Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Правила и совети

Правила и совети 25 Дек 2009 20:17 #5817

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Stalno naiduvame na sekakvi soveti, pa ne zbunuvaat koi se pravilni, a koi ne. Jas licno se iznaslusav sekakvi raboti, od babi, od tetki, od doktorki i mnogu pati znaev deka se pogresni, pr. maticniot doktor mi vika da davam sok od limon na tri mesecno bebe, od togas ja otpisav, svativ deka vrska nema. Najmnogu mi pomogna forumot, zemam nekoja zlatna sredina i taka se snaogam. Eve nekolku moi pravila sto strogo se pridrzuvam do niv, a i vie mamicki mozete da gi pisete vasite.

perenje na bebeshki alishta na 95 stepeni
peglanje obavezno
steralizacija na shishenca i cucli posle sekoja upotreba vo sterilizator ili vo tendzere da vrijat 10min
voveduvanje na ishrana od 5 meseci
shirok povoj nikako
Последна промена: 25 Дек 2009 21:18 by ZZ. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Одг: Pravila i soveti 25 Дек 2009 20:23 #5822

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
И мене форумот мн.ми помогна, за алиштата не перам се на 95 си перам и на 60 и на 40, ама само меговите нели, до 3м. му ги ставав 2 пати на плакнење и толку, пеглање обавезно кога ќе ми текне др.ќе пишам
The administrator has disabled public write access.

Одг: Pravila i soveti 25 Дек 2009 20:32 #5830

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Повеќе пати сум послушала туѓ совет и потоа ќе се уверам дека тој или таа не це во право. Па затоа се раководам по својата интуиција и до сега мислам дека не сум зглешила. Иначе алиштата и ги перам на 40 или 60, се уште со две плакнења. Обавезно ги пеглам. Ако одиме некаде со наши играчки, потоа обавезно си ги чистам со алкохол. И дома ги чистев секоја вечер, но сега поретко. Секоја вечер ги стерилизирам шишињата во стерилизатор. Гледам храната што и ја давам да биде секогаш свежо приготвена.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Pravila i soveti 25 Дек 2009 20:47 #5839

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние среќа имаме добра докторка, мада рака на срце сме ја "користеле" кога требало совет на повисоко ниво, или кога сме биле настинати, болни..а што се однесува до другите работи, доста имав читано и од еден форум долго време си ги црпев информациите на искусните мајки, а фала Богу и многу мои мислења на тоа сум додала..
Стерилизирав цуцли, шишиња и сл. во стерилизатор до некои си 15 месеци одприлика, некако не можев да се отргнам од таа навика. Многу ми викаа дека е претерано, ама јас така правев
Пеглам и секогаш ќе и пеглам алишта, не само од хигиенски аспект, туку и од естетски, и нашите ги пеглам..кога беше помала и ги пеглав дури и чорапчињата и лигавчињата, и све, сега малку ми е смешно кога ќе се сетам на чорапите :laugh:
Алишта сум перела според декларацијата, ако биле за на 40 (претежно облеките и се такви сега) ги перам на таа температура, а кога беше посебно помала, на вриење ставав све што можело да се стави. Машината сеуште ја пуштам на два пати плавење. Алиптата секогаш сум и ги перела одделно, а во задно време така понекогаш ми се случува да ставам во нејзини алишта некоја ситница што знам дека е чиста.
За широкиот повој има штода се каже, ама тоа е веќе долга тема..не би се оградила од него така лесно, и да кажам "никако". Можам да кажам никако за лимон, портокал, мед и слично во првата година, ама ваков став не можам да заземам за повојот.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Pravila i soveti 25 Дек 2009 21:46 #5877

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Јас алиштата од прв ден ги перам на 60 или 40 зашто така си се декларирани, до 40 дена со две плакнења, не ги пеглам туку ги сушам во сушара. Ние во принцип многу малку работи пегламе со мм, единствено неговите кошули за на работа, сепак скоцкан треба да оди во одело. Широк повој не ни помислував а и во болница не ни рекоа. Цитрусните овошја не му ги давам сеуште иако сум во мисла, затоа што сепак постојат сокчиња на нестеле конкретно кои се од портокал а на нив е наведено од 6 месеци. Шишињата ги стелиризирам 2 пати месечно како што ми пишуваше на самите шишиња и на стерилизаторот кој го користам (користам пластични шишиња)Со дохрана почнав на 4,5 месеци сокчиња на 6 кашички. Не фати лето и малиот ми беше обесен на града на секој саат. Во консултација со матичната почнав да нудам вода и чај, не ми ги пиеше и матичната ми рече во тој случај сок. И така би.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 25 Дек 2009 22:16 #5913

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Cudno mi e kako ne gi sterilizirate shishinjata posle sekoja upotreba i prethodno edna majka mi kaza deka na nekolku dena gi sterilizira, ali sto e poentata na sterilizacija, ako se pravi od vreme na vreme. A od mlekoto se sozdavaat opasni bakterii vo shisheto, taka da spored mene e preporaclivo posle sekoja upotreba da se pravi steralizacija, a ako mislite za jaknenje na imunitet i da ne se tolku mnogu sterilizira okolu bebeto, mislam deka dovolno e sto decata stavaat u usta se sto ke nacekaat, taka da barem priborot za jadenje da e besprekorno cist, istoto go sakame i nie vozrasnite, neli?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 25 Дек 2009 23:44 #5941

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Moe zlatno pravilo e da mu gi peram alistata posebno i da gi ispeglam pred oblekuvanje!Se trudam da ne mu gi mesam sisinjata!Si ima edno za mleko,drugo za sok(toa sega ni e casa)drugo za voda(veke i voda pie samo od casa)Pred se zatoa so se smirisuvaat!Za sterilizacija koristam vrienje!E sega tie za voda i sok ne gi vrijam sekoj den,a tie za mleko da!Nesto so smetam za vazno e i da mu go icistam noseto ubavo pred spienje za polesno i poubavo da si spie i da mu se sozdade navika za cist nos!drugooo...se trudam da ne go naviknam na pretoplo,pa doma ne ni e mn. toplo.Nikogas ne go ostavam da spie so corapcinja i ne mu oblekuvam hulahopki!ete toa e toa so najcesto go praktikuvam!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 26 Дек 2009 03:54 #6045

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
А да па и јас користам различни шишиња со клумче: за млеко, сок, чај и вода. Се‘ мијам веднаш по употреба, со многу малце сјај и најжешката вода од бољер, за да го исплакнам убаво , башка, млеко Павел пие еднаш околу 12-01 на полноќ од шише друго се е од цице. А бољерот ми е на максимум така да таа вода е блиску до онаа на вриење. Во секој случај не ми е поентата за јакнење на имунитет туку така ми пишуваше на упатствата за шишињата и на упатството за стерилизаторот.
А да Лили фино ме потсети, и јас не му облекувам никогаш хулахопки, за спиење не му ставам чорапчиња од 3 месеци наваму(од летоска) и нас дома ни е претопло, јас сум цело зимо во маичка на бретели затоа и него не го труфтам со алишта.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 26 Дек 2009 04:24 #6066

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Мој совет и правило е да не се слушаат "советите" на бабици и тетки! За се има одговор медицината - во случај на болест или друга состојба што го засега здравјето, а за оние останати работи како стерилизирање, перење, хранење итн, покрај педијатарот постои и стручна литература, или пак што во последно време ни е најдостапно - интернетот. Се што ме интересира барам на нет, а морам да признаам многу работи научив и од мајките на форумов ;)
Имам неколку другарки што скоро станаа мајки, а некои живеат заедно со свекрвите, абе што не се изнаслушав кога им бев на гости, да не ви кажувам, многу има, дури мене ми се чудеа за некои ставови, како на пр. за тоа што не му имам досега дадено ни сол ни шеќер во храната, што се уште му готвам посебно, што не му давам да става во уста ништо што не е измиено и сл. Ете ова последново би бил мојот совет - без сол и шеќер (мислам дека заради тоа Андреј јаде се што ќе му направам), и колку што може да е чисто околу детето! :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 00:48 #6328

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Уште да ме научите да се опуштам со хигиената и супер, шишињата ги стерилизирам секое утро во стерилизатор, Во се што спремам храна превривам вода и го плакнам пред употреба, и блендерот и се, навистина ме интересира Вашиот начин зашто ми е страв некако и за првото до една год. превривав
Последна промена: 27 Дек 2009 00:53 by lusi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 00:55 #6332

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
lusi напишал/а:
Уште да ме научите да се опуштам со хигиената и супер, стерилизирам секој ден, се што ќе му дадам превривам вода и го плакнам пред употреба, и блендерот се, навистина ме интересира Вашиот начин зашто ми е страв некако и за првото до една год. превривав

Еве јас мислам дека немора баш да превриваш и со зовриена вода да миеш.Можеш да плакнеш со вода од бољер.Доволно е!Јас бар така мислам!незнам колкаво е твоето бебе,ама верувај кога ке наполни седум осум месеци се што ке дофати ке став во уста ,а верувај нема баш да успеваш се да дофатиш пред него и да го превриеш!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 00:56 #6333

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Na shishinjata od nuk i chicco vo upatstvo pisuva da se steriliziraat pred upotreba, a isto i na aptamil i novalac pisuva pred upotreba 10min da vrijat shishinjata, a vodata da vrie najmalku 5min, pa taka i pravam. Isto sum protiv zacineta hrana, svekrva mi bas pred nekoj dn mi vika svari mu kompirce i malku solche stavi mu. Solta e stetna za nedorazvienite bebeski bubrezi. I przena hrana ne treba da se dava pred dve god
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 01:34 #6349

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Да за ставање во уста и тоа паѓам во несвест ама мора да се учи знам се тоа разбирам, ама мислам ова е храна така да посилно е од мене ама сега читајќи Ве гледам дека не е страшно чим практикувате така и Вие, иначе имаме 9м.
Многу ми е мило што можеме да си споделиме мислења е сега веќе ми е полесно
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 01:44 #6351

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Ејјј Луси,па и Филип е девет месеци...душо,па тој се што ке докачи става во уста.Од почеток(бидејки ми е прво дете)се потресував демек лелееее сега одма ке се разболи од нешто,од земја играчка стави во уста,ама сватив дека еи побрз и поснаодлив од мене... :laugh: :laugh: :laugh: .А и фала му на Бога ...арен е(едино сега имаменекој проблем кој се надевам ке го решиме брзо и Др. Лиде ке ја запознаам во друга поубава прилика,ако не ..ке мора да ја запознаам во ординација!Ама тоа нема врска со тоа што става се в уста... :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 01:46 #6354

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
Јас ги ставав шишињата во микробранова со третина вода внатре да не се празни а цуцлите во чаша со вода и исто во микробранова. После ми се расипа морав да ги превривам и до скоро ги превривав некаде летото почнав само да ги попарувам со врела вода

Алиштата белите ги вријам, шарените на 60 степени - и ги пеглам (и јас чорапите лигавчињата што ќе стигнев и она што лепеше со пелена одозгора го пеглав како нездрава), ама секогаш нејзините алишта ги перам одделно
мислам дека кога ќе дојде бебето ќе перам од двете ќерки заедно

единствено правило што важи кај мене е - не слушај совети од никого, и добро некогаш некој совет ќе е добар ама без да размислиме заедно со мм не практикувавме ништо, па каде и да сум згрешила не ми беше никој крив - осем свекрва ми што уште знае како да ме наведе во крив правец и да ми се сити после - често и од неа успевам да се одбранам за жал не можеш да се одбраниш од луѓе во иста куќа

на пр. на почетокот ја учеше симона да цица палец - слатка и била, да не бев строга ќе имав мака со палецот
после сакаше да става мед на цуцлите и тоа и го забранив - некако
и милион ситници вакви - незнам зошто
а луѓе симона личи на мм а тој пак на неа - и сите викаат на свекрва ти личи - незнам зошто прави штета
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 01:56 #6361

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Сестра ми им ги переше алиштата одделно на принцезите додека малата не направи една год.
Мистиција сирота ти си имаш проблеми со таа твоја свеки т.е што вика една моја другарка кроки, така си ја вика свекрвица мн.ми е смешна
The administrator has disabled public write access.

Одг: Правила и совети 27 Дек 2009 02:32 #6384

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Не дозволувам свекрва ми да ми кажува што да правам оти сама си го гледам детето и тоа уште на почеток и беше кажано дека не треба да ми оправа криви дрини, штом можам од прв пат да искапам сама едно човече кое немаше ни 2кг., значи дека можам за се да се снајдам сама.
Пред да го земеме од болница, се знае, генерално чистење, и ги собрав во пакет сите ситнурии, сувенири, книги и сл, што фаќаат прашина за да можам полесно да чистам потоа.
Стерилизарав шишиња и цуцли, сите ни се на Нук, со вриење во врела вода 5-10мин, До кај 3-от месец пред секоја употреба, па потоа еднаш на ден сите одеднаш, а сега 2 пати неделно.
За приготвување млеко и храна користам исклучиво флаширана вода. Посебни садови, и со посебен сунѓер ги мијам неговите флаши и садови.
Облеката му ја перам секогаш посебно на 95C, ретко на 60C (ако има некоја почувствителна облека), затоа секогаш кога купувам гледам да биде во светли бои и да се пере на вриење.
Во врска со чистењето играчки, што можам да речам дека ми е најтешко, се опуштив малку последниов месец-два, инаку пред да му дадам нешто го бришев со 96% алкохол, а меките ги перев. И кога излегувавме да шетаме носев во торбата алкохол, ако му падне играчката да му ја избришам. Сега ги мијам сите играчки одеднаш и му ги чувам во една голема пластична кутија - што ќе падне го тргам на страна. И долу не го спуштам да игра зошто знае да го лижне тепихот.
Можам да кажам дека не ми е тешко се ова што го правам за него, ми прејде во навика, ама стварно сум многу уморна, некогаш толку многу што немам сила за играње со него :(
Не пишав дека првиот месец го храневме со маски и пред да го допреме за било што ги миевме рацете со антибактериски сапун па со алкохол ги стерилизиравме рацете, оти премногу бевме исплашени бидејќи е предвреме роден, но тоа мислам дека за другите бебиња е навистина непотребно.
И нешто на што нашата докторка се смееше е тоа што му водевме дневник, се до 4-от месец, онаков како што водат во ОИНТ: датум, час, температура, храна, столица, урина, друга терапија...:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 14 Фев 2011 08:27 #112396

 • elilaki
 • elilaki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Бисера - среќата на мама и тато
 • Теми: 28
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Кога беше помала Бисера, значи од 4-5 месеци кога почнав со сокчиња, и ги вриев навечер тегличките и лазичињата, сега има 9 мес.и ретко и ги вријам, но затоа па нејзиниот прибор го мијам само јас (бар знам колку и како е измиен) и со посебно нејзино сунгерче и никако во машина за садови (останува сјај на садовите нели за поубаво да светат), а пред секоја употреба го попарувам под чешма.
Алиштата и ги перам белите на 90, шарените на 60, плетени и осетливи работи како и играчките на 40 степени. Се разбира, посебно пуштам машина за неа. И ги пеглам само пелените и постелнината.
Во храната не ставам ни сол ни шеќер ни било какви зачини, туку во блунтавото ставам пашканат и целер, а во овошјето што е кисело (и не го сака зашто е кисело) дотурам некое поблаго како јаболко, банана, сува слива и сл. или бисквита.
Последна промена: 14 Фев 2011 08:29 by elilaki.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Правила и совети 16 Мар 2011 18:32 #122945

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Mene navistina pocnaa da me nerviraat `sovetive` od svekrva mi..znaci koi gluposti me prasuva denes dali sisinjata mi se isti , trebalo da ja ucam da pie od isto sise ( misli za formata na cuclata ) , a jas imam zemeno isti 2 sisinja od chicco ( pogolemi ) i edno pomalo ama razlicna forma. Isto taka imam zemeno 2 sisinja so kluncinja za bebinja nad 6 meseci. Bi sakala da ja naucam od 6-ti mesec da pocne da pie od tie caski , a svekrva mi kazuva za mm deka piel od cucla do 3 godisna vozrast. Epa jas ne sakam taka.
Isto taka posledno sto razbrav deka treba sterilizatorot za sisinja i sisinjata odma da gi odnesam vo bolnica koga ke se porodam i da sum si kupila termos za vo bolnicata , osven doenje odma ke trebalo caj od milupa da spremam. Zasto mora odma so sise da se pocne? Ova nemozam da go svatam. Ovde vo gr vo bolnicite pravele taka :dry: Pa neli treba prvo da se doi deteto. Kako i da e sto saka neka mi zbori ama jas najveke ke si ja dojam pa potoa drugoto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 17 Мар 2011 14:38 #123204

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Slavica a zosto ti se sisenca uste sega ako planiras da go dois bebeto?
Jas sisenca ne kupiv niti planiram,e sega ako eventualno nemozam da go dojam bebeto ke kupam togas zosto mi se pred vreme .
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 17 Мар 2011 14:54 #123211

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Славица, во ред е тоа што имаш шишенца, а свекрва ти веројатно мисли на формата на цуцлите на сите да биде иста.
А зошто да би се носел стерилизатор и термос, па и чај во родилиште :what: стварно не ми е јасно, сепак мислам дека тоа е некаква измислица..
Кога кај нас во Македонија родилиштата се бејби френдли, мајката седи со бебето, се инисистира на доење, се прихранува детето само со шприц во екстремна ситуација, тогаш не верувам дека грците се поназад од нас. Како прво која е таа болница која ќе ја обврзе мајката да купи стерилизатор, да да се нема реална потреба за тоа? Мислам дека нема ни трошка вистина во целиот муабет, а па за чајче, да не збориме, не се ни дава на толку мало бебе, а дури и да го даваат (убедена сум дека не го даваат) онда нека си набават они. Кој е тој што може тебе да те обврзе да му дадеш чајче на бебето кога за тоа не постои никаква реална потреба? Мој совет не купувај ништо од овие работи, а најмалку за во болница, здравје доете се вие со бебчо, па ако случајно притреба, тоа се купува, а не пред време..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 18 Мар 2011 00:02 #123382

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Da vi kazam pojma nemam a svekrva mi slusnala na nekoja zena sto sega se porodila i barale i termos i sisinja i sterilizator vo bolnicava ovde i navistina i mene me buni sto ke im e od odma. :dry: A jas sekako ke si go dojam bebeto toa e najvaznoto nesto. kolku raboti imam drugi mi se napolni torbata pa uste sisinja , termosi i drugi raboti da nosam. Of mori majko sto sakaat neka zborat ama ne nosam nisto takvo. :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 30 Мар 2011 01:25 #126595

 • AriT
 • AriT's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Neznam zosto svekrvite kako da ne sakaat da gi doime nasite deca,Ete i mojata napprai Sto naprai mu pikna sise u usta i normalno Nema da saka da cica polesno mu e Od sise,isto i n'a jatervami posto i ona ziveese so nea koga i se rodi maloto,i sega ima uste dve i dvete cicaat samo ova golemovo ne!a svekrvami ima 4 deca i site gi ima doeno a mène mi vika poubavo e Od sise da pie mnogu mi bese mérak decata Od sise da pijat!!!mnogu se nerviram krivo mi e Sto ic ne cicase samo 2nedeli!!!!
[link=http://pregnancy.baby-gaga.com/][image noborder]tickers.baby-gaga.com/p/dev304pr___.png[/image][/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 21 Јул 2011 14:13 #145511

 • julikej
 • julikej's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Арит може ова да ти звучи малку остро ама да земеш да ја задавиш свекрвати како може да му дава шише на бебето кога за малечкото нема ништо поубаво, поздраво од цицањето. Доењето е прекрасно нешто според мене најубавите моменти споделени меѓу најката и бебето, не знам како можела да се осмели да ти го одземе тоа. Јас се налутив само што го прочитав постот, не треба да дозволиш други да те се мешаат во одгледувањето и воспитувањето на твоето дете бидејќи ти си одговорна за него, за неговите постапки и неговото однесување во средината. Мешањето на останатите во растењето на детето треба да се сведе на минимум. И мојата ретко кога се обидува по нешто, ама сепак ја знае границата дека нешто ќе му се даде на бебето и ќе му се направи само доколку јас или мм дозволиме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Правила и совети 09 Дек 2011 07:05 #169633

 • Biba St.
 • Biba St.'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
pravilo Sirok povoj nikako???
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.