Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Млечни запчиња

Ре: Млечни запчиња 16 Јул 2012 07:56 #207441

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Честито запче Катерина и кај мене Елена на 10 месеци го извади првото на роденденот беше само со две долни запчиња,само Андреј малку ме чуди почна многу да си ги става рачињата во уста и се чешка со нив мислам дека е рано за забче


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 25 Јул 2012 07:14 #208349

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Мамички да ви се пофалам дека пред некој ден забележав дека ќерка ми има излезено 5-ка долу и тоа убаво е излезена, а велат петките најтешко се вадела, ама за среќа ние со оваа немавме никаков проблем,се надевам дека така ке е и со другите. Инаку, кога бевме на вакцина во понеделникот и му кажав на докторот дека имаме петка,многу се зачуди бидејки била мала, па дури и ги броеше запчињата за да се увери дека е петка :laugh:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 06 Сеп 2012 10:16 #212402

 • draganaskopje
 • draganaskopje's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Карма: 20
Луѓе јас мака намачив со забиве :( Откако неприметно излезе првото забче единица долу лево, вторава една недела ја измачува а јас полудев. Кенкање, температура, пролив и повраќање и пак КЕНКАЊЕ и во раце, во раце и пак во раце... Ставам гел дентинокс, гел од мај бејБи (плавото српското), бело вино и сеуште не избило и пак КЕНКАЊЕ :( Друг совет? :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 07 Сеп 2012 10:36 #212559

 • draganaskopje
 • draganaskopje's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Карма: 20
Имате ли искусво со овие глодалки на томи типи???

www.encimenci.com/images/artikli/43645071v.jpg
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 07 Сеп 2012 10:57 #212563

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Моето искуство со глодалки со моето дете, а и со мал милион други деца кои ги имам видено, е дека децата не сакаат да ги ставаат во уста глоадалките и точка :laugh: Чудно но вистинито, се друго ќе пикне или ќе се обиде да пикне во уста за да си ги чешка забите, ама глодалка, по дифолт не! :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 09 Сеп 2012 10:07 #212755

 • draganaskopje
 • draganaskopje's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Карма: 20
И купив глодалки на томи типи од бебекомфорт во Беверли. Изгледаат вака:Ги купив 180 денари и испадна дека и се допаѓаат и си ги глоцка баш убаво. Денес нам конечно ни излезе и второто долно единиче, па се надевам дека ќе се смири и проливчето и повраќањето и нервозата и ќе се врати сјајот на моето весело бебе. Сеуште сум заинтересирана да и купам ќилибарен гердан ама не знам од каде, сакам да е оригинален балтички ќилибар од природно потекло, не синтетички. Гледам во бјути шоп се 900 а пак во бебеслинг 1700. Ме буни разликата во цената. Ајде дајте ми совет.


Инаку сакам да и ја купам и оваа глодалка на томи типи бидејќи ми се гледа интересна и згодна.

Последна промена: 09 Сеп 2012 10:08 by draganaskopje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 12 Ное 2012 19:55 #221120

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Aj da se pofalam denes na ANdrej mu ispadna prvoto zabce :jupi: sinoka kako da osetiv deka nesto se slucuva ne spiese ubavo cela vecer prekenkuvase ama deteto si imalo maka i pregeska go cepkam nesto me grebe koga ke vidam zabce mnogu se izraduvav i vednas mu kupiv belo bodi demek taka trebalo koj prv ke mu go vide zabceto da mu kupi nes belo!


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, butterfly87, Roze, izabella

Ре: Млечни запчиња 13 Ное 2012 20:02 #221221

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
HEHE jas pak na falenje denes gledam i vtoroto zabce se gleda samo ne e puknato nepceto pak mi e kenkliv ama sega znam sto go maci i mnogu mi e zal oti postarite vikaat mnogu gi bolelo koga ispagjaat zabcinjata, srce majkino ama on mi e junak slabost ne pokazuva :hahaha: ke pokenka i pak si zaspiva kako nisto da ne e


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, izabella

Ре: Млечни запчиња 14 Ное 2012 06:58 #221295

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Anje mene vo momentov mi raste posledniot umnik I strasno me boli, zamisli kako im e na niv.
Ama ako neka si redi bisercinja, sega mozes da pocnes I da mu davas korka od leb, ke ja gricka, a na toj nacin I ke si gi ceska nebcata


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Млечни запчиња 16 Јан 2013 18:11 #229815

 • Gevgelicanka
 • Gevgelicanka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Sakam da ve prasam dali znaete kako se pravi Turta za prvo zabce ili nekoj drug kolac poradi toa sto imame 4,5 meseci i ni izleze prvoto zabce pozdrav
Последна промена: 16 Јан 2013 18:36 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 25 Јан 2013 09:43 #230508

 • Bubpce
 • Bubpce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 47
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Nie se macime so zapcinjata :-( dusicka ... Celo telo mu e zesko a termometar ne pokazyva temperatura. Grev mi e ama ne sakam da mu davam lek. Osven ne daj boze za temoeratura. Mu davam ladna krpa da dzvaka i zamislete za tri sekundi ja gree so nepceto. Dusicki malecki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 31 Јан 2013 06:23 #231013

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Моето буце не спие веќе 2-3 недели ни ден ни ноќ. Цело време кенка, плаче, а некогаш толку вика што ме фаќа паника... и денес ја видовме маката. Излегло забче. :jeee: . Точно на 8 месеци. Лево долу единица. Мамино забче. Го намачи :(
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, mama ana

Ре: Млечни запчиња 04 Ное 2013 10:42 #245339

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
sinko ima 6 niknati zabi, sega pred nekoj den mu probi vtorata 2-ka gore, ama eve veke 5 dena odvreme navreme mi kreva temperatura do kaj 38.3 i pak kako sto krenal taka i ke mu spadni. Tesko mu izleguvaat zabite, si velam deka T e od toa. Go odnesov kaj maticnata go pregleda i rece deka deteto e zdravo i deka mu e od zabite, ama pusto se napativ so nego vo posledno so T krevanje i bolno grlo pa mi e strav da ne nesto ne gledaat.
Imate li vakvo iskustvo na vadenje na zabi so T?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 05 Ное 2013 07:13 #245373

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
da, normalno e da ima pokacena temperatura koga rastat zabi, osobeno kaj deca koi potesko im rastat zabite
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 05 Ное 2013 07:22 #245375

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
И јас сум слушала за температура додека се вадат заби иако ние не сме качиле. Ноне, ако нема други симптоми и чим д-рката рекла тоа е тоа.

Нас уште пред неколку месеци ни излегоа 4 горе, 4 долу, единици и двојки и толку. Ги чекаме другите ама некако не им се излегува...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 03 Јан 2014 17:48 #247740

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Дали некој користел Осаните куглици за никнување заби, тоа е хомеопатски лек? Ме интересира искуство и како се дава. На бебушко му расте двојката ама толку го мачи, цела вечер без престан плачеше жално од болка, денеска дури и температура качи, му дадов малку парацетамол и буквално за 5 мин друго дете, се развесели почна да се крека на глас дури. Ама еве го помина дејството изгледа и сега пак жално кенка. Незнам што да правам, неможе цело време парацетамол да му давам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 01 Фев 2014 12:49 #248367

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Kaj nas ima noviteti: malovo izgledase ko da nema da izvadi zab uste nekoj mesec (bese placliv, ama kaj nego toa ne e cudno), koga dva odednas, a istiot den kaj golemiot se pojavi prvoto rasklateno zapce :love: I eve nekolku dena samo go butka so jazik, go klati, denes duri se rasplaka deka mnogu go nerviralo...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 01 Фев 2014 13:38 #248368

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Lele tolku rano moze da pocnat da gi menuvaat mlecnite zapcinja, jas pak mislev onamu nakaj 6 tata 7 mata godina :love:
Tuka negde ni se deckite Nebo, da go proveram jas mojov vo zapcinjata :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 02 Фев 2014 09:43 #248385

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Fairy, sam ke ti kaze veruvaj :) Mojov butase race vo usta ko bebe, ama zasto vo noemvri mu porasna prvata sestka, drugite mu se nababreni, pa mislev deka od toa ima nervoza, a nego veke i mu se klati zapce :)
Kazete mi mislenje za gelovite za nepca za bebinja-dali se ok za koristenje, dali pomagaat? JAs samo razladena glodalka mu davam, ama kenkav si e, placliv...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 02 Фев 2014 17:41 #248388

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Nebo me interesira koga mu nikna prvoto zabce na batkoto tvoj, i sestka rano mu niknala, Elena kaj mene e 5 god i 3 mes pa nema uste niedna sestka i nema aber od menuvanje na mlecnite zapcinja jas si mislam oti kasno gi izvadi zapcinjata pa zatoa mozebi pokasno ke gi smeni, prvoto ni nikna na 9 i pol meseci na godinka imase samo dve.
Za ovie bebi gelovite za nepca ne znam sto da ti kazam jas ne zemav i ne mu staviv na Elena mnogu lesno i ispagaa, Andrej malku potesko gi vadese trojkite samo drugite polesno no nego mu kupiv kilibarno gerdance i demek se ke bide vo red no nema vrska zavisi do detenceto kako ke gi vadi zapcinjata.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 04 Фев 2014 10:13 #248410

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Вчера му падна запчето на Лука, колку се смееше кога се виде во огледало :love:

Мами Ање, па не му никна многу рано првото запче со оглед на тоа што знам бебиња од 4 месеци со заб, му никна на 6, ама брзо му се наредија 8, па пауза од неколку месеци и од 12 до 13 месеци му излегоа сите четворки и тројки :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 05 Фев 2014 03:17 #248418

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Само како потсетување дека ја имаме и темата Менување на млечните заби со трајни за разменување на искусва :loveya:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 05 Фев 2014 03:18 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 10 Јул 2014 02:24 #251355

 • Milenaa
 • Milenaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 133
 • Thank you received: 35
 • Карма: 0
na sincevo moe pocna da mu se nazira prvoto zapce kako probiva .edinicata leva.ne znam kolku trae procesot dodeka da izrasne celosno.inaku kenka vika se dere .namali na obroci go cesa nosot stalno-se e novo za mene si velam valjda taka treba? pOzdrav :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 11 Јул 2014 21:38 #251377

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nekoi bebinja vadat zapcinja potesko od drugi, pa moze da placat da gubat apetit, da se nervozni itn. Ima edni igracinja sto se stavaat vo frizider da bidat ladni i dobri se za masiranje na nepcata i olesnuvanje na bolkata.
Последна промена: 11 Јул 2014 21:40 by Fairy. Причина: edit text
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Milenaa

Најново на форумот

 • No posts to display.