Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Адаптација во градинка (јасли)

Р​​е:Адаптација во градинка (јасли) 01 Авг 2012 04:44 #209174

 • boni25
 • boni25's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 0
Прашање до мамичките на форумов, не видов на форумов посебна тема за јасли па решив да пишам тука, мајка сум на 4 месечна ќеркичка , за некое време од 2 месеци мозеби ќе морам да тргнам на работа а тогаш ќерка ми би имала само 6 месеци, баба сервис немам, во зени и немам некоја доверба, нели секоја мајка си мисли дека како што таа си го гледа детето никој не може подобро, е сега колку што знам во државните градинки упишување во јасли е дозволено од 9 месеци ( поправете ме ако грешам) не сум сеуште добро упатена , а и не сум сигурна дали би оставила бебе во јасли во државна градинка, кога ќе поптпорасне малку не викам не, е сега не знам од која од сите приватни градинки кои ги наведувавте на претходните страни чуваат и мали бебинја и која е најмалата возраст на којашто може да бидат оставени, исто така ме интересира што конкретно се прави во јасли, дали бебинјата се оставаат само во креветче или се посветуваат на нив, се занимаваат , си играат, стварно немам досега посетено ниту една градинка и стварно не знам што да очекувамкогаќе почнам да барам, дали е дозволено да се носи храна од дома, на пример мојата е на ад, и сакам истото то да и се дава и таму, под никаков услов кравјо млеко, ве молам пишете ми што знаете од јаслите од ваче искуство бидејќи немам никој близок што си го дал детето на толку рана возраст во градинка.
Последна промена: 01 Авг 2012 08:23 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 01 Авг 2012 06:21 #209191

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Vo Ips ima jasli od 7 meseci mislam, imash opciha da si nosish svoja hrana i mleko. Samo mislam deka im e komletirana grupata. Sekogash mozesh da se javish i da odish da gi posetish vo rabotno vreme pa da si procenish dali e dobro za bebushot, iako moj sovet ti e na tolku malo bebe sepak da go cuva nekoja sovesna zena
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 01 Авг 2012 08:24 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 01 Авг 2012 08:13 #209206

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Државните градинки згрижуваат дечиња од 8 месеци во јасли, најчесто групата им е со помалку дечиња за да можат негователките да се посветат. Овие групи немаат воспитувач, ниту пак работат според некоја образовна програма. Најчесто си лежат во креветчињата и им даваат играчки адекватни за нивната возраст. Не сум сигурна дали е дозволено да се носи храна, односно млеко, ама би требало АД да е дозволено.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 01 Авг 2012 08:25 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 17 Окт 2012 12:27 #217974

 • mama Anetka
 • mama Anetka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
zdravo Mami4ki
sakam nesto da se posovetuvam so vas
Mnogu mi e maka.Moeto sonce pred eden mesec trgna vo gradinka edna nedela odese mnogu radosno a potoa pocna da place kazuva deka se plasi od ucitelkata i iskreno da vi kazam nitu jas ne sum zadovolna zenata premnogu vika gi kara ama vo toa vikanje vnesuva nervoza i lutina.Decata koi od lani idat vo taa inaku drzavna gradinka kutat ama site roditeli na decata koi sega pocnuvaat se zalat bidejki vo gradinkata ima mnogu propusti nautroi nekogas gi zema vospituvacka od druga grupa od prv den ne im pomagaat da gi soblecat cevlite po cel den e prozorot otvoren pa tret pat za eden mesec sme nastinati, ama najmnogu me luti silnoto vikanje. Imam pretstava deka voopsto ne se grizat za decata.Od tolku silno vikanje na dete koe se plasi mozat da mu se sozdadat dopolnitelni problemi.I taka eve se macime so lazenje ideme ama dzabe e nautro se kine od placenje. Inaku licno ja slusnav vocpituvackata 3 pati kako se dere kolku glasot ja drzi, deka stom deteto odbilo da jade deka cel den nikoj nema da mu dade da jade. I sakav da porazgovaram so nea a taa drsko mi rece deka jas sum bila vinovna sto deteto bilo privrzano i jas sum im sozdavala problemi sto tolku se grizam pa duri i deka sum imala problem so nea izmisli deka i se zakanuvam ama dzabe mi bile zalbite bidejki nejze gradonacalnikot i bil vrska. Mnogu sum razocarana i duri se plasam da go nosam vo gradinka.Bev vo upravata za da gi zamolam da ne prefrlat mi kazaa nemalo mesto vo nikoja druga gradinka osven vo nasata. Ve molam za sovet
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 18 Окт 2012 00:41 #218015

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
lele jas da sum bi e..la mater na ucitelkata..fino lepo le si odis prvo kaj psihologot na razgovor,pa kaj direktorot..megutoa najdobro e da se organizirate poveke roditeli...za da ima efekt..
ne znam za koja gradinka stanuva zbor ama nie ednas koga ke zalevme imase efekt..inaku nasata e grdainka srnicka..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 18 Окт 2012 02:26 #218017

 • D-r Galina Dimitrova
 • D-r Galina Dimitrova's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 7
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Definitivno, prijavete. I ako ne se promeni nishto sekako smenete ja gradinkata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 22 Окт 2012 10:14 #218534

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
ние веке 8 месеци одиме во градинка, едната учителка е памук ама другата, детево почна да кажува за мочкање уште пред 5 месеци, сега скоро секој 2 дена од градинка доага помочана, и преслечена, и она само ме убедува како само она е таква во групата, никое друго не се помочало.....значи дома не се случило да се помоча при денско спиење, вчера ми се помоча и вечерта, ама исппи многу течности, барам совет, што да правам и мене не ми е удобно кога ке ја слушнам како само мето дете било такво и мочало .
А факт е дека пижами не им облакаат, и дека некогаш и по гаки ги оставаат да спијат со изговор, топло дека е
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 23 Окт 2012 05:12 #218600

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Anence pa tie se deca i moevo ke se zaigra i ke se podmoca uz igra, a navecer se slucuva uste da se izmocka vo spienje , za se si treba vreme eve i nie sme veke pola godina bez pelena pa se slucuva toa se deca
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 25 Окт 2012 12:58 #218840

 • mama Anetka
 • mama Anetka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Zdravo mami4ki
nie denes se otpisavme zalenjeto ne vrodi so plod vo gradinkata se zapoznaeni so karakterot na nastavnickata no taa zena navistina imala podrska i duri i direktorkata ne saka da reagira. Zatoa toa e edinstvenata gradinka kade i vo noemvri mesec seuste ima slobodni mesta bidejki roditeli postojano se zalat i gi otpisuvaat svoite deca.Sega sme vo nezavidna situacija kade da aplicirame ne e vazno kolku e daleku i vo koja opstina samo personalot da e ok ni bese kazano deka vo mimoza vo kisela voda ,vo nekoja gradinka vo lisice vo 13 noemvri kaj pestaloci i vo korcagin roditelite se zadovolni Sto ke ne sovetuvate vie
Vi blagodarime i za podrskata i za sovetite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 25 Окт 2012 14:22 #218850

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
 • Карма: 12
mama Anetka epten me interesira za koja gradinka stanuva zbor. Moive se zapisani ama uste ne trgnale vo Majski Cvet vo Taftalidze. Inaku i za tamu imam slusnato poplaki od nekoja vospituvacka pa bas me interesira dali se raboti za istata.
Za zal kaj nas postojat privilegirani vraboteni i sekao posledicite gi trpime nie. Ama ova koga decata trpat e nezmislivo i neoprostivo, a sepak svesna sum deka se slucuva. Spored mene pravilna odluka e da se otpisete koga i zalbite na povisoka instanca ne deluvaat. Kako roditeli morame da se borime za svoite deca, e sega site bitki ne moze da gi dobieme ama mora da se obideme. No zalno e sto ima roditeli koi mislat deka treba da prekutat na vakvite raboti, demekposle vospituvackata ke im go zamrazela deteto. Bas zaradi tie prekutuvanja i se provlekuvaat vakvi slucai nesankcionirani.
Vi posakuvam mnogu sreka vo izborot na gradinka (jas nemam iskustvo za da ve sovetuvam)
Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 26 Окт 2012 09:40 #218953

 • D-r Galina Dimitrova
 • D-r Galina Dimitrova's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 7
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Se soglasuvam so Ariel vo vrska so premolcuvanjeto. Toa nekako pocna da ni stanuva nacionalna karakteristika. Vo prvata gradinka kade mi beshe zapishano deteto uslovite bea prilicno loshi - adaptirana tavanska soba, pretesna za brojot na zapisani deca, star iskrshen mebel itn. Na prvata roditelska, edna od neguvatelkite ni najavi deka treba kako roditeli da kupime televizor. Na site tie loshi uslovi kade sedat decata, smetav deka najmalku potreben e televizor. Prvo, i onaka doma se dovolno izlozeni na TV, vo gradinka se ocekuva decata da si igraat megu sebe, da ucat novi veshtini, itn, ne da dremat pred TV. Vtoro prostorot e mal i ne gi ispolniuva uslovite decata da gledaat podaleku od 3 m televizija. Osven toa ako treba da sobirame poveke pari, podobro da im se obnovi mebelot koj cel beshe defekten, decata moze da se povredat... Site ovie argumenti im gi obrazloziv na roditelite i od aspekt na ocen lekar i NIKOJ ne me poddrza. Ucitelkite znaele podobro - im beshe stavot.
Vo vtorata gradinka, sin mi a i drugi decinja se zalea deka ucitelkite gi skubat. Otkako se pozaliv na upravitelkata, do sega ne se slucilo da se pozali povtorno.
Treba da se ima nekoj stepen na tolerancija poradi toa shto navistina rabotat so mnogu deca (za mizerni plati) i vo najgolem broj slucai dobro ja rabotat rabotata. Osven toa, ne e dobro ni za decata da se premestuvaat postojano od edno na drugo mesto, ako za toa nema dobra pricina.
Ne treba da se premolcuva nikogash, no i nastapot pred vospitackite/neguvatelkite treba da bide dosta diplomatski, se' vo interes na deteto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, tough cookie

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 17 Мај 2013 07:15 #239369

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Ova moeto devojcence nemozam da mu fatam red. Ednas pre da odime vo gradinka, ne saka, drug den saka, potoa pak ne saka, :aaa: , a denes bese vakva: :jeee: .
Sea ke pomine vikendov i vo ponedelnik pak nema da saka. Neznam sto bi mozelo da bide pricina za vakvoto promenlivo raspolozenie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 17 Мај 2013 17:22 #239430

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
I nam ne ni se odi sekoj den na rabota, neli :D
I sin mi taka reagirase. Sto znam mene mi bese normalno oti site si imame svoi momenti na razlicno raspolozenie.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 28 Мај 2013 03:23 #239892

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Ние сега одиме кај една жена на чување, ама од јули, штом синко наполни 2 веднаш тргаме во градинка. До пред да дојдеме во МК немав никакви сомнежи и страови за тоа како ќе се навикне таму, зашто иако синко не е нешто посебно друштвен, сакал да биде околу деца. Е сега тука кај моите има едно комшивче, една година постаро од моето, и настапот му беше доста агресивен. Го искуба, го турна,.. и сеа синко кога и да го види комшивчево доаѓа кај нас во двор, право си оди внатре и се крие. Па завчера и со син на моја многу блиска пријателка имаше слично искуство (и тоа една година постаро од моево), и дефинитивно не му беше право на син ми да биде така третиран. Родителите веднаш реагираат, но деца се тоа и неможе секогаш такви работи да се превенираат. Како и да е, син ми е малку наплашен сега и гледам со претпазливост ги гледа децата кога одиме на лулашки. Се надевам дека дури се вратиме во САД, ова се ќе е заборавено. Во градинка ќе биде најмал во групата, повеќето дечиња се 3 години, па си викам да не се уплачи кога ќе ги виде сите таму на куп. Ако, треба тој да научи дека не се е така розево во светот и дека има и насилства и галења, ама сега баш пред тргање во градинка немораше тоа да осознае :) Неколку пати може да одиме со него во градинката пред официјално да тргне, па се надевам дека тоа ќе е од помош.
А инаку кај жената што го чуваше до скоро имаше уште едно детенце, 4 месеци постаро од синко, и одлично си се согласуваа и си се сакаа и си се бараа еден друг.
The administrator has disabled public write access.

Jasli vo gradinka 25 Јул 2013 05:14 #242475

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Kako e vaseto iskustvo so jasli?
Moeto ke napolni edena godinka i od septemvri treba da go pustam vo jasli
Kako im pominuva denot tamu? Sto pravat decata?
fala odnapred
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 06 Сеп 2013 21:25 #243666

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Nie veke 4 dena odime vo jasli, sekoj den ni e so placki, go ostavam po eden cas i on celo vreme si place.
Alistata mu se vodeni od sto tolku mnogu place.

Vo jasli ne mi se dopaga toa sto se zaedno i bebinja i decinja do 2 godinki.

Kaj sinko se 19 deca od koi 11 bebinja i 8 decinja na vozrast kako sinko.
Site placat, site vreskaat, sto e mnogu mnogu e, ne primaat novi neguvatelki.
I nie sakame da im posvetat vnimanie na nasite deca, kako da im posvetat, pa kako e mozno? 2 neguvatelki na 20 deca :mdf:

Sinko e skroz smenet za ovie 4 dena, ne prespiva, navecer se streka vo sonot i se razbuduva placejki pa se niskame po cela vecer, celo vreme kenka i place, ne smeam ni na sekunda da go ostavam sam vednas place, koga go zimam od gradinka nesmeam da go spustam nazemja 15-20 minuti, vednas vreska misli ke go osyavam pak negde, nesaka so nikoj da se druzi osven so mene i mm, od site bega i place.

Sakam da go odpisam, no mm ne se soglasuva, nervozna sum,a voedno i tazna zatoa sto nemozam da go podnesam ova, dusata me boli koga ke pomislam na gradinkata, od vtornik znam deka ke bide ista pesna poradi prodolzeniot vikend :(

Ajde ke ve ozvestuvam sto i kako ke bide...
Pozdrav


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 07 Сеп 2013 03:51 #243667

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
izabella, znam deka tova mozda nee obicajno, no jaz NIKOGAS ne bi ostavila bebe prv den samo vo jasli... tova tuka absolutno ne se praktikuva i iskreno, za mene tova e macenje na dete, roditeli itd... ne znam dali mm ti zbori germanski ili nekoj od vas, ako da, procitaj ovo, se vika "berliner krippenmodell"

link 1

link 2

itd, ima mnogo linkovi

i opisuva tocno kako poleka se pricikuvat deca do 3 godini vo jasli... elias go privikuvav 5 nedeli i nema placeno ama nitu 1 minuta... ama vo prva nedela go nemam ostaveno sam, kako da privikne, neli treba da se zapoznaje so site i da vidi kade e i kaj kogo e...

mislam deka ke treba da podiksutiras, ne znam dali vo jaslite ke sakaat taka, no mislam deka treba da go napravis taka za sin ti... se najubavo...
Последна промена: 07 Сеп 2013 17:02 by Marge. Причина: уредување на линкови
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 07 Сеп 2013 04:07 #243668

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
teodora vo gradinka odi od 19 meseci, vo grupa jasli (prva mala grupa), znaci bebinjata se jasli grupa, a decata nad 1.5 god se vo druga grupa. prvite dva- tri dena imase mali kenkanja, ama za kratko...e sega od 02.09 sme vo nova gradinka, ama nasata zenska ne otkaci za sekunda...nie so ucitelkata se dogovarame da ja zemame za 20 min. poradi adaptacija, nova sredina neli, no na Teodora toa ne i se dopadna i jasno ni kaza Jas ke si poigram malku, ke rucam, ke nanam, posle ke dojdam domce i taka od prv den sedese do 15 casot...pomina edna nedela, a devojceto koga izleguva od gradinka im kazuva na site cao utre pak ke dojdam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 07 Сеп 2013 06:37 #243673

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Ti blagodaram lena za linkovite, zboruvam germanski.
Znaci se ubavo i jas samata sum svesna deka ne treba sam da go ostavam, deka treba poleka za da se adaptira, no problemot e sto ne davaat kaj nas da bides so nego ni na 2 minuti, nesmees ni pred vratata da stois , samo nadvor vo dvorot moze.
E sega mene mi e prednost toa sto gradinkata mi e na 2 minuti od doma, vednas sproti nasata zgrda i brzo stignuvam za da si go zemam.

Grupata mu e takva od 8 meseci do 2 godini, site vreskaat, site placat, sinko kako sto kazav e smenet, komsikata mu e neguvatelka,ja znae, no se e toa za dzabe koga site si placat,a i mnogu deca se :(

Ke vidime od vtornik kako ke bide, ke ve izvestuvam, istraumatizorana sum i jas i sinko :(


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 07 Сеп 2013 07:36 #243674

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Tesko, osbeno koga ne ti davaat... A da go ostavas pokratko, znaci bukvalno so 5 minuti da pocnete? Ima li nekoja druga gradinka da vidis kako e tamo? Oti ovo mnogo macno mi zvuci :( Procitaj gi linkovite, moze pa i da se najde nekoja osoba tamo sto ke se zainteresira i sada nesto da smeni...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 07 Сеп 2013 11:11 #243682

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
A be Lena taka e vo 90% od nasite ceneti drzavni gradinki, a negde i poloso zasto grupata moze da ima i 30 deca pa i poveke...A koga edna ucitelka sto ja poznavam ja prasav koja e prednosta malo detence da odi vo gradinka (zboram malecko, godinka ili pomalo) mi rece treba uste od najmalo da nauci da deli, deka nema se po negovo, DA SE TEPA itn itn...Sekoja cest na isklucocite za koi znam deka gi ima ama se malku
Последна промена: 07 Сеп 2013 11:11 by Ana78.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 07 Сеп 2013 14:44 #243694

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Ana78 wrote:
A be Lena taka e vo 90% od nasite ceneti drzavni gradinki, a negde i poloso zasto grupata moze da ima i 30 deca pa i poveke...A koga edna ucitelka sto ja poznavam ja prasav koja e prednosta malo detence da odi vo gradinka (zboram malecko, godinka ili pomalo) mi rece treba uste od najmalo da nauci da deli, deka nema se po negovo, DA SE TEPA itn itn...Sekoja cest na isklucocite za koi znam deka gi ima ama se malku

Razbrav tova, citam tuka veke po dolgo i iskreno mi se kreva kosata na glava... i tova sto go pisuvas, znaci ako e prednosta da se tepa, navistina alal da i e, tova Elias i na 5,5 godini ne naucil fala bogu ;)

Mislam deka navistina treba da se smeta rabotite, a kako ne znam... Moze so tova pocnuva roditelite eve da ne se sogalsuvat na se i malce poveke da diskutirat :) Samata sum od po dosadnite majki, sekogas sakam da diskutiram ;) :D
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 01 Окт 2013 06:04 #244388

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Idejata da ja nosi mm vo gradinka mesto mene demek da place pomalku....mi se odbi od glava.
Detevo tatko nejke da vidi za ziva glava... :)
Uste od doma place za mene...se dere mammooo beci patikiii i ti....kaj go budi cel vlez, so placenje ide uste do tamu a treta nedela terame.
Ama koga ke vleze veke vnatre drugo dete....sedi od 7-13 bez placki, jade celo jadenje SAMA!! )sto doma za ziva glava ne pravi) i ne place.
Ama tatko i da ne go vidi....porano sto ubavo ke ja zemese da ja seta sam vamu-tamu jas doma na raat , sega sansi nema....a on pa ke pukne sirot...lele daj drugo dete vika ova me otsaka :)
Taka da ponekogas drug da ja nosi i ne e bas dobar sovet!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 01 Окт 2013 07:12 #244389

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Znaci isti se site deca. I sin mi pravese takvi raboti i najtesko mi bese koga ke go odnesev a toj me gledase tazno so ocinjata ili pa koga ke dojdev da go zemam kako srnice isplaseno.
ama sega pa nekogas mi e smesno koga ke se setam na tie migovi oti go gledam kako odvaj ceka da kidne od nas i ne ne bara po cel den :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Candy

Ре: Адаптација во градинка (јасли) 01 Окт 2013 08:23 #244393

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Dusicki! Mene najtesko mi e koga ke mi rece pred da go zeme ucitelkata Mamo ama da te bacnam uste ednas i ne me pustaj silno gusni me...
Ama zatoa koga go zemam da si odime mi veli: Mamo mnogu sum sreken!!! Super si pominav!!!
E togas srcevo mi e polno, a tek koga na roditelska ucitelkata go isfali do stepen sto pocrvenev :kiss:
Znam deka mu e super.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: nate76

Најново на форумот

 • No posts to display.