Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Паѓање на папочето

Паѓање на папочето 22 Дек 2009 00:42 #2407

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
На Мила и падна 12 ден,го чистевме со 70%алкохол,и прашок бивацин,додека на малава и падна за 8 дена исто чистев со алкохол,но прашоче нестававме(сега се користи дерматол)немавме потреба.Инаку најнормално се бањавме со проточна вода(така ме советуваше педијатарот.
Кога им падна папочето на вашите деца?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 22 Дек 2009 13:08 #2704

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Na Ilina i padna mnogu kasno, nekade posle 20 dena. I nie se banjavme normalno go topevme posto taka ne sovetuvaa vo bolnica, samo posle toa go cistevme ubavo so alkohol. E Posle 15-ot den otkako ne i padna malku se zagrizivme pa pocnavme da go pokrivame so edni specijalni lepenki koga se banjavme. Viknavme po vtor pat patronazna sestra go premacka so edno sredstvo (zaboraviv sto bese), se isusi i utredenta padna. Posle toa bese se super.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 22 Дек 2009 13:57 #2740

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
На моите бебушки им падна уште на болница , затоа што лежевме 20 дена.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 22 Дек 2009 15:15 #2826

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Папоцето му падна дома после десетина дена
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 22 Дек 2009 16:57 #2926

 • smisjana
 • smisjana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 81
 • Карма: 7
На ќерка ми папочето и падна некаде 15 ден. Во аптеките немаше спреј Бивацин, па го чистевме со хидроген, го премачкувавме со јод, а неколку пати и ставив прашок дерматол.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 22 Дек 2009 18:58 #3122

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
На ќерка ми и падна одма од болница кога дојдовме, ама не и се засушуваше, значи беше како раничка, патроназната не прати 12ден на лекар да не треба премачкување некое, таму ни рекоа само со хидроген и бивацин прашак дома да си ставаме, брзо си зарасна се беше ок. а сега со синчето односно во поново време демек алкохол, ова она, се измачивме и на крај ја си викам ја по старо проверена метода, само сега наместо бивацин има дерматол. Ја на него многу малку му ставив прашок само хидрогенчето заврши работа, се става хидр., па тоа нели пењи па се засушува со беби стапче незно и кој сака мозе да стави и дерматол, јас многу се плашев ама не е страшно
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 22 Дек 2009 23:09 #3461

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
На Павел му падна некаде околу 15ти ден, а и два пати бевме на лапизација. Инаку го мацкавме само со алкохол, превиткувавме пелената да не е папчето внатре, се банкавме на проточна вода,така ни рекоа од Ремедика.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 23 Дек 2009 17:57 #4181

 • Gordana Natovska
 • Gordana Natovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Карма: 0
на Јована папочето и падна за една недела а го чистевме со 70% алкохол
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 23 Дек 2009 18:03 #4197

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Na Anja i padna posle dve nedeli. I go cistevme so alkohol i bivacin prasok. Za banjanje nemase problem, ne ja banjavme pod protocna voda, toa samo vo bolnica.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 25 Дек 2009 13:47 #5465

 • xxx
 • xxx's Avatar
 • Offline
 • new born
 • naj srekna ,naj nespana,
 • Теми: 7
 • Карма: 0
8 den i bas super si e zarasnato,ne upotrebuvav nisto si go kapev naj normalno
Sledi gi znacite na zivotot
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 25 Дек 2009 21:56 #5887

 • MAMA JULE
 • MAMA JULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Папочето ни падна уште во болница 8ден(зашто лежевме 10 дена),а потоа користевме дома алкохол 70% и прашок бивацин и се беше ок немавме проблем
The administrator has disabled public write access.

Одг: Паѓање на папочето 25 Дек 2009 22:00 #5892

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
На Симона и падна на болница зошто лежевме еден месец, а сега за второво страв ме фаќа како ќе го бањкаме со папочната врвца
- што останува ќе учам од вас овде :)
The administrator has disabled public write access.

Паѓање на папочето 14 Фев 2011 02:47 #112294

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Nin jas mislam deka ne ti treba alkohol za papoceto. Pocekaj vidi sto ke ti kaze patronaznata sestra ili sestrata vo bolnica. MIslam deka sega koga go podvrzuvaat papoceto so stipka treba samo sterlna gazicka i eventualno srebren prav no ke ti kazat sestrite podobro.

Isto taka najdboro e papoceto voopsto da ne go pipas dodeka ne si odpadne samoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потребни работи за новороденче 14 Фев 2011 02:49 #112295

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Shto e toa srebren prav? Bivacin ili srebro nitrat?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потребни работи за новороденче 14 Фев 2011 03:00 #112298

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Srebo nitrat. MOjata babica i stavase na Lena ednas na 2 dena po malku od pravot kolku da se upie vlagata okolu papoceto i pobrzo da se isusi. Na Lena i padna papoceto za 6 dena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Потребни работи за новороденче 14 Фев 2011 03:40 #112306

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Kaj nas sovetuvaat po bolnicite papoceto da se cisti so sterilna gaza i alkohol 70% obavezno na sekoe presoblekuvanje, pri toa treba vnimatelno i temelno da se iscisti, vo bolnica ni pokazaa kako. Isto taka ne znam kako e kaj vas Zvezdicka nas ne sovetuvaa banjanje od odma, samo so protocna voda. Nie se banjavme pod tus duri da ni padne papceto. Prasok Dermatol (bizmut subgalat) se stava na papceto samo ako e vlazno mestoto ili ako potece nekoja kapka krv. Nie nemavme potreba od nego iako mnogu majki koristat. Duri otkako ke otpadne papceto odma utredenta otidovme na pedijatar ni go premackaa so srebro nitrat rastvor (ne prasok), posle 3 dena uste ednas i toa bese se, ne sme imale nikakov problem. Papceto ni padna polse 15 dena. E sega da se vratam na prasanjeto, del od aptekite imaat licenca za prodavanje alkohol, ako dobro se sekavam maz mi imase kupeno od Zegin vo avtokomanda alkohol 70% koga si odevme od bolnica. Isto i za dermatol prasok za sekoj slucaj imavme kupeno od tamu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 14 Фев 2011 19:07 #112622

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние стававме алкохол и бивацин, и не се сеќавам дали пред да ни се појави или одкако се појави мало грануломче, стававме 3% раствор од хидроген. Ја бањавме најнормално и и стававме водоотпорен фластер баш за таа намена на папочето, ама пак се пијави грануломче кое ни го средија со една течност во советувалиште.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 14 Фев 2011 19:44 #112632

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Се сеќавам дека на Лука папочето му падна точно после една недела откако се роди. Нормално го бањавме, едната патронажна рече да ставаме водотпорен фластер, но имавме некаков проблем со истиот, не ми текнува што точно.... Инаку со алкохол го чистевме од страна, колку што памтам дерматол ставав откако падна!? Го чистевме и со хидроген.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 15 Фев 2011 20:16 #113069

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Kade da najdam 70% alkohol, aptekive nemale licenca za alkohol. :pijani: :rofl:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 15 Фев 2011 20:32 #113072

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Zavisi koja apteka. Eurofarm imaat alkohol
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 16 Фев 2011 13:58 #113277

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
AVAO wrote:
Zavisi koja apteka. Eurofarm imaat alkohol
Ova od skoro e so licenca za lakohol, prethodno site imaa. Sigurno za Eurofarm?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 24 Фев 2011 22:25 #116756

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Na Marko mu padna papoceto posle 16 dena i iako vo Remedika ni kazaa da ne stavame prasok Dermatol, nie go cistevme so alkohol i stavavme prasok za sekoj slucaj, spored iskustvoto na poveke nasi prijateli koi se zdobile so infekcii. Se bese uredno posle i sega si e super.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 25 Фев 2011 02:02 #116809

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Nas uste vo Sistina 4 den ni padna papoceto bidejki tamu im pravat lapizacija za pobrgu otpagjanje. Sega stavame samo dermatol prasok, no veke ni od toa nema potreba. Mi go dadoa ostatokot od papoceto zavitkano vo hartivce, pa sakam da prasam dali ima nekoj adet vo vrska so toa :poimnemam:
Inaku so Srna ni padna 12-ot den i potoa i stavav samo Bivacin prasok.
I obavezno banjanje so protocna voda, znaci po tus, a ne vo kadicka.
Последна промена: 25 Фев 2011 02:05 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Паѓање на папочето 25 Фев 2011 17:18 #116966

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
На моево синче папочето му падна точно по една недела. Немавме никаков проблем, сега има многу убаво папоче :) Не го преврзував со ништо, само после бањање од страна го премачкував со 70% алкохол, или 3% хидроген. Инаку пред да се породам доста читав на нет, и се сеќавам дека по странскиве сајтови читав дека не треба да се користат прашоци за пупачето зошто прашокот се меша со слузта од папокот и се закоравува на него, туку ако има некоја инфекција треба да се премачкува со повидон јод. Јас знам купив јод за премачкување, ама не го искористивме ниеднаш..

ЕДИТ: Сега се сетив дека откога падна папокот, со чепкалка за уши му го премачкував тој дел со хидроген.
Последна промена: 25 Фев 2011 17:24 by LiMan.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Паѓање на папочето 14 Мар 2011 15:51 #122169

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Na mojata dundurka papoceto i padna 10tiot den, ama posle toa se sozdade zasirena krv na papoceto, pa ja premackuvav so betadine 10%, ama samo dvapati, pedijatarot mi rece super bilo zarasnato, nemalo potreba veke od protocna voda, mozelo vo kadicka, ama nie se naviknavme na protocna, zdravje na leto ke se kisneme vo kadickata.
Последна промена: 14 Мар 2011 15:51 by Nin.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.