Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур)

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 04:48 #221872

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Cize wrote:
Јас мојата марама (парче правоаголно платно) ја врзував како слинг без прстен. Еве како:
линк 1

А за класичното носење еве ги видеата:
линк 2

Најтешкото е човек да се навикне на големината на платното, и да го витка без бебе. После тоа е рутина. Мислев од почеток дека нема да можам надвор да го врзувам зашто платното е долго и ќе ми се влече, ама се испраксирав, и секаде можев да го врзам.

Гледам дека е поправан постов, па само да посочам дека вториот линк е ист како првиот.На темава, мислам дека на грб не би можела никогаш да го носам од проста причина што не го гледам што прави. А за другите марами и слингови сум за.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 05:25 #221879

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
meU87 wrote:
Прстени може да се најдат на Бит пазар кај што се продава бижутерија или пак во било која продавница за бижутерии.

TAMAN RABOTA!

Prstenite za ring sling moraat da bidat atestirani da izdrzuvaat tezina do 30 kila.
Zamisli sto ke se lusci ako stavis prsteni od bizuterija?!?

Tezina od 30 kila ne znaci deka ke nosis dete od 30 kila, tuku treba da se ima v predvid deka pokretite na deteto isto imaat svoja tezina, pa zatoa e zemeno 30 kila.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока, beelyana, lena0809

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 05:52 #221888

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
meU87 wrote:
Прстени може да се најдат на Бит пазар кај што се продава бижутерија или пак во било која продавница за бижутерии.


И јас мислам да не си играте со вакви работи, сепак дете ќе се носи. Прстените мора да бидат квалитетни, тестирани и специјални за слингови. Ако сакаш можам да ти пуштам линк од словенски сајт кај што продаваат оригинални алуминиумски прстени - 6.5 евра коштаат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 05:55 #221889

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Adelle wrote:
meU87 wrote:
Прстени може да се најдат на Бит пазар кај што се продава бижутерија или пак во било која продавница за бижутерии.


И јас мислам да не си играте со вакви работи, сепак дете ќе се носи. Прстените мора да бидат квалитетни, тестирани и специјални за слингови. Ако сакаш можам да ти пуштам линк од словенски сајт кај што продаваат оригинални алуминиумски прстени - 6.5 евра коштаат.
#

Absolutno nee za igranje... I jas imam razni linkovi, ama dali prakaat vo MK e prasanje...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 07:06 #221897

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Епа тогаш некој кој работи со ковано железо, сигурно би можел да направи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 08:37 #221901

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
meU87 wrote:
Епа тогаш некој кој работи со ковано железо, сигурно би можел да направи.

Od kovano zelezo?
Ne znam koj bi imal mooda da si igra so sigurnosta na bebeto.

Prosto naracas od net, ti prati nekoj, ili sosi si ovakov sling pouch, bez prsteni:Jas imav vakov, toj se sie po merka i mnogu bezbeden e zasto nema sansa nisto da ti se odlabavi i slicno:

zdravoroditeljstvo.blogspot.com/2010/12/sling-cev.html
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 08:39 #221903

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Ako nekoj saka, jas mozam da poracam... A i bez ovija ringove moze... Sega jas od moje iskustvo da kazam, deka klasicniot sling znaci na kuk/strana nosenje mene mnogu mi bese neudobno... Klasicna marama tuka mislam deka e najdobroto, malce vezba treba, ama najarno i najdolgo taka se nosi... Ne znam dali ima vo MK nekde prodavnica sita da se isprobaat, taka najarno e...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 08:44 #221905

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
lena0809 wrote:
Ako nekoj saka, jas mozam da poracam... A i bez ovija ringove moze... Sega jas od moje iskustvo da kazam, deka klasicniot sling znaci na kuk/strana nosenje mene mnogu mi bese neudobno... Klasicna marama tuka mislam deka e najdobroto, malce vezba treba, ama najarno i najdolgo taka se nosi... Ne znam dali ima vo MK nekde prodavnica sita da se isprobaat, taka najarno e...

Ne znam dali ima negde pouch, kako sto staviv slika gore, ama mojot bese plus i od malce likra vo materijalot, epten malce, pa bebeto uste poubavo si go zavaluvase gazeto.
Moze da se najde snit i da se sosie, nema nisto osvem ramni bodovi.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 18 Ное 2012 08:44 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 09:43 #221909

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ве читам околу шиењето на марамите и ќе се сложам со членките кои рекоа дека не треба да се експериментира со ваквите работи. Прво со платното, кое мора да е со одреден квалиет и цврстина, а потоа со алките.
Од битпазар од бижутерија па најмалку треба да се земаат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 10:18 #221912

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Za sling pouch ima milion snitovi na internet, ama pak ke kazam deka soodveten materijal e epten tesko da se najde, bar jas koga gledav bese nevozmozno :(. Ako nekoj najde neka mi pise pp, bi probala marama da sosijam, t. e. da izmeram i podrabam, a sling sepak planiram da kupam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 10:58 #221917

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Nebo wrote:
Za sling pouch ima milion snitovi na internet, ama pak ke kazam deka soodveten materijal e epten tesko da se najde, bar jas koga gledav bese nevozmozno :(. Ako nekoj najde neka mi pise pp, bi probala marama da sosijam, t. e. da izmeram i podrabam, a sling sepak planiram da kupam.

Nebo ako sakas jas ke ti dadam da go vidis mojot pouch, pa da baras takov materijal.
Mojot e od Avstralija i bas se iznenadiv i jas od materijalot, kolku e cudno obicen, a tolku ubav.
Ko nekoe platno keper, ama so malcucka elastin.
Podseka na platno za pantoloni zenski.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Ное 2012 13:26 #221938

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас лично баш заради тоа што не би сакала да експериментирам со алките, не би се осудила да шијам слинг, а и како што реков, слингот сега за сега ми изгледа премногу комплициран за мојот карактер.
Инаку пред едно две недели бев во Бебе слинг каде и ги продаваат, ама многу се брзав, а продавачката беше спремна да ми покаже како се маневрира и кои се предностите а кои минусите на одредениот тип марами. Можда ќе појдам на едукација па ако се решам за слинг во секој случај би ја купила, не би ја шиела.
А Бобата искрено ми е само платно како платно и за тоа не ми се дава 3000 денари, а се разбира под претпоставка само да најдам соодветен материјал. Инаку најчесто го шијат со nekoj тип Jersey Knit, имам представа како изгледа, и оригиналната купечка марама е со речиси идентичен материјал, се викаше некако FRanch...(не ми е меморирано во овој компјутер, кога ќе видам во другиот ќе пишам).
За Бобата сепак сум на мислење дека вреди да се проба со шиење. Слингот, јок, барем јас не би се нафатила :)
За бобата истражив и димензии, 5,5 јарди и 23 инча. И само еден раб заради естетика ако се сака, и нормално соодветен паметријал кој пак ќе речам не знам дали ќе го најдам.
Последна промена: 18 Ное 2012 13:27 by bubamara. Причина: печатни грешки:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 19 Ное 2012 02:46 #221955

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Jas si sosiv sama sling od teksas so mal procent na likra. Izdrza odlicno bebe od 10 kg....Ivan bese masala krupen i tezok. Ne go koristev mnogu zatoa sto posle pocnavme vo kolicka...

Go koristev i za doenje na javni mesta ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 19 Ное 2012 02:51 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 20 Ное 2012 04:13 #222060

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Неколку пати веќе се случува да сакам да ја изнесам надвор со слингот, но незнам како да ја облечам .
Немам ориентација колку да биде облечена,за да не и е претопло и да трпи во него, ама па и да не и е ладно.
Ај ве молам дајте ми примери и совети :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 20 Ное 2012 05:42 #222085

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Kupivme chicco kengurce i bebceto si uziva vo nego. Samo i mene me interesira isto kako meu87 kako da ja oblecam za nadvor. Da ne i e toplo i tesno so jaknicka vo kengurot ili ne?!? :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 20 Ное 2012 06:18 #222103

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
meU87 wrote:
Неколку пати веќе се случува да сакам да ја изнесам надвор со слингот, но незнам како да ја облечам .
Немам ориентација колку да биде облечена,за да не и е претопло и да трпи во него, ама па и да не и е ладно.
Ај ве молам дајте ми примери и совети :)

Bidejki si e na tebe i ti ja toplis, jas Elias (roden so zimo tuka vo Avstrija) go oblakav kako i sebe samo i go pikav pod jakna so se marama. Samo na nozinjata mu stavav uste plus debeli corapi i se razbira na glavata... Inace deteto si e podrieno so maramata (zavisi kako e vitkas duri i dva pati), pa ti od ednata strana pa jaknata od gore... E sega ako nemas mesto pod jaknata da e piknes, posle bi i oblekla uste jaknica ili prosto demper, zavisi od studot... I veke na noze i glava... I na race, ako se nadvor na zimo se razbira...Ama na nas so Elias sekogas i na dvajcata bese mnogu toplo taka koga go nosev :)
Sunshine* wrote:
Kupivme chicco kengurce i bebceto si uziva vo nego. Samo i mene me interesira isto kako meu87 kako da ja oblecam za nadvor. Da ne i e toplo i tesno so jaknicka vo kengurot ili ne?!? :blink:

Kengurot e podebel od maramava i tuka mislam deka kengur i jake mnogu e...Sega za sega...
Последна промена: 20 Ное 2012 06:47 by Marge. Причина: спојување на последователни пораки
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 14 Фев 2013 08:13 #232575

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ajde mala pomos, sakam marama, ama kaj da najdam posto nemam mnogu vreme da lutam po gradov so bebevo. Kengurce imam ama mislam e mal neli?

slingot mi e skap bajagi, a maramive kolku cinat? i dali moze mojot bebus da go nosam vo nea? bajagi e kenkav, a sami sme pa da probam mozebi ke mi bide od korist?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 14 Фев 2013 09:32 #232586

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Zavisi od kengurot...Babybörn ili kako se vika, toa tuka absolutno ne se preporacuva za nikogo, ni za malo ni za golemo dete... Vazno e kaj kengurot detevo da sedi so rasireni nozinja, znaci kako zaba, da ne go nosti teloto prakticno na testisite, da se izrazam direktno ;) Sling kako na strana nosenje, za toa mene isto mi e mal, jaz bi kupila klasicna marama (od linkovie Boba Wram na primer)ili vednas ovoj Boba Carrier, samo treba da vidis, dali veke e dosta golem...Inace maramate, igleda super... E sega taa e od elasticnite, jaz licno nekako so nejze nemozav, a site se hvalat od nejze... Toa terba sama da isprobas...

Inace ne znam kade gi ima vo Skopje, tuka ima dve dosta poznati firmi, moze da prakat i vo MK, ako sakas, ke ti pustam linkovi...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 07 Јун 2013 13:35 #240948

 • mamabella
 • mamabella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
A od kolku meseci se preporacuva da se stava vo kengur?Maz mi odvaj ceka B) Aj pisete mi gi vasite iskustva :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Јул 2013 09:48 #242337

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
So tolku ljubov kupiv sling uste pred da se porodami sega bebevo ne ska da cue!!! izdrzuva samo 3 minuti vo nego i kraj! Nema smisla... Da ne gresam nekade??? Bukvalno sklet go faka, mozebi koga ke bide pogolemo bebe poveke ke saka, ama mene pa sega mi treba, od otprilika 2nedeli koga imase probuvam da go stavam i zaludno...
sega se mislam kengur da kupam, mora vo nesto da se stava, race mi pagaat, a i imam obvrski, drugo e da mi slobodni raceve bar nesto da se zavrsi :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Јул 2013 12:12 #242338

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
mamabella wrote:
A od kolku meseci se preporacuva da se stava vo kengur?Maz mi odvaj ceka B) Aj pisete mi gi vasite iskustva :)

Zavisi od kengurot, ima od samiot pocetok... Vo krpa Elias go imam noseno od prviot den :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 18 Јул 2013 12:18 #242339

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Nebo wrote:
So tolku ljubov kupiv sling uste pred da se porodami sega bebevo ne ska da cue!!! izdrzuva samo 3 minuti vo nego i kraj! Nema smisla... Da ne gresam nekade??? Bukvalno sklet go faka, mozebi koga ke bide pogolemo bebe poveke ke saka, ama mene pa sega mi treba, od otprilika 2nedeli koga imase probuvam da go stavam i zaludno...
sega se mislam kengur da kupam, mora vo nesto da se stava, race mi pagaat, a i imam obvrski, drugo e da mi slobodni raceve bar nesto da se zavrsi :)

Sum slusnala deka nekoj bebinja ne sakaat, no jas na tvoje mesto bi bila uporna :) Znaci sekog den po 3 minuti nekolku pati na den bi go stavala detevo... Isto stom go stavis vo slingot, ne stoj na mesto, na pocetokot kaj Elias morase da se odi i malce duri na se ljulja, pa odivme kako pijani ;)

Inace zavisi od slingot mozes da go stavis detevo i na grb kako ranec, nekoj deca taka poveke sakaat bidjeki gledat po ubavo naokolo...I samo uporno, mislam deka ke se navikne i ke go saka i nosenjeto definitivno e nesto mnogo pozitivno za decata...A i roditelite uzivaat :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 05 Авг 2013 05:38 #242684

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Lena0809, fala na sovetot :), bas i sum uporna, ama vremevo nekako brzo pominuva :P Ne deka nema da go iskoristam slingot, ama se poubedena sum deka koga ke potporasne, zasto ic ne go saka. Si pravam obidi, pa na razlicen nacin da go stavam, najdolgo sto izdrza e 20 min.
Pred nekoe vreme kupivme i kengur, vo nego uziva, ama mene pa mi e potezok, pogrub e kengurot, zatoa mm go mkne vo nego, mu legna :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 28 Апр 2014 07:03 #250324

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Sakam da prasam za iskustvo so Boba Wrap ili Boba carier (ili nekoi slicni da predlozite, gi pisav ovie zasto samo ovie gi najdov od vakov tip kaj nas) za nosenje na pogolemi decinja. Deteto e 1 god i nekoj mesec i ima okolu 11 kg. Maliov koga ke se izmori od odenje, bara da go nosam, a za kolicka ni da cue, kolickata ni e za nosenje bagaz :). Vredi li da se nabavat? Do koja vozrast gi nosevte vasite malecki vo vakvi nosilki? Vredi li da nabavam nekoja vakva nosilka, zasto vekje grbot mi otpadna od m'knenje vo race. Inaku koga bese bebe, imavme kengur, klasicen, ama bidekji bese leto i zesko, ne sakase vo nego i ne go iskoristivme voopsto. Cekam iskustva :)... Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Носилки за бебиња (марама, слинг, кенгур) 28 Апр 2014 07:39 #250326

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Padme wrote:
Sakam da prasam za iskustvo so Boba Wrap ili Boba carier (ili nekoi slicni da predlozite, gi pisav ovie zasto samo ovie gi najdov od vakov tip kaj nas) za nosenje na pogolemi decinja. Deteto e 1 god i nekoj mesec i ima okolu 11 kg. Maliov koga ke se izmori od odenje, bara da go nosam, a za kolicka ni da cue, kolickata ni e za nosenje bagaz :). Vredi li da se nabavat? Do koja vozrast gi nosevte vasite malecki vo vakvi nosilki? Vredi li da nabavam nekoja vakva nosilka, zasto vekje grbot mi otpadna od m'knenje vo race. Inaku koga bese bebe, imavme kengur, klasicen, ama bidekji bese leto i zesko, ne sakase vo nego i ne go iskoristivme voopsto. Cekam iskustva :)... Pozdrav

Boba Wrap se preporacuva do 18 meseci, kaj carier ne naogam informacija, ama slici na nosilka sto si e imavme nie, znaci sigurno go podolgo… Licno nie go nosivme Elias 2,5 godini, kolicka skoro i ne koristivme… Od 1,5 mm go nosise kako ranec so vakva nosilka na grbot, jas do krajot poveke sakav ispred da si go nosam…

Mnogo drugarki nosta decava mnogo dolgo tuka, do 3,5 i poveke godini… Se razbira ne non-stop, koga se na pat, a detevo se izmori… Licno za mene dobra nosilka e super investicija, ama najdobro e da mozete zaedno da isprobate, koja ke vi odgovara… No wrap ne bi zemala, mnogo kratko ke go imate...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Padme

Најново на форумот

 • No posts to display.