Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Колку спијат вашите бебиња?

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 28 Ное 2012 06:32 #223480

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
I nie samo menuvame vo spienjeto, eve preku den spie od kaj 10 do kaj 15 casot so toa sto stanuva za cicanje i prodolzuva, posle ke stane ke igra i koga ke mu dosadi pocnuva da pisti i znam deka mu se spie ama ne spie mnogu po 10 min, i navecer pocna kasno da zaspiva nakaj 23:30, nokeska se naspav stanuvase na 3 saati inace prethodno na sekoj saat se nadevam vaka ke ostane zboruvam za noke da moze da se odmoram.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 08 Мар 2013 16:49 #234432

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Noke spie se sobrano 10-11 casa so tri pati cicanje i proolzuvanje, bez placki.
Ama denot e lele lele, spie dva-tri pati po 20-30 min. Samo ako go drzam vo race ke odspie i saat vreme , ama masala ne se drzi, pa stom go legnam za minutka se budi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 09:38 #234461

 • Ерата
 • Ерата's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 0
Прасенце, иста возраст ни се бебчињата. :trep:
Малата послениве 4 дена навечер почна да заспива околу 10 и пол - 11 часот и се буди за цицање околу 3 часот. Претходно заспиваше во 1 а се будеше околу 7 сабајле.
Е тоа што ме мачи е кога ќе се разбуди за цицање цица што цица спиејќи ама кога ќе се "откачи" од цицето почнува да мрда со раце, да се тегне, да испушта звуци како крчење, а спие, и тоа мрдање трае некогаш и по два саати додека пак убаво да заспие.
Стварно не знам што и е, досега ајде некако ја игнорирав оваа појава, ама ни јас сум наспана, а за нејзе не знам стварно како може така да спие и да мрда. Дали некој имал вакво искуство?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 12:02 #234466

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
:prolet2: Erata moeto bebule mirno spie, ama dodeka da zaspie cvrsto pretka so nozete, se trla na ocinjata, "stenka", se vrti levo desno so glavceto, ama ne trae dplgo mu treba polovina cas i zaspan e.
Potoa koga cicnuva preku nok mirno zaspiva, ama preku den nie maka macime, spie samo vo race inaku ne, naznam kako da go uspijam da pospie vo krevet barem eden saat a da ne e vo race?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 15:02 #234469

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Прасенце како за нас да си пишала :)
Синко си спие навечер, ама преку ден единствено во раце и никако поинаку. Ако спие во раце ќе поспие, го спуштам ли секунда готово, одма се буди. Ништо не можам да пофатам по дома затоа што и кога е буден си сака да го дворам и цело време да сум со него, а највеќе да ми е во раце :laugh: Навечер спие ама преку ден наплатува за се. Се буди во текот на ноќта само кога е гладен. И Јана ми беше иста марка како бебе, преку ден како врапче, не спиеше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 16:11 #234472

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Jas preku den ne funkcioniram voopsto, ponekogas samo uspevam vo kolicka da go uspijam pa ke napravi 30minuten odmor, ama pak ne e zaspan ubavo tuku dremucka dodeka go klackam so kolickata, a cim go zemam vo pregratka mirno ke spie 1-1,5 :)

ke smenat valjda, ama poise mi odgovara noke da spie vaka, a preku den ke se snaogame :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 17:10 #234480

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
И јас и синко спаѓаме во истата категорија што ја опишаа прасенце и бубамара, со таа разлика што ние и навечер сме во раце додека да заспие поцврсто, а убаво спие само од 01:00 до 03:30 наутро, и потоа пак јово на ново во раце.

Од умор веќе не знам кај се наоѓам. Се што знаев испробав, и количка ставив во соба и релаксатор и приспивна музика, ма ништо не помага, го спуштиш ли сирената за 1 минута ја вклучува :grr: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 18:00 #234482

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Мила и ние сме како вас. Спиеме цврсто од 4 сабајле до 6 30 па до 7 плачеме, па јадеме и спиеме до кај 11 преку сила и тоа е се. Папсав искрено и ние и количка и релаксатор и се што може да помогне, ама џабе. Кај нас е многу голем проблем што ги научивме на нишкање. А некое заќенка ние одма занишкај го и сл за да не го разбуди другото и сега ако закенка и не го нишнеш, потчукнеш по газе одма се буди и плаче. Значи мора увек да има некој дежурен. Со свеки и мм дежураме на смени и се на се дали по 2-3 часа ми се фаќа одмор за цел ден. Секој ден се надевам и дека како раснат ќе мењаат па и јас ќе поспијам бар саат повеќе, но некако недостижно ми се гледа :aaa:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Мар 2013 18:09 #234484

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Оф мила, јас со едно едвај излагам на крај (сета сима ми ја зеде), а можам да замислам пак ти со двечки. Ама ајде, ќе пораснат кај и да е, па белки ќе спијат подолго :rofl: .

Иначе за нишкањето и тепкањето по газето и јас си ја направив таа беља. И само со нишкање и тепкање заспива. А малово толку се навикна на нишкање, што утрово забележав дека се клати и он како што нишкам јас. Подзастанав малку, кога он си тера ли си тера :rofl:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 10 Мар 2013 06:53 #234506

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Јас сега за сега добро терам, дури и наспана сум. Синко спие на секои 2 часа, само навечер од 18-20 имаме сеанса на плачење (од грчеви) и после како трупче спие до сабајле до кај 07-08. Само за цицање и какање се буди. Е сега и јас си ја закачив бељата, го научив во раце или на града да заспива и само тоа е проблем, што вика мм кога ќе излагаш остави ми ја едната града по дома, за да го смирам. А, како ве читам се сеќавам како ми беше со поголемката. Значи, од утро до вечер во раце, и така се до 6 месеци (ако не и повеќе), па си ја зафркнав и половината и раката-до физикална и космодиск стасав.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 07 Сеп 2013 12:16 #243690

 • trendy
 • trendy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Malecksts Mils spie cel den i voopsto ne ni gi otvora ocite insku reagirs ns stipenje,kubenje...
Pred tri dena se uspa od dehidrirsnost
Dali nekoj ims vskvo iskustvo i ns kolku vreme treba da bide budna
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 29 Апр 2014 12:39 #250379

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
moevo bebe ima 20 dena abe od vcea se se smeni si spiese preku den navecer po dva saari ke place i posle spie i cica ali od vcera uzas samo place ke zaspie vo race ke go ostavis s ebudi i mrda kenka nemirno spie uff aman vaka bes ei so sestra mu kako dobro ni trgna mislev ke nemame maka ama ete grcevi se izgleda ili sto i da e bitno tesko zaspiva
do koga odprilika vi traea ovie maki sum zaboravila za kerka mi
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 20 Ное 2014 03:34 #253022

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Ние од старт многу брзо се навикнавме и научивме на ноќ.
Но до кај 7м имавме ужасен проблем со дневното спиење...спиење по 20мин.
Фала му на бога еве веќе добри 2/3 месеци детево спие 3 пати на ден по 1, до кај 2 ама ретко.
Имаме 10м и 23дена заспиваме во 22ч. во 00ч му давам млеко, па сабајле во 5-6. и спие до кај 7:30-8

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 09 Дек 2014 21:24 #253169

 • book
 • book's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 61
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Јас досега немам никаков проблем со бебушот. Откако се роди спие по цела ноќ, на сила ја будев за да цица, од што беше заспана не ни тргна убаво да цица, најбитен и беше сонот дури и по цена да биде гладна :) Еве сега е скоро 7 месеци, уште спие по цела ноќ ама нашата ноќ е од 00ч-12ч :roll: со тоа што јас ја будам да јади еднаш околу 08ч и продолжува да спие до 12ч. Преку ден преспива 2-3 пати но на кратко по 20-30 мин, се на се јас по се изгледа сум најнаспаната мајка :nanana: ама затоа пак преку ден сум со полно работно време... :D. Поздрав до сите :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 10 Дек 2014 17:15 #253181

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Легнуваме 22ч., се будиме 8-9. Пак легнуваме 11-12, спие 2ч., па после спие околу 15-16ч., и секој ден водиме борба за да легне околу 18:30 барем еден час, инаку е многу нервозен после тоа.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 17 Мар 2015 12:23 #253885

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
За десетмесечно бебе речиси воопшто не спие! Ноќе од кај 21:00 до полноќ спие цврсто, а после тоа многу немирно. Преку ден двапати по 15 минути и тоа најдоцна до кај 14:00 и до вечер е будна. Во количка надвор ретко заспива, ама една кола да помине покрај нас се буди, само во кола е подобро ако патуваме подолго.

Ете затоа ме нема на формумов, затоа почнав да имам главоболки секоја недела и видот ми е толку ослабен, што до очила стигна работава :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку спијат вашите бебиња? 17 Мар 2015 18:04 #253891

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Е така и кај нас беше..и уште трае, еве векје 2 год...со таа разлика што откако потпорасна малку, преку ден спие еднаш ама малку подолго...ноќе - журка, сеуште
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.