со Ева. А бе никако нејќеше да згазне на песок. Какан бил и боцкал :muahaha: А бе кичмава ми знае како ми беше. А одиме на плажа, она цело време у раце сакаше. А кога ја чува мајка ми, ја носи на едно игралиште во Карпош 4 кое е со песок и гајле си нема таму, си игра со дечиња. А овде поима немам што и стана. Пробавме ајде и со чорапи, со патики, да не и влегува песок, а бе нема шанси. Дури и седеше на песок голичка, ама ножињата исправени и у вис :muahaha: Смешки живи. Ај се надевам, дека ова е прв и последен пат. Догодина здравје нема да биде така.
А за нови обувки, и Ева така прави :) Многу им се радува и нема шанси да и облечам стари.
Сара за јадењето и Ева така ми прави кога е сама со мене. На одмор ептен забушаваше. А еве сега кога ја однесовме кај баба и, баба си ја ранеше и си јадеше детето. Изводат ептен :) Поздравче!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 15:35 #53860

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
еве јас да споделам искуство деновиве одиме во градинка во поголема група сме и се беше супер бидејќи ни остана едната негувателка од предходната група.е сега има многу дечиња кои се нови едно 10 тина и нормално плачат п сабајлечки не сакаат да одат. и почна моево малку по малку веќе два дена да ми вика мама акам нанам и гледам ја ставаат да нана. и денес ја прашувам негувателката што е работава со заспанава убавица ми вика и сметаат плачките од децава и и пуштаме креветче и си лежи или седи во него и кога ќе се смират си почнува да си игра.имале друго девојче што ги затварало ушите и вакало леле па престанете многу викате. не знаеш дали да се смееш или да ги жалиш тие новите или овие нашиве :) :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 16:24 #53873

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
и ние правевме исто како Ева. :P
годинава пак затоа немавме никаков проблем. Мислам дека и на нив им е чудно, ново нешто, затоа и така прават. Следната година нема да има гајле. Ама затоа уште се нервираме кога ќе ни застане песок меѓу прстињата :hahaha: и вика мама мамамаааа да и го извадам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 18:17 #53917

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
I nie za nekoj den se selime vo temava, pa bi sakala da pravam spanak, i da prasam nakraj stavam celo jajce neli zivo i go mesam da se zapece ,dali smeam da dadam zosto ne e vareno, veke imame probano belka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Сеп 2010 19:33 #53942

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
можеш и сварено да му го ставиш,испасирај го и измешај го спанакот.
п.с Мирка ,син ми ти го бендиса аватарот:laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 25 Сеп 2010 20:52 #55293

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Мамички јас имам едно прашање :) Дали почнавте на дечињата да им давате витамин Д. Колку што се сеќавам во месеците што имаат Р се даваше. Ние уште не сме почнале. И незнам што да и давам. Дали рибино масло како бомбончиња што се тие или пак стандардно само капки вит. Д?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 25 Сеп 2010 21:58 #55303

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
На Ива и ги давам перлите од две години, откако бев сигурна дека знае да голта апчиња. И точно, и ги давам во месеците со букват Р:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Сеп 2010 18:26 #55733

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
гарант има тема за забите на нашите деца ама јас не можев да ја најдам па би сакала да прашам која паста ја користите. ние четкаме заби уште од 1 годинка ама без паста па сега треба да почнеме да се учиме и со паста па незнам која да ја користиме, гледав на chicco и на бекутан.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Сеп 2010 20:35 #55756

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
ние користиме паста за заби со алое вера Forever Bright Toothgel,не содржи флуор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Сеп 2010 22:46 #55768

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Богдана, ќе можеш ли да пишеш од каде ја набавуваш и по која цена? И ние користиме паста за заби без флуор ( користиме да се рече , чат - пат, не е нешто воодушевен од миењето ) , ја купив од Кам маркет ли беше , или некако, ( во Кисела Вода е , одма до едно ресторанче ) и е од линијата на Краснаја - Бугарска фирма, ама добра е , нема флуор, нема шеќер и е на база на камилица , се вика Билкадент 2+
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Сеп 2010 19:25 #56047

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
Те молам Богдана пиши од каде ја купуваш пастата за заби. благодарам
сега имаме еден проблем со градинката ама веројатно ќе мора да направам муабет со воспитачките.
веќе 2 месеци како ќерка ми е без пелени освен навечер и се беше супер кога од минатата недела, четвртокот почна редовно да им се измочкува во градинка.ама и тоа убаво измочкување, ќе си застане ќе си рашири нозе и ќе се измочка. дома немаме никаков проблем, еве за викенд се си беше нормално, кажува за мочкање ама ова со градинкава ми изгледа на некаков револт или слично.а во градинка оди од 25 август значи без пелени е 1 месец во градинка. Чудно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Сеп 2010 21:09 #56071

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
пастата е 500 ден. од линијата Forever Living Products.ја набавуваме од дистрибутер.ке ти пратам линк по пп.:)

п.с натали и ти имаш пп
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: busavo

Најново на форумот

 • No posts to display.