Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Бебешки муабети (0-1 годинка)

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 16 Фев 2014 10:14 #248687

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Со второто дете имам сосема поинаков пристап со воведувањето дохрана. Одам според тоа дека до една година се е дополнително на доењето и воопшто не форсирам со број на намирници и број на оброци. Овој пат одам по хрватската таблица на Рода и многу сум задоволна како ги прифаќа новите вкусови и храната, и добро си напредува. Со првото дете педијатарот не паничеше цело време - ова ќе му фали во исхраната, мора тоа да му воведете, она ќе му фали, и со форсирањето имаше само контра ефект, имаше страшна алергиска реакција од готова кашичка, што почна исто така со зацрвенување, и за него веќе не повторив купечки кашички, а вториов никогаш не ни пробал такво нешто. Најсигурно ми е она што сама ќе му го направам, а не ми треба нешто многу време или ангажман околу подготвувањето на храната. За доручек му давам само овошје, свежо или смрзнато, или гребено со лажичка или пасирано со вилушка, она што ние го јадеме. На пример ние банана не јадеме, брат му е алергичен, па и ние се одвикнавме со него. Може понекогаш и од домашен компот без шеќер. Со трет оброк (вечера) ќе почнам за неколку недели откога ќе наполни 11 месеци. За вечера планирам да му давам печена/варена тиква, печено цвекло, варено/печено компирче, варено морковче (сака сам да го грицка, овес со јаболко, амарант/киноа/ориз/просо (за побрзо да се сварат може и мелени) со некој зеленчук или овошје, домашно лебче, домашна зеленчукова супа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 18 Фев 2014 11:44 #248787

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Поздрав мамички, јас одамна не сум се вклучила некако со бебускава моја мала сум по цел ден и немам време баш , некогаш само ќе видам што ново се случува, ние еве во четврток правиме 40 дена веќе пораснавме :love: , сакав да ве прашам нешто во врска со капењето , дали ги плакнете дечињата со чиста вода после капење со пенливо или сапунче јас неможам да излезам на крај со постариве , не требало плакнење ... збеснав :mdf: ај ве молам за искуства :hug:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 18 Фев 2014 11:54 #248788

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Chocolate jas bi ti preporacala da ne koristis mnogu sapuni i kupki, malecko ti e bebceto dovolno e samo so cista voda do si go kapis. Nie duri i ne se kapevme sekoj den.
Spored mene golem procent na problemi so kozata-dermatitis paga na prekumerno koristenje kozmetika i kapenje sto ja susi kozata kaj bebinjata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 18 Фев 2014 14:56 #248791

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Jas ne koristev mnogu kupki i cuda, koristev Merima sapunce i sekogas na kraj go plaknev so cista voda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 22 Фев 2014 20:43 #248882

 • kike1989
 • kike1989's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Zdravo mamicki :hello: redovno ve citam no nesum pisala :nanana: neznam dali ovde treba da pisam no ve molam za mekoj sovet :nokti: Iva ima 6 nedeli i uste koga si dojdovne doma pocna non stop da mrda do racete a nozete gi kreva dvete zaefno gore dole mnogu brzo.Duri strab mi e da ne se sine, a dodeka spie pred uda prdne ho vrti glavceto levo desno i go kreva grbceto i stomaceto nagore. Problem mi e so sve
Krvami na sekoe me plasi kako e mozno vikat tolku malo da mrdat. À dtevo stvarno e zivec uste vo mene takva bese. Na pedijatar vika se e vo red 1.100 imavne na tez8na za 1 mesec i dodeka spie ispusta gladovi kako rcejne no gi pravi taka jazikot go cuva gore i se izdisuva niz nos (probav jas da go napravam toj zvuh) inako se smee ok e barem spored mene si place navecer od 8 do kaj 12 so prekini :neznam: :crknav: zarado meseto no potoa e ok. Pisetemi nekoe iskustbo nemozam pobudalev za sekoja promena mi vika mu e nesto so sila bolno go prajt
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 24 Фев 2014 06:50 #248920

 • Milenaa
 • Milenaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 133
 • Thank you received: 35
 • Карма: 0
Zdravo mamicki.ne sum pisala odamnaaaaaaa,iskreno nemam vreme. imam prasanje. sinko napolni 3 meseci .otsabajle ke go izbanjame i spie i se budi da jade e posle napladne nakaj 4-5 saat samo place ,se plasi abe sekoj den.Poludev,mnogu mi e placliv a i jadenjeto koga kako taman si pocnavme ubavo ,a sega eden den jade poveke eden pomalku abe nervoza nevidena.Dali e toa slucaj samo kaj mene ili ima i drugi slucai i kako se spravuvate?inaku mu davam icaj od komoraca protiv grcevi i sme na hipp kombiotik 1
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 06 Мар 2014 10:04 #249083

 • natal
 • natal's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zdravo mamicki,jas sum taze majka i sum mnogu zagrizena. Mojot sin ima skoro dva meseci i uste od raganje ima kapilarcinja po obrazite. Mnogu se plasam da ne mu ostanat taka , pa ve molam za pomos dali nekoja od vas imala slicna situacija i dali ke se povlecat spontano ili ke mu ostanat taka. Odnapred vi blagodaram
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 06 Мар 2014 10:32 #249087

 • Milenaa
 • Milenaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 133
 • Thank you received: 35
 • Карма: 0
natal wrote:
Zdravo mamicki,jas sum taze majka i sum mnogu zagrizena. Mojot sin ima skoro dva meseci i uste od raganje ima kapilarcinja po obrazite. Mnogu se plasam da ne mu ostanat taka , pa ve molam za pomos dali nekoja od vas imala slicna situacija i dali ke se povlecat spontano ili ke mu ostanat taka. Odnapred vi blagodaram
Zdravo natal,probaj mackaj go so becutan krema so cink oksid ,se nadevam ke pomine ,nie imavme mnogu crvenilo-so toa pomina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 09 Апр 2014 11:45 #249708

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Зголемена стапката на смртност на доенчиња

Зголемен е бројот на починати доенчиња во државата. Во Македонија минатата година починале 229 доенчиња, со што е надминат бројот на умрени доенчиња во однос на претходната година кога државата се најде на врвот на ТОП листата на Еуростат со 212 починати бебиња. Според најновиот извештај на Државниот завод за статистика стапката на умрени новороденчиња се искачи на 9,9 на 1000 жители, а просекот во Европа изнесува шест починати на 1000 жители.


Со ова Македонија може повторно да биде рекордер по бројот на умрени доенчиња во Европа.

Само во последното тромесечје од минатата година починале 72 доенчиња. Во третото тромесечје починале 52 доенчиња, во второто 59, а во првите три месеци од годината 46 доенчиња. Бројот на мртвородени бебиња пак, за минатата година изнесува 214.

Овие шокантни податоци не ги изненадија гинеколозите бидејќи според податоците од крајот на годината, ваквите бројки беа очекувани.

Тие причина за ваквата состојба ја гледаат во лошата здравствена политика и недостигот на матични гинеколози, како и немањето на финансиски средства за да се реализираат програмите наменети за жените во текот на бременоста.

Како најголема причина за смртност минатата година беа наведени инфективните болести и сепсата.


Tragicno vo 21 vi vek, zaprepastena sum od ova :tazna: :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 23 Апр 2014 15:04 #250157

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
neznam dali e soodvetno za temava ama nemam vreme da baram mnogu pa ako ne e prefrlete me
sakam da gi prasam majkite na maski bebinja kako se spravuvaat so pomocuvanjeto sekogas mi emokar mod strana pampers koristime od 2-5 kg bidejki imame dve nedeli i najveke 3 700gr
dali treba pogolemi peleni smenivme i can bebe i ista situacija prvoto mi e devojce i vakov problem nemav sega maka mi e celo vreme da go presoblekuvam i nego go macam sirok povoj ne mu stavam moze si mislev toa ke go stiti pa da pocnam neznam stvarno
bi ve zamolila dokolku ne vi e tesko da pisete iskustva
pzd
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 23 Апр 2014 15:36 #250159

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
jas koristev pampers od 3-6 kg mislam bea a mojot se rodi 3700, tie od 2-5 ni bea mali, taka da mislam deka treba da gi smenis. i taka do edna godinka koristevme pampers, mnogu se meki i najdobri mi se za beinja, a potoa nad edna smeniv na daipers i od niv bev dosta zadovolna.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bumba

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 23 Апр 2014 16:17 #250160

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
gvendolin wrote:
neznam dali e soodvetno za temava ama nemam vreme da baram mnogu pa ako ne e prefrlete me
sakam da gi prasam majkite na maski bebinja kako se spravuvaat so pomocuvanjeto sekogas mi emokar mod strana pampers koristime od 2-5 kg bidejki imame dve nedeli i najveke 3 700gr
dali treba pogolemi peleni smenivme i can bebe i ista situacija prvoto mi e devojce i vakov problem nemav sega maka mi e celo vreme da go presoblekuvam i nego go macam sirok povoj ne mu stavam moze si mislev toa ke go stiti pa da pocnam neznam stvarno
bi ve zamolila dokolku ne vi e tesko da pisete iskustva
pzd

Najvazno kaj maskite deca e, penisot da mu bide sekogas nadolu :) Znaci ako tova go pazis veke 90% e super :) Jas imam samo vnuki od site strani i go nauciv tova od kako Elias i sto go prepovivav po 100 pati…

Inace imame koristeno i pampers, i babylove i posle peleni za perenje, nekogas isto bilo i ok bilo, koga sum pazila vo koj pravec mocka :D
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 23 Апр 2014 16:19 #250162

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
I jas bi zemala pogolemo brojce peleni, i nas cesto ni se slucuvase da protece pelenata kaj meseto, togas obicno idev na pogolem broj. Taka e toa so maskite, od iskustvo so masko i zensko , mozam da kazam deka kaj malata retko sum imala propustena pelena a kaj batkoto bogami se slucuvase cesto.
A znae li nekoj dali ima daipers pak? Nesto gi snema poslednive dve tri nedeli, mene pa tie mi se najdobri, bez gel, bez miris ....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 23 Апр 2014 17:45 #250167

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
gvendolin wrote:
neznam dali e soodvetno za temava ama nemam vreme da baram mnogu pa ako ne e prefrlete me
sakam da gi prasam majkite na maski bebinja kako se spravuvaat so pomocuvanjeto sekogas mi emokar mod strana pampers koristime od 2-5 kg bidejki imame dve nedeli i najveke 3 700gr
dali treba pogolemi peleni smenivme i can bebe i ista situacija prvoto mi e devojce i vakov problem nemav sega maka mi e celo vreme da go presoblekuvam i nego go macam sirok povoj ne mu stavam moze si mislev toa ke go stiti pa da pocnam neznam stvarno
bi ve zamolila dokolku ne vi e tesko da pisete iskustva
pzd

jas ne vodev smetka dali i kako e postaveno tuleto, ama so pelenite znam deka pampersot pravese takvi problemi. oti bea nekao cudni so broevi. a dajpersot nikogas ne mi protekol. si zemav so broj spored kilazata. isto i violeta bea OK ama ne mi se svigase od toj gelot vnatre sto go stavaa za vpivanje tecnost se dvoese od pelenata ako bese poveke polna.
sirok povoj nemas potreba.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 24 Апр 2014 02:48 #250177

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Hi...

Zemi si pogolemi peleni i ke zabelezis razlika. Nie koristevme Pampers Premium prvite meseci i mnogu brzo, nokjnite peleni posebno, pocnaa da propustaat, pa za nekolku nedeli od 2 preminavme na 3. Sega imame nad 1 god i koristime ili Pampers ili Diapers. Se tokmam da gi probam Baby Love ama nikako da mi tekne da kupam koga ke vidam DM vo blizina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 24 Апр 2014 12:16 #250211

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
fala za odgovorite zemav pogolemi peleni i e po ok sea tie sto gi kupiv idat u aut predhodno nego za kureto mene site mi rekoa nagore da bide taka e ili /
posto lena pisala nadole me zbuni u sekoj slucaj pokompliirano e od zensko ama ke se naviknam
pzd do site
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 24 Апр 2014 12:19 #250212

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
gvendolin wrote:
fala za odgovorite zemav pogolemi peleni i e po ok sea tie sto gi kupiv idat u aut predhodno nego za kureto mene site mi rekoa nagore da bide taka e ili /
posto lena pisala nadole me zbuni u sekoj slucaj pokompliirano e od zensko ama ke se naviknam
pzd do site

Najverojatno zato i e se pomocan :) Ne znam zasto nagore, prosto normalno nadole znaci kako sto si e prirodno… Inace si moca na gore i logicno e deka ke bide mokar :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 31 Мај 2014 13:25 #251005

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
majki kakva e stolicata na vasite bebinja
na moevo bebce mu se smeni nekolku pati odkako e roden a ima nepolni 2 meseci
prvo se znae se cisti i e temna stolicata posle doma tecna i zolta pa pocna po gusto kako so topcinja beli ikonci i si kakase po nekolku pati pa posle tecna pa pocna ic da ne kaka so denovi so cepce go provocirav to abese dve nedeli i sega po dva pati na den ama nekako tecna e zolta da si mislam da ne e proliv ama pa ke treba pocesto neli
inace samo cica retko caj planteks mu davam a ima problem so stomakot nemirno spie se grci si place
ima li nekoja so nekoe iskustvo ili sovet za ova nekako neznam dali da razmisluvam za lekar ili ?
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 31 Мај 2014 16:26 #251007

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
stolicana da dojenite deca nema nekoja fiksna forma, taka mene mi rece tuka babicata… znaci ednas na den, 10 pati na den, tecna, gusta, zavisi od tova sto ti imas jadeno :) duri do 2 nedeli da ne kakat velat tuka e ok koga se doji deteto… na drugarka mi bebeto kakase strogo na 14 dena, togas onas si znaese i si sedese doma, bidejki bese urnebes ;) caj na tolko malo bebe tuka ne se preporacuva, osobeno ako se doji nisto ne mu treba…taka sto jas licno za tova ne bi go nosila bebevo na lekar...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: gvendolin

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 01 Јул 2014 17:49 #251309

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Со бебево ми се повторува истиот проблем како и со првото. Не сака да спие во нејзиното креветче или поточно не сака да спие на рамно и сама. Ако ја држам во раце си спие, ако ја земам до мене си спие, а ако ја ставам во креветче веднаш почнува да си ги цица рачињата, прави звуци, се грчи или се разбудува за 5 минути. Е во релаксатор ако ја оставам, покрај тоа што си заспива сама, сврзува и по 4 часа, дури со сила ја будам, но нели не е препорачливо да спие во него и навистина не знам што да правам :tazna: . 5 дена не сум спиела како што треба, преуморна сум, нервозна, а по цел ден сум со двајцата дома сама. Веќе и ми се врти. До мене ми е страв да спие, уште е многу малечка, нема ни 2 месеции, а јас заспивам дури и во стоење кога ја нишкам од преумореност.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 02 Јул 2014 02:31 #251311

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Nie i na 1.5 god skoro imame problem so spienjeto :), ama se nadevam deka toa nema da e slucaj kaj vas.
Vo relaksatorot spie podolgo zasto e pomal i potesen prostorot, pa cuvstvuva sigurnost. Probaj vo kolicka namesto vo relaksator i tamu znaat da otspijat podolgo, a e podobro odkolku vo relaksator. Eden ortoped mi spomna deka moze da spie dolgo i vo transporter (kako sto mi rece "od Sidnej do Hong Kong ako saka, samo neka spie"). Mene mi predlagaa koga bese mal da go stavam da spie vo t.n "gnezdence". Ne znam dali dovolno slikovito ke ti go opisam, ama jas vitkav carsav vo rolna, pa go pravev vo forma na potkovica, pa vo sredinata go stavav bebeto. Vaka gi stavaa vo Remedika vo tie krevetcinjata. Ova vazi za mali bebinja, sto seuste ne mozat da se vrtat mnogu, ako e pogolemo, da ne se sluci da se zavrti pa da se zapletka vo carsavot.
Se nadevam deka mnoogu skoro ke pocne da spie po cela nokj i mama kje e odmorena :).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 02 Јул 2014 03:25 #251313

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Благодарам Padme, ќе го пробам тоа со чаршавот.

Во упатството за нашиот транспортер пишуваше максимум до 2 часа да се остава бебето, ама таа и онака ич не го сака. Со плачки излегуваме и се смирува само кога ќе почнеме побрзо да возиме. Неколку пати и како количка кога го користиме завршуваме во раце да ја носам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 02 Јул 2014 07:33 #251319

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Lele istiov problem i kaj nas,nikako vo krevetce ne saka,duri sum ja drzese do najdlabok son i pak ke se razbudi,a vo kolicka i po 4saati spie,i ja ostavam sto da pravam,i vo bolnica uste na nejziniot krevet ne spiese a na mojot potktenat da, isto primetiv deka vo kolickata nekako i e potesno i valjda poudobno,a vo krevetce mnogu preta so racete i se plasi. Se tesam deka e faza i ke pomine
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 02 Јул 2014 11:47 #251320

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
padme go napisa veke, na mnogo bebinja im treba da lezat na "tesno"… Neli bile so stomakot na tesno, mnogo prostor gi plasi… Licne ne sum koristela relaksator, ama go imam elias noseno vo krpa (tamo ima spieno so saati) ili kako sto pise padme ke mu napravev gnezno…ne go znam makedonskiot zbor, no ima edna tehnika, se vika na germanski "Pucken", znaci vitkanje na bebinjata kako nasive babi sto gi imat vitkano… taka mnogo bebinja se smiruvat i si spiat...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: OlgaA, Zoja

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 04 Јул 2014 15:06 #251322

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
majki
mojov malisan primetuvam deka ic ne saka da lezi na stomak malku ja diga glavata i se nervira i pocnuuva da kenka inace vaka e mn cvrst si ja drzi sam glavata ispraven koga e inace sega ke pravi tri meseci jas malku zabusavav so stavanje na stomak bidejki nesaka ama izgleda ke mora poveke da sme uporni ne se sekavam bas ama kerka mi mislam deka si ja digase glavata i si gledase na taa vozrast ili od prilika
vasite iskustva kakvi se?
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.