Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка)

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 02 Ное 2012 14:13 #219865

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ние вчера се меревме, на 25ден сме тешки 3300гр. :oblace:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 15 Ное 2012 08:52 #221471

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Sinko na 5,5 meseci e 8360 gr
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 15 Ное 2012 10:41 #221494

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Bebuska se rodi teska 3,060kg a dolga 51 cm. Sega imame 3 meseci i 6,150kg i 60 cm. Sme ja duplirale tezinata samo so doenje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 19 Ное 2012 15:03 #222005

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Na 5,5 meseci sme 7700gr
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, ivi, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 20 Ное 2012 09:38 #222163

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Софија се роди 3.500кг, од болница излеговме со 3.280кг, а денес, една недела после излегувањето до болница тешки сме 3.420. Малку ли се 160г за една недела? Само на цицање сме, ама па првите два дена дома уште немаше почнато правилно да цица. Се загрижувам...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 20 Ное 2012 11:18 #222183

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Мислам дека оптимално е бебчето да се поправа по 30гр дневно првите 2-3 месеци, значи супер сте :hi5:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 20 Ное 2012 16:13 #222212

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Штом си напредува бебулето нема потреба да се грижиш.Така да цицајте си,гушкајте се и растете :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Ное 2012 10:25 #222490

 • elena07
 • elena07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Pozz do site mamicki :) jas odamna nemam pisano na forumov pa eve sega da vi se priklucam na temava.Moeto bebce ima 4 meseci i veruvale ili ne tezi duri 9 kg.Samo na majcino mleko e.Procitav nekolku mamicki deka isto imaat bebinja so pogolema tezina, no mislam deka moevo e bez konkurencija cicalce na mama :cucla: Na pocetokot ne se zamarav mnogu posto Maksim si cica normalno na 2-3 saati, no kako pominuva vremevo se plasam da ne ima problemi ponataka so odredeno motoricki aktivnosti (prevrtuvanje,lazenje, odenje...) Bi sakala nekoj sovet posebno od onie majki koi sto imaat pogolemi bebusi, me interesira kako napreduvale ponataka t.e vo podocneznite meseci.Nie kacivme duri 1.800 prv mesec :sram: , vtor 1.500, tret i cetvrt mesec po 1kg.Fala...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Ное 2012 10:58 #222495

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Dva dena pred da napolni 7 meseci tezi 7 kg, dolga e 65 sm. Ubedlivo sme najslabi a jade , cica hemoglobinot i e 121 :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Ное 2012 12:36 #222498

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
beelyana wrote:
Софија се роди 3.500кг, од болница излеговме со 3.280кг, а денес, една недела после излегувањето до болница тешки сме 3.420. Малку ли се 160г за една недела? Само на цицање сме, ама па првите два дена дома уште немаше почнато правилно да цица. Се загрижувам...

Ako detevo si e aktivno, ima 5,6 mokri peleni vo 24 saati i inace si e ok, sosema e ok... :) Elias vo povetokot isto ne se popravuvase poveke od 150/200g na nedela, ama si bese aktiven i se mu bese ok... Samo se cicajte, stavaj e cesto na cice i mislam deka se ke si bide vo red :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Ное 2012 16:01 #222524

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Мојов се роди 4150, ама многу изгуби во болница. За 5 дена стигна нешто под 3800. Сакаа да не задржат уште некој ден зошто многу губеше на тежина и првата контрола после неколку дена имаше ставено само 20гр. Докторката ни вика, супер, без нашапомошт сте ставиле, а не сте изгубиле. По еден месец кога го однесовме пак, имаше ставено 1350гр. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 26 Ное 2012 07:01 #223069

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Nie denes bevme na sistematski pregled.
Na 6 meseci I 1 den teski sme 9850gr I 71 cm dolgi.
Hemoglobinot mu e 121, pojak od mojot :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
Последна промена: 26 Ное 2012 07:02 by izabella.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Дек 2012 07:23 #224159

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Na 3 meseci , tezime 6800gr i sme 63cm.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 28 Дек 2012 13:41 #227886

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ние на 17 Декември кога бевме на контрола ми ја мереа и имаше 66 cm и тешка 7 kg :oblace:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 28 Дек 2012 16:58 #227920

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Vladimir se rodi 4.120, a posle pet dena izlegovme so tocno 4 kg. KE vidime kko ke bideme za eden mesec.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 05:15 #227949

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Малата напредува одлично , на два месеца имаше 4600гр, значи 2050гр повеќе од излегувањето од болница.
Е сега друга ни е маката, видов дека некои горе спомнаа и хемоглобин. Ние вчера вадевме крв и нејзе и е 96. Матичната ми кажа да и давам Ферум лек.
Дали има некој вакво искуство, што да превземеме дополнително?
И јас да сум пиела , но јас пијам Флорадикс и јадам мед со семе од коприва.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 05:25 #227954

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
meU87 i na sin mi Hgb mu bese 99 na 3 meseci, ne mu dadov zelezo, ama se mislam jas da pocnam da pijam zatoa sto najverjatno i mene mi e nisko zelezoto, a toj cica (sega veke pocnavme i so dohrana). Nemam namera na tolku malo bebe da mu dadam zelezo, na 5.5 meseci pak mu provriv Hgb i bese 101, doktorkata mi rece jas da primam zelezo, pa ke mu odi preku mlekoto.
jas bi ti sovetuvala ti da zeias zelezo namesto bebuska.

Sinko na 6.5 meseci bese tezok 8900 gr so 65 cm.
Последна промена: 29 Дек 2012 05:27 by None-bt.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze, meU87

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 07:04 #227960

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
И јас не би давала но матичната кога и се јавив вчера ми вика “обавезно Ферум лек“. Е сеа јас не сум стручна, и навистина незнам што да правам па затоа ми се потребни совети.
Што е до мене се мислев да и дадам Флорадикс, зошто нели е на природна база но, на него пишува дека е за над 1год,т.е. за од тогаш има дозирање. Па ај да не има некоја билка што не смее бебе да ја конзумира, ама пак од друга страна си викам, јас и бремена додека бев и сега пак тоа го пијам, ако имаше нешто досега ќе реагираше бебушка.
Така сега ќе пробам неколку дена со Ферум лек, да видам како ќе биде, ја гледам го пие, не ми прави проблем, само незнам како ќе бидеме со повраќање и каките. Па планирам пак да и проверам крв, ако е добро тогаш ќе престанамд а и давам, само јас ќе пијам.
Но, сега почна да ми се намалува млекото, т.е. неа не и е доволно, па давам и АД едно 4пати дневно, а тоа гледам содржи железо.
Се надевам ќе се покачи Hg.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 09:01 #227968

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Mnogu mi e tesko na dusickava koga ke ja otvoram temava :(
Do utre 2 meseci kako pieme ferumlek,pa potoa ke pravime krvna slika da vidime kako ni e hemoglobinot.
Bebuska na 10 meseci mi bese 72cm so 8.300 slabicka e,no mnogu e zilava,aktivna i nekako toa mi dava uteha da ne se nenerviram premnogu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 11:36 #227971

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
mama ana колку е кај вас Hg???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 17:41 #228002

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
meU87 wrote:
mama ana колку е кај вас Hg???
Mislam deka bese 105.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 29 Дек 2012 20:57 #228026

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
mama ana wrote:
Mnogu mi e tesko na dusickava koga ke ja otvoram temava :(
Do utre 2 meseci kako pieme ferumlek,pa potoa ke pravime krvna slika da vidime kako ni e hemoglobinot.
Bebuska na 10 meseci mi bese 72cm so 8.300 slabicka e,no mnogu e zilava,aktivna i nekako toa mi dava uteha da ne se nenerviram premnogu.
Mama ana ic ne se sekiraj za kilazata samo da si e zdrava i da si jade kilazata i ne e bitna ako se e vo red, kaj mene Elena bese taka slabicka a prgava i mnogu zdrava prv pat mi nastina na 18 meseci dok se cudese i mi vikase vakvo bebe otporno retko se gleda a na godinka imase edvaj 10 kg

Andrej na 8 meseci e 10.3 kg ama oblecen, gol moze e 9.8kg


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, mama ana, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Јан 2013 09:55 #228443

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Domasno merenje (ne sme bile na pedijatar skoro 1,5 mesec) na 7 meseci ima 8500gr i 70cm . Mislam deka si e taman. :oblace:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 11 Јан 2013 09:44 #229361

 • Pixa
 • Pixa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 32
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Мојата малечка се роди само 1750г и 41см. Денес на еден месец (без еден ден) е 3000г и 48,5см :nanana: . Уште е малечка, ама супер напредува.Инаку само на цицање сме
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 18 Јан 2013 07:18 #229929

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
prasence wrote:
Vladimir se rodi 4.120, a posle pet dena izlegovme so tocno 4 kg. KE vidime kko ke bideme za eden mesec.

posle tri nedeli odnosno Vladimir so 4 nedeli ima 4.900grama.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze, Ppanika

Најново на форумот

 • No posts to display.