Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Како се успивате?

Како се успивате? 19 Дек 2009 05:43 #275

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ние прво се галиме, се мазиме, па мама пее или рецитира, и на крај го ставаме ко бајаги Мики Маус да нана, му кажуваме добра ноќ и така гушнати заедно легнуваат :laugh:
Навечер почесто мм го успива и нивното трае пола минута нишкање во раце и префрлање во креветче заспан. А со мене мора ритуали да се прават :laugh:

Денското успивање некогаш ни е такво, а некогаш ако имам работа само кратко се гушкаме и се договараме дека сега ќе легнеме во креветче, дека Мики е многу уморен и му се спие, па он го успива Мики :laugh: :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Одг: Како се успивате? 19 Дек 2009 05:46 #277

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
преку ден е малку проблематична никогаш несака да спие, па малку се лутам јас и кажувам дека за да порасне и за да може да си игра со ноди и останатите мора да спие малце да одмори па ќе ме послуша едвај некако
А навечер скокање по спална, пеење по ред сите научени песнички, па се држиме за рака и нанаме...ние гуснати со малиот Ноди
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 19 Дек 2009 17:01 #426

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
So Mila nemam nikakov problem so zaspivanjeto,i kako bebe ne go sakase niskanjeto ,duri i se nervirase.Koga e umorna i dole na parket ke ja najdam zaspana.E sega ima momenti koga nesaka da spie,toa najcesto se slucuva ako e baba i tuka ,i za da ne i pobegne ona "uporno" nespie :)),no vo toj slucaj ja nosam vo spalna,gasam svetlo,i ona za 5 min.e zaspana.A so malovo doprva ke vidime......:))
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 19 Дек 2009 17:53 #464

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ние се бањаме и малку се гусшкаме,цицаме и готово!Веке нанаме!само се мислам кога ке престане да цица како ке се успиваме....
??
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 19 Дек 2009 18:56 #528

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Најчесто цица, па се мазиме малку, па се нишкаме и заспива.
Може да се случи и додека цица да заспие, ама тоа беше почесто случај до пре некој месец.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 20 Дек 2009 03:17 #766

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Немаме проблем со заспивање, прво ке си изгледаме цртани со зајчето, ке си се галиме и 2-3 мин, во раце држење и одма во креветче :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 20 Дек 2009 03:21 #768

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Nie nemame problem so zaspivanje sam kazuva koga mu se spie,dodusa mu go znam vremeto za spienje ama on sam pocnuva da si gi trie ocinjata i da kenka nervozno,samo go stavam vo krevetce i sam si zaspiva,nesaka nikakvo nisanje,guskanje i sl.E sega ako pa sme nekade na drugo mesto moze da imame problem posto ne mu e poznato pa moze ke treba nekoj ritual da se prmeni
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 20 Дек 2009 03:28 #777

 • pacuvce
 • pacuvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Pa jas imam dve deca i dve dijametralno sprotivni iskustva...So prviot sin macevme maka...Ne samo sto malku spiese,tuku i se niskavme,i se drzevme po celi noki vo race...zatoa sega kicmava ne ja cuvstvuvam...
Koga ostanav trudna so vtoroto dete,si vetiv sebesi deka ako treba na glava ke stojam,ama ke go naucam da zaspiva sam...I uspeav...I mnogu sum gorda...Pieme mleko (vestacko,za zal),zaspivame i vo tekot na nokta voopsto ne se budi,tuku taka pospan samo ke go ispie mlekoto i prodolzuva...
Taka da pravila ne postojat...Edna majka,dve deca,mnogu razliki...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 20 Дек 2009 03:28 #780

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Уф, ве читам и ви завидувам, Павел е право ѕверче кога станува збор за спиење. Понекогас ми требаат и добри 2часа за да го заспијам, не дека јас со сила го заспивам туку мислам дека е инат голем, трие очи, кенка црвени му се очите ама јок бре не попушта и крај. И дење и ноќе иста песна. Ма нишкање, пеење, думкање уф...коа ќе видам дека му се спие мене кошмарот ми почнува. Пробавме методите за успивање да ги пробаме, со плачење, со тешење и подигање ама јок, кога ќе почне да плаче цела зграда ја крева на нозе мислиш некој очите му ги вади и никако да престане заоѓа дри од плачење... липта. Незнам што ќе се прави со ова упивање, многу ми е тешко и не сака со никој освен со мене :S

ллелеле сега видов дека е темата за од 1-3 год, ви се извинувам на сите, ама ако имате совет некој споделете.
Последна промена: 20 Дек 2009 03:30 by JaNiTa.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 20 Дек 2009 03:35 #788

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Prvo ide mienje sreduvanje site saltanati pa legnuva vo krevet i tato cita prikazna pa na tatika mu vika dobra nok i na scena nastapuva mamicka.....e mama pak cita prikazna,ponekogas mi bara i da i peam edna pesnicka si ja imame koga se uspivame (inaku mama e kompozitorot) pa cickame i nanameeee
Pred mesec dena uspivanjeto ni traese po 10 min a sega se uspivame po saat vreme :P
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 21 Дек 2009 14:25 #1815

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Anja veke sama si kazuva. Mama, tate ajde Anja da nani. Obavezno mora so dvajcata. Ke si legne, ke ne gusne i peeme tivko i si zaspiva.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 21 Дек 2009 14:28 #1823

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
лежиме, ми се врти со грбот и обавезно ми вика Гушни ме :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 21 Дек 2009 20:18 #2211

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Пиеме обавезно млекце и после во креветче. Се превртуваме на сите страни, ја преуредуваме постелнината и на крај ќе се умори и ќе си заспие :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 21 Дек 2009 21:52 #2317

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Ние прво пиеме млекце, па раскажуваме приказна, па нанкаме. Инаку, никако не можеме да спиеме без да гушкаме ќебенце. Значи мора да го гушне, за да мора да заспие. Среќа имаме две исти (розево и бело) па ги менуваме за перење. Инаку не заспива никако. Пред пладневното спиење може и малку да се бориме и гушкаме, ама навечер не, затоа што и онака потешко заспива нацечер, па и ако ја расонам тешко нас. Журка до после полноќ :)
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 21 Дек 2009 22:41 #2342

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Е ако имам некаков "проблем" со син ми, тоа е заспивањето, и тоа само последниве неколку месеци,
пие млеко и ако е ептееен уморен заспива за неколку минути со нишкање во релаксатор, или во скут на перница (ова ни е најнов метод, пошто релаксаторот веќе му е мал),
ама најчесто по цел саат се нишкаме, мижи и не се предава, само се крева, трие очи, се буни нешто...Се прашувам кога ќе почне сам да си заспива во креветче
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 22 Дек 2009 00:41 #2406

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
nie do 8 meseci bez problem a sega so 13 meseci otkako pocnaa zabive da ni rastat sto da vi kazuvam....pesni,ora, ludorii,niskanje,skokanje....bog da cuva sme ama se nadevam deka ke pomine
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 23 Дек 2009 00:04 #3489

 • lulu
 • lulu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Карма: 0
pieme mleko i pravec vo krever,ke se gusneme i bacime ke si receme dobar son i se znae treba da spieme.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 23 Дек 2009 01:59 #3538

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Јаде, пие млеко ако му се игра го оставам уште малце да поигра. Облекуваме пижами, им кажуваме на сите Лаку ноќ , убаво да спиеш (на секого засебно), земаме неколку играчки за во кревет и со трчање во спална. Легнуваме во теемница, ги паркираме играчките во гаража и спиеме. Е ако е разигран не кечери сите по ред додека не се измори и не заспие во 5 секунди.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 23 Дек 2009 14:45 #3902

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
иван во последно време со каан на шехерезада заспива гледајки го
јане со цице во уста

иван преку ден не спие
а јане ако го остави брат му на мира ке поспие и преку ден повеке ако не пола саат мах
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 25 Дек 2009 18:19 #5683

 • igi
 • igi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Always look on the bright side of life
 • Теми: 89
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Ние имаме мече Мици.Обавезно мора да е до него.Во креветчето на син ми се Марта,Ноди и Џивџи,покриени а Он спие кај нас во кревет.
Читаме една приказна и заспиваме.Во случај да му текне да станува(финта ми се мочка, а никогаш стварно не мочкал, или ми се пие вода)се убедуваме само да мижи да не спие,зошто ако го види цајчето ќе го кара(така ги вика полицајците)штом ќе ги затвори очите заспива.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 25 Дек 2009 18:29 #5690

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
До пред 6 месеци бевме на успивање со држење во раце-нишкање и ни паѓаа и кичма и грб додуше повеќе на мм, ама понекогаш и на мене.Ама еве сега преку ден дека сме дома само миеме лице и раце и легнуваме сам заспива, а навечер после туширање, облекуваме пижамки, вреќичка, пиеме вода и викаме добро сонче на сите играчки од дента што ги играл го легнуваме во креветче и сам заспива :whistle: .
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 25 Дек 2009 18:35 #5697

 • baby24
 • baby24's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Ooo so toa zaspivanje veke, navecer mora prvo da se iznaigra ubavo se ke rasfrli po soba i koga ke pocne da place bezvrska i da se udira od sto stigne so glavata znam deka i se spie i odma ajde pampa (pampers) da smenime bubu(kebenceto) da go najdeme kaj ni e i legnuvame vo krevetce i nestrplivo ceka mleko i go davam siseto ke go ispie mlekoto i ke stane i stoi vo krevetce i nesto kazuva se smee na svetilkite pa niz prozor gleda i na kraj mama go zima bubu i nejze i ajde nan nan ke ja poniskam i ke zaspie,e sega nekogas mi treba 5 min nekogas pola saat za uspivanje zavisi preku den kolku spiela :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 28 Дек 2009 14:48 #7053

 • Pravnicka
 • Pravnicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Кога е со мене обавезно со цице, со татко му се носат в раце и се гушкаат и така заспива, а во градинка незнам, викаат легнува и заспива без проблем.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 02 Јан 2010 13:22 #9235

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Ах тоа успивање најчесто е кошмар.Пуштаме брм(Ноди) а во позадина поточиња легнува во количка пие млеко и чека нишкање.Е сега нишкањето не е помалку од пола саат ама не смеам ни секунда да застанам одма има протестирање мора да го нишам се додека не заспие.Кога ке заспие за 5 мин мора да го префрлам во креветче и спие после нема гајле.А многу ретко кога е страшно уморен си легнува на кревет пие млекце го гледа ноди и заспива(штета сто е тоа многу ретко)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како се успивате? 02 Јан 2010 20:02 #9293

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Кога беше помал Никола немавме проблем со заспивањето . А тоа и денес важи.
Никогаш не сме се нишкале, лулале и сл. едноставно ќе земеше шишенце со млекце (кога почна да пие од шише, а претходно кога го доев со цицање) ќе си испие млекото и ќе заспие.
Дури некогаш ми е чудно кога ќе кажуваат мајки колку лошо искуство со успивањето имаат. Единствено кога вадеше запчиња или нешто не беше ОК, правеше мали проблеми, беше кенкав и потешко заспиваше.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.