Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка)

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Јан 2013 13:43 #230248

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Na skoro 9 meseci bez 4 dena Andrej e tezok 10.2kg a dolg 77 sm,dok.duri go pofali bil nad prosekot :hahaha:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 23 Јан 2013 05:41 #230313

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Еве не и нас, вчера бевме на контрола
се родивме 3930 гр, 51 цм
на 2 недели 3870 гр, 53 цм
на 1 месец 4800 гр
на 2 месеци 5680 гр, 60 цм
на 3 месеци 6310 гр, 64 цм (некако малку ми се гледа дека качил на килажа месецов, иако докторот рече дека е добар и дека нормално напредува, ама од друга страна е 200 на саат, не седи мирно ни 1 мин.)
Последна промена: 23 Јан 2013 05:45 by Ppanika.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, ivi, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 28 Јан 2013 14:25 #230734

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ние денес бевме на редовна контрола и цуцка на 6 месеци и скоро една недела има 68 sm а тешка е 7600 gr.Докторката рече дека е супер машала а и многу е активна,не одмара ни една минутка кога е будна :love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Јан 2013 07:02 #230782

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Малата се роди 2570 45 см . Сега на 2 месеци и20 дена сме 6 кг и 60 см е сега килажата ни била м,ногу голема па не ставија на диета 720 мл а она не јаде ни 600 мл исе пукна од повраќање а од болница излеговме подебелки 2500
Последна промена: 29 Јан 2013 07:03 by Girl*****.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Фев 2013 13:43 #231334

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
za 13 dena 300grama, sega ima 5200......nekako malce mi se vide ova?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Фев 2013 16:30 #231356

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Po nekoe pravilo za 1 mesec treba da kaci najmalku 800gr, vo prvite tri meseci.
Vidi kako ke bide vo narednite 10 dena, ako kaci poveke od 400gr ke bide ok.
No ako ne kaci jas pak ke kazam mozebi e gladno I zatoa imate problem I so kakanjeto, barem kaj nas taka bese.

Ne se sekiraj, sledi go, meri go ako treba sekoj den, pa I pred I posle cicanje, na kujnska ili digitalna vaga I vidi kako napreduva


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Фев 2013 17:15 #231359

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
izabella wrote:
Po nekoe pravilo za 1 mesec treba da kaci najmalku 800gr, vo prvite tri meseci.

Pred skoro 4 god., koga se rodi sin mi, tolku razlicni mislenja slusnav i procitav od pedijatri, patronazni setsri i t. n. okolu kacuvanjeto gramaza vo prvite meseci, da se cudi covek :) Postarite pedijatri (sto teraat po staro) vikaa obavezno po 1 kg. prvite 3 meseci. Drugi-dovolno e 750-800 grama, nekoi drzea stav deka i po 600 grama e dobro (dokolku nema nekoj drug problem), pa vo sovetuvaliste imase edna super doktorka koja rece-vazno mi e kolku vkupno kacil prvite 3 meseci (sin mi nekako bez vrska kacuvase-prviot mesec 760 grama, vtoriot 1850 grama :blink: , tretiot 750 gr.) i jas togas epten se opsednuvav kako treba, od segasen aspekt mi e smesno, ne znam za vtorovo kakva ke bidam :kez:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Фев 2013 18:53 #231369

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Од консултација ао 3- ца педијатри и читаното по интернет можам да кажам: ( бидејки ние имавме само 600 претходниот месец и јас кренав паника - непотребно)
Првите 2 месеци треба да качува просечно по 30 гр дневно, па и до 50 во првиот месец. За третиот месец се поделени мислењата 30 според некои, 20 според други, зависно колку е детето активно физички. Следните 3 месеци до 6- тиот месец треба да качува 500 - 600 грама месечно.
И за 6 месеци да си ја дуплира родилната тежина.

Така да прасенце сооглед на тоа дека бебушот ти е со Т и сл. јас мислам добар е, бидејки мн често се случува да губат на тежина. Како и да е внимавај како ке напредува понатаму. Дали за една недела ке качи околу 200.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 06 Фев 2013 11:03 #231800

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
sinko na 8 meseci e 9320 gr i 69 cm dolg. Inaku napravivme i krvna slika i Hgb mu e 107 a doktorkata mi rece deka e ok za vozrasta, da mu javam tri pati nedelno po pola zolcka i meso
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 06 Фев 2013 11:23 #231810

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Nie denes se merevme, 7.940gr i 67cm a imame 5 meseci i 20 dena :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 12 Фев 2013 04:13 #232304

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Nie denes bevme na sistematski, na 8,5 meseci sinko ima 11 kg i.75 cm :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 12 Фев 2013 06:40 #232319

 • Pixa
 • Pixa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 32
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Pixa wrote:
Мојата малечка се роди само 1750г и 41см. Денес на еден месец (без еден ден) е 3000г и 48,5см :nanana: . Уште е малечка, ама супер напредува.Инаку само на цицање сме

На два месеца 4130г и 53 см
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Синоличка

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 13 Фев 2013 08:35 #232436

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
na 5 meseci i 1 nedela imase 7900g i 65sm, za dve nedeli ke mu pravat sistematski
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 28 Фев 2013 09:53 #233747

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
2meseci i edna nedela Vladimir 6kg i 59cm :cucla:

za eden mesec 800grama :love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze, Ppanika

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 07 Мар 2013 05:22 #234211

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
На 4 месеци и 10 дена сме 69 цм, и 7090
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 07 Мар 2013 06:04 #234214

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
На 9 месеци буце е тежок 9300гр, а висок 73см.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 07 Мар 2013 09:09 #234268

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
eve i nie denes na kontrola na 6 meseci i 1 nedela imame 8500g i 68sm
Последна промена: 07 Мар 2013 09:09 by Mirka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 08 Мар 2013 08:09 #234395

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Nie na 10 meseci sme teski 10.6 kg a visina ne izmerivme


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 12 Мар 2013 06:15 #234655

 • davidd
 • davidd's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
na 40 dena imame 4800,dobri sme
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 21 Мар 2013 15:37 #235437

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
се роди 2280г и 48 см, а сега на 3 недели и 5 дена е 3740г и 53 см :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze, Ppanika

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 06 Апр 2013 13:15 #236496

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
6500grama na tri ipol meseci, za mesec dena kacil 400grama pocnuvame so dohrana :(
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 21 Апр 2013 11:49 #237512

 • HollyKrauss
 • HollyKrauss's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Se rodi 3830gr, 51cm - prviot mesec dobi 800 gr, vtoriot 700, a tretiot mesec samo 450. Pedijatarot ni kaza deka prosek 700 gr. za prvite 3 meseci e ok, nie sme nesto pod prosek, ama ne ni dade dohrana. Inace samo ja dojam. Vo dolzina porasnata e 10cm.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 28 Апр 2013 15:15 #238084

 • viktor_viktorce
 • viktor_viktorce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
jas imam since koe se rodi 3 i 800gr,vo prviot mesec se popravi 1 i 600gr, na 2 meseci imase 6 i 500g,sega za nekoj den ke ideme na treta kontrola ke vidime kako ke bide,inace i samo na cicanje:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 28 Апр 2013 17:58 #238101

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Се роди 4400, на еден месец имаше 5400, а сега на 2 месеци и 20 дена 7500 и 64 цм :3 Инаку сме исклучиво на доење
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Апр 2013 02:52 #238121

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
Magde na kontrola 9 meseci ima 70 cm i 7,500 kg
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.