Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Грчеви кај бебињата

Ре: Грчеви кај бебињата 17 Окт 2012 09:05 #217945

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ве молам да ми кажете како да ги користам капките Еспумисан???
Вчера цел ден немавме грчеви, но затоа утрово се искина детето, резултат , јас жива ненаспана и полна со нервоза :kamsik:
Земавме капки, пишува по 25 , но дали во тек на целиот ден или наеднаш?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 17 Окт 2012 10:15 #217958

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Не претеруавај со количината, ама и не се оптоварувај. Давај му по десетина 3 пати на ден на пр. Јас во болница додека лежев со малиот им даваа нон-стоп на цуцлата по некоја капка. Не се апсорбираат, ќе ги искака.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Грчеви кај бебињата 17 Окт 2012 17:26 #217993

 • ЕлЕнКа
 • ЕлЕнКа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Јас му давав на Јаковчо по 25 капки зошто ко што кажа Cize не се апсорбираат во организмот туку или ке ги искака или помпчка. Така и ме советуваа фармацевтите и јас му давав пред секој оброк. Така и ти пишува внатре во упатството. Не се плаши само ке и помогнеш и нема да се нервираш.А ке видиш по 1 употребено шишенце од еспумисан ке и се намали јачината на грчевите. Јас на Јаков му давав до 3ти месец заклучно со 3ти у ствари.
Со среќа
П.с. не се плаши што си нова мајка, слушај совети само како идеа но сама одлучувај.Прави комбинации од неколку совети ако е потрепно или ако мислиш дека не чини ни еден не го ни употребувај. Само ти си го познаваш твоето сонце нај убаво, и верувај не за џабе се рекло мајчино 6то чуло,ако нешто не ти штима верувај му на твоето чувство. Ниедно дете не е исто и не го споредувај твоето со никое. И тоа што на сите нас мајки овде ни помогнало или ни одмогнало не мора да значи дека и за тебе ќе важи.
Најдобар совет што јас го добив кога станав мајка беше:
Слушај совети за идеа ,но прашај го детето за решение. :aham:
Само посматрај го бебето како се однесува и самото ке ти покаже што му пија и што му треба и верувај во себе :foryou:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 18 Окт 2012 04:40 #218038

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Синоќа дадов 10капки, детето заспа, ама немам појма дали е од нив или не.
Со оглед на тоа дека ја фаќаат навечер, денес ќе дадеме накај 17ч па ќе видиме како ќе биде детето до вечер.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 18 Окт 2012 04:44 #218039

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Не знам дали уште постојат на нашиов пазар капките Nurse Harveys?
Нас тие не спасија бааги, во почетокот плачеше многу, ама на крај испадна дека тоа се должи не само на грчеви туку и на недохранетост :( :(, одкако почна да се најадува убаво, грчеви си имаше ама ги манифестираше многу поинаку и во секој случај кога ќе ја видевме дека се мачи и дававме по неколку капки од тие, ама по потреба. И навистина помагаа и тоа многу кај нас.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 19 Окт 2012 06:39 #218138

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Eve jas da go kazam moeto ikustvo do sega, kupivme Espumisan ama do sega samo 1 mu dadov i toa bas i ne bev sigurna deka se grcvi znaci na tepka sve nekako mislam deka neznam sto mu e koga place, inace cicame i sum za toa da se koristi majcinoto mleko do maksimum nema nisto poubavo od toa iako gi gubam nervite koga e nestrpliv i vristi a neznae da pocne da cica.
Vo bolnica prvite 3 dena go stavav sekoj 3 saat da cica iako nemase mleko ama so negovoto cicanje se aktiviraa obrzo mlecnite zlezdi, na 3 den mi dojde mlekoto i od togas samo on cica, e tie 3 dena mu davav koga mnogu placese Aptamil gotovo mleko od bolnica vo mali sisenca ama so oznaka Pre ( toa e za dohrana na bebinjata sto cicaat) ako pocnete so Aptamil 1 togas moze da se sluci da nesaka bebeto poveke da cica deka Aptamilot mnogu dobro go zasituva dodeka ova Pre e isto kako majcinoto mleko (taka mi objasnia u bolnica) I taka nekako se snajdovme prvite denovi, za doma si zemavme nekolku sisenca za nedajboze ama do sega ide so cicanjeto super.
E sega sakam Sinolicka da ja prasam nie cicame so kapa za sicanje imam nekoj cudni pupki sto on nemoze nikako da gi izvlece i se nervira i place i vo bolnica mi ja dadoa taa silikonskata kapicka ( valjda znaes sto mislam) i on si cica super mi rekoa deka ne e ni stetno ni deka na nego mu smeta. E sega jas sakam da go oducam t.e da go naucam da cica bez toa dali imas nekoja idea koja bi mozela da mi pomogne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 19 Окт 2012 08:47 #218156

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Додека да се јави Синоличка :), еве јас да поделам искуство. Истата ситуација беше и кај нас (Германциве изгледа обавезно даваат од силиконскиве брадавици ако нешто не штима) и тоа јас до месец дена скоро така го доев. Се е до држењето, мора да биде убаво залепено до тебе бебето, не под агол, ами брадавицата директно во уста да му влегува. И градата да не ти е преполна и тврда, малце одмолзи ако треба за да биде помека и да може да земе поголем дел во устата. Ноќно време мене како топки ми беа градите, не штрчеше брадавица, дека преполно, па одмолзував малце за да може да цица. Па кога го прскаше колку се лутеше :laugh: Ако имаш перница најубаво, ќе си го легнеш на неа и свртен целосно накај тебе. Ако треба и главчето држи му го поблиску до тебе, да не се одлепува. Брадавиците може немаат штета, ама не се практични. Дезинфицирај, носи ги секаде со тебе, ако сакаш да му дадеш некаде надвор да цица треба да ја местиш. Не е тоа трајно решение.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 04 Дек 2012 06:00 #224276

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Еспумисанот делуваат долготрајно или моментално? Тоа не ми е јасно, земавме и еспумисан и пријатели ни дадоа едни амерички, ама пак јас и давав два три дена, некако не видов резултати и ги прекинав. Ако треба да ги зема подолго време да се видат ефектите да си продолжам јас со нив а?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 04 Дек 2012 06:12 #224280

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Еспумисанот би требало да делуваат моментално,значи после некој пола саат.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 04 Дек 2012 15:11 #224368

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Мене Калина ни еден ден не ми ги фати тие грчеви Фала Богу а од прв ден па се до сега сме само на мајчино млеко.Јас премногу внимавав што јадам а тоа е и до ден денес,уште внимавам исто па цврсто сум уверена дека грчевите се јавуваат од тоа невнимавање на исхрана,можеби грешам но во нашиот случај само тоа ми паѓа на памет.Не јадам грав,леќа,боранија,грашак и секое овошје и зеленчук обавезно го лупам пред да го јадам пошто така ми кажале и доктори.Јас од прв ден купив капки за грчеви ама ете ги останаа во фиока пошто ни еден ден немав потреба да и ги дадам.Планирам дур да наполни 6 месеци да допазам на исхрана па после тоа да почнам нормално да јадам се а до тогаш ќе тераме вака пошто е добро што не видовме мака и незнам како изгледаат грчеви кај бебе.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Грчеви кај бебињата 07 Дек 2012 11:38 #224961

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Jas imam iskustvo so espumisanot, davav 21 kapka pred sekoj podoj i imase efekt.
Deluvaat momentalno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 30 Дек 2012 10:44 #228058

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Dali ste koristele termofor za grcevi kaj bebeto. Gledam deka se grci, dodkea ne prdne i dodeka ne se iskaka place, se vitka. Se smiruva so toplina, pa si rekov namesto kapki i sirupi da mu davam, da mu kupime trmoforce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 30 Дек 2012 13:40 #228080

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Грчеви имаме многу зашто и адаптираното млеко му создава гасови и давам еспумисан само ако ми поврати малку млекце насабајле потоа не толку грчевите ги смируваме со топло јас користам топло шишенце од пола литро преку облеката ќе си ја потпрам како за ранење шишето врз мешето меѓу можињата и си с е тешиме инаку секогаш кога и доаѓа грч и зборувам и ја тешам а јас ствам преку нога на меше и ужива така додека се испрди . стандард и давамх ипп чајче не дека многу помага ама ја хидрира запто сме соадаптирано па полесно се кака , Инаку кгоа има грчеви она кенка не плаче и цела се стега а рњтко се случува да пишти сеа
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 03 Јан 2013 07:14 #228397

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
girl a kolkavo ti e bebeto??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 03 Јан 2013 10:43 #228449

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Прасенце, земи еден чорап, наполни го ориз или крупна морска сол, заврзи го и стопли го во рерна или микровална. Пробај на тебе да не е многу жешко и стави му го мешето. Колку еден филџан за кафе ќе ти треба сол/ориз, не преполна да е чорапата, за да можеш да ја „распосетелеш„ по мешето. Ја држат топлината подолго од водата, а и не е тешко. Термофорчињата знаат и тешки да бидат. Ова ти е брза варијанта, а може и некој да ти сошие некое како торбиче, да го наполните и да се зашие да не излегува полнењето. Ние имавме купена варијанта со кршени семки од цреша. Еве ти идеи:
link
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Mamita

Ре: Грчеви кај бебињата 03 Јан 2013 16:53 #228479

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Prasence zemi si trici I napravi si pernice. Topli go so pegla, jas taka pravev, trcite dolgo ja zadrzuvaat toplinata.
Nie nemavme mnogu maka so grcevite I pokraj toa sto bevme na AD


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Грчеви кај бебињата 03 Јан 2013 19:24 #228494

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
i jas koristev perniche so trici. go zatopluvav na parno, a trici zemav od pazar. dobroto so tricite e toa shto se lesni, pa ne go pritiskaat mesheto i dolgo zadrzuvaat toplina.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Грчеви кај бебињата 04 Јан 2013 03:19 #228511

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Mislam deka nekade pisuvav za fenot.Nas najmnogu ni pomagase .Em go zatopluvavme meseto em zvukot na fenot momentalno go smiruvase i uspivase.Site nasi prijateli sto sme gi sovetuvale probale i imale efekt.Probaj uspeva
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Грчеви кај бебињата 07 Јан 2013 19:20 #228944

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
prasence wrote:
girl a kolkavo ti e bebeto??
Точно 2 месеци денеска 08.01
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 07 Јан 2013 21:08 #228946

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Za Elena imav napraveno pernice so trici,a za Andrej si kupivme bebi termoforce i epten zadovolni bevme od nego, toplo vi preporacuvam majkicki koi imate problemi so grcevi da si zemete termoforce mnogu ke vi olesni mnogu poprakticno e za razlika od pernicinjata doma napraveni,ajde vi posakuvam na site da vi pomine pobrzo toj period koj mora da pomine so grcevi pozdravce :cvet:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Грчеви кај бебињата 08 Јан 2013 10:17 #229019

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mami anje od zegin go zemavte ili??
sega vo zegin imaat samo dedomraz,snesko termoforce a jas sakam obicno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 08 Јан 2013 11:20 #229026

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Od Eurofarm naseto e so tri povrzani Smajlovci imase i jagoda ama ova poubavo mi se vide nekako podolgicko e i celoto mese mu go topli, baska i sekoj smajli posebno se pusta.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Joanna

Ре: Грчеви кај бебињата 26 Јан 2013 19:09 #230616

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Не знам зошто грчевите ни се интензивираа очекував да се смират како ќе одиме на кај третиот месец но обратно е сега дури го намали и јадењето, штом почне да јаде се грчи и ја пушта цуцлата и плаче некогаш плаче и по саат време па потоа с есмирува и почнува да јаде ништо не помага ни чај ни еспумисан ни колиеф ни топлина :grr: веќе не знам што да правам дури саками на ехо да ја носам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 29 Јан 2013 16:38 #230875

 • Мацони
 • Мацони's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
И кај нас се интензивираа грчевите вториот месец кога мислевме дека ке почне да ги снемува. Упорно му ги давав на бебушко капките Colief и стававме термофорчиња на мешето. Ни помогна и Бекутсн чајчето. Без нервози-ова од искуство го викам- јас колку бев понервозна, повеке плачеше и тоа страшно драматично, со заоѓање по неколку секунди, но еве.. поминува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 30 Јан 2013 06:40 #230930

 • Pixa
 • Pixa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 32
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Ајдеее, може и да се интензивираат? Јас со душа чекам да поминат, и си мислам секој момент ќе престане да се грчи. За сега лежењето на стомак најмногу помага, ама да немаше мама физиолошки потреби лесно ќе беше, ќе си лежавме цел ден и цела ноќ на стомак :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.