Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Мед

Ре: Мед 14 Дек 2010 20:03 #88707

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
До сега на Стефан му давав ливадски мед. Не го јаде чист ама во чај и сок го пиеме.
Сега добив чист домашен мед ама мешан, не е ливадски, не знам дали смеам да му давам од него, да не е многу јак за негова возраст.
Од друга страна си викам па повеке корист ке има ако му дадам пола лажиче таков мед него од тие што ги купувам од продавница.
Во дилема сум, ако имате некој совет помагајте.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Дек 2010 20:13 #88720

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Mirka wrote:
Jas mu davam vo cajot med a nekogas i taka vo lazice i si go saka.

Мирка немој така чист мед во лажиче, јак за бебешките цревца, погоре мислам Кинки има објаснето... :)

Почнав да му давам ливадски мед на полни 18 месеци, по пола лажиче во млечно житна каша. Некако ми беше страв и не му давав секој ден, сега почнав почесто.
Немам луѓе на кои им верувам и од кои можам да купам домашен, сега за сега купувам од маркет :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Мед 28 Јул 2011 08:02 #146188

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Mnogu se zborubvase okolu toa dekla vo marketite medot ne e 100 % priroden iako na nego pisuva deka e... od kade nabavuvate med?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 01 Авг 2011 16:42 #146692

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mnogu se pisuvase za medot niz forumov,ama po se izgleda vo druga tema :wtf: kje da bese vo nekoja povrzana za imunitetot na malite deca.

nie vo posledno vreme t.e. od koga pocna i kaj nas da se prodava organski i sertificiran med,se takov zemame.malku e poskap od drugite ama barem si siguren vo kvalitetot,sostavot,ispravnosta.go ima po golemite marketi, posleden pat zemavme od tineks na green food.

da imav ,,svoj,, medar sigurno kje se snabduvav od nego,a vo ostanatite medari ne veruvam voopsto.medot vo teglite e se, samo ne med.a bidejki med jademe mnogu,togas odam na sigurna varijanta.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, vistina

Ре: Мед 02 Авг 2011 07:47 #146743

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Во моментов имам купено наш органски ливадски мед (Биокулт) и сум супер задоволна, пак од истиот ќе купам.

Пред некое време некојси медар му продал на татко ми мед, демек чист и не знам што, му се колнел во внуци... Ама кога го пробав, сфатив дека изгледа нема внуци човекот, имаше вкус на прегорен шеќер, изгледаше како сируп (потечен мед не сум видела) и ги имаше сите својства спротивни на патоказите за чист и здрав мед, срамота!!!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Мед 14 Окт 2011 08:50 #159055

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
devojki sakam da prasam koga pocnavte da davate med na bebusite? nie imame godinka i sakam da probam no strav mi e da ne e alergicen ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 10:21 #159066

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Jas mu dadov pred 2-3 dena malku mu se dopadna nemavme nikakvi problemi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 11:09 #159069

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
delfince wrote:
devojki sakam da prasam koga pocnavte da davate med na bebusite? nie imame godinka i sakam da probam no strav mi e da ne e alergicen ?

delfince, mozes da mu dades, samo vnimavaj kakov med. ako ne si sigurna vo domashnite, togas kupecki pa makar i bilo kakov. ima preporaki i za koj vid ne med, temen ili svetol, livadski ili shumski, ama jas imam zaboraveno. se nadevam nekoj drug kje ti pishe ili pobaraj na net.
Последна промена: 14 Окт 2011 11:10 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 11:58 #159075

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
offf pa nema bas da znam kakov da izberam.aj nekoj sto znae neka bide ljubezen da kaze :)
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 12:37 #159086

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
delfince, јас би те советувала да купиш органски мед, ги има во поголемите маркети. Јас му дадов на малиот може и пред да наполни година и не се потресував многу каков (шумски, ливадски..), само ми беше важно органското потекло. Не појави алергија и супер си тераме до денес.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 12:44 #159087

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Мене како ме служи памтењето-на деца се дава посветол мед, тоа е обично багремов мед, а мислам може и ливадски со тоа што ливадскиот мед може да има разлики во бојата и вајда пошто е препораката да е светол мед, треба да се избере светлата варијанта на ливадски. Во секој случај најбитно е да е од проверен човек или проверен бренд кој работи со некаакви стандарди, ете на пример органски мед. Затоа што со медот се праваљт разно разни манипулации, дури и гликозен сируп продаваат како мед, којзнае какви адитиви му ставаат за да има некаква сличност со вистинскиот мед.
Ние со мед почнавме со полни 2 или малку покасно, и мислам прв мед ни беше багремов.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 13:07 #159089

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Neznam dali tuka da prasam dali poznavate nekoj sto pravi priroden propolis so med, neznam dali me svakate na sto mislam , namesto da go davam toj od apteka mislam deka moze da se kupi svezo prigotven , dali nekoj ima iskustvo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 14 Окт 2011 14:11 #159102

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Mirka ako se slusnam so majka mi vecerva ke ti pisam pp za med siguren proveren domasen bez nikakvi dodatoci,moite imaat doma ama mislam deka ne prodavaat poveke zasto ne ni odgleduvaat i ona sto go imaat go cuvaat.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Мед 15 Окт 2011 05:36 #159216

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Srculence fala zlato jas cist med imam od kicevo od prijateli znam deka e najcist , samo me interesirase odva so propolisot kako odi ako nekoj znae neka pise dali koristel.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 15 Окт 2011 05:53 #159223

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Delfince, jas sega posleden pat kupiv koga bese den na medot i zemav organic med. Firmata e Med Bucito od Kratovo. Sum slsusnala pofalni zborovi za niv i kao aj da probame.
OK e medot, zemavme tegla sumski med so maticen mlec i tegla med so aronija. Veke onoj so maticen go zavrsivme sega ke go pocneme so aronija.
Ovoj sumskiot so maticen e dosta gust i e so 2gr maticen.
Jas iskreno nesto mnogu ne se razbiram no mi rekoa deka za decinja mali mlecot vo medot ne smee da preminuva poveke od 2gr, dodeka za vozrasni moze da bide i 5gr.

Imaa dukance porano vo Leptokarija no sega se preseleni nekade kaj nova zeleznicka. Imam brojce ako sakas ke ti pisam po pp.
Inaku imaat i dosta golem izbor osven med so maticen, so aronija, imaat i so brusnica, so orevi, so lesnici, so cimet i drugi.

Mirka, i kaj ovie imase nesto propolis ama kako kapki kako sto neznam, ako sakas ke ti pisam brojce pa prasaj.
trtlata na mamika
Последна промена: 15 Окт 2011 05:57 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Мед 15 Окт 2011 06:42 #159227

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Majsi, kolku pari cinese toj medot so mlec ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 15 Окт 2011 08:19 #159237

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Nataly, mislam deka bese 660den 420gr. Kolku sto jas razbrav deka teglata med cini 260den a mlecot e 200den od gram. Znaci nasiot e so 2gr mlec znaci plus 400den.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Мед 09 Ное 2011 18:38 #163864

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
jas denes i dadov na zenskava malce med ,prvo da lizne pa ako saka da i dadam a taa koga mi go grabna laziceto i trk beganje da ne i go zemam :hahaha: se zgaziv od smeenje

po kolku med moze da i davam vaka dodeka da se navikne na nego i koja e kolicinata sto moze najmnogu da i ja dadam?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 09 Ное 2011 19:05 #163867

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Срцуленце, пробај прво на врвот на лажичката, само колку да проба и чекај неколку дена да видиш дали има реакција.
А колку највеќе....јас давам максимум по една кафена лажичка во денот или едно лепче намачкано со тенок слој мед. Ништо повеќе.
Последна промена: 09 Ное 2011 19:06 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 09 Ное 2011 19:40 #163871

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Malovo seuste nema probano med (ke polnime za nedela 2 god)a i na golemava pocnav da i davam nekade na 2 god.i 7 meseci,pocnav pokasno radi toj strav od alergija
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 09 Ное 2011 19:49 #163873

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас малку побрзав со медот, дадов уште пред 2 месеци, и згрешив. Сум дала 3 пати и секојпат сме имале реакција, првиот пат закачивме некој чуден вирус, наредните 2 пати ќе исповрати се што изел и утредента не му е ништо. Сеуште не сум начисто дали е од медот, ама ќе паузираме некое време.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Ное 2011 06:07 #163898

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Jas mu davam med negde od kaj godinka i nemalo reakcija, mu davam samo ovie ladni denovi i ne sekoj den , obicno pola lazice na den ako e nastinat moze i celo, vo limon, caj, mleko ,ne mi teknalo na lebce da mu namackam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Ное 2011 08:25 #163950

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Ние почнавме со медот пред некој ден. Мислевме да му дадеме само да лизне, па да видиме дали ќе има некаква реакција. Арно ама ова моево бебули си е по благото (исто ко мама :hahaha: ) па си ја изеде цела лажичка. Не даваше татко му да му ја тргне лажичката од уста. Деновиве немаше никаква реакција, па сега пак ќе му дадеме малку.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Ное 2011 16:32 #164040

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Nemame nikakva reakcija na med denes probav da i dadam na lebce ama ne biva go frli lebceto ama tamu kaj sto fatila med so race lize li lize prstinja uff sto se slatki :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 11 Ное 2011 16:41 #164177

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Денес бевме на вакцинирање и докторката во советовалиштето ни рече дека може се да јаде сега освен МЕД :wtf:. Медот дури после 3 години можело да се воведе. Мојов скоро цела година не поминал ден без мед :tupco:
Последна промена: 11 Ное 2011 16:42 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.