Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фонд на зборови кај мали деца

Фонд на зборови кај мали деца 03 Фев 2013 09:50 #231314

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Колкав фонд на зборови треба да има на пример едноипол годишно дете? Ние имаме 17 месеци и ги знаеме стандардните: мама, тато, баба, деде, тете, ајде, дај, да, не, ало... Знае да каже како вика мачето, кучето, колата, телефонот, коњчето итн... Знае да ги покаже со прсте деловите на телото, како на пример: носе, очи, уши, пупе, куре :tupco:

Се уште не врзува реченици како на пример дај вода или ало баба, па ме интересира која е соодветната возраст за тоа? :sanka:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 03 Фев 2013 13:21 #231332

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Klaudija, se e individualno od dete do dete. Kaj mene sin mi na godina i pol zboruvase mnogu povekje od kjerka mi na istata vozrast. Se sekjavam deka sin mi koga napolni 2 godini vekje se' zboruvase, a malovo na dve godini uste kazuvase samo zborovi, eventualno dva zbora povrzuvase.
Znam deka do 3 godini se tolerira govorot, ama ako nisto ne zboruva deteto licno mislam deka i porano treba da se odnese na pregled. Sekako za vas ne vazi ova posto vie vekje go imate formirano govorot.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 03 Фев 2013 13:47 #231335

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Klaudija, ne me fakaj za zbor zasto na temava nemam citano edno 2,5 god., ama kolku sto pamtam za dete od 18 meseci e voobicaeno da upotrebuba 5 do 15 zborovi (znaci generalno), vklucuvajki gi i tie-mama, dede, tete... Spored ova sto kazuvas, vie ste super, ne se cudi sega ako preku nok pocne se zivo da povtoruva po vas :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 04 Фев 2013 05:35 #231398

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Klaudija, i kerka mi ne kazuvase mnogu zborovi do kaj 2 godini, tuka veke okolu rodendenot nekoj mesec pred se pusti da zboruva, ete ja sega po 1 godina od togas me sudi, ne se sekiraj super ste.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 04 Фев 2013 06:05 #231403

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Клаудија супер сте со фондот на зборови,не се секирај.Моиве за само 2 недели го збогатија речникот со милион нови зборови.Децата си знаа кога се спремни,џабе ние ќе ги форсираме.За кратко време ќе се изненадиш со цела реченица :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 04 Фев 2013 18:03 #231500

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Еве и јас се мислам околу оваа тема...дали влагаат во фондот на зборови и оние кои не ги изговара целосно??
На пр. за банана вика нана и сл.
Еве ќе го пишам нашиот фонд чисто за споредба со други дечиња. Значи ова се зборови кои ги кажува самостојно кога ќе ги види без да и кажам да повтори или да ја прашам што е тоа.
Мама,тато,баба,ало,лаки (кучето :P ) дај, на, да, не, ќајќе (чајче), шише, бебе, тао (чао или некогаш вика и бај,бај :yes: , пака (патка), нана (банана), бани-бани (кога сака да се бања), тока (топка), кука (кукла)...има уште неколку ама ме смрзе да ги мислам :angry:
Инаку во последниве 2-3 недели забележав дека ДА и НЕ почна да ги употребува смислено. До сега 90% и беше ДА...и за тоа што не сака ти прашај ја она ДА,ДА. А сега вика и НЕ за работи кои стварно не ги сака.
Инаку повторува скоро се...секое зборче што ќе и кажам ај кажи...тоа и тоа. ПОкажува исто многу делови од тело, имаме лепенки на зид па покажува и разликува пеперутка,буба-мара,мириса цвеќе зид :tupco: и сл.
И разбира ама буквално се на пр. донеси ми ја чупалицата :jeee: :jeee: облечи си ги топлинките ( не ги облекува сама ама се мачи да ја погоди ногата), отклучи ја вратата па прво бара клуч и го пика у клучалка...значи многу работи разбира...ама уште нема асално поврзано.
Најдолга реченица и е КАДЕ Е?? :P Едино тоа зборче го сврзува.
На добар пат ли сме??
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 04 Фев 2013 18:09 #231502

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Neznam vo koja tema ama siurno pishuvav nekade.. Ne e vazno kolku deteto zboruva na 18 meseci kolku shto e vazen tekot na zboruvanjeto. Impresivniot i ekspresivni govor. Toj treba da ima neprekinat tek.. prvo kako bebe e zdrav i silen plach, pa guganje, pa slogovi, pa prepoznavanje na imeto, pa ciljai zborovi, kakvi i da se makar i so edna bukva,pa prepoznavanje na slika na zborovite, pa obidi za povtoruvanje na slushnati zborovi vo momentot, pa svrzuvanje, najdesto 2 zbora, pa taka natamu...

Ima deca se mrzlivi vo zboruvanjeto, ama tekot dokolku e kako sto treba togash i na 3 moze da prozbore dete..

Dokolku gledate deka se skoka nekoja faza ili se zakochuva na edna faza bez pomesutvanje vo pozitiva, togash se bara truchno mislenje, i porano.. mrzliv jazik e dijagnoza koja moze da ja ima deteto i da ne zboruva, taa kolku porano tolku pobrzo se tretira..problemi na vnimanie i sll. NO seto toa e vo sluchai kade najcesto ima i problemi na odnesuvanje.

Inaku site do eden gore posochivte deca so normalen razvoj
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 04 Фев 2013 19:28 #231506

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Katerina81 wrote:
И разбира ама буквално се на пр. донеси ми ја чупалицата :jeee: :jeee:
На добар пат ли сме??

Мори, мрдната една :muahaha: Ќе те пријавам у социјално за злоупотреба! :opaa:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 05 Фев 2013 16:11 #231620

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
И јас сум со истата проблематика моментално опседната. Имаме речиси 2 години ама сеуште не поврзуваме повеќе зборчиња. Од многу мала немаше ни година почна да кажува по едно зборче ама сега некако мрзлива ми стои. Се ама буквално се разбира, ништо неможе од око да и избега значи ако таа игра а јас и мм нешто зборуваме таа и на играта обраќа внимание но и нас не прати да разбере што се зборува. Арно ама мислам дека немаме доволен фонд на зборови. Се трудиме секојдневно да ја поттикнуваме да кажува зборчиња како што кажа Меја макар и по една буква да погоди од зборчето. СЕ надевам дека наскоро повеќе ке почнеме да зборуваме. Инаку можеби чудно ама почна убаво да ја нагласува буквата р и буквата л.
Сега моментално најинтересно ни е зборчето кркам - јадам и кал. И на овие два збора убаво ги нагласува р и л. Но деца на нејзина возраст веќе убаво поврзуваат повеќе зборчиња а ние само неколку. Инаку ако ја прашаш како се вика не кажува а кога сака да и ја дадам боенката да бои вели мамо аде дам дучица чите. Тогаш си го кажува убаво името а ако ја прашаш тогаш не кажува.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 14 Фев 2013 11:14 #232600

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Кукличка јас мислам дека е рано да почнат да поврзуваат повеке зборови , керка ми поврзува два како јаде мама , плаче кипи итн , но за повеке јас мислам по 2 год би требало да почнат. И секое дете не е исто , сега едно порано ке почне да поврзува повеке зборови , друго покасно..мислам дека нема причина за загирженост.

Ќерка ми слуша два јазика (македонски и грчки ) сега за сега македонскиот повеке го владее , и јас слушам дека некои деца на нејзина возраст зборат повеке ама пак ке кажам се си зависи од детето :) :foryou:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kuklicka

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 12 Ное 2013 08:50 #245602

 • Kokormanova
 • Kokormanova's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 27
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Развојот на говорната способност на детето, заедно со моторниот развој се главен показател на родителите за психофизичкиот развој на детето. Способноста за зборување се состои од повеќе компоненти. Во говор се вклучени способноста за произведување и изговор на гласови, способноста за разбирање на изговореното, како и способноста за слушање на својот и туѓиот говор. Почетокот на создавањето на говорот се поистоветува со т.н. лингвистичка фаза, односно смислена комбинација на гласови што означува еден збор кој е со некакво значење во одреден јазик. Но кај децата со нормален слух, веќе во фазата на вокална игра се јавуваат првите говорни елементи, како и елементите на мајчиниот јазик како интонација и ритам. Така што говорот и јазикот се поставени на повеќе органски системи меѓу кои е потребна добра синхронизација. Говорот се развива по пат на учење. Ако постои одредено отстапување тогаш се забележува од околината многу лесно, но секогаш треба да се има во предвид дека секое дете како и неговиот развој се индивидуални. Тоа би значело дека одредени отстапувања се толерираат, но ако постои нешто што ве загрижува побарајте стручна помош. Не треба да се претерува со преголеми барања или да се прават споредби со врсниците, но не треба ни да се прави одбранбен механизам и да се теши со фрази од типот - и татко му касно прозборе па еве го сега не можеш да го запреш, машките деца покасно прозборуваат.........
Во нареден пост ќе ви напишам и скала за нормален говорно - јазичен развој, која пак ќе повторам не е строга рамка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Annabel Lee, mamicka, Fairy, Zoja

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 25 Ное 2013 14:48 #246208

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Еве јас апдејт на направам :)
Значи како наполни 2 год. говорот интензивно и се развива. Сега убаво си кажува што сака, дали и каде ја боли нешто, што сака да јаде....си ја разбираме се што сака да каже.
Е сега не кажува песни и приказни се уште....ама брбливка е невидена само меле нешто.
И додека не и одговориш не се затнува!!!
На пр. еј мамо ене врапче...ја загледана нешто...и имаш пак ...мамооо врапче,врапче,врапче,вра.....додека не кажеш да да врапче да...не престанува.
Работава ко вицот....пи*чка реков синко пи*чка :smee1: :smee1:
Го знаете? :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 07 Мар 2014 18:35 #249105

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Na 21 mesec sinko ima mal fond zborovi.
Go razbirame, ne razbira, no go mrzi da zboruva, a toa me zagrizuva.

kazuva: mama, tato, baba, dede, dada, tete, bebe, Ana, Mona ( skrateno od Simona ), gumi, konj, alo, koli ( vo ednina brm ), kaka ( koga e kakan i za palto ), kau ( na baba mu krevetot ), mo ( moliv ), gol ( topka ) golo ( koga e gol - demek golo dete ), Pepe, Z ( za baba mu Zana ), leb.

Kuceto mu e vava, lavot go imitira kako "rzi, mu za kravata, grofta kako praseto, bz bz za pcelata :)


Nom-stop go ucam novi zborovi no nesto tesko ni odi


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 08 Мар 2014 13:03 #249116

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Izabela i nie sme tuka nekade :)
ne se grizi koga te razbira naednas ke se pusti da zboruva. Vo moja okolina inav dva primeri kade do 3 godini skoro i ne sboruvaa odn kazuvaa kolku sega nasive, pa ete sega si kazuvaat po celi recenici. Mojov sekoj den se poveke i poveke kazuva, okolu rodendenot ke se pusti poveke.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 13 Мар 2014 05:54 #249185

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Nas ovaa tema nekako ni e bolna fondot na zborovi kaj sinko e mnogu mal,
topka-KA
fudbal-GOL,baba,tata,dedo,teta
mama vika samo ako mu trebam inace koga mu vikam reci mama vika baba
dada retko vika
tuka-KUKa
za da se vozi u kola -AAAAAAMMMMMMMMMM
i zivotnite gi imitira kuce mace bajce krava konj
e sega dva dena vika za bravo BAVOOO,i tolku poslednive nekolku dena celo vreme brmci nesto ne razbirlivo ama vazno zbori sto nas mnogu ne raduva oti prethodno ne bese taka,Elena mnogu rano mi prozbore i sega baagi se uplasivme pa pred dve nedeli bev kaj maticnata da razgovaram na ovaa tema i mi rece deka ovoj period ne bil za panika deka ke se ispustel da zbori da ne se nervirame togas mi rece da mu zemam pikovit IQ i mu zemav i za ovie dve nedeli od koga go pie dali e do sirupot ili mu dojde vremeto na sinko ima podobruvanje,a za razbiranje znaci bukvalno se razbira uste koga proode razbirase zatvori ja vratata donesi go siseto,malku e i inat mozebi i zatoa ne saka da zbori mnogu.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фонд на зборови кај мали деца 13 Мар 2014 08:22 #249192

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Mamicki, ic ne se sekirajte. Eve i moeto e tuka nekade so vasite po vozrast i da vi kazam deka i moeto tolku zboruva: mama, tato, baba, dedo, teto, bate, dada, kola, kopa (koga ke vidi bager :) ), koda (voda), papa (cao), pate (patiki), kapa, dete, abuka (azbuka), aboka (jabolka), da, ne, nema, dva, pet, pan (za petar pat), kuka (za kapetan Kuka), aka (kuce :) ), mane (mace), koko (kokoska), kaka (koga e kakan), bebe (ova mu e najnovo zosto non stop mu vikame deka ke imame bebe :) ), abus (avotbus), ami (kamion)... i ne mi teknuvaat sega i drugi ima uste nekoj i toa e toa. I jas prvo bev zagrizena, ama gledam pa moeto kumasince ima 2,5 god i uste ne spojuva recenica i zbori nesto pojke od malovo pa ne mu se sekiram tolku. Poleka poleka se ke si dojde na mesto, so vreme...
Последна промена: 13 Мар 2014 08:23 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.