Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Витамин К

Витамин К 10 Јун 2014 13:55 #251110

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Во болница пред да се породам сестрата не праша дали се согласуваме на бебето да му дадат витамин К. Му дадоа двапати во болница и еднаш денес на првата контрола кај матичниот педијатар.

Јас немав истражено за овој витамин, не знаев ни дека се дава кај бебињата. Какво е вашето искуство?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 10 Јун 2014 14:19 #251111

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I nas ni dadoa kolku sto se sekavam, mislam deka kako sto ni kazaa vazno e za mozoceto na bebeto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 11 Јун 2014 01:41 #251113

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Зошто мислам дека секое новороденче прима К витамин и дека е тоа редовна процедура? Петар прими дополнително К поради крварење од папочето. После примањето престана веднаш крварењето.

Едно време беше актуелна тема поради некаква контраверзност, но сега не можам да се сетам што беше точно во прашање.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 11 Јун 2014 03:51 #251116

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Нешто се присеќавам дека и за син ми ми спомнувале, но овде морав да дадам согласност и да потпишам и за памперс да му сменат на бебето :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 12 Јун 2014 16:15 #251144

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Vit K davAat zaradi koagulacija na krvta kaj bebinjata i navodno edna od pricinite e sto sprecuval izlivi na krv vo mozocinjata...i moetobbebe primi uste edna doza vit k zaradi papoceto...i jas odposle se iznacitav se i sesto za stetnosta na vit k...imalo i nekakva razlika vo dozite i nacinot na aplikacija na vit k vo mkd i vo germanija cinam bese...vo sekoj slucaj, tuka bockaat i ne prasuvaat...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 12 Јун 2014 16:54 #251146

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Во болница не видов како и го дадоа, ама вчера со лажиче неколку капки, немаше боцкање.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 12 Јун 2014 17:04 #251147

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
jas ne se sekavam deka Nikola primil vakvo nesto :emm:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Витамин К 13 Јун 2014 01:30 #251152

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Sis прочитај на отпусното картонче од болница. Пишува ако ја примил дозата К. За прашување за дозвола да не збориме сега, ама некогаш и не кажуваат дека ги боцнале ама запишано е на картонот.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.