Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Млечни запчиња

Ре: Млечни запчиња 04 Мар 2012 13:39 #185958

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Нам ни излезе уште една четворка ма овој пат горе-десно :jupi: :jupi: Имаме полна уста запчиња :jupi:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Млечни запчиња 04 Мар 2012 21:15 #186026

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
И нас излегоа уште две запчиња едница горе и една двојка долу,сега имаме 4 запчиња :love: и уште 2 се на повидок :da:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kuklicka, Helix

Ре: Млечни запчиња 05 Мар 2012 06:32 #186082

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
So lesno da vi se nizat bisercinja
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Млечни запчиња 05 Мар 2012 07:15 #186093

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Kaj sinmi nemozes da vidis dali ima zapcinja na povidok :( nesaka da otvori usta,no denes smeeki se zabelezav deka imame 2 zapcinja dolu,a i mislev deka kade e tuka e ke izlezi uste edno zapce posto ovie 2 dena se budese mnogu cesto navecer.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 05 Мар 2012 11:42 #186179

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
denes go vidovme prvoto zapce na sinmi :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 05 Мар 2012 15:05 #186219

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Билни да ви растат здрави и бели како бисери :hug:
Нас денес ни излезе уште едно запче ,уште една горна единица :kiss: Навечер нон стоп се буди,само се чеша по лицето,и без цуцла не сака да спие ни секунда.Ај се надевам сега ке спие помирно...


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bilni

Ре: Млечни запчиња 06 Мар 2012 06:43 #186381

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
koe e vaseto iskustvo so kilibarnite lancinja? pomagaat? zverot e mnogu nervozen denovive i mnogu grize :(
gledam po apteki se 2500, vo nekoi prodavnici 1500, ima razlika?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 10 Мар 2012 13:07 #187397

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Мамички незнам дали некаде сте разговарале за миење на забчињата , би сакала да прашам дали можам да почнам да и ги мијам забчињата на керка ми , и со каква четка и со паста , бидејки имаме 4 забчиња веке , или пак рано е и да почекам ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 10 Мар 2012 13:19 #187398

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Славица, мене педијатарот ми рече штом излезе првиот заб, веднаш да почнам со четкање на запчињата.

Инаку, да се пофалиме, до камчето се појави уште една бела точка. Сега сме штрба баба со два заба. :muahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica, Frogy, bilni

Ре: Млечни запчиња 10 Мар 2012 20:43 #187472

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Slavica wrote:
Мамички незнам дали некаде сте разговарале за миење на забчињата , би сакала да прашам дали можам да почнам да и ги мијам забчињата на керка ми , и со каква четка и со паста , бидејки имаме 4 забчиња веке , или пак рано е и да почекам ?

Slavica rano e za pasta.Mozes da probas samo so chetkichka i voda.Imas na curaprox za bebinja,ubava e meka i na nejze ke i bide mnogu interesno.Isto taka imas na curaprox ili miradent ne znam tocno(vo COSMO ima) kako cetka i grizalche.Od ednata strana ima chetka a od drugata kako gumichka i ne e oblik kako chetka tenka nego kako okruglo i zaobleno da ne moze da se povredi pa ke moze i sama da si gi mie :) Podobro od sega da naucis deka vo denot 2 pati mora da se mijat zabi.Nie tek pred 3-4 meseci pocnavme so pasta ali ja golta.timame skoro site zabcinja,vekje ne mozam ni da izbrojam ne dava da mu se gleda vo usta.Ima od lacalut baby koja sto ne e opasno da se golta,barem ne pishuva na opakovkata deka ne treba da se golta.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Млечни запчиња 13 Апр 2012 17:29 #194507

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
nas ni nikna i vtorata edinica dole sega imame duri dve zapcina
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 14 Апр 2012 02:13 #194536

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Честитооо нека ви се множат....и да ги вадите без проблеми
Ние немаме ни едно се уште...а др. вчера на контрола кажа и да не ги очекуваме пребргу не и се набабрени непцата :(
Штрбла....:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bilni

Ре: Млечни запчиња 02 Мај 2012 12:34 #197136

 • verche
 • verche's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zdravo!!!
nova sum na forumov i me ma4at zab4injata na moeto dete veke e 1 godina no seuste go nema nitu edno zab4e?? vo sto li moze da e problemot? Vi e slucilo li toa vam??
Последна промена: 02 Мај 2012 12:37 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 02 Мај 2012 13:08 #197139

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Мене првото запче ми никнало на 13 месеци, има такви случаеви, а зошто е така не знам. Инаку се си било во ред.
На годишната контрола на педијатар прашај си.
Последна промена: 02 Мај 2012 13:09 by Зока. Причина: пг
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 02 Мај 2012 13:38 #197141

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
verche wrote:
Zdravo!!!
nova sum na forumov i me ma4at zab4injata na moeto dete veke e 1 godina no seuste go nema nitu edno zab4e?? vo sto li moze da e problemot? Vi e slucilo li toa vam??

Во ништо не е проблемот, едноставно на секој бебуш различно му растат, и временски и редоследно. Сосема е нормално да нема заби и на 12, 13 месеци. На ќерка ми првиот заб и никна на 8,5 месеци, после-штама :tupco: на роденденот имаше само 2 и пол заба :laugh: и тоа и пораснаа прво долните кецови, па горна двојка :laugh: Насмевката и беше смејурија :zelen:

Не се секирај, кај и да е ќе има и кај вас запче :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 02 Мај 2012 15:07 #197151

 • verche
 • verche's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
no nekoj luge mi vikat deka trebalo da go nosam na bolnica i ke mu ja secele zlebinata i toa mnogu bolelo
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 02 Мај 2012 15:26 #197152

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Јас лично прв пат слушам за таква работа и не ми се чини нормална. Еве баш проверив на babycenter.com викаат дека вообичаено до 12 месеци излегува првото запче, но може да се случи и до 16 месеци и ако дотогаш не излезе се упатуваат на рентген за да се види дали запчињата се пред излегување.
И на овие странскиве форуми излегоа еден куп муабети на мајки за деца од 13, 14 месеци без запчиња, а сигурна сум дека сега ите тие имаат уста полна запчиња и се перфектно нормални.
Не се секирај непотребно и обавезно чекаме да ни јавиш наскоро дека пробило првото запче. :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 04 Мај 2012 04:03 #197430

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ama mi e poznat muabetov :mdf: nie pa so cel pamet i na klinika bevme so neda, lele koga kje mi tekne. ni pushtija ist vakov muabet so operacii i sechenje na nepca pa od pusti strav ajde da ne zirne nekoj. srekja eden profesor na stomatologija ni e prijatel tokmu za ovaa problematika ama koga ne vide zoshto sme dojdeni prvo prashanje mu beshe, od koj kraj na skopje doagjame :laugh: ama ne zasrami :sram2: ni ja otvori vratata i ni go pokaza izlezot.

sega imame polna usta zabi ama generalno gi vadeshe do 3-ta god.

sluchai kade zabite ne se izlezeni, poznati se samo kaj deca so mentalni bolesti od onie koi se vidlivi na oko. teshki fizichki deformiteti i sl.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 04 Мај 2012 04:51 #197443

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Mene prviot zab mi izlegol na 13 meseci. Baba mi e stomatolog i znam deka i den den vika deka totalno e nebitno koga ke ti izlezat zabite- site se posebni kako i za se vo zivotot- prooduvanje, zboruvanje i slicno... Duri vikase deka na deca sto podocna im izleguvaat zabite koskata e pokvalitetna-za mene ova vazi-prva plomba na 19 godini :P

Ne se zamarajte, ne go maltertirajte deteto da go nosite po doktori. ke mu izlzat zabite...
Kako sto kaza mama Vase, ne daj boze, ne izleguvaat samo kaj deca so vooclivi problemi od drug vid...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 04 Мај 2012 06:38 #197479

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Исто кај моиве внучиња-близначиња :)
Првото забче и кај двајцата на 15 месеци...трчаа уште од 11 месеци а немаа ни еден заб :rofl:
Така да не се секирај :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 05 Мај 2012 08:23 #197658

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Na Petar primetiv deka teksturats na zapcinjata ne mu e mazna kako na nadive zabi, duri i poslei mienje i na gorniot del do nepceto poprimaat zolta boja. Redovno gi mieme zabite so cetka i pasta. Dali e ova slucaj i kaj vas? Dali e normalno ili treba da go zirne stomatolog. Nema rasipani zapcinja i gi cekame 5kite sega da pocnat da izleguvaat zosto mnogu si gi butka prstinjata pozadi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 30 Мај 2012 07:02 #201273

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
pred dva dena ni niknaa i dvete gorni edinici a sega se ceskame i sme nervozni po se izgleda i drugi ke izleguvaat :D
Последна промена: 30 Мај 2012 07:03 by bilni.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 16 Јул 2012 02:35 #207387

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Еве и јас да се пофалам.....на петок 13-ти забележав дека првото забче доле почнало да боцка :jeee:
Конечно на 10 месеци.....реков остана детево без заби ќе блендам до прво одделение.....чук-чук не ни приметив кога пробило без никакви симптоми.....е деновиве послабо јаде едино тоа :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 16 Јул 2012 05:13 #207410

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Честито забче! Катерина, нормално е што помалку јаде, ја боли кога пробива забчето. На моето синче му се прави пликче пред да пробие забчето, црвено му е и воспалено местото. Давај и потечна кашичка, а за неколку денови ќе и биде полесно. А може да нема апетит и од жешкото, еве на мене само зеленчук и овошје ми се јаде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млечни запчиња 16 Јул 2012 07:43 #207436

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Ние имаме 7 запчиња, 4 горе и 3 долу. :srce: Горните му се многу смешни, како на нилско коњче, ко тркала му се. :smee1:
Последна промена: 16 Јул 2012 07:44 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.