Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Спиење со или без чорапчиња?

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Авг 2011 16:38 #147323

 • Anica9
 • Anica9's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Jas praktikuvam za moeto 2godisno dete da primenuvam se sto primenuvam na sebe. Ako jas spijam bez corapi, togas isto i nemu ne mu se potrebni. Primetuvam deka sekogas podobro spie koga e polesno oblecen.

Mojot problem e sto sega, bidejkji e leto, ne spie vo vrekjicka, i vednas se otkriva, ne trpi nisto za pokrivanje. Ama stom celo leto ne nastinal, pretpostavuvam deka ne treba da go forsiram
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 04 Фев 2012 16:38 #178307

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Проблемот кај нас е што јас скоро преку целата година спијам со чорапи. Освен во најтоплите летни месеци, ама другото време обавезно со чорапи. Марко уште спие во целосни пиџами со ногавици, така да нема потреба од дополнителни чорапи, ама кога ќе спие во обични, ако јас облечам чорапи и нему ќе му ставам Ако му е топло сам нека ги соблече. :sram2: :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 04 Фев 2012 17:57 #178318

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Во контекст на муабетот на анабест - и јас на Лина не и` ставам никогаш чорапчиња за спиење затоа што и јас сум КОНСТАНТНО боса - зима, лето - а гледам и дека таа е с`клеџика како мене :P
За разлика од нас пак, мм без чорапи не функционира, а што е најчудно, одма и се разболува ако поседи подолго време бос :wtf:
Баш некни негодуваше зошто сум и` ги извадила чорапчињата за по дома (поголемиот дел од денот ја оставам боса), викам: Жешко и` е (мене ми беше жешко во моментот :laugh: ) и тој: Од кај знаеш што и` е кога уште не зборува, можи на мене е истерана па сега и студи? :blink:

Ќе дознаеме за некој месец :hahaha: мада и сега секогаш сама си ги влечи чорапите и си се смее од среќа, што ми е доволен показател :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 04 Фев 2012 18:40 #178326

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Обавезно спие со чорапчиња,исто и јас(освен во јули и август :hahaha: ) Ми се чини дека и таа неможе да спие без чорапи како мене,мала е уште па не се буни :laugh:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 05 Фев 2012 05:31 #178352

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
И моите деца се многу големи склетџии и нема шанси да ги легнеш со чорапи. Неможат да заспијат ако носат чорапи
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 05 Фев 2012 06:11 #178355

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Nikoj ne spieme so corapi, osve kerkata ponekogas, koga ja fakaat napadi na zima, pa u sred nok posle ke se soblaka i raspokriva.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 05 Фев 2012 10:12 #178369

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Do recisi godinka,maliot si spiese vo onie iscelo pizamcinjata so nozinja.i posle toa sme smi bez corapi i jas i toj B)
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 05 Фев 2012 10:39 #178380

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Luka uste e so corapa za spienje, sum probala bez-nema sansa, odma naogam nodze otkrieno i strav mi e :emm: Do godina i pol spiese so spilhozni, meraci.
A jas da legnam so corapi :what: , pa -50 da e mora bosa da spijam...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 04:10 #178436

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Нема некое правило кое вели дали треба или не треба да спијат децата со чорапчиња, тоа им го наметнуваме ние според нашите навики. Јас дека сум страшно зимурлива и немам циркулација, стапалата ми се константно смрзнати и спијам со чорапи лето - зима, дури и се потресувам кога ќе видам некој кога е бос уште поладно ми станува :tupco: затоа и синчево си го навикнав да спие со чорапи, а и свекрави ми само вика болестите од нозете доаѓале :wtf: летно време кога му е жешко сам си ги вади чорапите.
Последна промена: 06 Фев 2012 04:10 by Cuvce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 06:08 #178495

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Ako deteto spie vo vrekicka, pa pizamcinja so stapalca, e uste i chorapi :what:

Treba da se vodime po nas definitivno, ako nas ni e toplo, sigurno i niv im e, temperaturata vo sobata e taa i za nas i za niv a pogotovo i genite ako gi zememe vo obzir, koj e zimurlija koj s`kletcija, reshena dilema.....

Moevo bebe spie bez chorapi, samo so pizami so stapalca i ne e vo vrekicka, duri mislam deka i vaka i e toplo.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 06:19 #178497

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
lavce wrote:
Ako deteto spie vo vrekicka, pa pizamcinja so stapalca, e uste i chorapi :what:

Неееее ова дури и за мене е too much :what: Мене ми е битно да му бидат покриени стапалцата, е сега моето дете е големо и спие со долни пижами без стапалца и затоа му облакам чорапчиња, плус навечер шета од детска до спална па несакам бос да оди и нормално нели на спиење се открива и кога ќе видам откриено босо стапалце посебно зимно време параноја ме тепа :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 06:39 #178501

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние сме во куќа и иако имаме парно греење, не е ни приближно топло како во становите за спиење, па во зима обавезно чорапчиња.
Минатата година го ставав во вреќичка за да не мора да му облекувам чорапчиња бидејќи беше толку буцкаст што не можевме да најдеме чорапчиња што не го стегаат :laugh:. Некои без ластик горе најдовме, ама за 2 минути ги вадеше. А исто и пижамите со стапалца ми вршеа работа кога беше потопло и не ја поднесуваше вреќичката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 06:43 #178507

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
Тргнувајќи од мене, која никогаш не носам чорапи за спиење, а растена сум во поларна Битола, и Јана ја имам научено да спие без чорапи и ретко кога ми било ладно
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 06:59 #178514

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Обавезно му ставам чорапи за спиење. Кај нас во станот иако имаме парно е ладно зашто сме на приземје. А и он постојано е отскриен и не сакам да го оставам да спие бос. И тој е склетџија и кога му е топло се буни. За чорапите досега се нема побунето што значи не му сметаат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 07:44 #178532

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
малку off topic Минатата зима во Банско седиме во фоајето на Кемпински и пиеме кафе и одеднаш гледам едно девојченце-англичанче максимум да имаше 1,5 година облечено само по боди по кратки ракави и памперс трча голо босо по плочките :what: јас се извадив од памет, ние сите облечени во џемпери и крампонки, синко исто нормално облечен зимски, а детенцево 2 саати колку што седевме беше пуштено така босо значи пак да напоменам по плочки да си трча. имам уште неколку примери со странциве ама ајде сеа ептен да не одам офф топик каде децава баш така опуштено на минусни температури и малку сонце надвор ги шетаат децава боси, а јас се потресувам ако навечер спие без чорапчиња :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 07:55 #178537

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Кажав и погоре - Лина поголемиот дел од денот е боса дома, и на паркет и на плочки, па до сега, ПУ ПУ, не била болна никогаш :) Спие во фротирско тенко вреќиче без чорапчиња, непокриена, и пак нема проблем...
Кога бевме во Банско исто ја оставав во собата боса, иако го гасеа греењето, а во фоајето не ја оставив без чевлиња, за тоа ми е потребна поголема храброст :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 18:15 #178655

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
lavce wrote:
Ako deteto spie vo vrekicka, pa pizamcinja so stapalca, e uste i chorapi :what:

Treba da se vodime po nas definitivno, ako nas ni e toplo, sigurno i niv im e, temperaturata vo sobata e taa i za nas i za niv a pogotovo i genite ako gi zememe vo obzir, koj e zimurlija koj s`kletcija, reshena dilema.....

Moevo bebe spie bez chorapi, samo so pizami so stapalca i ne e vo vrekicka, duri mislam deka i vaka i e toplo.

Jas sekogas se vodam kon sebe.
Max dodeka bese mal, do negde dve, dve i pol godinki, dur go zbirase spiese vo onie pizami od Mothercare sto se so stapalca, ama togas nekese da spie vo vreka stalno.
Sega si spie po normalni pizami vo vrekicka.

Jas sega po doma odam po corapi, on isto. Sega sestra mu mu kupila onie corapcinja so stapalce, pa gledam ubavo mu e da gi nosi, ama mu se potat nodzinjata.
Cim pukne prolet, mene me faka sklet vo corapi, jas se sobuvam i za mnogu kratko vreme i on isto.
Stvarno ne razbiram majki sto vo vrv leto na decta im obuvaat corapi, a oni idat bosi.
Stapalata isto sluzat za ladenje na teloto, mene ako mi e vrukina ke puknam ako ne sobujam corapite, duri i sega vo zima mi se slucuva da me fati toplina i prvo frlam corapite :lol:
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 06 Фев 2012 18:31 #178657

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
А мм што го стави еднаш Мартин да спие со топлинки?! Го зема од дневна да го успие, а малиов во пижами и топлинки, и си го спакувал во вреќата. Кога ќе го видам сабајле, ем ми се плаче ем ми се смее. А душичето си отспа за мерак :)
Зимно време спие со чорапчиња тенки во вреќата. Исто и летно време спие на боди и чорапчиња зашто воопшто не дава да го покријам и му истинуваат ножињата. Без чорапи само есен или пролет, кога не е многу ладно, а он е во вреќа.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 29 Окт 2012 19:37 #219367

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Почнува да станува ладно навечер и повторно истата дилема: спиење со чорапи или не.
Филип додуша самиот си бара чорапи, ама не сака да се покрие, а малово нит сака чорапи, нит сака да се покрие. За вреќа ич да не правиме муабет, голема с’клетџика е.

Сега за сега компромисот е: заспива боса и непокриена, а јас после кога цврсто ќе потоне во сон и ставам едно тенко јорганче и покриена е некое време, после пак се открива. :primirje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 30 Окт 2012 02:15 #219371

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Elias spiese mnogo dolgo vo vreka i bese, koga gi trgnavme pizamive so stopala, bez corapi sekogas. Sega spie konkretno vo esen so corapi, bidejki kaj nas vcera veke padna sneg (fala Bogu se istopi), a sobava mu e ogromna i parnoto uste nee uspealo da e zagree kako treba... Posle ke gi trgne... A na prolet/leto si spie bez corapi...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 30 Окт 2012 14:22 #219490

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Sanja wrote:
... малово нит сака чорапи, нит сака да се покрие. За вреќа ич да не правиме муабет, голема с’клетџика е.

Сега за сега компромисот е: заспива боса и непокриена, а јас после кога цврсто ќе потоне во сон и ставам едно тенко јорганче и покриена е некое време, после пак се открива. :primirje:

ke da e do imeto, i mojata e ista :aham: :tupco: cela nok samo ja pokrivam, a taa ko vrteleska da e, cela nok ne zastanuva. A corapcinja ne i stavam od ko bese 1 god, jas ne podnesuvam za spienje corapi i taa e ista.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 20 Ное 2012 05:08 #222077

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Obavezno sme so corapcinja od pricina sto postojano kloca i se otkriva i vise nemam ni sila ni zivci da dezuram sekoj den,vaka so corapi po drugo e...ne dava otpor koga i gi oblekuvam ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 20 Ное 2012 05:20 #222080

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Moeto bebce e 3 meseci i vekje nekolku pati ja ostavam da spie bez corapcinja (vo konsultacija so pedijatar). Ja pokrivam so kebence i cela nokj ja proveruvam dali i se topli nozinjata. Inaku vo spalnata sekogas ni e 24-26 stepeni i e prilicno toplo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 20 Ное 2012 06:21 #222107

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Elias spiese do 2,5 godini vo vreka (ne znam kako se vikaat tie navistina na MK :)) i sekogas bez... Od kako e so kebe 90% isto bez corapi...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со или без чорапчиња? 20 Ное 2012 06:31 #222112

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
На Калина секогаш и облакам чорапчиња,ама она многу се открива навечер а и насабајле обавезно чорапите и се соблечени и е боса :laugh:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.