Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Ужинка

Ужинка 06 Јан 2010 03:55 #10817

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Eci-Peci напишал/а:
Сакам нешто да прашам во врска со ужинките па се мислев дека можеби добро би било да има посебна тема и за тоа, но сега тука ќе пишам
Поточно ме интересира за тоа што да се даде на детето како десерт меѓу главните оброци - Имаме 3 главни оброка а меѓу нив како ужинка секогаш му давам овошје,
и денес за прв пат му дадов кроасанче со крем, но Андреј покажува секогаш алергиска реакција на чоколадо (поточно на какао) па не му давам ништо такво, но што би можело друго?
Ништо друго му немам дадено - само овошје, сакам нешто ново да го почестам :)
Еве читам во вашите мениа има пудинг, но не може да се прави со адаптирано млеко, а кравјо уште не му давам, дали можам готов купечки да му дадам?

Морам вака додека не се средат сите модераторски функции...
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 06 Јан 2010 03:56 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 04:01 #10821

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ние сеуште сме само со овошје за ужинка.
Алексеј јаде многу количински (да не го урочам) и не сакам додатно да го оптоварувам стомачето калориски со пудинзи, овошни јогурти и слично.
Крвната слика му е бомба, што значи дека одлично се храни, па не се замарам многу со ужината. Јаде секој ден по 3-4 овошки, а после нив ако побара животинско, му давам. Пудинзи и овошни јогуртчиња не му купувам, мноооогу ретко, а ако добие од гости му ги давам, ги сака.

Домашен пудинг никогаш не сум му направила, а сутлијашот не го сака.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 04:02 #10822

 • mama 87
 • mama 87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Карма: 2
Pa moze da mu dades ovosno jogurtce,mili brod,ovosna torta,ovosna salata.
Ne mi teknuva sto dr vo momentot,koga ke mi tekne pak ke ti pisam
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 04:03 #10824

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Во градинка најчесто им даваат овошје или некое кроасанче или со сирење или со мармалад. Дома за ужинка најчесто јадеме јаболчиња или чаша млеко, тоа си бара. Пудинзи ретко јаде, освен монте, а јогурти овошни во последно време ич.. Сега е полесно, поголем е и си кажува што сака, а битно знае што се јаде за ужинка :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 17:51 #11033

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Ужинката претставува еден вид помегуоброк.
Филип уште како мал па и до ден денес,за ужина си јаде овошје колку што сака.
Сепак ужинката треба да биде здрава и лесно сварлива за детето да може потоа да има нормален ручок/вечера и да не се чувствува преполнето
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 22:07 #11094

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Kinky, исто и Андреј, има добар апетит, јаде се што му давам, иако нешто му е повкусно, на нешто се мршти од почеток, ама пак си јаде, и затоа и нему му е супер крвната слика, значи јаде овошје, зеленчук, житарици, и млечни призводи по малку, и тоа е секој ден,
си мислев нешто ново да му дадам барем во ужинките,
само да видевте како вчера го изеде кроасанчето на 3 пати :cheer:
не пробало такво нешто
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 22:18 #11096

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Nie za uzinka si jademe ovosje i toa najcesto jabolki,prosto gi obozava od niv samo rackata ostanuva:))
a sega najveke vo zima i mandarini,mada vo princip sekoe ovosje go jade i toa moze da izede dosta.Eve deneska konkretno duri i morkov cel den gricka.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 06 Јан 2010 22:55 #11104

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Puding so adaptirano sum pravela ama ne e ubav. Se vari pudingot pogusto so voda i dodeka se ladi, uste da e vruk se dodava pripremeno adaptirano i energicno se mesa za da se izednaci. Ako ne se izmesa ubavo i ako ne se pogodi temp se dvojat edno od drugo.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ужинка 08 Јан 2010 13:56 #11633

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Vo gradinka im davaat ovosje ili pogacica za uzina. A, doma ovosje jade mnogu, pecenta tikva, cokolatce ili puding, pcenica ili nekoja blaga pita.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 11 Фев 2011 21:24 #111672

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
И кај нас е ужинката овошје. Се случува понекогаш да биде на пример пудинг, ама многу ретко. Гледаме првин овошјето да се изеде, па после ако има место во мешето, може и нешто малку благичко.
Последна промена: 11 Фев 2011 21:25 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Ужинка 11 Фев 2011 21:50 #111687

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
A kolku uzinki imate 1 ili 2.
Kaj nas na primer vo posledno vreme se faka pogolema razdalecenot megu dorucekot i rucekot, bidejki prespiva pred rucek, pa mu davam da potkasni nesto sto jas doruckuvam (obicno doruckuvam okolu 11.30)
A redovnata uzinka ni e izmegu rucek i vecera, ovosje obavezno, najcesto mu kombiniram 2 pa nekogas i 3 tipa, svezo ili suvo ovosje, i posle ako imam domasno blakce mu davam ili togas ili otkako ke se navecera.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 11 Фев 2011 22:11 #111692

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние уште едвај успеваме да изедеме 3 главни оброка, а за ужинки ќе почекаме, како што тргнало уште долго :tazna: . Мојов јаде како 7-8 месечно бебе. Уште за главен оброк ни се брои овошјето или ако изеде готова кашичка... А незнам ни колку да форсирам, зошто пред 10 дена имаше период кога во уста ништо не ставаше и многу ослабе, а сега 10 дена јаде еднаш овошје, еднаш месо и цица и да го видите како балон надуен... Што ќе биде уште ужинка да му вовдеам, со кран треба да го поткревам:hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 29 Мар 2011 16:45 #126427

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Ние се уште несакаме никако овошје, многу ми се мака ужинките!!!
Знам дека сака грозје;) , ама кога ке роди тоа лозјето?!
Никако сокче, само маџунот!!!

Пробав мал милион финти, ама се си се тешам, кое дете не сака овошје ке засака. Еве вчера после 3 месеци изеде пола банана, во доручек со млеко и плазма.

Незнам пак дали ке успее финтата?!:nc:

Ајде мамички кажете некој совет, како да и го воведам овошјето?
Последна промена: 29 Мар 2011 16:46 by Bubbi. Причина: техничка грешка
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 29 Мар 2011 17:04 #126440

 • betty boop
 • betty boop's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
mislam deka treba da go nudis so ovosje sto pocesto samo kolku da proba ne mora vednas da jade a ako ni toa na ti uspee probaj ovosjeto da mu go davas na poinakov nacin napravi mu nekoja figura od ovosjeto decata sakaat koga nesto im izgleda ubavo... i moite ne jadat odredeni raboti ama zatoa sto jas ne jadam ne deka ne im davam tuku ne me videle mene deka jadam ... mozebi toa da e i kaj tebe :) pozz
.
gif[/im
g][/url]
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Ужинка 29 Мар 2011 17:10 #126445

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
THANKS

Ке го пробам ова со фигурите и тоа денс!!!
А за овошје многу консумираме ние-возрасните, секое утро правиме и свежо цеден сок од свежо овошје, а и за неа обавезно правиме...
Ама тешко оди...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 29 Мар 2011 17:26 #126453

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Bubbi wrote:
Ние се уште несакаме никако овошје, многу ми се мака ужинките!!!
Ајде мамички кажете некој совет, како да и го воведам овошјето?

Dali si probala suvo ovosje, maliot moj obozava suvo grozje, suvi slivi, urmi, i si gi jade taka. Edno vreme ne sakase da jade portokal, ne znam zosto odednas prestana, pa pocnav da mu go kombiniram so nekoe od gorenavedenite suvi ovostija :laugh: .
Edno zalace portokal edno urma i.t.n ovie mu davaat blazina, a vo sebe imaat samo priroden seker.
I taka po nekolku dena pak se razjade portokal ;)
Последна промена: 29 Мар 2011 17:26 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Ужинка 29 Мар 2011 17:27 #126456

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Буби и мојава јадеше многу свежо овошје, па пред некое време престана, :wtf: го сака повеќе во коминација со кекс/млеко или како овошен јогурт (и правам домашен) и на тој начин јаде по минимум 2-3 овошки на ден (да речеме 1 банана, 1 јаболко, плус нешто шумско овошје).

Инаку во последно време за ужинка и давам на пр. кисело млеко, плазма да грицка, сака д агрицка и двопек, корнфлекс, чоколатце, понекогаш ако ме види мене дека јадам кашкавал (обожава пекорино), вчера на пример сите јадевме шопска, па јадеше и она. Порано ужинаше стриктно овошје ама сега откако не го скаа така клот, се снаоѓаме на разни начини... Инаку никогаш не сум и дала индустриски ужинки од типот на грицки, никогаш нема пробано смоки, соленки и сл. и не планирам скоро да и давам, не и давам ни готови пудинзи, колачи и сл.

Сакам да пробам да и дадам сушено овошје па да видиме дали ќе го сака...
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Ужинка 05 Апр 2011 19:35 #128252

 • bibip
 • bibip's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 30
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Исидора за ужинка највеке јаде овошја или компот од овошје со бисквити ретко некогаш и давам кроасани ,а сега почнавме да си правиме домашни колачи со овошје.
...
Последна промена: 05 Апр 2011 19:36 by bibip.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 19 Апр 2011 23:47 #131216

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Shvrckovo moj se davi vo suvo grozje ili brusnica ja obozava, nekogas biskvitka, plazmicka, e sega vo posledno vreme znam da mu dadam i od Granolata ama epten so strav malce po malce za da ne mu zaletne (deka se bas tvrdicki), dvegodisen e veke ama sepak otkako slusnav deka i od grisina se zadavilo detence, epten mi e strav. Toa najcesto, inace svezoto ovosje ni e cel eden obrok sabajle, pa posle mlecni ova, ona, pa zatoa poslabo go jademe vo tekot na popladnevnite casovi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 20 Апр 2011 02:41 #131263

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Nie sekogas imame ovosna uzinka: banana, jabolko, krusa ili mandarina najcesto ili nekoe drugo sezonsko ovosje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 20 Апр 2011 02:56 #131270

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Во последно време повеќе сака за ужина зеленчук-како салата: патлиџан салата со млад кромид, марула со краставица, таратор и сл :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Ужинка 20 Апр 2011 03:24 #131280

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
:muahaha: slicna situacija samo neznam od kade i se ideite :wtf: hit ni e zelena sveza piperka,ja jade za pomalku od 2 min.
jas vikam bilo sto za uzinka,samo da e zdrav obrok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 26 Јун 2011 19:13 #143269

 • marija tome
 • marija tome's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Za uzinka mu davam ovosje pudink ovosen jogurt biskviti nekogas krastavica patlican kako salata napraveni.
Zaboraviv i nekogas rolatce tortica cokolado nekoja kocka.Pa malku i da se zablazi :rofl:
Последна промена: 27 Јун 2011 00:05 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 26 Јун 2011 21:52 #143282

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Од пред некое време хит за едната од ужинките ни е и новиот производ на Виталија овошното стапче со житарици, омилено ни е она со мусли, црвено овошје и јогурт. Ова ни е првата ужинка помеѓу појадокот и ручекот или веднаш кога ќе ја земам од градинка си ја јаде по пат до дома, а втората ужинка н останува сезонскоо овошје или овошна салата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ужинка 26 Јун 2011 22:35 #143284

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Off tie uzinki :)

Prvata nie e pomegu dorucekot i rucekot... najcesto parce perek ili 1/3 kroasan .. voglasvnom mora da e nesto lebasto :)

Posle popladne koga ke stane od spienje najveke saka sokce (jas i pravam pasirano ovosje pa go razreduvam so voda i doaga kako smoothy)i saka da gricka corn flakes taka suv.

Svezo ovosje ne mozam da i dadam posto ne saka da gi jade taka. Stom e nesto mokro odma go pusta od raka i ne i paga na pamet da go stavi vo usta.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.