Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Бебешки муабети (0-1 годинка)

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 11 Ное 2013 13:37 #245566

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Здраво на сите мамички!
Се надевам ќе сакате да го споделите вашето искуство во однос на тоа со што ги одперувате и вадите жолтите флеки од каките на бебињата? Нас секоја пелена (од широкиот повој) ни е жолта, а почнавме да ги валкаме и бодињата бидејќи каките ни се излеваат од грбот директно на бодиљата! Не сакам да ризикувам и да пробувам со ВЕНИШ бидејќи сметам дека е премногу јак и се плашам од алергиски реакции, па доколку знаете да ми посочите некое чаре би ви била благодарна!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 11 Ное 2013 15:37 #245567

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas gi vriev vo posebvno tendzere na sporet prethodno namackani so sapun za perenje i posle gi stavav vo masina da se isperat uste ednas na poniska temperatura 30 ili 40 stepeni u ubavo da se isplavat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 11 Ное 2013 16:32 #245568

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
MonaLisa wrote:
Jas gi vriev vo posebvno tendzere na sporet prethodno namackani so sapun za perenje i posle gi stavav vo masina da se isperat uste ednas na poniska temperatura 30 ili 40 stepeni u ubavo da se isplavat.

kakov e toj sapun za perenje, nemam videno nitu koristeno! od koj proizvoditel e? a sto so bodinjata vo boja, gi vriese i niv vo tendzere?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 12 Ное 2013 13:26 #245609

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sapunot se vika Merix, proizvoditel Merima Krusevac, i treba da go ima vo skoro sekoj market, obicno se naogaat kaj prasacite za perenje (barem jas tamu sum gi naogala).
Jas i sega go koristam za vadenje fleki,gi premackuvam alistata so nego pred da gi stavam vo masina i zadovolna sum.(znaci koristam i prasak za perenje da ne se razbereme pogresno :))

Nie imavme samo beli, belo so krem, belo so svetlo zeleno i krem so zeleno bodinja, taka da jas site gi vriev i ne pustaa boja. Za poizrazeni boi ne bi znaela da kazam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Ное 2013 05:17 #245624

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Jas koristam Smachhio Tutto se kapnuva direktno na flekata i se stava da se pere, peram so tecen ariel na 40 pustam na predperenje i dva pati gi plavam alistata nekogas i tri pati. Do sega ne mi ostanalo fleka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 14 Ное 2013 08:18 #245661

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
fala vi na odgovorite... ke probam i ke vi kazam sto sum napravila
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 30 Ное 2013 11:53 #246792

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Јас директно на флеките ставам сјај за перење садови и после така ги оставам, па кога се перат ми излегува се. А за некои многу тврдокорни дамки ги имам покиснувано алиштата со вениш, и после ги перам со двојно плавење, така да ефектот на венишот ќе го добијам, па после се ќе се испере со стандардниот прашок кој го употребувам и не сме имале реакција (инаку сме со многу осетливо кожиче-бар на детска козметика)
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 09 Дек 2013 08:25 #247223

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Majki, od koga im davate brokula na bebusite? Malovo za 2 dena polni 7 meseci, a jas so polni 6 na veliko mu stavam vo zelencukovi kasi i sega na edno 5-6 mesta procitav brokula 8+ i se stresov od nervoza! Stvarno se sheknav po vtoriov poragaj, ama do tolku :what:

I kazete mi od koga se dava leneno seme (mislam od 8), susam, kokosovo maslo... Aj ve molam zasto na 100 razlicni mislenja naiduvam. I da, doktorkava vika zolcka od 7, na prvovo dete mu dadov na devet, kiselo mleko vika od 6, jas davav od 9, aj kazete mi vie kako pravite :trep:

Mojov se davi vo ovosni, a zelencukovite :dosadno: so tufkanje, ama nadezen e :)

I da ne zaboravam-od koga integralen oriz, nasava doktorica vika nikako od sega, so polna godina, demek ke mu protrckal niz organizmot, ke zabrza peristaltika, nemalo da se zadrzi hranlivosta, ne bil dovolno zrel sistemot za varenje, a na net naogam skroz sprotivni mislenje, aj pisete, olesnete mi-vi veruvam :trep:
Последна промена: 09 Дек 2013 08:26 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 09 Дек 2013 20:20 #247241

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Небо за брокулата ама баш нема зошто да се нервираш. Јас мислам дека ја ставаат на листата за подоцна, бидејќи знае да направи гасови. Ама твоето веќе ја јаде, и најверојатно добро реагира на неа, така да ич да не му ја мислиш. А, и ова препоракиве се менуваат многу често. Сепак, секоја мајка може да си одлучи како ќе ја почне прихраната, најважно е само да е постепено. Јас познавам мајка која многу рано почнуваше со сите алергени. На 6 и жолчка имаше дадено и цвекло даваше. За крвта демек. Мене тоа рано ми беше, особено што знам дека цвеклото знае и да е тешко на желудник, а и ја стврднува столицата, ама ете.. Плус и секоја држава е со различни препораки, така да...
Колку за помош од она за што прашуваше еве ние како почнавме:
Брокула -исто со полни 6.5 (меѓу првите зеленчукови јадења му беше и многу си ја сака. Во се и со се може да јаде брокула и пченка.
Кисело млеко ние почнавме со 7 (ама само по 1 лаж во манџичка). Сеуште не давам кислео млеко како оброк со леб на пр.
Пред 1 месец почнав од баланс јогуртот повремено да му давам.
Сусам мене ми рекоа не пред 1 год, а ленено семе по 10 месеци (мелено). Ние не сме почнале со ништо. Иако, како второ дете нели :) сусам има пробано од на сестра му кифлите (кога ќе и ја залапа без да изреагираме на време).
За оризот не ми паднало на памет да прашам.
Инаку ние јадеме зеленчукови и со месо, гајле немаме,и тоа по можност да има нешто оставено за џвакање. А пустиот ни еден заб нема, ама сакал да џвака и со вилушка да јаде:)
Овошните мака мачиме да ги изедеме.
Него мајки дајте идеи за млечни обоци. За вечера се како исто да му давам. Затоа што наутро му е овошната со некоја житарка или бисквитче. На ручек зеленчуковата со месо или жолчка или к.млеко. И навечер млечна. И освен готовиве, гриз, палента и што друго...
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
Последна промена: 09 Дек 2013 20:23 by Миња.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 10 Дек 2013 01:10 #247242

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Nebo nie od 6,5m tamanime brokula i eve pu pu do sega ne se pozalile na mese, kakaska normalna.Kaj mene praat problem na boranija i grasok.Kje jadat so malku mrstenje, no posle toa cel den placat. Inaku okolu voveduvanjevo namirnici vekje ne se znae koj jade, koj pie.Najccesto se preveduvaat americki recepti, pa zatoa e nekako se izmesano.Amerikancite prvo zapocnuvaat so zitarici, pa zelencuk, pa ovosje. Jas epten se pritresuvam okolu ishranava, a decava ne mi se prebirlivi.Ete vcera za prv pat probaa urda.Mm me zeza vika, konecno kutri deca doznaa sto e vkus :roll: Skoro se e bljtkavo...

Okolu mlecnite obroci - I mene mi se problem t.e vecerata ni e epten problem. A ko im dadam biskviti so mleko,palenta, jogurt so dvopek, griz, gotvi na Hipp ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 10 Дек 2013 09:48 #247260

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И јас му давам на моево брокула од 6,5 - 7 месеци не ми текнува точно и карфиол му ставам и на поголемото исто почнав така рано да му давам брокула, незнам зошто би се давала брокулата толку касно, па дури и хипп имаат кашичка прва брокула за бебиња за од 4 месеци. Незнам веќе и јас ќе си пукнам секаде различно пишува па дури и докториве различно кажуваат. А малово како и поголемово има егземи само не толку изразени и многу внимавам што и како му воведувам. Еве направи 8 месеци зеленчук месо и овошје јаде. Млечни каши на Хипп му давам ама без глутен, докторката ми рече глутен после 9 месеци да му воведам. Жолчка уште не сум му дала ниту пак млечни производи. Сега сме неделава на контрола па да ја прашам што наредно да воведеме. Инаку пред некое време направив една беља место кромид во кашичката му ставив лук и тоа цело перче а немаше до тогаш пробано лук. Ко за беља цела кашичка си ја изеде. Леле кога поцрвене детево во лице, кога почна да се чеша по лицето да си ја корне косата, видливо вознемирен, кенка а иначе е многу мирно бебе. И се јавив на докторката и ми рече да му дадам летизен два дена и одма се смири. Значи од зеленчук му давам компир морков карфиол брокула тиквица пашканат треба да пробам и спанаќ и блитва.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 10 Дек 2013 10:41 #247265

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Nekolku pati imam pisuvano, ajde pak sega. Mene pedijatar (cii soveti mnogu gi cenam) mi preporaca so sekoj zelen zelencuk da stavam i zolt-portokalov. I obratno. Znaci soodnosot da e nekade 50-50.
Toa znaci deka grasok treba da odi so morkov ili kompir, nikako sam. Isto i spanak. Za da nema bebeto grcevi. Isto da ne se dava samo morkov na primer. Toa bi stvorilo zapek - treba da se iskombinira so nesto zeleno, steblesto. Sega ne mi teknuvaat kombinaciite sto gi pravev, ama ova sekogas go imav na um.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Molly

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 10 Дек 2013 15:23 #247271

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Fala vi majcinja :3

Molly:
Jas epten se pritresuvam okolu ishranava, a decava ne mi se prebirlivi.

Molly, ova super mi zvuci-se poistovetuvam so vas zasto do sega se sto ke napises, podocna nas ni se slucuva, t. e. na mali (3 meseci e pomal) :laugh:

Za brokulava se zanervirav zasto kaj mojov ne e bas lesno da se vidi dali e nervozen od nekoja hrana.

Minja, vie ko sto pamtam bevte na ekskluzivno doenje, sega mora da jade mlecna za vecera? I kako mu go pravis grizot (mali sme za griz, cisto informativno :) ).

Jas bev na um da kupam od gotovite Hipp za vecera sto sodrzat ad, ama rizicen e maliov, so predispozicija za atopicen dermatit i nema da rizikuvam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 11 Дек 2013 05:22 #247287

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Небо колку повеќе му внесуваш храна и без отстапки.Кај мене нема- Не јадат дај друго да им направам. НЕМА. Има да јадат тоа што е направено.Сите ми се лутат, но знам дека не се гладни.После пола саат им го нудам истото ехе да видиш како кркаат ...А ако им одев до толку по ќеиф ништо немаше да јадат...

Еве јас веќе почнувам да ги припремам со млечни производи.Почнавме и урда, сега и сиренце од следниот месец несолено, па здравје од Февруари ќе се префрлиме на кравјо, зошто од Март не чека градинка.

Внимавам на скриени шеќери, на купечки каши, на гризолино, чоколино- Моиве деца тоа ништо не пробале.Е сега зортот ми е навечер- па улетува некоја ноќна каша од Хип, некој гриз домашен со овошка некоја ....

Инаку јас како приметив дека не им одговара боранија и грашок - Уште кога им воведов видов дека тие три дена се жасно кенкави и плачат, како да ги боли нешто. После тоа 3 дена беа на полесна храна и кенкави се по природа ама беа по мирни.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 07 Јан 2014 09:53 #247795

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Mamicki aj sovet okolu rasporedov za jadenje na bebusko dali mu e dovolno dali treba da smenam nesto - dorucek zitarici proso so ovosje, uzinka ovosje, rucek zelencuk so meso ili so zolcka, popladnevna uzinka cicanje, vecera pak zitarici proso so ovosje, cicanje pred spienje i navecer koga se budi a pocna mnogu cesto da se budi ili cica ili caj pie. Prasanjeto mi e dali e ok dvapati dnevno da jade zitarici i dali e dovolno dva pati cicanje popladne i navecer? Ke moram izgleda da go prefrlam na vestacko bidejki mlekovo epten mi se namali pocna da se nervira mora da smuska 1 min dodeka da nadojde i posle uste place najverojatno ne mu e dovolno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 07 Јан 2014 10:41 #247796

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Cuvce wrote:
Mamicki aj sovet okolu rasporedov za jadenje na bebusko dali mu e dovolno dali treba da smenam nesto - dorucek zitarici proso so ovosje, uzinka ovosje, rucek zelencuk so meso ili so zolcka, popladnevna uzinka cicanje, vecera pak zitarici proso so ovosje, cicanje pred spienje i navecer koga se budi a pocna mnogu cesto da se budi ili cica ili caj pie. Prasanjeto mi e dali e ok dvapati dnevno da jade zitarici i dali e dovolno dva pati cicanje popladne i navecer? Ke moram izgleda da go prefrlam na vestacko bidejki mlekovo epten mi se namali pocna da se nervira mora da smuska 1 min dodeka da nadojde i posle uste place najverojatno ne mu e dovolno.

Mleko se producira obicno po potreba.. znaci ako cica samo 2 pati i gradata ke se privikne na pomalce mleko… Ako inace e se vo red, jas prosto bi go stavala pocesto sama od sebe na gradi, da imas poveke mleko…

Inace ne gledam problem so rasporedov, zvuci super, zitarici se super...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 07 Јан 2014 16:57 #247802

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Eve go nasiot raspored na jadenje(skoro ist ko vasiot)

D- Zitarici(proso, amarant,qinoa)/biskviti/ovesni pahuljici so ovosje

Pa 150ml AD(pred spienje)

Uzinka - cisto ovosje- banana, mandarina, jabolko rendano ili pecena tikva so cimet

150 ml AD(pred spienje)

R - Zelencuk so meso ili zolcka

U - nekoe ovosje, zavisno sto bilo sabajleto ili ovosen jogurt

V- Palenta, tarana, kiselo mlekce so lebce, griz so banana,biskviti so mlekce(ova e edinstventa rabota koja gi drzi podolgo vreme siti i da ne mi pjat cesto mleko vo tekot na nokjta)

I pak pred spienje 150 ml AD
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 10 Јан 2014 19:31 #247853

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Кога ве читам ви завидувам :) Ние се трудиме да го имаме истиов распоред на оброци (само што наместо АД, цицаме), ама синко ме зафркава. Не сака да јаде каши, туку сака да џвака, сака сам да се рани, пола во уста пола на алишта и тепих завршува, па не изел онолку колку што треба. Инаку, јаде само ако и ние јадеме (или се преправаме дака јадеме), па мора да му дадеме и од нашето и некако тешко ми оди се по план да одат оброците и намирниците. Месото не го бендисува блендирамо во каша, а ако му го иситнам се дави, па и тоа не го конзумира секој ден. Со жолчката заостануваме, бидејќи на два пати како да ми се подисфрли на обравчињата, па сега ми е страв да пробам од ново да ја воведувам, иако не сум 100% сигурна дека беше од жолчката. Инаку му готвам се дома. Ме интересира, дали овошјето го отстојувате во вода со оцет заради пестицидите или не.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 11 Јан 2014 15:29 #247859

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Миња wrote:
Кога ве читам ви завидувам :) Ние се трудиме да го имаме истиов распоред на оброци (само што наместо АД, цицаме), ама синко ме зафркава. Не сака да јаде каши, туку сака да џвака, сака сам да се рани, пола во уста пола на алишта и тепих завршува, па не изел онолку колку што треба. Инаку, јаде само ако и ние јадеме (или се преправаме дака јадеме), па мора да му дадеме и од нашето и некако тешко ми оди се по план да одат оброците и намирниците. Месото не го бендисува блендирамо во каша, а ако му го иситнам се дави, па и тоа не го конзумира секој ден. Со жолчката заостануваме, бидејќи на два пати како да ми се подисфрли на обравчињата, па сега ми е страв да пробам од ново да ја воведувам, иако не сум 100% сигурна дека беше од жолчката. Инаку му готвам се дома. Ме интересира, дали овошјето го отстојувате во вода со оцет заради пестицидите или не.

Ne, nikoga ne sum stavala nisto vo ocet, ama jas kupuvam samo 100% ekolosko i navistina so garancija, deka e taka… Taka sto jade se od pocetokot, ne go ni lupam…

Inave ne znam tova so zolckata tuka ne se preporacuva, vo prvata godina duri ic jajca ne se davat tuka na bebinjata… A stom cica i ako nemas stres da treba da go odbijes, ostavi go da eksperimentira, vo tvoeto mleko e se, sto mu treba… A tvrda hrana treba da se "prouci" ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 12 Јан 2014 17:53 #247865

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Zenski, a od koga pocnavte vaka so 4 nemlecni obroci?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 12 Јан 2014 20:02 #247867

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние веќе не сме во категорија до 1 годинка, ама бевме до пред две недели.
Дневното мени ни е вака отприлика-
180. мл АД порано сабајлечки
доручек-овошје, кокосово масло и во зависност од тоа што се имам ставено во овошјето, ако сметам дека нема да го засити доволно, ставам плус овесни снегулки или бисквити поретко.
180 мл АД
ручек-зеленчукова каша со месо или жолчка, понекогаш само зеленчук (1 неделно)
вечера-палента со јогурт, млечна каша, кисело млеко со лепче, хељда со некое овошје, тарана или други тестенини со домашна салца или кисело млеко или моцарела..
и на крај пак 180 мл АД
Е сега он знае да се стрви посебно сестра му ако ја види да јаде нешто, па во целово мени често знае да улета малку лепче, сецкано овошје и слично.
Задново млеко почесто го пие уз спиење или полупоспан..
Откако престана да цица скроз, ми има правено неколку серии со сериозен бојкот на млекото кога нерви сум кинела, инаку правам по 180 ама не се секогаш испиени. Некогаш баш сака да го молиш, додека пак со јадењето пу пу да не го урочам, ама немаме никаков проблем.
Инаку практикувам да му блендирам доручек и ручек, за да се најаде убаво, плус имаме само два заба и трет во никнување од вчера :laugh: Ама и со два заба, не само што нема никаков проблем со џвакање туку напротив. Јаде и сецкано, јаде залаци, јаде на лажичка крупни парчиња без проблем.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Јан 2014 03:12 #247870

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Ние имаме па друга мака. Никако не го прифаќа адаптираното млеко. Никако! Сите сме ги пробале. И НАН и Хумана и Нестле... Сме пробале и во секаква форма, и во кашичка и во шишенце и не оди и не оди :( Сме пробале и во различен дел од денот - ништо. Исто! Ако евентуално успеам некако да му го дадам успевам во Лино оброците ама.... :X го повраќа. Од другите оброци не се случило да поврати. За среќа уште цицаме и тоа интензивно и ноќе и несакам да го одбијам. Овошната и месната кашичка ги обожавааме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Јан 2014 16:38 #247887

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Nebo, jas im davam 4 obroci ali ustvari koa kje vidis se tri :kez: Uzinkite ni se mali, znaci epten kolicinski malku kolku da im raboti meseto :smee1:

Inaku jas pocnav otkako primetiv deka pominuva dosta vreme od dorucek do rucek/vecera ... Stanuvaat rano 6 ili 7 i nemase sansi vo 7 30 da jadat a se naviknaa da spijat posle 2h od budenje. Sto znaci ako zaspale vo 8 ili 9 vo 11 duri im bese dorucek. Pa docnevme i so rucekot.
Vaka sega se naviknaa koga stanuvaat im davam da jadat, pa za da ne ni dojde rano rucekot imame uzinka, pa spijat pa rucek i taka. Ama pa vekje i "golemi" sme godinka kje polnime :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 18 Јан 2014 12:24 #248029

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
На бебиња ќе им се вградуваат ГПС-чипови

Бебињата што ќе се родат годинава ќе имаат микрочипови вградени под кожата за да може родителите да го следат секое нивно движење, објави италијанскиот весник „Kориере ди Рома“. Според весникот, ваква можност ќе им биде дозволена на родителите од неколку европски земји, при што интервенцијата ќе се прави набрзо по раѓањето. Чиповите, според информациите, ќе се вградуваат набрзо по раѓањето под кожата на левиот лакот со лесна интервенција за неговото всадување со инјекција. Италијанскиот весник посочи дека и неколку германски и француски медиуми најавиле дека ова ќе се применува и во други европски земји. Мотивите за ваквата интервенција биле с` поголемиот број исчезнати и киднапирани деца. Затоа, тој содржи и ГПС-систем за следење, кој би требало да им помогне во пронаоѓање на децата, но и поради полесно пренесување лични податоци.

Оваа новост за заштита на децата, во јавноста е жестоко критикувана, а многу верски заедници веруваат дека станува збор за библиското пророштво познато како „жиг на ѓаволот“. Истовремено, и експерти за безбедност предупредуваат дека на овој начин, ако подоцна не се отстранат, тие би можеле да служат за следење на луѓе.

:blink: :what:

Sto mislite za ova????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 16 Фев 2014 06:15 #248681

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Mamicki kade mozam da gi najdam kasickite ne Millupa? Vo vero i vo zegin veke odamna gi nemam videno. Moram da mu menuvam kasicki, od tie mlecnite na hipp pocna da reagira se zacrvenuva vo obrazite celiot, pa pocnav na Nestle kasickite sto se spremaat so mleko 8 zitarici, zitarici so sliv a i sega pocnav zitarici so biskviti da mu davam, ama veke izgleda deka dorucek vecera ccelo vreme zitarici jade i pocna da ne mi gi saka, po miris gi oseka i nikako ne otvara usta :) Palenta probav so kozjo sirence da mu dadam ne ja sakase se zgrozuvase i povrakase. Nemam ideja veke za dorucek i vecera sto da davam.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.