Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Спиење со или без чорапчиња?

Спиење со или без чорапчиња? 08 Мај 2011 23:21 #134359

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
me interesira kako spijat vasite decinja so corapcinja ili bez?,

moeto detence e edna godinka i seuste ja stavam da spie so corapcinja i pred nekoj den slusnav deka ne bilo tolku zdravo da se spie so corapi pa me interesirase vaseto mislenje kako vie gi stavate da spijat vasite decinja i kako e podobro?:emm:
Последна промена: 09 Мај 2011 00:35 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: spienje so corapcinja ili bez??? 08 Мај 2011 23:28 #134360

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Мартин до пред месец дена секогаш спиеше со тенки чорапчиња. Тоа некако се поклопи со првиот роденден, но причината е што времето многу се стопли, а тој спие во вреќичка па го оставам бос. Лани летото дење ноќе беше со боди и чорапчиња зашто од мрдање многу му истинуваа ножињата. Отсега натаму планирам се додека е во вреќичка да го оставам бос.
The administrator has disabled public write access.

Ре: spienje so corapcinja ili bez??? 08 Мај 2011 23:32 #134362

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Lena spie so corapcinja koga e po ladno. Nie ziveeme na planina pa kaj nas znae da bide i -20 zimno vreme a letno vreme retko e preku 25-27 stepeni. Sega ja stavam vo potenka vrekicka bidejki veke zatopluva pa prema prognozata i stavam corapcinja ili ne, zavisi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: spienje so corapcinja ili bez??? 09 Мај 2011 00:01 #134370

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kako bebe Metodija spiese so corapcinja, no koga ke si go vartam filmot, mislam deka togas i go oblekuvav malku poveke od potrebno, od prosta pricina sto bev neiskusna majka i nemav orientacija sto znaci toplo i ladno za edno bebe.
Veke godina dena unazad moze i poveke, spieme bez corapcinja i leto i zima, no koristam vreka za spienje.
Vo odnos na temperaturite ovaa zime tuka bese iznenaduvacki ladna, no za sreka stanot ni e so dobra izolacija, pa ne bese strasno. Cela zima ja pominavme bez greenje vo spalnata navecer, no maliot pokraj vo vreka go pokrivav i so jorgance, a spiese bez corapcinja :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 02:18 #134385

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Белчо спие со чорапчиња, ама пак го покриваме само со технко памучно ќебе коешто во најголем дел од ноќта му е само околу половината. Можеби кога ќе биде потопло ќе му ги соблечеме, досега не сум размислувала на темава :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 03:00 #134400

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Моите две деца се големи с’клетџии и не трпан ни вреќа ни ќебе. Јас ги покривам, ама во текот на ноќта обавезно се откриваат.
Затоа, обавезно им облакам чорапчиња во текот на годината, со исклучок на летото.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 03:18 #134404

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
I nie spieme so corapcinja zosto se sme otkrieni a vremevo nikako da se opreavi da mozeme da gi izvadime:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 03:33 #134409

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние заспиваме со чорапчиња, ама на првото будење ноќе му ги вадам, а некогаш и веднаш штом ќе заспие. Обично секогаш го капам пред спиење, па си играме на спалната и му ги ставам за тој период пред да заспие да му е топло. Во зимата кога спиеше во вреќичка му ги вадев обавезно. Секако, кога е многу жешко не му облекувам, тогаш само по боди и нешто тенко околу половината.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 11:24 #134416

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Zimata i stavav tenki corapcinja, ama deka bese i pomala, no sega veke ne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 11:26 #134417

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Моите деца ако имаат чорапи на нозе нема да заспијат, а ако заспијат до сабајле им се соблечени. Ништо не трпат, чорапи никако, па колку и да е ладно :unsure:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 13:17 #134439

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Јас паравам облечи, таа соблечи!!!!!!!!
Така е цело зимо, ретко кога ке се разбуди со чорапчињата на себе.
Незнам колку е здраво или нездраво, ама сакам да ја научам да спие со чорапчиња, бидејки постојано е откриена, па според мене могу болести доаѓаат од нозете, и помирно ке спијам кога ке знам дека носи чорапчиња.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sanja83

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 13:40 #134445

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Спиеме со вреќичка без ногавички и и чорапчињата ни се под обавезно.
Летно време кога е многу топло сме без чорапчиња. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 09 Мај 2011 13:43 #134446

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Kaj nas spienje so corapcinja e mission imposiblle. Ako ima corapcinja, nema da zaspie dodeka ne gi sobleceme. Taka e od koga bese bebe. Spieme isklucivo bosi i mnogu malku pokrieni. Sekogas mu e toplo :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 10 Мај 2011 01:20 #134602

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Maja wrote:
Спиеме со вреќичка без ногавички и и чорапчињата ни се под обавезно.
Летно време кога е многу топло сме без чорапчиња. :)
и ние исто, ова како јас да сум го пишала ;)


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 10 Мај 2011 15:02 #134753

 • feniks
 • feniks's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Карма: 0
Ние спиеме најчесто во врекичка и тоа без чорапчиња,а и кога сме само со јорганче пак без чорапчиња.Мислам дека со чорапчиња нема баш циркулација во ноџињата, цел ден сме со чорапчиња така да барем навечер да се релаксираме,а што помала циркулација тоа постудено во ноџињата.Еве досега само еднаш сме се разболиле и тоа вирусно,а кога сме само по јорганче знаеме и да се отскријаме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 10 Мај 2011 15:51 #134781

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
до пред некое време спиеше со чорапчиња но Ана не е воопшто зиморлива, јас не можам да заспијам со чорапи па почнав и неа да и ги вадам, ако не и ги извадам јас сама си ги фаќа и ги трга со рачињата и завршува работа :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 10 Мај 2011 15:51 #134782

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Уште од бебушка Андреј спие со чорапчиња. Без разлика дали е во вреќичката или не. Кога не спие во вреќичка постојано се отскрива, па затоа и му ги оставам чорапите и за спиење. А и ноџињата му се постојано ладни.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 12 Мај 2011 18:22 #135320

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
MajaGac wrote:
Кога не спие во вреќичка постојано се отскрива, па затоа и му ги оставам чорапите и за спиење.

Ист случај сме и ние... Едвај чекам да се стопли и без чорапи да си спие. Мене на пример ми е незамисливо со чорапи да легнам, ама Лука со откривањево е проблем :) Вреќичката малку ја искористивме, не му е по кеиф, а во неа си беше со голи ноџиња...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 12 Мај 2011 19:12 #135339

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Andrej spie so corapi, bidejki mnogu kloca i cela vecer e otskrien mi e strav da ne se nastine bidejki vrekata mu e bez nogavici.Letoto spiese bos.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 16 Мај 2011 02:29 #135840

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
До лани обавезно сме спиеле или со шпилхозни како помала, или со чорапчиња, летно време без. Оваа зима цела зима ја истеравме без чорапи, освен во на прсти се бројат неколку наврати кога беше екстремно ладно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 12 Јун 2011 04:43 #141179

 • rosii
 • rosii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
:P mene deteto sega ke mi polni dve godinki,i ne pamtam za spenje koga sum mu oblekla corapi,od bebe go stavam boso da spie i zime i leto,i ne pamtam deka od toa se nastinalo ili razbolelo,voda i vozduh ne gi razboluvaat decata tuku samo bolni luge,,,,,,,,pozzzzzzzzzz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 12 Јун 2011 13:40 #141181

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
definitivno sega bez corapcinja. e zimata bese navistina ladno i mu stavav tenki corapcinja. no sega def i da sakam nema sansi gi vadi vo istiot monet :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 12 Јун 2011 14:46 #141186

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
И ние последниве недела-две сме без чорапчиња. Веројатно така и ќе остане до есен. Ептен е склечтија, сега спие бос, со тенки долни пиџами и боди и пак се препотува. Се покриваме само со тенко памучно ќебе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 24 Јун 2011 16:27 #143013

 • tanja pp
 • tanja pp's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Карма: 0
Теодор одсекогаш спие со чорапчиња зашто во собата кај што спиеме е премногу ладно.Само ноќе имаме маки ,не сака да спие покриен,па цела наоќ јас го покривам,а тој се одскрива и тоа со памучно танко ќебе.Ми е страв да не настине:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спиење со чорапчиња или без ? 24 Јун 2011 16:49 #143019

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Retki bile tie denovi koga Muhail spiel so corapcinja, nekogas vo zima koga bilo mnogu ladno...no i togas mislam deka povekje mu pravat sklet otkolku sto mu pomagaat..a sega nema sansi , nodzinjata i bez niv mu se pretopli , uste corapi mu falat
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.