Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Што кога детето одбива да се капe?

Што кога детето одбива да се капe? 16 Јул 2012 15:39 #207488

 • mama 26
 • mama 26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Имам ваков проблем барав ваква или слична тема но неможев да најдам па ако има некаде ќе ве молам да ја избришете оваа и да ме посочите каде да најдам решение за мојот проблем.А незнаев баш ни какво име да и ставам.
Мојата 2 годишна ќерка извесен период одбива да и го измијам главчето ке плачи во купатило и никако со триста маки па вика страв и било па во очи и скока како петел во кадичката ќе ве замолам за совет како да постапам па секое капење излегува со сапуница на главчето.
Животот е прекраток-живеј го,не ми се мешај во мојот,јас го живеам секој ден како последен,а ти како сакаш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 16 Јул 2012 17:48 #207495

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Прво пробај го на твоите очи шампончето, можно е стварно да е непријатno за очињата и ако е така смени го. Второ, не и ставај вода директно со туш на главчето туку пробај кај тебе во дланка и намокри и ја косичката прво одпозади па полека кон челото и пробај да не и влезе вода во очињата. Кога ја плакнеш, пробај со едната рака да го држиш челото а со другата да полеваш за да не и влезе пак сапуница во очињата. Тоа се обично само периоди кога одбиваат ама знаат да бидат напорни.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 16 Јул 2012 18:00 #207496

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И ќерка ми имаше ваква епизода, плачеше кога и ја мијам косата. Проблемот беше што таа гледаше со отворени очи додека ја плакнам косата, па очињата и се иритираа. Затоа и јас почнав наместо со млаз вода од туш, косата да и ја плакнам со пластична чаша. Така помалку и се слеваше вода во очите и ја надмина оваа фаза.

Сега едвај чека да ја бањам :vase:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 02:07 #207504

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
kerka mi ja imase ovaa faza pred 1 mesec, ne mozevme da ja naterame da ja iskapime nekolku dena, ednas ja iskapivme so placki i cela se vitkase, mi bese strav da ne padni na plocki. Da ne bese brat mi koj i kupi edno delfince za vo voda ne znam sto ke pravevme, sega ne mozam od voda da ja izvadam. Ne saka i sega koga i ja mijam glavata, ama i velam da da navali nanazad i ne i odi sampon vo ocite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 05:00 #207534

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
И јас ги мијам моите со главите наведнати наназад, така да не им оди вода во очите. Побарај, нудеше некоја членка тука на форумов капи-штитници за капење, може тоа да ви помогне.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 05:24 #207541

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ние поради тоа што го печеа очињата од сапуницата, користевме само Нивеа шампон за бебиња долго време. И кога се бањаше ставаше раце на очите, да не му оди пења на лице или пак во очи, а јас го оставав така, оти не се бунеше. Понекогаш за да не прска вода нанадвор кога ќе ги раширеше рачињата, со мојата рака му држев над лицето да не му оди вода. или ќе му кажев малку наназад да се навали, па со многу слаб туш ќе му ја миев главата и внимавав да не му оди нанапред....еее све сме пробале :D

сите дечиња поминуваат низ таа фаза и само треба да ја најдете финтата, трпеливо и без нервози. ќе помине.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 07:07 #207559

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Leto e sega ... napolni kada i stavi igracki vnatre. Potoa primeni gi drugite finti ...

Inaku neznam dete so saka da mie kosa. I kaj nas na sekoe vleguvanje vo kada se postavuva prasanjeto: A kosata ne? Ne ne ne kosata ... i taka :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 07:46 #207562

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Еве ние немаме никаков проблем со миење на косата. Дури и сам си ја трие и проверува дали сум му ставила шампон. Понекогаш, додека јас го мијам по телото, сам ја става главата под чешма, само предниот дел, па се трга и се смее додека гледа како дотекува млазот и пената од шишките :).
Користиме само Mustela и не пече во очи, сум пробала. Неколку пати пробав со друг шампон и се гледаше дека му смета, почнуваше да ги трие очите, ама пак не се бунеше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 18:21 #207591

 • mama 26
 • mama 26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Фала ви на советите ќе пробам со све што ми кажавте а можи и да ја пече немам пробано баш ќе видам инаку користиме бекутан од раѓање па све до ден денес додека и беше пократка косичката све си беше ок сега и е долга и никако па никако,а не сака да се навали ни наназад малце како здрвена седи и кога иде водата на очиња ке скокне и одма се мести да излезе цело мало знае дека ние се капиме.Ке пробам со секој совет ако не ќе следи шишање :aham:
Животот е прекраток-живеј го,не ми се мешај во мојот,јас го живеам секој ден како последен,а ти како сакаш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 17 Јул 2012 19:01 #207597

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
se prijavuvam vo plackite
se sekavam deka sum placela koga trebase da mi ja mijat kosata ;)
mama26 ste probale so glavata nadolu nanapred nad kada ili korito? ne odi voda vo oci ,jas i dendenes vaka mijam kosa , ne sekogas ama se slucuva
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 18 Јул 2012 04:02 #207624

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Mama26- ne gi iscitav prethodnite postovi ama vo momentot mi tekna za edno detence koe mnogu mrazese mienje na kosa, mi bese komsice abe vristese pistese mislis go kolat. Majkata negova zemase ubava golema krpa i ja stavase na celoto i pokrieni ocinjata i mu ja plaknese kosickata nanazad.

Znaci ubavo zdiplena za da gi pokrie osetlivite delovi, e sega i krpata neli natopena- ama kosata isplakneta.:)

Probaj.- iako moze nekoj pogore go ima napisano toa. Pozz

Edit: zaboraviv da dodadam-mojata bivsa komsika koristese isklucivo Bubsen-kupka-lavanda, kamilica i sl (i jas go koristam samo toj od raganje) na nego pisuva deka nemora da se plakne-neli ako za sekoj slucaj planenketo-mienjeto se pretvori vo poplava :laugh: Kapis ;)
Последна промена: 18 Јул 2012 04:05 by Bubbi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 18 Јул 2012 05:34 #207637

 • mama 26
 • mama 26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Малата ми е многу темпераментна дури и можам да ја наречам хиперактивна мрда сто на сат ај сум пробала наназад со главчето ќе седи две секунди и одма се исправува со главата и следи вода во очи и скока,ај нанапред пак исто некоја секунда и одма ќе се крене пак следи истото.Е сега ќе пробам со крпа како што рњче Бубби или на крај ќе земам од тој шампонот што не се плакне и ке исплакнам колку што се може ќе пробам со сите совети од мамичкиве и тоа дури не се среди ситуацијава.поздравчиња до сите :foryou:
Животот е прекраток-живеј го,не ми се мешај во мојот,јас го живеам секој ден како последен,а ти како сакаш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 05:16 #222079

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
jas imam golem problem so banjanjeto,sekoe banjanje mi e maltretiranje..
Vristi ,place urla,ne saka i ne saka,vo kada ja banjam taman ke ja stavam,pocnuva da place deka ne saka,gotovooo i slicno,i se mi e nabrzinski i bez lezet ...pak se nadevam deka e period nekoj
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 06:59 #222121

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Ние овој период го решивме така што престанав да ја бањам во кадичка, туку со туширање (и тоа прво само со рака или со лонче даваше да ја плакнам, и тоа подолго време). И тој период ни е до сега :) само туширање прифаќа, ама така си ужива.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:29 #222128

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Кај нас се јави проблем да не сака да се бања зошто се плашеше да влезе во купатило поради машината за алишта. Го туширав со сила, не сакаше ни во кадата, ни во кабината, со погледот само накај машината, а ако влезеше мм и случајно се допреше до неа почнуваше да вреска.

Решението беше топчиња :). Имавме дома 100-ина топчиња, од оние пластичните што ги има во игротеките. Така стое во кеса, зошто не му беа интересни растурени низ цел стан. Ги ставив сите во када, ја наполнив со вода и кога ја виде тоа беа радости невидени, шлапкање, па играње со нив. И така 2 пати неделно имаме игротека во купатилото :). Полека, полека од пусти мерак за топчињата и стравот го совлада, па сега знае и неколку минути кога е центрифугата да ја гледа како врти :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:40 #222136

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
I nie imavme faza koga ne sakase da se banja. Nikogas ne otkriv od sto bese, no kako sto dojde taka si projde, samo od sebe
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:41 #222138

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И Андреј дава невиден отпор кон бањањето, веќе душман ми е кога треба да го бањам, мора двајца да бидеме, и јас и мм. Што не сме пробувале, од играчки во када, до мама во када, дада во када, вришти и вришти....што вика blue eyes, баш бањање без лезет.

Дури и на море не сакаше да влезе во вода...

Не знам од каде таа одбивност, си викам да не сму пуштиле некогаш потопла вода па се исплашил ????? Ама ова е од бебе ваков, од првите мееци.

Ете со големата го немавме овој проблем, т.е.си уживка кога се бања.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:48 #222140

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Nie imavme eden period koga nesakase da se banja (a od koga e roden uziva vo banjanjeto duri vojna e da go izvadime ) ama kaj nas bese problemot sto se plasel koga mu ja mieme glavata voda po lice sto mu se sleva i si najdocme finta kako da go resime problemot i sega pak si uzivka vo banjanjeto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:48 #222142

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Кај мене големата веќе сама се бања и ужива во тоа. Пее и останува во купатило по цел саат, тинтрајќи се :oblace:
Помалата сака само да се тушира, а ако треба да и ја измијам косата, плаче, зајдува. За среќа се уште немаме многу коса па брзо завршуваме, само со едно шампонирање. Не знам што да правам? И ставам играчки околу неа, ја залажувам, но сепак плаче кога ќе почнема со косата. Инаку во море сака да гњури, нема никаков проблем кога ќе и ја намокриме косата, ама во када е ужас.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:51 #222143

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Elias od prvoto banjanje na 3 dena (jas samata go imam banjato vo bolnicava) vristese vo voda... Znaci nemam taka nesto videno, a imam x deca banjati inkl. site moji vnuki, a gi nema malce ;) Taka si bese so meseci, pa citav po internet i probavme da go banjame so nas i so pelena/corapcinja, taka najdov na edna stranica sovet... I koga so mene prv pat se banjase, mi bese jasno sto mu e problemot, mu bese pretoplo. On si e kako mene i ne saka 37 gradusa voda, od kako mu pustav poladno bese ok... I taka cekor po cekor pocna da ja saka vodata, pa odivme na Babyswimming i od togas mnogu saka...Ama treba vodata da e poladna...

A za kosa mijenje isto ne bese nekoj hit, makar sto jas do 2,5 godini go banjav samu so voda bez sampon. Sega na skoro 5 imame ednas na nedela banjanje so sampon i mu najdovme care, on sam si se gmurka vo vodata i jas posle mu go skidam samponot... Inace se imame banjato i so ocila za plivanje za da gi cuva ocite od samponot :D
Последна промена: 20 Ное 2012 07:52 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 07:59 #222145

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Јас мислам дека ова е затоа што некогаш се исплашиле при бањање.
Кај нас Филип даваше еден подолг период отпор, баш како што вика Анабел дури ни на море не влагаше во вода. Ама, ете помина тој период, па сега со мерак го гледам како плива на базен :roll:
Ана во принцип не била проблематична на ова поле, ама имаше еден период кога и таа ми даваше отпор за миење на главата, најверојатно пошто и се слеваше вода со сапуница во очите. Откако се научивме да ја крева главата нагоре и да гледа во таван додека и ја мијам косата немам никаков проблем со бањањето.
Последна промена: 20 Ное 2012 08:07 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 08:06 #222149

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
Mama Sani wrote:
Кај мене големата веќе сама се бања и ужива во тоа. Пее и останува во купатило по цел саат, тинтрајќи се :oblace:
Помалата сака само да се тушира, а ако треба да и ја измијам косата, плаче, зајдува. За среќа се уште немаме многу коса па брзо завршуваме, само со едно шампонирање. Не знам што да правам? И ставам играчки околу неа, ја залажувам, но сепак плаче кога ќе почнема со косата. Инаку во море сака да гњури, нема никаков проблем кога ќе и ја намокриме косата, ама во када е ужас.

mama sani probaj glavata posebno da i ja mies taka nadolu spustena i krpa neka drzi na liceto ocinjata da si gi pokrie , moja prijatelka taka go resi problemot
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 20 Ное 2012 08:16 #222150

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Јас пак кај Ива обратно го решив проблемот, ја ставав мојата рака на челото (онака како сенка да и држам над очите) и и ја навалував главата наназад, она од раката не го гледаше тушот, ем вода не и иде во очињата, и престануваше да плаче...ама овој проблем ни траеше кратко :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 20 Ное 2012 08:16 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што кога детето одбива да се капe? 04 Фев 2013 13:29 #231470

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
eve sega vriskame bez tapunceee (misli na sapunce), neznam sto i stana ne saka sapunce i godovo, a se banjame so mustela, ne e nekoj sapun sto luti
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.