Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Адаптирано млеко 1+

Адаптирано млеко 1+ 22 Дек 2009 02:56 #2475

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Сметам дека е потребна оваа тема за да ги размениме искуствата во врска со тоа какво млеко им дававте на вашите дечиња по навршување на 1-та година (и како млечен оброк и за приготвување на каши), бидејќи според поновите предијатарски сознанија не се препорачува кравјо млеко до 2-та година.
Ние се уште немаме избрано со кое млеко ќе продолжиме,
дали со Нестле Јуниор, Аптамил-3 или некое друго...
Инаку досега бевме на Новалак, но Новалак-3 го нема кај нас, за жал.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 22 Дек 2009 03:00 #2479

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
ja spisav bas sega nie ke se pratime vo razvojot na maleckive eve jas od godinka i davam aptamil 3 a pred toa isto so aptamil pocnav samo sto mislam deka e poskap od drugite.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 22 Дек 2009 05:17 #2592

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Јас на Ива од 12 месеци почнав да и давам кравјо млеко. Такви беа препораките пред две години. Све нешто се менува, не можеш крај да му фатиш. До 12 месеци и давав ХИПП.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 22 Дек 2009 14:17 #2757

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Isto i jas na Anja pocnav od 1 godinka da i davam Nestle Junior.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 22 Дек 2009 14:24 #2768

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Nie pieme HIPP 3. Super go prifati uste od HIPP1.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 22 Дек 2009 19:34 #3207

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Алексеј беше на Нестле јуниор скоро до две години, после почнавме со кравјо и од пред неколку недели со козјо.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 25 Дек 2009 05:56 #5393

 • OlgaA
 • OlgaA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Јас би сакала да прашам каде може да се најде Nestle Junior млекото???? Дали го има во сите аптеки?
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 25 Дек 2009 12:26 #5426

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
OlgaA напишал/а:
Јас би сакала да прашам каде може да се најде Nestle Junior млекото???? Дали го има во сите аптеки?

OlgaA ние го купуваме од Зегин.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 25 Дек 2009 12:31 #5429

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
eci-peci напишал/а:
Сметам дека е потребна оваа тема за да ги размениме искуствата во врска со тоа какво млеко им дававте на вашите дечиња по навршување на 1-та година (и како млечен оброк и за приготвување на каши), бидејќи според поновите предијатарски сознанија не се препорачува кравјо млеко до 2-та година.
Ние се уште немаме избрано со кое млеко ќе продолжиме,
дали со Нестле Јуниор, Аптамил-3 или некое друго...
Инаку досега бевме на Новалак, но Новалак-3 го нема кај нас, за жал.

Eci-peci и јас како тебе бев збунета, не знаев што да правам. До годинка користевме Hipp2, потоа по препорака на педијатарот преминавме на Нестле јуниор. Ни рече на почеток да го мешаме пола Хип пола Нестле, за да се навикне на вкусот. Но не направив така, зашто по вкус ми е исто со Хип, а и Ева одма си го прифати. Иначе исто така ни рече дека во млечни каши, пудинг, сутлијаш... може слободно да и ставам кравјо млеко ама пресно, на варење. Поздрав :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 25 Дек 2009 12:50 #5432

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
И ние пиевме Нестле јуниор, некаде до 18 месеци, после преминавме на Битолско кравјо со мала масленост.. Марија до 18 месеци пиеше Пикомил, а Борјан Аптамил
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 25 Дек 2009 19:05 #5734

 • OlgaA
 • OlgaA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Благодарам на информацијата. Го немам приметено, па затоа прашував. Позз
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 25 Дек 2009 20:09 #5807

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
ОлгаА, Нестле јуниор има во сите поголеми маркети, Тинекс, Веро, Тедико... не само во аптека.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 29 Дек 2009 15:28 #7746

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Јас пред една недела купив од Зегин Нестле Јуниор околу 220ден. беше...Инаку ние пробавме од шише да го пиеме ама некако не ни оди, научени сме на маминото млекце и друго изгледа не доаѓа предвид. Сега за сега го јадеме со кашички и да чукнам во дрво оди добро, само се мислам дали дневно е доволен 1 или треба 2 млечни оброка... :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 00:19 #8065

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Би требало да се 2 млечни оброка,
така пишува и во шемата со слика
www.roditeliideca.com.mk/forum1/53
1--/197----
Андреј пие 2 пати млеко и плус му давам житна каша со млеко исто што се прави, но познавам деца што не пијат никакво млеко откако престанале со цицање, имам едно внуче така што не сака никакво млеко, па му надополнуваат со јогурт и други млечни производи
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 01:58 #8081

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Damjana isto ne saka mleko da pie. Jade mlesci kasi, sega veke so N. Junior (posle HIPP 3), ama nekako ne e dovolno toa. Koga se macam da i dadam poveke mleko, uspevam na 2x30ml da dadam so lizenje casa ... ne saka zasega i toa e.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 02:00 #8082

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Damjana zosto od HiPP 3 ste preminale na Nestle junior? Ima nekoja posebna pricina ili? Ilina pie minium po 3 sisinja mleko na den od 200 ml. Nestle e pozasituvacko ili?
Последна промена: 30 Дек 2009 02:01 by Inicka_08.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 02:40 #8101

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Inicka_08 напишал/а:
Damjana zosto od HiPP 3 ste preminale na Nestle junior? Ima nekoja posebna pricina ili? Ilina pie minium po 3 sisinja mleko na den od 200 ml. Nestle e pozasituvacko ili?
И јас се мислам дали да почнеме со Нестле Јуниор, не знам каков квалитет е, мислам дека е поевтино од сите други, па тоа малку ме ствава во дилема...
А колкава е Илина? чисто ради ориентација прашувам :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 02:50 #8107

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Ilina ima 13 meseci tocno. Ona uste od 9 meseci pie HiPP. Prvo so 1, pa sega HiPP3. Jas edno vreme razmisluvav za Aptamil, ama mi e strav dali ke go prifati, a ne eftin Aptamilot, loso mu e pakovanjeto.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 12:35 #8201

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Ние се одлучивме за Нестле Јуниор по порепорака од Др. Лиде. Пробавме пред два-три месеци со Аптамил да правиме кашички ама некако не го прифати, многу грчеви во стомачето имаше од него и така сега за сега сме со ова, за натаму ќе видиме. Инаку уште цицаме и тоа навечер, преку ден ја нудам ама како и секое дете повеќе сака да си игра отколку да лежи така да во ова време на с.г. подобро навечер отколку ич :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 13:44 #8245

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Nestle junior e 1+ mleko i mnogu e bogato ne samo so minerali, vitamini i proteini tuku i so omega masni kiselini.
Aleksej isto taka ne piese mleko od casa, i seuste ne pie, mu pravam popari i na toj nacin go vnesuva. Samo jogurt od casa pie (a nekad i za nego znae da se pobuni).
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 13:49 #8246

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Pa dobro Kinky ako e za toa i HiPP 3 e zbogateno so se i sesto i oomega masni kiselini, plus demek bilo od bio organsko poteklo.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 30 Дек 2009 14:23 #8264

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ama Nestle junior i NAN se na Nestle, a Hipp 3 e na Hipp.
Razlicni proizvoditeli, a koj sto ke odbere za svoeto dete e veke licen izbor. Nie pravevme kasicki so Nestle junior skoro do dve godini pred da pomineme na kravjo. Go izbravme Nestle po preporaka na nasiot pedijatar.
Sto ne znaci deka e Hipp loso mleko, nemam informacii bidejki takvo nikogas ne sum upotrebila.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 01 Јан 2010 00:53 #9049

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
sandricka напишал/а:

Eci-peci и јас како тебе бев збунета, не знаев што да правам. До годинка користевме Hipp2, потоа по препорака на педијатарот преминавме на Нестле јуниор. Ни рече на почеток да го мешаме пола Хип пола Нестле, за да се навикне на вкусот. Но не направив така, зашто по вкус ми е исто со Хип, а и Ева одма си го прифати. Иначе исто така ни рече дека во млечни каши, пудинг, сутлијаш... може слободно да и ставам кравјо млеко ама пресно, на варење. Поздрав :)
Сандричка, гледам и во вашето мени има јаболко и ориз варен со млеко, значи ставаш кравјо млеко, она што се вари?
Јас си викав сега ако продолжиме до 2-та год. со адаптирано, тоа значи не ќе можам да му давам сутлијаш...а пудинг како му правиш?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 01 Јан 2010 20:49 #9169

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
NAN 3 vs. Nestle Junior ...zosto, kako?
Zatoa sto jas smetav deka po 1 godina treba da pocneme so Nestle Junior. No imavme dosta situacii na netolerantnost kon nekoi mlecni proizvodi, pa smetav deka NAN 2, pa 2 meseca NAN 3 pa posle na Nestle junior ke e postepen premin i deka taka polesno ke go prifati N. Junior. Znaci stravot od reakcijata na nejziniot organizam bese presuden za pienje 2 meseci NAN 3.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Адаптирано млеко 1+ 03 Јан 2010 03:01 #9354

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
cekajte sega me zbunivte, kakva e razlikata pomegu mlekoto za varenje i tetrapak mlekoto?od koga se preporacuva ova sto e za varenje? jas pocnav so aptamil 1, pa 2 sega sme 13 meseci i pieme aptamil 3? se i prigotvuvam so toa mleko pa duri i puding.A na pr. koga davam varen oriz ,prvo si go varam orizot pa posle go mesam so aptamilot i mu doaga nesto kako sutrlijas valjda.???
vie kako pravite?
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.