Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Мед

Мед 21 Дек 2009 21:38 #2301

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Дали знае некој да ми каже колку мед дневно смее да ручка 17 месечно човече?
??
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 21 Дек 2009 23:21 #2370

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
По најново, пред две години не треба да се дава мед, бидејки е алерген..јас на моите деца му имам давано после 15 месеци по една лажичка на ден..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 21 Дек 2009 23:25 #2374

 • kiki riki
 • kiki riki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 115
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
јас на моите почнав да им давам после годинка и ставав по една лажичка во шише чај, а пиеја 2-3 шишиња дневно
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 14:25 #2769

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
i jas sakav da prasam od koga pocnavte da davate med. Nie veke imame 12 ipol meseci.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 14:41 #2793

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Inicka_08 напишал/а:
i jas sakav da prasam od koga pocnavte da davate med. Nie veke imame 12 ipol meseci.

Pa mozes veke da i davas po malku. I jas toj period pocnav da i davam i sega si go saka.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 18:35 #3072

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Ние покасно почнавме со медот,пред 2-3 месеци,бидејќи е алерген и се плашев,а инаку јаде по една лажичка дневно.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 18:42 #3086

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
јас сега пред еден месец поцнав да му давам.Значи со полни 15 месеци.ама ме интересираше колку дневно смее да јаде мед.Јас обицно му давам по една лажичка,ама некогаш ми се погодат две или пак три.
??
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 18:52 #3102

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Нели е многу 2-3 лажици мед?

На Ивана почнав да и давам ама не го сака, она не пие ни чаеви за да и го ставам во нив, ниту пак јаде бисквити со млеко за внатре да и ставам, вака чист од лажица не го јаде! Незнам како да и го давам? Исто пробав на лепче не го сака.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 18:55 #3109

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Pocnav da mu davam posle edna godinka,a sega go saka samo vo sok
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 19:04 #3135

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Na dve godini pocnav da mu davam, ne direktno vo usta za da ne mu gi gori receptorite za hrana vo hranoprovodot tuku vo ovosna kasicka i vo mleko. Najcesto po dve lazicki na den, veke sme pri kraj so prvata tegla. Imame nas domasen med, od Stogovo, visoko cisto, nezagadeno.
I znaete sigurno no da kazam uste ednas, medot ne se stava vo vrela tecnost i ne zema so metalna lazicka tuku so drvena, plasticna ili porculanska.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 22 Дек 2009 19:09 #3150

 • Anika
 • Anika's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Брзо после првиот роденден почнав да и давам мед, Беровски, домашен од тетка ми и тетин ми, имаат нивни пчели во планините и си вадат мед колку за нив. И го ставам во млако чајче, 1 мала лажичка во 300мл чај. Пие 2 пати на ден.
Во моментов имаме ливадски мед. Еднаш ја начекав како срка мед од теглата како да е кисело млеко. Многу го сака и сега и ја кријам теглата да не ја види :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 23 Дек 2009 04:09 #3667

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Milena pocna da go jade na dve godinki, mi bese strav porano sto si e sigurno sigurno, sega ne go saka da go srka ama vo caj sama bara da i stavam ubavo bilo blagicko :) davam ednas dnevno, citam davate i po nekolku pati na den, ama da ne e mnogu toa?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 23 Дек 2009 04:12 #3670

 • Anika
 • Anika's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Зошто многу, нема гајле, Милена е големка, можеш слободно да и дадеш и по 2-3 лажички на ден во чајчето. Подобро тоа одколку шеќер. Барем јас и давам и не ни бројам колку сум и дала.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 23 Дек 2009 05:26 #3716

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние почнавме со медот после наполнети две години. Не сум и дала на лажиче никојпат, си ја знам каква е, нема да сака. И го ставам во млако млеко, обично во тоа поручек пред спиење што го пие. И ставам една и пол лажичка одприлика. Првиот пат кога и дадов, и беше чудно млекото и нон стоп го тргаше шишето, и полна да вика ооо колку е слатко :laugh: па сега не ни приметува разлика. И сега од скоро почна да пие чај, ама во многу мали количини, како и да е и го засладувам со мед.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 23 Дек 2009 14:09 #3866

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
ani напишал/а:
Брзо после првиот роденден почнав да и давам мед, Беровски, домашен од тетка ми и тетин ми, имаат нивни пчели во планините и си вадат мед колку за нив. И го ставам во млако чајче, 1 мала лажичка во 300мл чај. Пие 2 пати на ден.
Во моментов имаме ливадски мед. Еднаш ја начекав како срка мед од теглата како да е кисело млеко. Многу го сака и сега и ја кријам теглата да не ја види :laugh:

Anika i nie imame berovski, domasen, na planina imame pceli. Sega imame borov i livadski i onoj so sake. Anja livadskiot najveke go saka. Pasija mu e na svekor mi proizvodstvoto na medot. Najubav e berovskiot, neli,? :):):)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 23 Дек 2009 14:48 #3903

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
и иван сака мед сам оди да го земе и по две лажички јаде а го сака и со лепче намачкано си јаде
зимам од кам маркет шумски а зимав и од соњамфк
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мед 23 Дек 2009 15:18 #3928

 • Anika
 • Anika's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Да најубав е и најчист :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 21 Сеп 2010 13:38 #53822

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas pocnavda mu davam med pred 2 nedeli, prvo malku rastopen vo cajce i epten go bendisa.
Sega skoro sekoj den mu davam bidejki saka da si ja zablazi dusickata. :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 23 Сеп 2010 20:19 #54583

 • sunrise
 • sunrise's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 39
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Јас на ќерка ми почнав мед да и давам после две годинки и многуууу го сака. Мораме да го криеме :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 29 Сеп 2010 13:31 #56241

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Jas na kerka mi pocnav uste od 2 godinka vo cajce da i go avam sega imame 2,5 godini i sekoe utro na gladno po edna lazica i dava med, taa saka uste ama ne i davam poveke posle medot i davam mleko zamlaceno so b-kompleks granuli i taka ke i se rastvori medceto zada ne i bide mnogu jako:roll: :da: :puf:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 16 Окт 2010 18:02 #61999

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Jas pocnav na kerka mi da i davam med po polovina lazice so biskviti rastopeni vo mleko na 18 meseci. Sega veke i davam po edno celo malo lazice ili so biskviti i mleko ili vo malku izladeno cajce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Дек 2010 03:16 #85772

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Јас почнав на Мила да давам мед пред месец дена во млеко секое сабјле обавезно
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Дек 2010 17:19 #86070

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Jas mu davam vo cajot med a nekogas i taka vo lazice i si go saka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Дек 2010 17:27 #86077

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Nie pred 1 mesec pocnavme so med. Livadski, svetol med ni preporacaa za pocetok. Po 1 lazice dodavame vo kasata 7 corn. Sekako ne e blaga taa kasa, pa vaka ubavo i doagja.
Последна промена: 10 Дек 2010 17:32 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мед 10 Дек 2010 17:56 #86092

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Medot ne smee da se dava najmalku do 1 navrsena godina na deteto, ne samo zatoa sto e alergen tuku i zatoa sto moze da predizvika botulizam.

Hrana koju bi trebalo izbjegavati prvoj godini života

Neke vrste hrane mogle bi izazvati alergijske reakcije u tako male djece, stoga bi ih trebalo potpuno izbjegavati.
KRAVLJE MLIJEKO - riječ je o čestom alergenu. Vaše mlijeko i nakon godine dana nastavlja biti bolji izbor od kravljeg mlijeka. Zapravo je jedino mlijeko koje vaše dijete treba - vaše mlijeko. U nekim dijelovima svijeta odrasli uopće ne piju kravlje mlijeko, ali im, uz kvalitetnu prehranu, to ne smeta da budu sasvim zdravi. Ako dijete nije dojeno, kravlje mlijeko ne mora biti jedini izvor kalcija. I mliječni proizvodi uvedeni u prehranu s 10 mjeseci su isto tako dobar izvor kalcija. 100 ml kravljeg mlijeka ima nešto manje od 110mg kalcija. Osušeni peršin ga, primjerice, ima čak oko 1400mg na 100g. Drugi dobri izvori kalcija su šipak, bademi, peršin, lješnjaci, kelj, suhe smokve, bijeli luk, grah, slanutak, suhe marelice, poriluk, raž.

JAJA - cijela jaja izbjegavajte tijekom prve godine. Počnite s tvrdo kuhanim žumanjkom nakon 10 mjeseci života. Bjelanjak je jaki alergen.
PRŽENA HRANA - prženu hranu nije dobro davati djetetu do drugog rođendana.

SOL - može preopteretiti djetetove nerazvijene bubrege. Osim toga, dijete ne treba navikavati na okus slanoga jer to formira njegove prehrambene navike za čitav život.

MED nikada ne dajte djetetu ispod godine dana jer može sadržavati bakteriju koju dječji probavni i imunološki sustav ne može podnijeti i koja uzrokuje dječji botulizam.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.