Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Паѓање на папочето

Ре: Паѓање на папочето 14 Мар 2011 15:56 #122171

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
I nie taka mislevme, deka ke prodozime so protocna, ama Marko kako sto rastese, i toa bajagi brzo, pocna da mrda mn poveke i da se lizga i da e tezok, pa kadicka bese i e neizbzna:) Inaku uziva da se slapka:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 14 Мар 2011 17:24 #122202

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
anabest wrote:
I nie taka mislevme, deka ke prodozime so protocna, ama Marko kako sto rastese, i toa bajagi brzo, pocna da mrda mn poveke i da se lizga i da e tezok, pa kadicka bese i e neizbzna:) Inaku uziva da se slapka:)

I nie ke pocneme vo kadicka, Stela veke pocnuva da stanuva topce i teska mi e za drzenje, a gledam deka i taa se plasi i koga ja banjame me faka za bluzata i silno mestega, se drzi za majka zlatoto, sto e sigurno - sigurno si e :laugh:
Papoceto si e zatvoreno i zarasnato eve uste malku i 40 dena ke pravime, a takva bese i preporakata od pedijatarot, odnosno deka prvite 6 nedeli treba da se banja so protocna voda.
Последна промена: 14 Мар 2011 17:27 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 21 Мар 2011 03:13 #124061

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
na Teicka papoceto i padna edna nedela otkako se vrativme od bolnica, imase malo granulomce ama go sredivme so prasoce i 3% hidrogen, a prethodno pravevme toaleta so 70%hidrogen i ne go topevme, zatoa sega uzivame vo banjkanjeto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 01 Апр 2011 20:03 #127400

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Нас папочето ни падна точно по една недела, се родивме во четврток и ни падна наредниот четврток. не и ставав ништо, само при бајнењето и лепев од оние лепенки од зегин ги земав за да не и се наводени. откако и падна еднаш-двапати дневно и ставам прашок замена за бивацин, дерматол мислам дека се вика. Фала богу немаме никаков проблем,а педијатарот ни рече дека е супер зараснато.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 02 Апр 2011 01:48 #127435

 • gunnergirl
 • gunnergirl's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 169
 • Thank you received: 44
 • Карма: 3
Poglupava rabota od toa da se stava alhohol na rana ne sum slusnala.Alhoholot e dezificiens koj ne e soodveten za koza a kamoli rani.Na maliot papoceto mu go pominuvav so dezificiens koj e bese soodveten za koza i sluzokoza i koj najvazno ne pece potoa.Vo zegin ima nesto slicno se voka Oktanisept i e za koza i sluzokoza.Inaku veke tri-cetiri godini ima kako sto ne e dozvoleno da se sovetuva da se stavaat prasaci na papocinjata od pricinata koja ja navede LIMan.Jas od istiot dezificiens si prskav na ranata od carskiot i mnogu mi bese ubavo zasto mnogu se potev i me cesase i ke prsnev od nego i mi doagase ladnicko:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 24 Апр 2011 19:26 #131962

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
На Бјанка папочето и падна 10 тиот ден ,првите дена го чистевме само со 7% алкохол но по една недела кога дојде патронажната забележа малку крвца на бодито и рече да ставаме плус и прашоче дерматол.И сеуште и ставам додека салам не се подисуши ;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 27 Апр 2011 21:57 #132483

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички денес кога ја преслекував пав видов крвца на бодито :tazna: а изгледа толку исушено и заздравено папочето...Сеуште го чистам со алкохол и ставам прашоче,утре сме на контрола ,па да видиме што ке ни речат...Сте имале сличен проблем??


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 27 Апр 2011 22:14 #132486

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Frogy wrote:
Мамички денес кога ја преслекував пав видов крвца на бодито :tazna: а изгледа толку исушено и заздравено папочето...Сеуште го чистам со алкохол и ставам прашоче,утре сме на контрола ,па да видиме што ке ни речат...Сте имале сличен проблем??


Ne se sekiraj voopsto isto i na nas ni se sluci ova i eve vcera pak i bese zacrveneto , doktorkata ni kaza i da e zazdraveno i isuseno ako vidime krv ili malku crveno da i stavime od alkoholot. I jas bev mnogu zagrizena ama vidov deka gorniot del od pelenata go potkacuva papoceto...
Sepak ti prasaj si doktor pa pisi sto ke ti kaze :kiss: :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 28 Апр 2011 22:06 #132738

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Супер поминавме и со папочето,си било зараснато,само докторката ми рече да се брише поубаво после капење,а ние со свеки секогаш внимававме да не ја боли ;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 28 Апр 2011 23:54 #132751

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
nas duri na 2-ot den ni padna papoceto prethodno samo na pamukce alkohol stranico go mackav a ne od gore, koga mu padna hidrogen m kapnuvav po malku den-dva i tolku bese, si zarasna super
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 16 Мај 2011 16:38 #136020

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Ние пак проблеми со папочето,на предпоследната контрола папочето си беше убаво зараснато(барем така рече докторката) а во петокот кога бевме на контрола за жолтицата ни рече дека сеуште не е салам зараснато :( Ми рекоа да прскам со спреј и го прскав овие дена,па денес бевме на вакцина и сеуште не е салам зараснато,уште малку ;) Па зедов сега и хидроген,па треба да ја премачкувам со хидроген и да и прскам спреј...се надевам дека ке и помине за некој ден ...


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 19 Мај 2011 10:43 #136655

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
 • Карма: 0
Nie imavme problemi so pupaceto,koga dojdovme od bolnica go cistevme samo so 70% alkohol,no nekade na 14 den,dodeka go banjav,malovo so nokte go potkaci pupaceto mrdajki i go raskrvari.Utredenta pupaceto bese pododlepeno,no lacese nesto kako bel sekret.Go odnesovme na lekar,na 16 den mu padna pupaveto,no seuste lacese i go mackaa so srebro nitat 3 pati,a jas za toa vreme nisto ne mu stavav i ne smeev da go topam za da se zasusi pobrzo.Sega e super.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 19 Мај 2011 10:44 #136656

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
 • Карма: 0
Gricka wrote:
Nie imavme problemi so pupaceto,koga dojdovme od bolnica go cistevme samo so 70% alkohol,no nekade na 14 den,dodeka go banjav,malovo so nokte go potkaci pupaceto mrdajki i go raskrvari.Utredenta pupaceto bese pododlepeno,no lacese nesto kako bel sekret.Go odnesovme na lekar,na 16 den mu padna pupaveto,no seuste lacese i go mackaa so srebro nitat 3 pati,a jas za toa vreme nisto ne mu stavav i ne smeev da go topam za da se zasusi pobrzo.Sega e super.

Zaboraviv da napisam,pedijatarot mu dade i antibiotik,piese sirup cefaleksin 5 dena
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 19 Мај 2011 14:27 #136705

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
уф ние имавме лошо искуство со папочето. Му падна на 5 ден, утредента дојде патронажната и му стави сребро нитрат и му го изгоре кожичето од околу . Среќа имавме закажано преглед наредниот ден кај др. Лидија :srce: па спречивме инфекција ама пиевме антибиотик . Сеуште патронажната на улица бега од мене.........
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 21 Мај 2011 04:49 #137155

 • *Bucka*
 • *Bucka*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Being Myself
 • Теми: 60
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Naseto papce padna uste vo bolnica, na 7-ot den a ostanavme tamu vk. 8 dena. Recisi 3 nedeli go lecevme, mu stavav bivacin i alkohol 3%. Patronaznata doagjase na pocetokot pocesto i mu stavase edno crno prasoce (zaboraviv kako se vika). Vnimavavme pri banjanje, stavav sterilna gaza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 30 Мај 2011 19:04 #138940

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мака видовме со папочето но фала богу помина.Во средата бевме на контрола ,и после 10 тина дена што го чистевме со хидроген и го прскавме со спреј папочето сеуште беше воспалено,течеше жолтеникава течност,се полошо и полошо...Но се погоди докторка која му обрна повеке внимание и виде дека тоа е веке гранолумче и гној што течи,ни даде маст Герамицин и антибиотик сируп Цефаклор.Во случај ако не му помини за неколку дена ,на детски хирург :( Прво се двоумев за антибиотикот дали да и го давам ,но почнав.Веке по второто мачкање со маста,папочето веке не лачеше течност,продолжив со хидрогенот и со маста,во петокот докторката беше задоволна од резултатите но ни рече да го пиеме сирупот до среда ,заради алергии.папочето сега и е скроз заздравено,имало ден :love: :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 07 Сеп 2011 05:34 #152770

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Nam vchera ni padna papocheto. Denes beshe patronazhnata sestra i reche deka imalo granulom. Go pomina so srebro nitrat, i ni reche da stavame nekakov prashok za papoche. Go prativ mm da zeme, pa kje vidime, bi trebalo da go isushi. :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 27 Ное 2011 10:57 #166683

 • gunnergirl
 • gunnergirl's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 169
 • Thank you received: 44
 • Карма: 3
I nas ni se pojavi granulomce.Vo petokot bevme na vakcina i sestrata go cistese i mustavi srebro nitrat no eve gledam po dva dena nema nikakva promena.Utre pak na lekar
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 09 Мај 2012 04:49 #198197

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
И нашето папоче падна денес,ама имаме гранулом.бевме кај матичната ,го лапизирше...
прашањето ми е дали го третиравте откога падна со бетадине или со 70 % алкохол???читам по нет ,ги третирале папочињата со октанисепт?! икуство со препаратов....Frogy wrote:
тоа е веке гранолумче и гној што течи,ни даде маст Герамицин :love: :love:
од Гарамицинот ви помина?
M.2007
A.2012
Последна промена: 09 Мај 2012 04:52 by Хава.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 09 Мај 2012 05:25 #198208

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
nas granulomot ni go otkrija koga imase bebus 1.5 mesec i veke lacese! go lapiziraa ubavo (toa e mnogu vazno) i go cistevme samo so alkohol i dermatol.
voopsto ne e preporaclivo da se stava nesto drugo (eden dr ni kaza hidrohence da stavame, sto samo poveke ke vlazese) i sirok povoj nad pupaceto nikako. mora da dise
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 09 Мај 2012 07:52 #198249

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Кај нас папчето ни падна некни Андреј имаше девет дена уште има по малку крвца засушена и патронажната ми рече уште да му ставам алкохол и кога ке му го чистам да му го отворам по малку се надевам дека се е во ред


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 09 Мај 2012 11:46 #198314

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Nie papoceto go cistevme so gazicka natopena vo alhohol i od koga padna stavavme samo prasok Dermatol
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 08 Окт 2012 11:53 #216826

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Нас папочето ни падна 6-тиот ден, ама уште има едно како топченце внатре па патронажната ќе дојде утре пак да го провери.
Не сум чепкала по нет само тука што читам, па да прашам : што е тоа грануломче, т.е. како изгледа, се гледа, да не имаме и ние такво, тоа како топченце што е?
Патронажната кажа само дека треба тоа да се изгуби, ама еве го уште стои.
Инаку го чистиме со 70 % алкохол.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 08 Окт 2012 15:54 #216847

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Пеперутче, тоа грануломчето кај некои бебиња останува одкако ќе падне папочето наводно од влажнење на папочето што нема врска, затоа што и кај нас кај Јана остана, а му стававме и алкохол и хидроген и бивацин, све по пропис како ни кажуваа тогаш. И плус имавме купено специјални фластери за бањање, покривавме со газа, а бе што не, значи папчето не го моркевме ич. И мислам ни оставија некое време демек самото да падне, а ако не, да одиме да го "горат". И така и би, во Јане Сандански и ставија на папочето некоја течност од едно како пенкалце. А грануломчето за мое око беше можам да кажам невидливо, па кога му ставија од таа течноста, скроз исчезна, ништо страшно :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: butterfly87

Ре: Паѓање на папочето 09 Окт 2012 10:46 #216956

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Кај нас папочето падна 15тиот ден,до тогаш го премачкував само со 70% алкохол.Кога падна на самото папоче остана нешто белко и траеше уште неколку дена без премачкување пошто така ми рекоа.После тоа пак се засуши и дур чекав и тоа да падне го заштитував со газичка и не го топев кога се бањкаше.Падна и тоа корупче и си се бањавме без никаков проблем а пупачето и е супер.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.