Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Лук

Лук 19 Мар 2011 04:26 #123685

• _sandra_
  • _sandra_'s Avatar
  • new born
  • Теми: 3
Mamicki dali go koristite lukceto vo ishranata na vasite malecki ikolku cesto?Na kerka mi i davam svezo sitno seckano veke 10 dena i mnogu go saka i toa po dvapati dnevno po edno parce.Dali smeam tolku da i davam,ima samo gogina i pol.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лук 19 Мар 2011 12:45 #123697

• karolina
  • karolina's Avatar
  • toddler
  • Теми: 268
  • Thank you received: 255
И ние користиме лукче веќе некое време за во манџички

Ре: Лук 19 Мар 2011 13:20 #123701

• Tara
  • Tara's Avatar
  • teenager
  • Теми: 866
  • Thank you received: 351
Не користиме лук многу во кашичките. Само во леќа. И тоа е од немукает. Лукот е убаво да се јаде. Ќе треба почесто да му ставам во манџите.

Ре: Лук 19 Мар 2011 14:04 #123707

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
  • Теми: 1121
  • Thank you received: 809
Ние почнавме да користиме лук во манџичките за ручек и супер го прифати. Ми беше страв да не има реакција во смисла на болки во стомачето, но не. Свежо не сум дала. Но сепак ние сме 8 месеци, вие дупло поголеми. Досега не сум чула некој да нагласи колку количински лук може да се консумира, па оттаму мислам дека нема проблем. :poimnemam:

Ре: Лук 19 Мар 2011 15:25 #123720

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4119
  • Thank you received: 3812
jas luk stavam vo sekoe gotveno jadenje i toa po cela glavica/cesne (neznam kako se vika :wtf: )
decata vo sveza forma go sakaat isklucivo vo salata koga e zacinet so balzam i maslinovo.

Ре: Лук 19 Мар 2011 15:43 #123724

• vetmedvesna
  • vetmedvesna's Avatar
  • senior
  • Life is short.Smile while you still have teeth.
  • Теми: 1887
  • Thank you received: 482
И јас го користам лукот, но не како Мама Васе, но во салати редовно, а Јана посебно го сака во таратур. Посебно го обожаваме младото лукче :P

Ре: Лук 19 Мар 2011 18:35 #123775

• Mirka
  • Mirka's Avatar
  • senior
  • Теми: 1447
  • Thank you received: 553
I jas ne sum nesto bas marliva da mu stavam vo jadenjeto se poveke mu stavak kromidce, ednas majkami izlupi edno lukce i luge go krkna taka i barase uste, treba pocesto da se jade posebno ovoj period od godinata.

Ре: Лук 19 Мар 2011 19:57 #123788

• Zoja
  • Zoja's Avatar
  • senior
  • Теми: 1383
  • Thank you received: 676
Јас му ставам лукче кога му готвам риба. Во манџички и јас кромид додавам и не му прави разлика си ги сака и без и со. Ако реши да почне да јаде како што треба, би сакала летово и свежи да ги папаме и лукчето и кромидот :)

Ре: Лук 19 Мар 2011 21:39 #123815

• Nataly
  • Nataly's Avatar
  • teenager
  • Be yourself – everyone else is taken !!
  • Теми: 846
  • Thank you received: 600
Nie mnogu go koristime lukot , i za jadenje i za lekuvanje :)
Najcesto go stavam svez vo salati ( bidejkji taka i e najkorisen) no i vo mandzi, supi, sosovi , riba itn) nema vo sto ne go stavam..
E sega, na sin mi najcesto praktikuvam da mu go dadam svez i toa najmnogu mi uspeva vo salaat od krastavici so maslinovo , jabolkov ocet i podosta iseckan ili izgmecen luk ..E taka moze da izede pa da recam cela krastavicka, dodusa kje komentira - utiiii, utiiii, ama si lapa li si lapa :laugh:
Isto go obozavam vo supa , ama ne vo varenjeto tuku ootposle vo cinijata ( go pripremam posebno, go seckam, go mesam so limunov sok ili jabolkov ocet ( imam domasen ), magdonos i od toa stavam - paaa podosta vo supata i e mjam mjamm:skok:
Dodeka bese pomal sin mi mu stavav vo solenite mandzicki ama nakraj od gotvenjeto , a kolicinski - pa sto znam , otprilika, da ne luti epten..
A isto vo sosovi od domati mi e nezamenliv, kako preliv na riba itn ..:OK:

Ре: Лук 19 Мар 2011 22:44 #123822

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
  • Теми: 2188
  • Thank you received: 822
I nie go sakame lukceto i jas go stvam skoro vo se. Riba, spanak, zelencukova supa, mandji po 4-5 cesninja obavezno, a pak taratur obozava, kolku poveke luk tolku podobro :laugh:

Ре: Лук 03 Јун 2011 16:11 #139803

• bibibile
  • bibibile's Avatar
  • new born
  • Теми: 79
  • Thank you received: 77
Ива го јаде свеж, и тоа сега најмону кога е млад и го има во бавчата на баба и дедо.
Досега не сум слушнала за негово штетно влијание. Знам дека е многу здрав за јадење, и дека е добра превентива за настинки, пред се. Инаку, и кромидот го сака така свеж, а не и пречи и во друго јадење (во манџи, во мелено месо итн.)
Искрено, јас не можам да го јадам свеж, само приготвен, но не дозволувам тоа да го примети ќерка ми. Се плашам и таа да не престане да го јаде.
Еве линк за рецепти со лук:
www.kulinar.mk/Prebaruvanje/Recepti/
Последна промена: 03 Јун 2011 16:13 by bibibile.

Ре: Лук 20 Сеп 2014 00:27 #252503

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1246
  • Thank you received: 869
Во секоја нејзина манџа го ставам без исклучок. На крај сосема го ставам дали се вари 3-4 мин. и толку тргам од рингла.
Инаку прочитав во една книга дека се сецка ситно 10-ина мин. пред да почне да се обработува така испуштал хранливи материи и најмногу се искористувало од него.
Жив сум пробала енколку пати со кисело мелко како таратур ама не го сака......додуша одамна не сум пробала, треба пак да се обидам :)

Најново на форумот

• No posts to display.