Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка)

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 20 Сеп 2012 13:54 #214073

 • ppadme
 • ppadme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Михаела се роди со 3660 и 51 см, од болница излеговме со 3360. Вчера се меревме и сме 3900 и 52 см што значи за 16 дена напреднала 540 гр. Ќе видиме за месец дена колку ќе бидеме, инаку сега за сега сме на мајчино млеко иако првата недела имаше и дохрана зошто нејкеше да цица, имаше малку жолтица и многу спиеше.

Поздрав до сите
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Окт 2012 15:15 #216153

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Nie denes prva vakcina primivme i sme naprednale 1400 grama.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, Roze, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Окт 2012 16:27 #216162

 • boni25
 • boni25's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 0
Na 6 meseci tocno 7680, dolgi 69, se rodivme 3130 so 49 cm, najverojatno e dobrom mislam deka sme taman nakaj buce :cucla:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Окт 2012 17:23 #216176

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Цуцката се роди со 3650,од болница излеговме 3640,а долга 51 см.Денес бевме на редовна контрола и цуцка е долга 60 см а тешка 5600.За точно 2 месеци 2 килца машала,машала :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 03 Окт 2012 19:04 #216207

 • ana82
 • ana82's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 57
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
jas na momenti sum zagrizena. nie se merevme pred pola mesec. na 6meseci imase 6.700g. se rodi 2759 izlegovme so 2590. nekako mi e strav da ne e malku. doktorkata mi vika super si e. cvrsta se prevrtuva saka da lazi veke se isprava odamna. jademe ovosni kasicki zelencukovi domasni se. pie sokcinja nemame problem so jadenje. ama sto znam. sega naredna nedela ke odime krvna slika da pravime pa ke vidime
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 05 Окт 2012 19:16 #216540

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ана82,сите бебиња напредуват различно.Штом си јаде и пие најнормално и си напредува,а и ете се превртува,се испаравува и сака да лази мислам дека немаш потреба да си загрижена.Не мора да значи дека ако детето е дебело или става многу секој месец на килажа е добро.И да е послабичко,најбитно е да е здраво. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 08 Окт 2012 05:16 #216761

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Denes se razocarav :(. Na vakcina ne merea i za cel mesec sme stavile samo 500gr :grr: . Na 4 meseci i 7 dena imame 7100g. Doktorkata mi rece da dojdeme tono za edna nedela pak na kontrola na tezinata. Mlekoto ne e problem, jas mleko imam tuku sinko se go interesira. Ako nekoj zbori se vrti, nejke da cica, ako ima sliki po zidovite gi gleda... znaci se pravi samo ne cica. Nekako mi izgubi apetit ovoj mesec :aaa:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 08 Окт 2012 06:04 #216778

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Roze sega vekee ke namaluvaat na kilaza, veke stanuvaat poaktivni, nemoj mnogu da se grizis. Cicajte se vo spalna da nema guvzi i zvuci okolu vas.
Inaku sinko na 4 meseci i 5 dena ima 7350 gr, super e.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 08 Окт 2012 08:11 #216788

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Roze super ste nema potreba za grizi kako sto ti kaza i None sega veke nema da stavaat po kilo sega se poaktivni stom se zdravi i si papaat kilazata ne treba mnogu mnogu da ne zamara :raspolozise jas tocno eden mesec go nemam noseno Andrej na kontrola minatata vakcina ne go nosev kaj maticnata oti ima mnogu bolni pa da ne mi se razboli i ne znam kolku ima staveno ovoj mesec planiram utre da go nosam ako ne se premislam i ke pisam kolku sme teski i dolgi Pozdravce i backi do site drugarcinja :majsi:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 09 Окт 2012 10:58 #216960

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Eve sme i nie bevme na kontrola i na 5 meseci i 9 dena sme 8350grama i 69 dolgi znaci za eden mesec sme stavile 570grama i dok mi rece deka sega e normalno po tolku da si stava deka e super za vozdrasta duri bil malku i nad normalata maze na mama :srce:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 17 Окт 2012 11:42 #217968

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Ние сабајлево бевме на контрола за папочето и узпат ја мереа и малку се разочарав. Се роди 3370гр, излеговме од болница со 3320гр, а сега точно на три недели има 3620гр. Нели е тоа малку? А цицаме убаво, спие мирно, делува дека е сита, ако цица повеќе време знае да спие и по 4-5 саати. Можно е да не цица доволно или евентуално млекото да не ми како што треба?
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Окт 2012 16:06 #218562

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
вака јас сум нова овде здраво.ме интересира нецие мислење.синот ми се роди пред 3 месеци со 3850гр.сега на 3 мес.е 5910гр докторот ни рече дека мора после доењето да му давам кравјо млеко со вода за да видам дали е гладно.пробав ама не сака.инаку 2 недели кака зелено ама не е нешто плачлив,навечер заспива околу 8 а дури во 3 или 4 се буде да цица.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 22 Окт 2012 16:47 #218565

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ме чуди што ти предложил на три месеци да даваш кравјо млеко. обично препорачуваат адаптирано. зелената кака е резултат на гладно бебе, колку што знам јас.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 23 Окт 2012 05:02 #218598

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Koj e toj doktor sto predlozil kravjo na 3 meseci na bebe sto ubavo napreduva, ne si trebala voopsto da go poslusas , zosto mislam deka ubavo napreduva, a zelena stolica moze da bide i rezultat na nastinka kaj nas se pojavi pred nekoe vreme a bese zatnat so noseto ama se sredi za 2 dena.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 23 Окт 2012 13:07 #218627

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Lali I jas ne razbiram koj e toj dr. sto ti predlozil kravjo mleko na bebe od 3 meseci bas cudno, spored mene ne e ok. A kakata zelena kolku sto znam e znam za nastinka.
Buterfly srcka ovde vikaat deka bebusite treba da se porpavaat min. 10 gr. na den koga ke izracunas tvoeto se popravilo bas vo granici na normala se dodeka ne slabee i ne ja gubi tezinata e ok ne se sekiraj no sepak mozes da se sovetuvas so dok. za dohrana da vids sto ke ti kazat. Jas mislam deka se dodeka bebusot e miren spie mirno deluva zivo i smireno i uadovolno e se ok.
Mojevo bebe se rodi so 3500 od bolnica izlegovme so 3560 i denes posle 12 dena ima 3850 mene pa nekako mnogu mi izgleda deka se porava a cica samo od edna grada i spie posle po 3-4 saati :) valjda ne e mnogu neznam sto da kazam samo da se zdravi i zivi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: butterfly87

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 23 Окт 2012 13:24 #218631

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Jas mislam deka na toj doktor sto predlozil kravjo mleko na 3 mesecno bebe treba da mu se zeme licencata za rabota.
Izvinete vaka ama ili e lud ili tolku mu tezi fakultetot :)
Pa bebusot I da ne naprednuva postoi AD mleko.

Znaci se ke se iznaslusas od doktorive, site si teraat po svoe, se negiraat megu sebe.
Za bebus dovolno e da kacuva po 800gr mesecno, a jas kako sto gledam pa vie dobro napreduvate.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 23 Окт 2012 16:12 #218637

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
фала ви на сите на одговорите :srce: јас веднаш пробав со млеко ама него сакаше го плука.малку ме смиривте со коментарите.а носето му е затнато веке подолго време.и јас се зачудив за млекото се двоумев ама не му давам нема шанси,фала :) .и ако е гладно ке плаче нонстоп тоа не :ne:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 23 Окт 2012 16:24 #218638

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Пред некој ден се меревме и за 9дена имавме покачено 300гр.
Мислам дека добро напредуваме и дека до месец дена ќе направиме барем 3кг :sram2:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 30 Окт 2012 06:55 #219425

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ние денес бевме на контрола и цуцка за неполн месец качила пола килце и 4 см во должина машала,значи сега е 6100 и е долга 64 см :)
А,инаку и Калина вчера од сабајле имаше зелена кака па се јавив кај педијатарот и ми рече дека кај бебиња што цицаат е нормална промена во боја на кака.Кај нас само еднаш се појави и после тоа се си беше нормално.
Последна промена: 30 Окт 2012 06:57 by ivi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 30 Окт 2012 13:05 #219481

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
Иви браво.а колку месеци е бебенцето?моето е три месеци и на д-р му беше малку 550гр.па не стави на дохрана.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 30 Окт 2012 13:21 #219483

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Лали,бебушка е 3 месеци и една недела и докторката е презадоволна.Ми рече дека од 5 месеци ќе почнеме со дохрана од овошје и зеленчук.Колку е тешко твоето бебенце?Најнормално е да качува по пола килце месечно затоа што се многу поактивни и не спијат толку.Можеш да си побараш и второ мислење за да не му даваш уште од сега дохрана.Јас до полни пет ќе и давам само мајчино млеко зашто е доволно. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 30 Окт 2012 14:24 #219491

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Ние вчера се меревме и Мони е сега точно 4кг а има 1месец и 3дена. Од болница излеговме со 3320г.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Mami-Anje

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 31 Окт 2012 06:20 #219592

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Samo sto se vrativme od vakcina i ne merea na 6 meseci i 5 dena Andrej e tezok 9100gr.a dolg 71cm


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Roze

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 31 Окт 2012 16:19 #219650

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
иви и моето е три месеци.пред 10 дена го меревме беше 5910 и 67цм.за еден месец качил 550гр и тоа било малку.а инаку пробав да му давам млеко и несакаше и си продолжив со доење ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Напредување во висина и тежина (0-1 годинка) 02 Ное 2012 06:02 #219811

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
nie sega se vrakame od vakcina , ne merea sme kacile kilo ipol i imame 5850gr.odlicno napreduvame
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, butterfly87, Roze, Mami-Anje

Најново на форумот

 • No posts to display.