Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Бебешки муабети (0-1 годинка)

Бебешки муабети (0-1 годинка) 12 Сеп 2010 12:23 #50895

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Ја немаше темава мислам ако ја има се знае каде и е местото;)

Сакав да прашам дали смеам на малата да и дадам Плазама бисквити купив мелени пред некој ден ама не сум и дала уште, глутен не сме дале уште па се прашувава дали смееееме Плазамава да ја дадеме, и јогурт ме интересираше од кога смее да се дава и каков давате вие, со поголема масленост или помала
Последна промена: 19 Апр 2011 15:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 13:38 #50897

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Plazmata pokraj toa sto ima gluten, sodrzi mleko i med. Toa se za nejzina vozrast prazni kalorii, ne znam dali ima potreba sega od niv, ti najdobro si znaes. Spored mene barem pose 1 godinka bi se vovele plazmata. A za pocetok so gluten, ne e dobro da se pocne so plazma, zemi cista zitarica.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 13:40 #50898

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
Jas jogurt vovedov vo osmiot mesec i obicno zemam bitolski,a za plazma ne sum dala seuste ,no mislam deka mozes da davas,mene za kerkickata pedijatarot mi ima kazano deka sodrzele mnogu boi i ne sum davala cesto....

A sega mamicki jas da prasam,abe spobudalev 6 dena,prvo dada temperatura,taman se sredivme mi krena bebusov,abe zbesnav,tri dena se utepa od placenje,aj grlce crveno,razbiram ama so antibiotik i mesto da se smiruva toj poveke place......temperaturata se simna,ama so placenjevo neznam sto ke pravime,jademe so lazenje,so sila(ama bitno uspevame),no mlekoto ne saka da go pomirisa ,butka sise,pisti,cucla lazlivka isto ne saka,cice pa ic......Neznam veke sto da pravam,sinoka so spric so sila mu go dadov mlekoto,toj pisti,jas butkam.....Nego si vikam moze li zapcinja da go macat sto pisti tolku,vcera mu zemav i gel za ladenje na nepcinjata ,ne veruvam deka tolku place od grlceto??????

Ve molam kazuvajte dali imal nekoj vakvo iskustvo:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 16:42 #50965

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Epa sakav da i dadam malku biskviti i zemav od ovie koj da i gi zemam vie sto preporacuvate?
Zatoa sto ima kasicki koi sodrzat keks a sakam da i davam i takvi,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 16:47 #50967

 • Magdalenaa
 • Magdalenaa's Avatar
Andrijance, i nie istiot problem go imame vekje edna nedela, dva dena imase temperatura, bevme na lekar, se e dobro. Vikaat od zapcinjata, nisto ne saka da jade, se so sila pravime samo place, nervozen e neznam so sto da go zanimavam vekje, spobudalev. Nitu saka da cica nitu da jade, se frla, odvaj so lazenje malce ako kasneme. Ne sum mu gi mackala nepcata so nisto, neznam sto da pravam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 16:50 #50968

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Emilija wrote:
Plazmata pokraj toa sto ima gluten, sodrzi mleko i med. Toa se za nejzina vozrast prazni kalorii, ne znam dali ima potreba sega od niv, ti najdobro si znaes. Spored mene barem pose 1 godinka bi se vovele plazmata. A za pocetok so gluten, ne e dobro da se pocne so plazma, zemi cista zitarica.

Што советуваш да земам како вовед за глутен малку сум скептик за овие работи, лебче од кога да и давам и какво, некои двопек викаат, други интегрален, ама и од тие и тие 100 вида има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 16:56 #50971

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Cista zitarica e griz ili pcenicni pahuljici. Kupeckiot leb ima eden kup aditivi + soja. Otkako ke probate gluten mozes mesavina od zitarici da i davas...kakva sakas.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 17:05 #50974

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
anence, јас глутен воведов со житарици од milupa. За лепче не се мисли многу, кое било интегрално... Ги има најразлични ама можеш од тоа што го користите дома малку да пробаш. Нема да изеде цел леб :). А, за бисквити сум и јас против. Немаат ништо корисно освен што се вкусни зошто се благи. Јас си користам житарици и бебешки мусли.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 18:43 #50990

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Andrijance wrote:
Neznam veke sto da pravam,sinoka so spric so sila mu go dadov mlekoto,toj pisti,jas butkam....

Ve molam kazuvajte dali imal nekoj vakvo iskustvo:(
насилно бутање храна и млеко,ама баш никако не ми влегува во глава?!!?и не знам зашто тоа го правите?!?остави го да огладне па нарани го.ако не сака млеко -не сака,ништо страшно,може така му е во моментот,фаза која трае некоја недела.ете мене на пр.сончко штом ми го одбиваше шишето со млеко ко помал ,веднаш знаев дека го боли грлото.и во тоа време додека не му заздравеше грлото,никако не пиеше млеко.кога се болни помалку јадат и помал и е апетитот,тргнете од самите себе.кога имаат Т ,побитни се течностите,какви и да сака,чајче,водичка,сокче....
јас лично никогаш на моето дете не сум му бутала јадење со зорт,иако е имало периоди кога било со лажење ,со занимации,али во принцип бутање на сила,јас ставам ,тој плука-никогаш.и сум многу против вакви работи,затоа не можам ни да ги сватам.
со вакво насилно јадење само ке створите одбивност,кога ке ве виде со лажица да бега од вас или хистерично да плаче.остави го,никое бебе не седи гладно,па макар и еднаш на ден да јаде ,баш во периодот кога е болно.и помалку нервози,опушти се,тоа ја осека напнатоста.пробај смирено,понуди му,ако не сака,подоцна пак.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 12 Сеп 2010 19:01 #50996

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
Bogdana napisa
насилно бутање храна и млеко,ама баш никако не ми влегува во глава?!!?и не знам зашто тоа го правите?!?остави го да огладне па нарани го.ако не сака млеко -не сака,ништо страшно,може така му е во моментот,фаза која трае некоја недела.ете мене на пр.сончко штом ми го одбиваше шишето со млеко ко помал ,веднаш знаев дека го боли грлото.и во тоа време додека не му заздравеше грлото,никако не пиеше млеко.кога се болни помалку јадат и помал и е апетитот,тргнете од самите себе.кога имаат Т ,побитни се течностите,какви и да сака,чајче,водичка,сокче....
јас лично никогаш на моето дете не сум му бутала јадење со зорт,иако е имало периоди кога било со лажење ,со занимации,али во принцип бутање на сила,јас ставам ,тој плука-никогаш.и сум многу против вакви работи,затоа не можам ни да ги сватам.


Bogdana mene me cudi toa sto toj so lazenje no si gi jade obrocite ne mi pluka,no mlekoto ne saka da go primi,a mora da prima tecnosti kako sto i samata pisa voda,sok i caj isto taka ne saka ni da pomirisa:emm: ,sepak mislam deka mu e od zapcinjata eve od vcera kako pockav da go primackuvam so gelot se smiruva nekoj period i mnogu pocna da se ligavi denovive a epten mu se nababreni i dvojkite i cetvorkite......
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети 12 Сеп 2010 21:47 #51026

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Zoja wrote:
anence, јас глутен воведов со житарици од milupa. За лепче не се мисли многу, кое било интегрално... Ги има најразлични ама можеш од тоа што го користите дома малку да пробаш. Нема да изеде цел леб :). А, за бисквити сум и јас против. Немаат ништо корисно освен што се вкусни зошто се благи. Јас си користам житарици и бебешки мусли.

Kazi mi koj od Milupa gi koristese, onie so 7 zitarici, sakam nesto sto mozam da i go mesam so ovosnite kasicki, dajte mi predlog za vakvo nesto ama i voveduvanje na gluten
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 01:12 #51078

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Anence, јас почнав пред околу 2 недели со глутенска каша од овес на Милупа. Ја има во зегин и се меша со овошје. Јас и ја давам во комбинација со банана и бебушка ја обожава.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 12:53 #51186

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Tnx Sanja ke pobaram vakava, nie sega odime vo dubalce, konduri uste ne sme kupile odime samo po corapcinja, mi davaat nekoi konduri od na zolvata maloto da sum i gi oblakala, mene nekako ne mi se oblaakaat tugi kondurcinja, sepak sekoe stapalce e individualno, me interesirase kakvi treba da se sega meki ili tvrdi kondurite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 13:03 #51187

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Аненеце, за кондурчиња - нормално дека нема туѓи да облекуваш, до толку сигурно секој може да си дозволи да си купи, на оваа возраст најубаво е само по чорапчиња а може и мокасинки, ние патичиња само со мек ѓон имаме и тие ги облакаме кога се возиме во количка - за украс, да не сме по чорапои ептен :muahaha:
За глутен - па ние прво почнавме со житните каши на Лино, има со ориз и пченка - тие не содржат глутен, а после тоа можеш да купуваш од тие со повеќе житарици, на пример на Нестле 8 житарици или на Милипа - 7 житарици, како и да е, ако и немаш дадено ништо млечно до сега, внимателно бидејќи има житнарици кои содржат адаптирано млеко во нив, овие што ти ги спомнав горе - немаат млеко во нив. За кекси и ние после 8 месец почнавме, и тоа по малце почнав од Златни Пек мелени бисквити и не секој ден, во житните каши му ставав - тие се посни, затоа не Плазма, а сега понекогаш за ужина му давам или ако сме излезени да грицка по некој кекс, исто од Златни Пек - обичен или со какао.
Бап ми е жал што ја надраснавме темава, сега за во друга сме со возраста, ама се надевам ќе ме дружите и понатака :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 13:19 #51194

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Сара ке ми фалите во темава,смеам ли да дадам Милупа 7 житарици ако досега не сум дала глутен воопшто?
ЈАс па фино се залетав плазма и купив, овие бисквитки кај ги има во супермаркетиве или Зегин да барам, мелени така има?

За кондурчињава и ние сега облековме едни цорапчиња и плетени калчинки за дома ми е гајле , а кога ке излезам 1 прилика ке и земам такви ко вашите
Последна промена: 13 Сеп 2010 13:19 by anence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 14:22 #51232

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Па не дека не смееш, ама би било фино да пробате постепено житарица по житарица, зашто може да се јави реакција не дај боже, ама така нема да знаете од што е реакцијата, а плазма луѓе гледам даваат без проблем, ама ете кај нас проблемот е што не смееме млеко - и скоро во сите детски бисквити има путер, млеко и слично. Некој ќе рече претеризам сега да не се дава она, да не се дава ова, ама ете нас маката не натера, да немавме проблем можеби и јас ќе дадев без размислување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 14:41 #51243

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
anence wrote:
Ја немаше темава мислам ако ја има се знае каде и е местото;)

Сакав да прашам дали смеам на малата да и дадам Плазама бисквити купив мелени пред некој ден ама не сум и дала уште, глутен не сме дале уште па се прашувава дали смееееме Плазамава да ја дадеме, и јогурт ме интересираше од кога смее да се дава и каков давате вие, со поголема масленост или помала[/quo
На бебиња и мали деца секогаш со поголема масленост, потребни им се мастите..low fat само за мамичка :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 13 Сеп 2010 14:48 #51245

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Mamiski nie denes bevme na sistematski pregled i doktorkata ni rece deka mozeme da pocneme da davame glutenski namirnici nekolku pati vo nedeleata no samo ednas vo denot.
Ova moevo cudo(viste) ima 8900g i 72cm! I demek moze sega se da jade sto saka :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 14 Сеп 2010 12:39 #51695

 • Biljana
 • Biljana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Mamicki nemozam da ja najdam temata za sisencata pa sakam ovde da ve prasam dali imate iskustvo so sisinjata TIGEX, bpa free se i onaka ubavo izgledaat samo nemam iskustvo so niv a mora da kupuvam sisence mi fali edno zatoa ve molam pisete mi dali imal nekoj iskustvo so ovie sisenca.
[link=http://lilypie.com] [/link]
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 14 Сеп 2010 14:00 #51735

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Sara sekako deka sakame da ne druzis, poiskusna si od nas, ni treba nekoj koj moze da sovetuva os iskustvo.
zvezdicka masala super napreduvatea. i jas sakam na Ana da i vovedam glutenski proizvodi.
imam edno prasanje, imav zemeno od Milupa mlecna kasa so oriz, pred toa od Hipp i kaj Ana se javuva nekoja reakcija. nekolku pati i davam i nema nikakva reakcija i potoa koga ja ranam i se vcrvenuva liceto okolu ustata, pa koga ke prestanam da i dai pomunuva crveniloto po pola saat. Ova alergija e? i zosto se javuva posle nekolku pati konzumiranje, ne vednas? oriz i imam i taka dadeno, nema nikakva reacija, pa si velam deka reagiar na adaptiranoto mleko so koe se pravat. sovet???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 14 Сеп 2010 14:52 #51762

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Ноне, можно е да е реакција од млекото. Моите деца цело време пијат Аптамил, па така немаме таков проблем (само го изгубив упатството од оризот, па во последно време им немам направено :tupco: ). Ги јадат и млечните каши со овошје на Хип.
Од кога почнавте да им давате овошни јогуртчиња (има едни на нестле)?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 14 Сеп 2010 15:19 #51782

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Јема ако прашуваш за овошните јогурти што се во пакување по 4 би била внимателна со нив. Мислам дека треба да почекаш после 1 годинка. Прво содржат кравје млеко а второ шеќер. Не ја паметам до детал декларацијата ама овие две работи мислам дека треба да ти се доволни. Подобро направи му сама дома со јогурт и банана, праска, ананас или друго овошје што го сака.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 15 Сеп 2010 01:25 #52016

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
НОНЕ-БТ исто и кај нас, се надевам дека со тек на време ќе се среди, за жал јас пробав млечни каши од Хипп,Милупа Нестле, од сите иста реакција - кај нас се испостави дека е алергија на млеко, и сеуште ја имаме за жал, од време на време пробувам млечни производи јогурт, павлака, но ист резултат, не по првата лажичка ама внимателно после неколку лажички се јавува црвенило околу устата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 15 Сеп 2010 03:15 #52050

 • Bejbi
 • Bejbi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 157
 • Thank you received: 32
 • Карма: 6
Искусни мами ве молам кажете ми до кога треба (или до кога е пожелно) да ја мачкам ќерка ми со рибино масло? И дали да ја мачкам со Д - Пантенол да и поминат брукничките од топлото? Како на пубертетлија и е челото :hahaha:
Последна промена: 15 Сеп 2010 03:16 by Bejbi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 15 Сеп 2010 03:22 #52053

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
Nie Jekoderm mackavme negde do 40 dena ,a za vrukanickite nas Д - Пантенолot ne ni pomogna ,samo poveke se vcrvi,jas samo mijam so voda i tie sami od sebe si pominuvaat:poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.