Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Икање

Икање 18 Сеп 2010 13:04 #52979

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
Како се справувате со икавиците?
Ги имаме уште од првите денови дома. Односно уште додека беше бебчето во мешето икаше но сега некако мачи и нервира. :mdf: :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 18 Сеп 2010 13:22 #52984

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
i davam da pocica ili da se napie voda/cajce i i pominuva
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 18 Сеп 2010 14:09 #52988

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Кај нас со цицање обично поминува. Ако не, после му поминува само по себе, само што се нервира
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 18 Сеп 2010 14:23 #52991

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
ако икањето не е проследено секој пат со повракање,нема место за паника.тоа е сосема безболен процес за бебушите.настанува ккао резултат од притисокот на наполнетиот желудник врз дијафрагмата или поради вракање на храната од желудникот.(поради не доволно развиениот рефлукс ,кој со тек на време се средува).ставете ја главата на бебушот потпрена на перница и икањето само од себе ке престане.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kukulicka, Зока

Ре: Икање 18 Сеп 2010 20:52 #53025

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Јас имам слушнато дека ако ика, ладно му е на бебето. Но не знам колку е веродостојна оваа информација.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 18 Сеп 2010 21:28 #53035

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Обично се дава на бебето да цицне малку за да се воспостави нормален ритам на дијафрагмата и икањето престанува :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 06 Ное 2010 13:43 #69386

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
И кај нас икањето е од првиот ден и со малку цицање поминува .
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 06 Ное 2010 16:18 #69402

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
I kaj nas se pojavuva ikanjeto ke pocica malku ke go potkrenam i prestanuva
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 06 Ное 2010 20:46 #69461

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Нико како бебе многу икаше и тоа икавици кои траеа и по половина час. Сум давала и млекце да цицне и лимунче неколку капки и водичка, ќе прекинеше кратко, па пак ќе почнеше. Со тек на време исчезнаа икавиците, како - не знам :poimnemam:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 06 Ное 2010 20:47 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 12 Апр 2011 21:27 #129863

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
И давам малку да цицне, па и поминува, а исто така ни помага и пивнувањето чајче, но многу внимавам со чајот, бидејки кога ика и пие чајче дека е потечен знае да се засркне и да се задави :(
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 16 Апр 2011 17:42 #130688

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
моето сонце ика уште додека беше во стоамкот на мама,и еве ја и сега си продолжи со икање.Ако не успее да подждригне после цицање обавезно почнува да си ика и после некое време си престанува само од себе
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 17 Апр 2011 03:56 #130764

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
so ikanjeto nekogas se spravuvame so cickanje, nekogas se zatopluvame ili so nekolku lazicki vodicka, ama ciceto najmnogu go koristime
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 17 Апр 2011 12:39 #130783

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Nas ni pomaga pri ikanje samo dobro zatopluvanje i drzenje vo race pa taka pobrzo pominuva.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 17 Апр 2011 16:01 #130809

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
nas ni pomaga nekolku kapki limun pomesano so mleko ponekogas i cicanjeto...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 22 Апр 2011 00:00 #131702

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Бјанка икаше и во мешето и сега ика после јадење ,душичка ми е жал да ја гледам,па ке ја кренам в раце да се стопли и по извесно време престанува...;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 22 Апр 2011 02:14 #131715

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
 • Карма: 12
Moite ikaat seuste ne tolku cesto ama dolgo, 20min nekogas pomaga cajce ili mlekce, a nekogas ednostavno 20min :srce: :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 22 Апр 2011 20:26 #131796

 • julikej
 • julikej's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Сара икаше уште кога беше во стомак кај мене :))) Кога првпат го почувствував нејзиното икање не знаев што па дури се плашев дека нешто не е во ред, ако кога сфатив дека е само икање ми беше смешно и чекав да помине. Сега кога е бебе икањето го решаваме со една капка лимон и веднаш поминува :))) Срцка како се мрши кога ќе и закисели :)))):laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 22 Апр 2011 23:11 #131822

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Kiparisija ika isto uste od prviot den , prvo slusav deka ako bebe ika znaci deka mu e ladno , ama potoa procitav vo edno spisanie deka nema vrska toa. Koga ika ja stavam na grada da si cicne i i pominuva :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 22 Апр 2011 23:19 #131823

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
mene vo bolnica koga se porodiv mi rekoa ako ika bebeto moze da mu e ladno ili polna pelena i sekogas taka i bese.Nekogas ke se slucese da ika sega kako postara ama ne pomaga nisto,ednostavno ke ja iznesev na studeno i ke prestanese da ika :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 23 Апр 2011 01:02 #131835

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ме потсетивте колку мнгу икаше Лука!:) (Сега ретко го фаќа, ама долго му трае :unsure: ). Него, ај што икаше (најчетсо ни поминуваше со цицање), ако се најдеше некој у близина, само слушав-Лелее гревче, леле колку се мачи, дај му ова, дај му она (со тон како јас демек сум крива што ика).... И јас :mdf: Да сум сега не да нема да се нервирам :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 25 Апр 2011 00:10 #131998

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Марко икаше многу почесто првиот месец, ама и сега ика. Кога сака, му давам да цицне, па му поминува, ама ако не сака си поминува само од себе.
Јас имам прочитано и најлогично ми е дека има вишок воздух кој не знае како да излезе и затоа ика.
Последна промена: 25 Апр 2011 00:10 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 04 Јун 2011 20:06 #140020

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
I jas isto se cudev shto da mu pravam so ikanjevo i vo edna kniga shto ja imam za bebinja procitav deka ne treba da mu se dava ni voda ni mleko nishto da se ostavi taka i samoto ke mu pomine.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 10 Дек 2011 06:43 #169923

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
ivan ika koga mu e ladnicko ili koga ke pocne da se smee i ke vnese poveke vozduh i togas se spravuvame so nekolku kapki limon izmesani so mlekce ili cicanje koe ne sekogas ni pomaga
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 11 Мар 2012 09:17 #187525

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
I moevo ika dosta cesto, najmnogu posle jadenje...pa taka najadena ne saka ni sok,ni caj...nisto.
I si poikuva edno 10-15 minuti, pa sama zapira.
Najmnogu se nerviram koga e poluzaspana a pocnala da ika, pa ne moze da zaspie i se jovo-nanovo :zid:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Икање 14 Фев 2013 06:31 #232553

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
И бебуш мој многу често ика. Дури некогаш ми е жал да го слушам, ми звучи како да се мачи. Ама знам и со ќерката истото беше првите месец дена, и без ништо си помина. Сега јас ништо не му давам, па се смирува, а понекогаш си ика и си спие, гајле нема :cucla:
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.