Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Грчеви кај бебињата

Грчеви кај бебињата 19 Дек 2009 06:19 #303

• Kinky
  • Kinky's Avatar
  • senior
  • yummy mummy
  • Теми: 1804
  • Thank you received: 713
Како се справувате со нив?

Алексеј немаше некои страшни грчеви, не плачеше, не се будеше, само стенкаше и ги стегаше ноџињата. Му давав Nurse Harvey's сирупче, Бекутан чајче, го греевме стомачето, правевме вежбички со кукчињата и се масиравме, јас пиев чај од ким, анасон, матичњак и не памтам што друго, мозоков ми заспа веќе :laugh:
Mother is god in the eyes of a child.

"I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lilit

Одг: Грчеви кај бебињата 19 Дек 2009 06:25 #309

• D-r Lidija Pazdrijan
  • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 769
  • Thank you received: 402
Sergej nemase grcevi :laugh: Jas bev srekna i naspana majka.

Одг: Грчеви кај бебињата 19 Дек 2009 16:49 #420

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
  • Теми: 1648
  • Thank you received: 571
Mila nemase grcevi(ili moze i ne sme gi primetile :))a malovo povremeno gi vitka nodzinjata ,no ne e taka strasno,i nie sme naspani:))megutoa malku i vnimavam na ishranata.

Одг: Грчеви кај бебињата 19 Дек 2009 20:01 #567

• mama
  • mama's Avatar
  • teenager
  • *Be happy*
  • Теми: 903
  • Thank you received: 448
Ние мака мачевме со грчевите.Срека престанаа околу третиот месец.Имаку грчевите го факаа секоја вечер околу 19 часот,највеке ни помагаше топла пелена и масажа на мешето.Пробавме и со сирупче и чајце ама не ни завршија некоја работа.
??

Одг: Грчеви кај бебињата 19 Дек 2009 20:31 #583

• Mama i Ana
  • Mama i Ana's Avatar
  • new born
  • Теми: 8
  • Thank you received: 1
Е ние си имаме грчеви, еве баш синоќа и денес од сабајле се изнамачи детено од плачење, витканје и стенкање, сега се смири малку па спие. Ај кој користел Coloc Baby нека сподели искуство, јас вчера земав и 2 пати и дадов има некој резултати ама сеуште не сум го скапирала сирупчево како точно функционира. Треба ли постојано да и давам за да немаме мака или може по потреба, јас планирав по потреба да и давам затоа што немаме постојано грчеви, се случува неколку дена да нема па после одново, а не сакам да и го оптоварувам мешето со сируп без потреба...

Одг: Грчеви кај бебињата 19 Дек 2009 23:56 #694

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2988
  • Thank you received: 1373
Јана имаше класични колики. 3 саата ќе си плачеше. Ужас. Машки издржавме сите. Се што ќе и дадев повраќаше и на крај се откажав од чаеви, капки...помина на 2.5 месеци
Петар немаше некои грчеви...минливо
Иван исто како Петар.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3

Одг: Грчеви кај бебињата 20 Дек 2009 03:55 #821

• smisjana
  • smisjana's Avatar
  • new born
  • Теми: 81
И ние имавме грчеви околу месец и пол. Не многу страшни, но сепак еднаш, двапати дневно ќе и се јавеа и траеа околу 15 минути. И давав чајче Бекутан, Плантекс, правевме масажа на стомачето,топла пелена, а кога наполни еден месец почнав да и давам и сирупче Nurse Harvey's. Јас пиев мешавина на чаеви и внимавав каква храна внесував.

Одг: Грчеви кај бебињата 20 Дек 2009 04:44 #892

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4992
  • Thank you received: 5194
И кај нас грчевите беа некаде 2,5 - 3 месеци, најчесто се смируваа со топла пелена на меше и држење во раце во пливачка поза со моите раце на нивното меше :) И чајчиња сме давале ама многу ретко, сами од себе исчезнаа а ние се препородивме :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Одг: Грчеви кај бебињата 20 Дек 2009 05:03 #919

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
kaj nas pocnaa vtoriot mesec, piese caj od anason na bekutan varev kim, ama neznam dali seto toa pomogna, najvise ja smiruvase koga lezevme zaedno ona so neznoto stomace vrz mojot stomak i plus i davav Espumisan kapki ...isceznaa negde 4 mesec mislam, a se javuvaa sekoj den odprilika 19 casot kako tempirana bomba

Одг: Грчеви кај бебињата 20 Дек 2009 05:42 #977

• JasminaGorjanDejan
  • JasminaGorjanDejan's Avatar
  • new born
  • Теми: 14
Grcevite sami ke pominat,i nie mnogu placevme za toa ama veke kako napolni tri meseca e mnogu podrugo ,e malku prvite dva meseca ke bide tesko ama se ke ze zaboravi.

Одг: Грчеви кај бебињата 20 Дек 2009 16:35 #1128

• adi
  • adi's Avatar
  • new born
  • nenaspieni ama srekni
  • Теми: 80
  • Thank you received: 9
Darija ima grcevi,gi vitka noginjata,crvenee vo liceto i ponekogas se toa e proprateno so neutesen plac.I davam cajce bekutan,go greeme meseto so pernice so trici,se masirame se niskame i sto li uste ne,ama ovoj period sekako mora da pomine....kako i da e.

Одг: Грчеви кај бебињата 20 Дек 2009 16:42 #1134

• JasminaGorjanDejan
  • JasminaGorjanDejan's Avatar
  • new born
  • Теми: 14
Kaj nas bidejki mojot mal e na adaptirano mleko grcevite bea pojaki i za toa mu davavme sirup Nurse Harveys i da ti kazam zadovolna sam,prasaj si kaj pedijatarot bidejki nie pocnavme so pola lazicka na 6 saata ama nisto nemase nikakva promena pak go bolese,e koga pocnav da mu davam po edna lazica (od malite) sirup iskreno imase malo vlijanie deteto se potsmiri po malku a sega koga napolni tri meseci e podrugo,ama vazno spored mene sirupot imase vlijanie kaj nas.

Одг: Грчеви кај бебињата 21 Дек 2009 14:19 #1807

• SandraА.
  • SandraА.'s Avatar
  • junior
  • Whatever u give a woman, she will make it greater*
  • Теми: 500
  • Thank you received: 50
Anja imase grcevi prviot mesec, ama ne placese mnogu i brzo se smiruvase. Dobro pominavme.

Одг: Грчеви кај бебињата 22 Дек 2009 14:20 #2765

• kalina
  • kalina's Avatar
  • junior
  • kalina
  • Теми: 559
  • Thank you received: 179
Marta sega ke naporlni tri meseci i uste imame grcevi. Jas ja dojam, vnimavam na ishrana i i davam sirupce Nurse i nisto nema dejstvo. Strasno e noke koga se grci, prdi i ke se razbudi od spienje so placenje.Neznam do koga vaka oko nemam sklopeno noke.

Одг: Грчеви кај бебињата 22 Дек 2009 14:53 #2805

• Eci Peci
  • Eci Peci's Avatar
  • new born
  • away, but here :)
  • Теми: 63
И ние мака мачевме со грчевите (од почеток бевме на адаптирано),
тоа мислам ни беше најтешкиот период, за среќа не траеја многу долго,
интензивни беа 10-тина дена - неутешно плачење дури до замалување, кутрото кога ќе се сетам, мислам душа веќе немаше,
а така послаби траеја се на се 1-1,5 месец, но со масажа, топла пелена, чај бекутан, некако проаѓаа...
Во тие моменти,мислам на оние на јаки грчеви, најбитно е родителите да останат прибрани, да не ги фаќа паника, нас ни беше ужас...
Е да не заборавам, дека единствено ни помагаше нишкање во поголема пелена-ќебе, но тука маната е што тоа може да му прејде во навика, па и понатаму да си бара такво нишкање, што ич не е лесна работа

Одг: Грчеви кај бебињата 22 Дек 2009 19:07 #3144

• lusi
  • lusi's Avatar
  • new born
  • Теми: 113
  • Thank you received: 15
Со двете никакви грчеви само според мене најважна е исхраната на мајката, јас мноооогу внимавав што јадам се одрекував од многу работи ама вредеше ако некого го интересира и каква е таа исхрана не ми е тешко ке му пишам само да спие малово се ќе објаснам
Атачменти:
Последна промена: 22 Дек 2009 19:15 by lusi. Причина: поставив слика на погрешно место

Одг: Грчеви кај бебињата 22 Дек 2009 19:21 #3180

• mamaDragana
  • mamaDragana's Avatar
  • new born
  • Теми: 46
  • Thank you received: 3
Леле за грчевите кога ќе се сетам и сега ми се крева коса нагоре.Такво плачење т.е цркање и онака само целото црвено плаче и одеднаш ќе му однема глас само со отворена уста.Не држеа точно три месеци.Ма нети чаеви,сирупи пазење на исхрана(само лепче супа и маргарин јадев).Единствено нешто кое ми помогна многу беше вреќичка мала колку мешето на бебето наполнета со трици(крма,што се ранат прасињава по село) зашиена .Ке ја ставев во рерна ке се стоплесе и му ја ставав врз бодито и настануваше штама дете то си се смируваше.
Топло ја препорачувам на сите.
Инаку има повеќе функции:Јас на пример кога треба да ми дојде или имам или сум настината ке си ја згрејам и колку убаво е топлото да знаете на јајниците или кичмата.Сега ја користам и за никола бидејќи сме без памперси и почесто се слекуваме секој вечер за да не ми настине ја згревам и му ја ставам врз пиџамките и така си спие до сабајле.

Одг: Грчеви кај бебињата 25 Дек 2009 03:28 #5286

• karolina
  • karolina's Avatar
  • toddler
  • Теми: 268
  • Thank you received: 255
Mila mnogu malku imase grcevi moze samo desetina dena barem taka ja primetiv ama dovolno za da naucam za Nurse Harvey's i colic baby ,colic baby e mnogu dobar od nego sum prezadovolna

Одг: Грчеви кај бебињата 25 Дек 2009 03:31 #5289

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
Mama i Ana напишал/а:
Е ние си имаме грчеви, еве баш синоќа и денес од сабајле се изнамачи детено од плачење, витканје и стенкање, сега се смири малку па спие. Ај кој користел Coloc Baby нека сподели искуство, јас вчера земав и 2 пати и дадов има некој резултати ама сеуште не сум го скапирала сирупчево како точно функционира. Треба ли постојано да и давам за да немаме мака или може по потреба, јас планирав по потреба да и давам затоа што немаме постојано грчеви, се случува неколку дена да нема па после одново, а не сакам да и го оптоварувам мешето со сируп без потреба...

prasaj ja dr.Lide ama mislam za da postignete rezultati treba redovno da go pie, neznam mislam deka od toa sirupce sigurno nema da se optereti meseto, a kolkavo e bebeto?

Одг: Грчеви кај бебињата 25 Дек 2009 03:44 #5298

• D-r Lidija Pazdrijan
  • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 769
  • Thank you received: 402
prasence напишал/а:
Mama i Ana напишал/а:

prasaj ja dr.Lide ama mislam za da postignete rezultati treba redovno da go pie, neznam mislam deka od toa sirupce sigurno nema da se optereti meseto, a kolkavo e bebeto?
Taka e prasence.Za da imate optimalen efekt treba redovno da piete Colic baby.Veruvajte,mnogu ke vi pomogne.

Одг: Грчеви кај бебињата 25 Дек 2009 13:50 #5467

• xxx
  • xxx's Avatar
  • new born
  • naj srekna ,naj nespana,
  • Теми: 7
e grcevi si imame placime so nodzinjata mrdame se crveneeme,ama pocnav so malku vodicka dnevno 20 ml i masaza so maslinovo maslo ni preporaca patroznata sestra i sega sme malku po mirni
Sledi gi znacite na zivotot

Одг: Грчеви кај бебињата 26 Дек 2009 22:24 #6257

• MAMA JULE
  • MAMA JULE's Avatar
  • new born
  • Теми: 20
Стефан имаше грчеви кои беа поизразени првите 40 дена ,користевме чајче Бекутан,а подоцна и Nurse Harvey's сирупче,и се беше ок

Одг: Грчеви кај бебињата 26 Дек 2009 23:14 #6282

• Sanja_Ivana
  • Sanja_Ivana's Avatar
  • new born
  • super raspolozeno
  • Теми: 36
  • Thank you received: 4
Ивана на почетокот немаше грчеви, и се јавија негде околу 1,5 месец и тоа не чести, и давав чајче повремено. Инаку мака со мешето имаше и понатака и кога почнавме со исхрана, со будење ноке и плачење и грчење, сите на почеток ние на крај хахахаха

Одг: Грчеви кај бебињата 27 Дек 2009 02:26 #6380

• eli
  • eli's Avatar
  • new born
  • Darja Trajkovska
  • Теми: 19
Дарја ми има многу грчеви, жал ми е да ја гледам, и давам бекутан чајче и плантекс ама не помага, незнам што да правам жал ми е да ја гледам сиротка како плаче, а сирупчето што викате вие можам ли да и го давам сега??

Одг: Грчеви кај бебињата 27 Дек 2009 02:52 #6391

• lusi
  • lusi's Avatar
  • new born
  • Теми: 113
  • Thank you received: 15
Ако ја доиш пробај прво со твојата исхрана ќе видиш колку мнооогу ќе и помогнеш на принцезата
јас јадев се варено мн.супи,мн.пилешко, оривче, компирче,сокчиња никако газирани, знаеш грав,грашак, зелка тоа не никако, немој ни ајвар за ова сум се чудела ама навистина стварал многу грчеви,патронажната ми ги кажа овие раб. и јас мн.внимавав и се беше ок.

Најново на форумот

• No posts to display.