Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Како се успивате?

Ре: Како се успивате? 27 Окт 2010 15:30 #65473

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
сега спие со џивџи, прво него го местиме го покриваме да му бие ладно а после она ќе легне, па ај еедна пиказна па ај сега само уште една моим те некогаш гледаме лисјата заедно она во пижами кај мене во скут покриена и што заврши гасиме тв и одма во кевет и заспана е за 5 мин.

Еден период и јас ја користев бабарога како метод да ми се смири и да легне но видов дека почна потоа да се плаши и од најмал шум кој доаѓаше од надвор ја плашеше, на пример ќе збрмчи кола а она срипуваше, престанав да ја заплашувам и без тоа сега си заспива.
Несака да ја гушнам кога спие вика ми сметаш мамо дај ми само рака и толку.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 05 Ное 2010 17:28 #68989

 • Red Anja
 • Red Anja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 20
 • Карма: 0
Jas go oblekuvam vo vrekicka i mu davam mlekce.Ako e mnogu umoren posle mlekceto go spustam na pernica i vednas se uspiva.Ako ne se guskame malku i koga ke zaspie kaj mene vo pregratka go spustam na krevet i spie do sabajle.Taka e od koga prestana da cica.
Life is an ocean, love is a boat, in troubled water, it keeps us afloat.
Do not regret growing older, it is a privilege denied to many.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 07 Ное 2010 23:51 #69762

 • arriel
 • arriel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Si mieme zapcinja i pravo vo soba ,citanje po edna prikazna za dobra nok,go guskame mikimaus se baknuvame i slatko zaspivaat moite princezi.Taa se nauceni od malecki sami ad zaspuvaat vo soba.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 27 Ное 2010 13:55 #78630

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Сега најново ни е да заспиваме со кукла која и се вика Ина :hahaha: Ќе ја облече во нејзините пижами, и заедно ќе си легнат, ако неа не ја покријам одма се лути, ми кажува демек Ина ке настинела :laugh:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 19:41 #80289

 • Arnaudova Milena
 • Arnaudova Milena's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Ние одкако се роди Давид имаме ист ритуал за спиење како и повекето мајки овде на фоумот.Вечераме,се бањаме и цицајки заспиваме околу 21.00-21.30.Ако го заспива некој друг обавезно прво се изморува од плачење по мене и така заспива сирото.Затоа сеуште неможам барем малку да се опуштам и да излезам некаде со мм.Дење исто заспиваме на цице и спиеме по 1час-1.5 цас.Последнава недела се изнасмеав,беше малку побесен и ми заспа неколку пати додека му давав да јаде и тоа со полно усте храна,а јас го дрмам да ја голтне а тој спие ли спие потпрен на мене.Душиче
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 19:46 #80296

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Po kolku pati spijat denevno i vo koj period vasite decinja, mojot batko spie seuste 2 pati ednas od 11 do kaj 12 i nesto i nakaj 4 do kaj 5 i nesto, ama nesto se mislam dali da mu smenam da spie po ednas veke i onaka kasno legnuva navecer go faka 11.
Последна промена: 30 Ное 2010 19:47 by Mirka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 19:46 #80298

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ne mi e jasno sto se slucuva so Luka, zaspivase dolg period vo 20:00-20:30, meraci i za mene malku vreme. Ama sega veke 3 nedeli vo 23:00-23:30!!!!

Preku den spie po 3 saati posledniov mesec, ama nekolku pati spiese po eden cas i pak vecerta u edinaeset!! Nema smisla...... :dry: Inaku uste so cicanje :da: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 20:16 #80335

 • Arnaudova Milena
 • Arnaudova Milena's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Мирка ние спиевме по двапати на ден до 16 месеци,потоа сам ми покажа дека несака и од тогаш по еднаш.Ке го приметиш,ако во терминот кога треба да заспие тој не кенка,весел е,се смее и сака да си игра,не го заспивај се додека не приметиш дека му се приспива.И пополека самото ке ти покаже ш,то сака и кога сака.Кога ке бидат возрасни ке мораат да стануваат ранобарем сега нека си поспијат повеке кога тие ке посакаат,само да не се претерува во вкупниот број на часови.Читав за деца од 1 до 2 години треба да сијат вкупно 11-13 часа,од кои 1-3 часа преку ден поделени на 2 пати(до 18месеци) а потоа наеднаш,останатото во текот на нокта.Над 2 години останува на 11 часа-1 до 2 часа преку ден еднаш,а остатокот ноке.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 20:19 #80339

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie imame stalno ist ritual na legnuvanje i uspivanje. Preku den legnuva okolku 12 i vo posledno vreme spie po eden cas, a prethodno po cas i polovina. Navecer najdocna vo 20.30 e vo krevet, obavezno se drzime za raka i jas mu peam dodeka ne zaspie.
Mi se slucuvalo preku den da mi zaspie pokasno i da primetam deka nema sam da se razbudi nekolku casa,pa sum go budela za da ne si go rasipe noknoto spienje.
Mi se slucilo da ne saka da spie vo 20.30 pa sum go uspivala i po eden saat.
Znaci mora da se znae vreme na spienje i na ovoj nacin uspeav da vospostavam ramnoteza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 20:30 #80344

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Vi zaviduvam koga ve citam nie kasno si legnuvame i nikako da fatime red da si legne porano a da ne zboram deka noke stanuva da cica po najmalce 4 pati a nekogas i do 7 pati ako ni rastat zabi, mada odamna veke nemame novo zabce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Ное 2010 20:45 #80351

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mirka i nie se budime navecer, dosega naprsti mozam da izbrojam budenje direk sabajle. Cicase do pred 2 meseci i se budese za cice vo prosek 2 pati, a sega isto taka se budi samo da pocuvstuva deka ne e sam, treba da go fatam za raka i da taka da prezaspie.
Poentata e deka tocno se znae koga si legnuva, navecer i preku den, bez razlika na se i da imame gosti toj odi vo krevet:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 09 Дек 2010 16:21 #85348

 • lila
 • lila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Карма: 0
Sekogas so nisane inaku nema nikogas da zaspie. Ednostavno ne e lubitel na spiene i ako ne go nisas i toa malku posilno nikogas nema sam da zaspie, ni mleko niti guskane, nisto... Taka e od kako se rodi do sega, a sega ima 12 kg. Ama ponekogas se slucuva i po cel cas da go nisame ili jas ili mm i da ne upsee. E togas poluduvam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 09 Дек 2010 17:00 #85387

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Lele koga te citam Lila kako za moevo zverce da zboris i nie sme isti si se nauci da go nisame i nejke nikako na drug nacin stalno probuvame i nisto ke go legnam na spalna on se vrti ko prdez ,place mu se spie i ne zaspiva dodeka ne go zanisam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 09 Дек 2010 17:05 #85396

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Е да ви се пофалам мојов првпат спои 5 саати спиење одкако е роден пред некој ден кога ни престана температурата, колку бил истоштен уствари, 4 дена изгоревме температура и после тоа спиеше како бајче, и преку ден и навечер. И не го успав, сирот заспа со температура седеечки, е поарно ќе го нишкам него таков да го гледам ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 09 Дек 2010 23:04 #85699

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
So golemovo nikogas i sum nemala problem,a malovo si e prikazna za sebe,pretezno 99% zaspiva na grada,ova koga e so mene normalno,a ako ja ostavam so sveki,mm sestrami,si zaspiva sama.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 10 Дек 2010 02:42 #85763

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Ние последниве неколку дена навечер заспиваме во дневна на крвет со многу мечинња околу нас па ги стиска ги гушка се трти се врти и заспива на моја голема радост изгледа ќе ја откачиме количката конечно:) . Инаку за дневно прспивање уште во количка
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Дек 2010 00:11 #96867

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Dali e mozno maliot da ne saka da spie veke preku den. Prvo od saat i polovna dojdovme do saat vreme spienje, i taka se namalivme do 20 minuti vo poslednive 3 dena :emm:
Poveke vreme mi treba da go uspijam otkolu sto navistina spie :hahaha:
Mislam deka e mal od sega da go preskoknuva denskoto spienje :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 30 Дек 2010 01:34 #96883

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ива околу втората године престана да спие на пладне, единствено во градинка спие, а дома, нема шанса. Најверојатно затоа што сите деца спијат, и таа нема што да прави друго освен да спие;)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 05 Јан 2011 00:38 #98745

 • bibip
 • bibip's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 30
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
na mojata kukla koga ke i se prespie mi gi nosi pizamite se oblakame i si legnuva ili v krevetce ili na krevet u dnevna go guska plisanoto mace i za 5-10 min.e zaspana
...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 05 Јан 2011 03:53 #98781

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
So malovo mislam deka go fativme redot,ama samo vo spalna koga sme,ja vrtam na strana pokrivam i iako e budna za 5 min.si zaspiva ko da znae deka veke treba da nana...dodeka vo dnevna e druga prikazna ,samo so cicanje zaspiva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 05 Јан 2011 17:12 #98933

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Ma kakov red , vcera legnuvame na spalna dvajcata cica i vikam aj moze ke zaspie , on se nacica i sedna coveceto i pocna da vika nan i legne navaka , legni nataka i mi vika tan(stani) ,nan nan ( da sum go nisala). e ne mi se veruvase luge , i mu vikam ajde golem si legni tuka sam ke nanas i on pak glumi i pomina pola saat i dete nema aber od spienje i vidov zemav go zanisav i zaspa za 10 min.nas uste ni e tesko da zaspieme sami ke popricekame ocigledno.
Последна промена: 05 Јан 2011 17:14 by Mirka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 14 Јан 2011 22:33 #102004

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Poslednive 10 dena maliot si spie po cela vecer :jupi: , konecno se nauci da ne se budi :aleluja: , sega lakse se dise :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 15 Јан 2011 17:55 #102208

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Super MonaLisa , nie uste imame leb da jadaeme zdravje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 15 Јан 2011 19:00 #102212

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ke bide Mirka samo trpelivo, mene duri mi e cudno, sega jas treba da se naviknam da ne se budam navecer :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како се успивате? 15 Јан 2011 20:48 #102223

 • anastasova
 • anastasova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 75
 • Thank you received: 33
 • Карма: 2
MonaLisa и Mirka,одсекогаш ли ви стануваат децата ноќе? Бебушката моја од 2 месеца не се разбудува преку ноќ.Прво спие 11 саати без да мрдне,после мењаме памперс,цица и си продолжува уште 2-3 саата да спие.
Ај се надевам дека нема да си го смени редот,да си бидеме убаво наспани и одморени и бебушка и мама.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.