Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Грчеви кај бебињата

Ре: Грчеви кај бебињата 10 Сеп 2012 03:06 #212816

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Od nokeska i kaj nas se javija grcevi i toa koga zema da pisti pa ne fati nespremni nabrzina so krpa topla go motavme se isprde ubavo, i zaspa posle saat vreme macenje, eve denes zemav cajce bekutan, ama neznam dali se dava neposredno pred grcevite ili moze vo bilo koj period od denot, ke probam i so termoforce ke zemam od snaami davidime kako ke deluva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 10 Сеп 2012 07:11 #212876

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Mirka kaj nas termoforceto samo imase efekt probaj prvo so nego,i se nadevam nema mnogu da ve macat grcevite Pozdrav :srekno:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Грчеви кај бебињата 10 Сеп 2012 08:52 #212898

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Мирка, ако термофорчето не помага (како кај нас) купи капки Colief од Зегин, околу 690ден се ама се многу ефикасни. Пробавме и со Espumisan капки ама тие не помагаат воопшто :jok:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Грчеви кај бебињата 13 Сеп 2012 04:04 #213200

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Dali nekoj gi koristel kapkite za grcevi Infacol prijatelka mi gi donese od bugarija pa sakav da prasam ako imal nekoj efekt da spodeli.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 22 Сеп 2012 07:57 #214280

 • ppadme
 • ppadme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Zdravo na site, jas sum taze majka a i grcevite ni se od pred nekoj den, ne se jaki i si gi izdrzuva bebceto, ne place mnogu, no ona sto go primetiv pa eve da go spodelam i so vas, e toa sto koga piev jogurt obicen (bitolski rozeviot) bebceto si spiese kako zajce i voopsto ne oseti grcevi niti gasovi. Vaka bese 2-3 dena. Vcera nemav obicen jogurt i se napiv Balans +, veruvajte mi bebeto se prevrte od placenje cela nok i imase strasno mnogu grcevit. Bitno mi bese da utvrdam deka jogurtot mu pridonesuva za grcevite i ete taka iskoci.
Moj sovet vi e samo obicen jogurt, normalno ako piete jogurt :)

Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократни пелени 10 Окт 2012 13:18 #217091

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Сте користеле ли сируп Coli-B od Erba Vita против грчеви? Сакам да и дадам на бебушка од него ама ме интересира ваше мислење и како сте го дозирале (ние имаме неполни два месеца).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 12 Окт 2012 15:43 #217317

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Пишав јас во темата „затвор“ кај бебиња, ама сега ми текна да не ни не јавуваат грчеви? Ај некој да ми каже од кога е нормално да се јават, ние имаме две ипол недели само. Кога спие се напнува како да ќе се искака и се грчи и ги витка ноџињата, и знае и да заплаче ама кратко, ќе ја понишкам некое време и се смирува, дали од нишкањето или од што и поминува маката незнам. А баш се вцрвува во лиценцето и ќе се раскенка и од вчера почнавме и да заплакуваме. На мајчино млеко сме само.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократни пелени 12 Окт 2012 15:56 #217320

 • ЕлЕнКа
 • ЕлЕнКа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
ерба вита на Јаковчо не му помогнаа а и имаат гаден вкус. ЕСПУМИСАН му е мајката имаат мирис и вкус на крем бананки без проблем ги лапкаше и од прво користење имаше резултати :da:
инаку колку што мзнам коликите или грчевите кај бебињата се јавуваат брзо после раѓањето а траат до 3ти месец
Последна промена: 13 Окт 2012 14:40 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 13 Окт 2012 09:21 #217360

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
И ние се превиткуваме од грчеви, срце ми се кине кога ја гледам како се мачи. Ни почна на 4ден, а наводно биле од вештачкото млеко(во болница беше претежно на вештачко). Сега дома, цел ден се доиме, а тек кога ќе сетам дека нема што да цица и давам максимум два шприца на ден , вештачко, разредени на повеќе пати, само колку да се дојаде, а ми се чини дека е нон стоп гладна. :cucla:
Денес земавме Бекутан чајче за грчеви , па ме интересира како се дава, по колку на ден??? Дали некој го има користено и како сте задоволни??? Дали има одредено после колку време смее да се користи, се плашам да не сме ептен мали за чајчиња???
Знам како е дозирањето, но незнам дали дозата треба да ја давам цел ден или еднаш па колку испие толку???
Засега сме само на мајчино млеко и дохраната, ни вода, ни чајче не сме додадале , а и не планирам уште некое време.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 13 Окт 2012 14:40 #217388

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Од лично искуство ќе ти кажам дека што и да даваш пак ќе си има грчеви, додека треба да има. Кај некои ги снемува порано, кај некои подоцна. Но, ова додавање капки, чајчиња....не е од некоја помош.
Син ми си ги имаше баеги долго, до некои си 3 месеци. малку му ублажуваше ако ставевме топло пешкирче или пеленка на стомачето.
не брзајте со чајчиња, немате ни месец...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 13 Окт 2012 14:42 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Грчеви кај бебињата 13 Окт 2012 18:10 #217409

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Meu87 probajte so termoforce nas toa najmnogu ni pomogna koga imaat grcevi sakaat toplicko na meseto i taka se smiruvaat a sto vika i Big Sisterot gjabe e sto i da davas toj period mora da pomine :da:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 01:22 #217419

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Srcki isko uste nemam poima vo vrska so bebuski ana se ucam :) sakav samo da vi kazam ovde u bolnica imaat od tie Kapki so gi pisala Elenka "Espumisan" i super pomagaat abe bebinjava se kako so carobno stapce smiruvsst od koga ke gi liznat :)) dodeka ja ukapirav deka detevo moe moze da ima grcevi se iznamaci siroto.A i so vika MeU nesto toplicko termoforce ili pernicka so semki topla. A i big sister e u pravo mora da pomine bar taka sum cula.
Последна промена: 14 Окт 2012 12:12 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 10:17 #217447

 • ЕлЕнКа
 • ЕлЕнКа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Дечки не ги мачете бебињата дај те им еспумисан нема да згрешите. Ви го препорачувам до се срце зошто знам како е.Кога Јаковчо плачеше сум плачела и јас. meU87 не и се секирај на бебушката ако сте 4 дена стари ако немаш млеко можам да ти дадам 2 совета што мене супер ми помогнаа.
1. од билна аптека ке си побараш микс од билки за долики да да ти надојде млеко, ама кога не се доите мора да се молзеш за да ти се разработат жлездите можеш од аптека да си земеш и пумпа помалку боли ВЕРУВАЈ и трпение спасение
или
2.ако немаш трпение слободно дај и адаптирано млеко ама гледај да можеш да си го дозволиш аптамилот. Зошто тој е нај блиску до мајчиното млеко и е со сите витамини и минерали кои другачие неможе да ги прими. има внатре и железо што ти гарантирам дека ке и ја држи крвната слика стакло!
Јас немав млеко а кога излегов од болница Јаков беше страшно слабокрвен и место да го клукам со тој гадниот сируп ми рекоа да му давам АПТАМИЛ зошто си содржи се. на првата контрола по 40 дена он си беше со јака крв, здраво и најадено дете. не се секирај лесно се учат на вештачко ама немој да и мешаш или цицање или аптамил.
зошто кога и даваш со шприц она не го учи нагонот за цицање само голта а цицањето до дојка е многу тешко за нив и ако се научи дека само ке и сипеш во грло нема да ти цица. Јас се зезнав така. И ако е мала ако веке ја раниш со вештачко купи и шишенце и МОРАШ да се придржуваш кон упатствата за формула за млеко не и го разводнувај или згуснувај по желба не и правиш ништо добро.
не се плаши јас го папав стравот со се и маки видов што викаат старите дур крв не проплукав затоа и волку пишувам знам како е
:foryou: ПОЗДРАВ
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 12:28 #217453

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ние сме стари веќе една недела. Мене млеко почна од вчера да ми доаѓа и тоа доста, кога се одмолзувам шприца. Се одмолзувам засега еднаш на ден, кога ќе остам дека ми е мака на градите(се надевам дека така е правилно).
А што е Еспумисан, капки или чај? Од каде да најдам?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 12:48 #217455

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
MeU87, Espumisan se kapki. I stom ti nadoaga mleko, toa e najsuper sto moze, bidi uuuporna, i od doenje se smiruvaat grcevite, posebno dodeka e na grada bepceto.

ElEnKa, se slozuvam so tebe, ama zasto da ne mesa cicanje i Aptamil? Mozebi na pocetok ke mora da dohranuva, a sepak da doi i po nekoe vreme da go batalat adaptiranoto. Jas i sin mi sme primer za ova. Ako sme se fatele samo za formula, ke bev ubedena deka ne sum imala mleko i sl. Inaku i jas sum za cajot od Bilna apteka, nas eeepten ni pomogna, gaden-negaden, po litar tepav sekoj den :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 14:09 #217457

 • ЕлЕнКа
 • ЕлЕнКа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Незнам Небо јас имам братучетка која работи со новороденчињата во државна и она ме тераше да се ослонам само на цицањето од гради за да му го стимулирам рефлексот на влечење зошто ако комбинирам ,бар кај мене така и беше почна да го мрзи да цица од града зошто имав малку млеко а требаше доста напор да го ивлече млекото за разлика од шишенце каде што веднаш имаше добра количина без многу напор.
затоа реков ако се има проблем со природното млекце поарно да не губи нерви за да не го одвикне детето како што се з... јас. инаку не гледам друга причина зошто да не, само пак ќе речам. да се придржува према дадените мерки на адаптираното млеко инаку и бебето гладно и парите џабе за млекото.
Како и да е MeU87 штом имаш млеко терај си ама редовно цицај го бебето да не те болат градите зошто ке дигнеш температура и може да ти се створи маститис а тоа ич не е лесно и многу боли
Значи уживкајте во гушки и цицкајте си често па да пораснете големиии :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 14:42 #217459

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Nas licno kapkite espomisan ne ni pomognaa ama bas ni najmalku.
Nas ni pomogna pernice koe si go napraviv licno sama pilno so trici. Go zatopluvavme so peglata, tricite mnogu dolgo ja drzat toplinata.
Kako sto kazaa pogore mami anje I big sister samo toplo na meskoto I ic nemate gajle, grcevite se prirodna rabota gi ima sekoe bebe, nekoe pimalku bolni, nekoe poveke, kaj nekoi do 3 meseci, kaj nekoi pomalku.
Kaj nas prestanaa koga imavme 2 meseci, samo perniceto ni pomogna.

Za AD mleko mozam da kazam deka se e cista reklama, za aptekite da profitiraat.
Nie licno sme na bebimil uste od prviot den, sinko si napreduva, a krvta mu e odlica, pojaka I od mojata :)

Inku dojdov do informacija od sigurni bliski izvori deka AD na Humana e najblisku spored formulata do majcinoto mleko, AD proglaseno I od SZO.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 15:43 #217460

 • ЕлЕнКа
 • ЕлЕнКа's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Даааа... за триците сум чула а и за перниче со морска сол исто така. Ние си поминавме со топла пелена во тој случај, а за хумана ете не сум знаела нашата педијатарка а и од други доктори што сум зборувала го препорачуваат аптамилот само проблемот е што удира по џеб малце :kamsik:
Па и најново е дека препорачуваат да го тераме детето со адаптирано млеко до 3та годинка па дури потоа кравјо :blink: отидоа шушките :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 14 Окт 2012 18:58 #217478

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
meU87 wrote:
Ние сме стари веќе една недела. Мене млеко почна од вчера да ми доаѓа и тоа доста, кога се одмолзувам шприца. Се одмолзувам засега еднаш на ден, кога ќе остам дека ми е мака на градите(се надевам дека така е правилно).

MeU, te molam bidi uporna,mnooogu uporna so doenjeto. Ti stojam 100% na raspolaganje za odgovaranje na bilo koe prasanje. Nozda ne sum ekspert ama imam iskustvo so doenje dve deca i eden kup nadminati problemi okolu doenjeto, od premnogu mleko do premalku mleko,od mastit do bebe koe nejke da cica pa skoro 3 meseci go doev samo zaspano...znaci ne e lesno no te molam bidi uporna zasto samo TVOETO MLEKO e najdobriot izbor za tvoeto bebe. Stom imas mleko samo uporno dojte se i se kje bide super. Ako mozes skroz eliminiraj go vestackoto mleko. Dali e najadeno bebeto kazuvaat dve raboti - vagata,t.e kako napreduva i raspolozenieto na bebeto. Gladno dete place non stop.

Za grcevite od moe iskustvo najmnogu pomaga bas cicanjeto,kako i dopirot stomak do stomak so mama. Nacicaj go bebushot i neka ti pospie legnato vrz tebe,tvojata toplina,blagiot pritisok na mesheto a i tvojot miris najmnogu kje go smirat. Kjerka mi imase mnogu grcevi pa osven moe mlekce i mnogu gushkanje,nisto ne i dadov. I trpenie treba,mnogu.

Inaku veruvam deka grcevite se dopolnitelno predizvikani TOKMU od vestackoto mleko,no za tepanje se vo bolnica sto mesto da insistiraat na doenje vednas davaat vestacko.

I najdobronamerno do site,ve molam prestanete da sporeduvate vestacki mleka so majcino mleko. Nesporedlivo e! I po sostav i po psihofizicki benefit, zastota na imunitet i t.n. Ne ppstoi niedno vestacko mleko "blisku" do majcinoto. Naprotiv! Se toa e samo reklama.

Btw, SZO preppracuva DOENJE do polni dve godini,a ne vestacko mleko. Nego go preporacuvaat proizvoditelite,za KESH.

Sekoja majka koja moze da doi,a recisi site mozat,treba isklucivo da doi,zasto samo majcinoto mleko e najdobar izbor za nasite soncinja. :srce:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 15 Окт 2012 01:21 #217480

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Tocno! Majcinoto mleko e najdobriot izbor za nasite bebuski, ama ne sekoja majka ja ima taa moznost.
Zboruvam konkretno za mene, ne mi dojde ni kapka mleko, probav sekakvi tehniki ama nisto, nemozev da go ostavam maliot gladen. Do den denes mi e uzasno krivo sto ja nemav taa moznost nitu edna den da si go dojam sinko.

SZO preporacuva samo doenje, no koga nema moznosti go preporacuva AD na Humana.

Za grcevite sekoe bebe gi ima, bez razlika dali e na AD ili na majcino ( zatoa majkite treba da vnimavaat na hranata )

A za toa dali e gladno ili ne pokraj toa sto se pokazateli placenjeto I vagata, pokazatel e I stolicata. Ako redovno si kaka e ok, no ako izostanuva 2 ili poveke dena znaci deka bebusot e gladen.

Pozdrav I ako imate moznost samo DOJTE GI VASITE BEBUSKI!!!


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 15 Окт 2012 04:18 #217496

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
dvete moi deca prvite 2-3 meseci spieja samo na stomace, bas od taa pricina sto najverojatno imaa grcevi pa koga ke gi legnev na mese sesmiruvaa iz spieja. Za kerka mi mi bese poveke strav od toj sindromot, SIDS mislam bese, ama za sinko ne se plasev tolku, i dvajcata od 3 nedeli si go krevaa glavceto koga lezea na mese i se vrtea levo/desno i bev posmirena nekako.
Inaku ne moze da se odi so glava vo dzid, na sin mi morav da mu dadam vestacko mleko otkako stavi samo 300 gr za 3 nedeli,koga mene mi pomiaa ragadite go stavav celo vreme na gradi, vo denot piese samo po 120 ml, znaci po 30-40 mil nekolku pati na den koga bese gladen i placese posle cicanje, za po eden mesec mene da mi dojdi dovolno mleko i veke 2.5 meseci sme samo na cicanje i stava po 1.5 gr mesecno. Cicanjeto od pocetok saka mnogu upornost, otkako ke se naviknite posle odi kako pesna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 15 Окт 2012 04:39 #217500

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Grcevi imame po potreba mu davam kapki infacol i termoforce na meseto , ili ke mu gi stisnam kolencata vo meseto kako vezba i odma se isprduva i olesnuva taka mi pokaza doktorkata, ama eve ne e kakan od 2 dena pa malce me faka panika sto e rabota i kako da mu pomognam , znam deka do kaj 5 dena se tolerira.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 15 Окт 2012 04:59 #217502

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Мислам дека нема никаква врска вештачко млеко или доење за грчевите.
Ете 3дена сме само на доење, па грчевите се тука. Утрово си ја ставив врз мене , легната на стомачето, си заспа во секунда. Душа боли кога се дерат и превиткуваат од болка, тоа жално фациче... но ќе издржиме што да се прави
The administrator has disabled public write access.

Ре: Грчеви кај бебињата 15 Окт 2012 05:00 #217503

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
izabella wrote:
Za grcevite sekoe bebe gi ima, bez razlika dali e na AD ili na majcino ( zatoa majkite treba da vnimavaat na hranata )
Izabela steta sto ne si mozela da go dois maloto,no bitno deka si se obidela. Ajde zdravje vtoroto kje go dois ;)
Dokazano e deka decata koi sto cicaat imaat mnogu pomalku grcevi. Zavisi od mesheto na bebushot,no i pd mlekceto koe go prima. Sin mi recisi i da nemase grcevi,a plus jadev se,i mlecni proizvodi,i zacineto,se.
Za doeni bebushi pomaga cajot za doilki od bilan apteka,mnogu.
A za toa dali e gladno ili ne pokraj toa sto se pokazateli placenjeto I vagata, pokazatel e I stolicata. Ako redovno si kaka e ok, no ako izostanuva 2 ili poveke dena znaci deka bebusot e gladen.

Ova definitivno ne e tocno. Bebeto e gladno t.e ne dobiva dovolno mlekce samo ako ima suvi peleni. Znaci ako ne mocka,toa e problem,a ne kakanjeto. Sin mi super si napreduvase no od vreme na vreme imase zapek,t.e ne kakase po 4,5,6 dena,iako bese na ekskluzivno doenje. Ednostavno takov metabolozam
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 15 Окт 2012 07:22 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella

Ре: Грчеви кај бебињата 15 Окт 2012 07:36 #217513

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Zdravje boze se nadevam deka ke ja imam taa moznost za vtoroto.
Bitno znam kolku se iznamaciv za da dobijam mleko, caevi, masazi, sinko celo vreme mi bese na grada, pumpici ( racni, elektricni ), so rani bev I nisto I nisto :ljutko:

Kaj mene sinko ne kakase 3 dena, mu ja zgolemiv dozata na mlekceto I pocna povtorno da kaka.
Sepak zavisi I do metabolizmot na deteto.


A za doenjeto do trigodisna vozrast ili nekoj sto spomna AD do trigodisna vozrast mi e non sens.

1. Majcinoto mleko ne gi zadovoluva potrebite na deteto.
2. AD na trigodisna vozrast e cista glupost, reklama za aptekite da profitiraat.
Ako nesakate da davate kravjo mleko, davajte kozjo, toa e pozdravo, pobogato mleko.

Nekna bea kaj nas na gosti mojot bratuced I si razgovaravme bas na ovaa tema, nivnata malecka ima 1,5godinka, sama se odbila od doenje na 6 meseci, ednostavno nesakala da cica I kraj, probale so site vrsti na AD mleko, ne sakala nitu edno da go pie.
Snaa mi vika se ispanicivme, neznaevme so da pravime I na krajot I dala Bitolsko mleko, ni alergija, ni nisto, od 6 meseci H. si pie kravjo mleko I si napreduva najnormalno.

Jas ne go odobruvam davanjeto na kravjo ili kozjo mleko pred navrsena 1 god, no koga ke probas se I sesto I koga ke vidis deka ne biva, mora da se najde resenie.

Nie sme na Bebimil, 210 denari e, ama na sinko mu odgovara I ubavo si napreduva


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.