Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Курсеви за странски јазици за мали деца

Курсеви за странски јазици за мали деца 15 Фев 2011 23:04 #113105

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Девојки, Јаре и останати мажи :laugh:

Дали ги носите дечињата на курс по странски јазик (англиски, француски, италијански, германски, шпански - небитно)?

Тука мислам пред се на многу мали деца, од 1-3 годишна возраст.

Конкретно ме заинтригира Helen Doron Early English програмата - интерактивна настава за многу мали деца (од 3 месеци до 14 години), целосно на англиски, работи по франшиза. Има ли некој искуство со Helen Doron? Ако не се лажам Ане, Никола оди таму??

Сега се јавив да се распрашам, методот е интерактивен но ненаметлив, цд-ата од наставата се слушаат и дома 2 пати на ден (така е предвидено) во позадина додека детето си игра, значи поентата е несвесно да впива, а не свесно да учи.

Цената би рекла е ок ако стварно резултатите се посакуваните, а секако е барем дупло поскапа од обичен курс. Но јас како човек од браншата, знаејќи кој се не држи часови во приватни училишта за стр.јазици :kamsik: не би ја пратила Јана во било кое. Можеби Центар за Странски јазици, евентуално...

Па ве молам за искуства и совети :hug:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 15 Фев 2011 23:31 #113112

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Да јас го праќам Никола таму и веќе пишав на оваа тема ОВДЕ

Да не се повторувам.... :laugh:

btw - со мене зборуваше и гледам добро си ме разбрала :laugh:
инаку во овие школи може да предава секој кој одлично го зборува англискиот јазик - значи граматички правилно и мора да има земено лиценца за ХД учител. А таа лиценца не е воопшто лесно да се земе, оти во текот на курсот се гледа и како го владее англискиот и колку е креативен кандидатот, колку се снаоѓа со деца и тн....
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 15 Фев 2011 23:33 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 16 Фев 2011 04:39 #113216

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
spored moite iztrazuvanja :laugh: vo skopje kapa im simnuvam na helen doron i berlitz.ostavam prostor za ,,centar za stranski jazici,, zatoa sto nemam skoresni informacii sto i kako se slucuva tamu.istoto vazi i za ,,rabotnicki,,

se drugoto za mene e neprifatlivo,spored moi kriterium za ucenje na stranski jazik.cenata vo h.d. e poprifatliva odkolku od berlitz megjutoa i dvete skoli se najdobri vo skopje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 16 Фев 2011 04:42 #113220

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ние одиме во ЕуроКидс и незнам дали тамо има за толку мали дечиња.
Исто знам за едно екстра добро приватно школо по англиски во Капиштец се ама уф сега не ми текнува за името. А од повеќе места сум чула дека го препорачуваат и се фалат луѓе. Ај ќе ми текне па ќе допишам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 16 Фев 2011 20:20 #113461

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ane wrote:

btw - со мене зборуваше и гледам добро си ме разбрала :laugh:

Баш сум пријатно изненадена за ова :) па се надевам ќе стигнам денес на часот од 7 :)

Васе, и јас го мислев Berlitz и не знам дал уште постои?? И мислам дека немаат опција за толку мали деца.

А за другите школи, за повеќето (ај да не грешам душа д аречам-сите) кој се не предава!! Мои колеги од факс кои што зборуваат италијански со струмички нагласок, или го зборуваат толку "добро" што во Италија не би знаеле леб да си побараат во продавница у велико држат часови по приватниве школи...а бе ужас!!! :zid:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 17 Фев 2011 20:58 #114002

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Nie vcera bevme na demo cas vo HD i pred se sakav da vidam kako ke se isponasa trtlava moja, dali ke i se bendisa, dali moze da dosedi, dali ke ja zainteresira barem malku toa sto e na casot i slicni raboti.
I koga zavrsi casot trtlata mi vika: mamike sakam tuka da me nosis sekoj den :)
Znaci i se bendisa, a sto bese i za mene neli najispolnitelno vo dusava, deka nekako se vklopi vo samata nastava, vo samiot cas. A i se zasviga i ucitelkata, sto e i neli mnogu bitno kaj malite decinja.
Vo gradinka kaj nas koga pocnuvavme ne prasaa koj od decinjata saka da posetuva nastava po angliski. Jas bev prva sto odbiv i sto kazav deka moeto dete nema sasni i e se uste malo za takov vid na nastava. No malo ne vo godini, tuku malo da dosedi 45 min na stolce i da gleda i slusa ucitelkata kako predava...no way :ne:
Mnogu sum protiv takov tip na nastava kaj tolku mali deca.

E vamu me privlece bas sprotivnoto, tuka nema klasicna nastava. Decata se tolku opusteni i niz igra, pesna, boenje, skokanje, peenje go ucat jazikot. I ne sedat na stolce i da ne smeet da mrdnat, tuku si sedat dole na jastucinja ;)
Si se zapisavme vo skoloto HD, pa ponataka zdravje ke pisam pak dodatni impresii ili kritiki ;) :)
trtlata na mamika
Последна промена: 17 Фев 2011 21:01 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Синоличка

Ре: Курсеви за странски јазици за мали децаnici vo Centarot 18 Фев 2011 00:24 #114058

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
macika wrote:
Исто знам за едно екстра добро приватно школо по англиски во Капиштец се ама уф сега не ми текнува за името. А од повеќе места сум чула дека го препорачуваат и се фалат луѓе. Ај ќе ми текне па ќе допишам.
Toa skolo go imaat otvoreno bivsi nastavnici vo Centarot za Stranski jazici. Zatoa e dobro :) samo ne veruvam deka rabotat so mnogu mali deca.
Последна промена: 18 Фев 2011 00:25 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 18 Фев 2011 08:48 #114223

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
И ние комплет бевме да видиме како функционира ХД и генерално сум задоволна. Нормално имам забелешки, но не се суштествени. Битно е дека на интерактивен начин низ игра се учи.

Ане, можеш ли да пишеш кои се резултатите што се очекуваат? Пр, ако почне во ХД од 2 години, кое ниво на разбирање и зборување треба да го има да речеме на 4?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 18 Фев 2011 16:27 #114295

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Синоличка, драго ми е дека ви се допаднало.
Инаку за резултатите е сосема индивидуално и не може да се прават споредби со други деца, па да се каже дека секое дете мора да го постигне истото. Како со говорот на македонски јазик, така и со англискиот - некои порано и полесно се опуштаат и прозборуваат, некои подоцна.

Она кое мене ми се допаѓа и за кое можам да тврдам со сигурност е дека има резултати. Конкретно пред месец дена, таткото на едно девојче, кое има 2 и пол години и учи во школото, дојде воодушевен оти ќерка му наеднаш се пуштила во говорот на англиски, иако претходно на час срамежливо повторуваше по некое зборче.

Секако голем удел и придонес во сето ова има и помошта од родителот, кој има едно задолжение - дома да ги пушта два пати дневно цедињата со песнички и кратки приказни од ХД, а кои се од големо значење.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Апр 2011 14:45 #128957

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Пробав да ги најдам Helen Doron на фиксниот кој е објавен на сајтов (3211-077), но никој не се јавува. Некој има некое инфо, сменет број за конткт, работно време, термини, цена...плиз хелп :sram2:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Апр 2011 15:03 #128971

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
predpladne nema nikoj vo skoloto,obidi se popladne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Апр 2011 15:07 #128975

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Фала ти Васе, срцка си :cmok: Само што отворив да пишам дека конечно успеав да воспоставам контакт, ми рече жената само кратко дека е во странство и ке се чуеме од понеделник :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Апр 2011 15:09 #128976

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
:muahaha: i seta gazot na taa direktorkata mnogu!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Апр 2011 16:38 #129011

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Ме заинтересира ова со Хелен Дорон ако има некој некој линк или да ми каже некоја информација повеќе каде може да прочитам ве молам фала
Последна промена: 08 Апр 2011 16:39 by karolina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Апр 2011 16:43 #129014

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија

Еве Каролина тука можеш да прочиташ нешто повеќе ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: karolina

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 13 Сеп 2011 10:19 #153563

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
I nie denes ke go imame prviot cas po angliski jazik,Mila e povozbudena od mene :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 13 Сеп 2011 16:34 #153605

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Maja wrote:
Пробав да ги најдам Helen Doron на фиксниот кој е објавен на сајтов (3211-077), но никој не се јавува. Некој има некое инфо, сменет број за конткт, работно време, термини, цена...плиз хелп :sram2:

Школото има нова локација после рампа Кисела вода и
нов телефонски број 02/2784-027
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Knezevic

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Фев 2012 12:49 #179086

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Anna Molly wrote:
Англиски по методот на Хелен Дорон во Македонија

Еве Каролина тука можеш да прочиташ нешто повеќе ;)

Линков не функционира.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Фев 2012 15:17 #179104

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Клаудија кога ќе кликнеш на линкот претходно постиран ја дава главната страна на РИД, но десно има банер за Хелен Дорон

Хелен Дорон
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Фев 2012 17:34 #179129

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
ОК, Мама Ане, кај мене банерот е лево. :laugh:

Како и да е, Big sister имаше споменато дека пишувала на темава, па сакав тоа да го прочитам, но ОК. :OK:

едит: На нивнава страна не можам да најдам инфо за цената. Знае некој колку чини ова задоволство?
Последна промена: 08 Фев 2012 17:39 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 08 Фев 2012 18:27 #179134

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
еве телефон за инфо 076/435-938 :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, Knezevic

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 10 Ное 2014 00:48 #252934

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Mozebikje zvucam malku off topic, no od naseto iskustvo so kjerka mi - ima 3 i pol godini i tecno zboruva angliski duri iima i pogolem zboroven fond na angliski otkolku na mk, cesto ne prasuvaat lugje na ulica od kade sme ( a sme od tuka od mk ). Uste koga pocna da gleda tv, na 4 meseci pocna da gleda nickelodeon, boomerang, pesnicki na you tube na na agliski, dora, diego, sponge bob, pepa pig, buble goopies, mini mouse.... site crtani na angliski, cesto vledame edukativni videa na you tube, od serijata na busy beavers ima dosta interesni, brojki, boi, delovi na telo, hrana.. bas kako anglicanka e, so nas si zboruva na angliski, od koga pocna pocesto na gosti kaj baba dedo imase periodi kogz im preveduvavme sto kazuva, amatie ja naucija mk da zboruva:) Pr. od edno nase sekojdnevie, koga sme vo dukjan na primer, na kasa im veli please give me the coins, ili ako nesto ne sum raspolozena mi doajga i mi veli what's wrong mommy? i postojano ona I love you mommy, :))) kako od nekoj holivudski film sme ponekogas.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 10 Ное 2014 12:52 #252937

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
bubale, cisto me interesira po kolku vreme na den kerka ti gledase TV za da prv jazik i bide angliskiot? Vie doma makednski zboruvate taka?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 11 Ное 2014 03:16 #252943

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Cinnamon wrote:
bubale, cisto me interesira po kolku vreme na den kerka ti gledase TV za da prv jazik i bide angliskiot? Vie doma makednski zboruvate taka?

Isto tova i mene mi se vrti vo glava kako prasanje…Znam edno dete so isto takva istorija, no ne bi sakala sin mi tova da go povtori ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Курсеви за странски јазици за мали деца 11 Ное 2014 15:02 #252950

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
бубале23, на 4 месеци гледала цртани???

Мојов има нешто научено од песнички и цртани,како бои, азбуката, броеви ама и јас секојдневно го користам и зборувам англиски, но далеку е од тоа да се комуницира со него на тој јазик. Еве и германски му е втор јазик и го зборува само во градинка и надвор со деца. Дома се лути ако му зборуваме, особено мене, веројатно зошто го иритирам со неправилниот изговор :kez:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.