Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Боја на очи кај новороденче

Боја на очи кај новороденче 23 Апр 2011 04:07 #131860

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
So kakva boja na oci se rodija vasite deca? Mojata kerka se rodi so temno sini oci i ovie denovi primetuvam malku i se posvetli. Imam slusnato deka kaj poveketo bebinja se menuva bojata od sivi vo kafeavi a kaj nekoi bojata ostanuva. Inaku jas i mm imame kafeavi oci od negova strana dedo mu ima sini oci a od moja majka mi zeleni , brat mi i baba mi sini. Mene ne mi e vazno sekako kakva boja na oci ke ima , samo me interesira dali kaj site deca isto se menuvaat otprilika 6 mesec. Pozz :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 23 Апр 2011 14:56 #131878

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Bojata na ocite se menuva vo prvata godina od zivototo. Poveketo bebinja se ragaat so siva ne odredena boja na ocite no toa s emenuva pa pred prviot rodenden nema smisla da se spekulira kakvi oci ke ima maloto :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 23 Апр 2011 16:33 #131881

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Maliot se rodi so temni oci, bojata bese temano mastilo duri nakaj crna. Pojma nemavme kakvi ke ispadnat bidejki mm ima sini oci, a jas kafeavo - maslinesti. Sega veke e jasno deka ocite mu se kafeavi, so verojatnost da mu podosvetlat malku nakaj maslinesto, znaci kako moite :P :love:
Последна промена: 23 Апр 2011 16:34 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 25 Апр 2011 00:07 #131997

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Марко има сиви очи и еве, првиве 3 месеи мислам дека не му е променета бојата. Ќе видиме до 1 година какви ќе бидат B) И јас и мм имаме кафеави, така да очекувам и неговите да се исти.
Последна промена: 25 Апр 2011 00:07 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 25 Апр 2011 02:12 #132013

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas znam,a taka bese i so dvete devojcinja,se dodeka bebinjata cicaat bojata na ocite ne im e konecna ili definirana.nikogas ne sum prasala kakva vrska ima doenjeto so bojata :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 25 Апр 2011 12:23 #132036

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Лука се роди со модри, темно сини очи, како и повеќето бебиња, но од старт се гледаше дека ќе му бидат темни. Можеби зашто на другарка ми бебето (врсници се) од старт му се наѕираа сини очи и некако кога ќе ги споредевме веднаш се разликуваа темни и светли очиња (може вака нелогично звучи, ама така беше и така остана). Сега Лука има кафени очи.
Инаку, сестра ми е пример за дете кое до 3 год. имало сини очи, за потоа да се променат во светло кафени, кон зелени.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 08 Мај 2011 19:22 #134332

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
На Мартин многу брзо му се избистрија очите од сиви во јасно кафеави. Мислам дека веќе во вториот месец. А уште го дојам. Може не е до доењето тоа, туку само така се поврзува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 10 Мај 2011 22:06 #134852

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Бјанка се роди со сиви темни очиња,сеуште и се темни,но на дневна светлина имаат темна зелена боја.Неможат упте сега да се дефинираат во секој случај.Инаку јас имам темно кафеави очи а мм зелени,па ке видиме кој е јачи :hahaha: :hahaha:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 10 Мај 2011 23:47 #134873

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
moeto srculence se rodi so izrazito plavi oci i poleka pocnaaa da se menuvaat po 6mesec taka da sega imame svetli ocinja nedefinirana boja vnatre e zeleno kafeava a nadvor i se plavi :laugh: inaku i mm i jas imame kafeavi oci...kolku sto znam i kolku sto sum citala po sajtovi do navrsuvanje na 9meseci na bebeto ke bide definirana i boja na ocite,taka i mm mi kazuvase za nas i taka i bilo
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 21 Мај 2011 21:44 #137225

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Ники се роди со темни очи (темно кафеави)...сега му се нешто посветли, ама сепак кафеави :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 28 Мар 2012 17:43 #191433

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Димитар има чудна боја, некогаш му се сиви, некогаш зелени, некогаш светло кафени. :roll:
Плавичко ми е детето, па можно е и очињата да ги наследил од свеки - зелени.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 02:12 #191456

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
 • Карма: 0
Sin mi koga se rodi imase mnogu neodredeni oci - nesto sivo, teget, metalik se toa....mnogu cudni. Sega mu se tolku temni sto skoro crni oci ima.
Kerka mi ima sini oci i site se cudime na kogo :wtf: . Dodusa pradedo mi imal nebesno sini oci, ama od togas taa boja kaj nikogo ne presla. Mislam deka sepak ke i se smenat vo svetlo kafeavi.
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 07:56 #191556

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Јас мислев дека сите бебиња се раѓаат со светли, плави очи...и дека со тек на време до 6-ти месец, ќе им се дефинираат.
Ама не било така...еве моево се роди исто со недефинирана боја...сиво-темно-кафена...ја смуѓава си ја викав :)
А сега веќе и се јасно темно кафени...а колку сакав плави или зелени...додуша и јас и мм имаме кафени ама свеки,дедо му на мм,девер ми...нивната страна се со плаво-зелени...ништо од таа работа :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 09:19 #191592

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Katerina81 wrote:
А сега веќе и се јасно темно кафени...а колку сакав плави или зелени...додуша и јас и мм имаме кафени ама свеки,дедо му на мм,девер ми...нивната страна се со плаво-зелени...ништо од таа работа :poimnemam:

Ееее, за плави мора да има ген и од двете страни. Кај мене у фамилија има, и кај мм има, ама изгледа Димитар ќе биде ко нас-кафен.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 09:22 #191593

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
На керка ми почетокот како што и пишав и беа темно плави , но сега еве веке ја добиваат конечната боја , зелено - сини :) сепак сите се чудат од каде зелени очи кога јас и мм имаме кафеави , но ете го земала генот од мајка ми :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 15:17 #191631

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Јана има исти очи како моите, кафеави, дури и потемни. Марио има плави :love: и баш се чудат сите пошто јас и мм сме двајцата со изразито темни. Но не е за чудење зашто мајка ми и буквално цела нејзина фамилија имаат плави очи, а исто и свекор ми има изразито светло плави очи, тиркизни... Баш скоро гледав еден документарец за пренесување гени, и кажаа дека најчесто некои такви карактеристики (боја на очи, коса, тен) се пренесуваат од второ колено (баби и дедовци).

Иако искрено не ми е битно каква боја на очи ќе имаат децава, само се молам добро да гледаат со нив :angel:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 29 Мар 2012 15:18 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole, Helix

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 15:26 #191632

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Да беше обратно (ти и тм плави, а децата кафени) ќе беше стварно за чудење, пошто е невозможно НАЛИ. :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 15:36 #191636

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Возможно, е возможно, и во случај детето да не е на комшијата :muahaha: знам баш за таков пример, мажот со зелени, жената со плави, детето со кафеави...наследило некое генче од баби/дедовци. А знам и за случај двајца родители изразито темни (и коса, и очи, и тен), едниот син им е смеѓ со зелени очи, другиот син малтене плав со плави очи. Двајцата дедовци се со плави очи, децата не се на комшијата, и ете :zelen:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 29 Мар 2012 15:38 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 15:38 #191637

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Kaj mene bratucetkami ima plavi oci(a majka i i tatko i imaat kafeni)ama definitivno gi nasledila od tatko mi(nejze i e cicko)a jas ete ne, iako sum mu kerka :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 16:07 #191641

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Синоличка wrote:
Возможно, е возможно, и во случај детето да не е на комшијата :muahaha: знам баш за таков пример, мажот со зелени, жената со плави, детето со кафеави...наследило некое генче од баби/дедовци. А знам и за случај двајца родители изразито темни (и коса, и очи, и тен), едниот син им е смеѓ со зелени очи, другиот син малтене плав со плави очи. Двајцата дедовци се со плави очи, децата не се на комшијата, и ете :zelen:

Ама тоа е сосема друго, ако едниот родител има зелени очи. Зборам за двајца родители со плави очи. Тогаш мора детето да има плави. :OK: А обратно е најнормално, доколку и двајцата родители во својот генотип имаат рецесивен ген за сино око. Брат ми и снаата имаат кафени, внук ми плави. Значи, не може да си наследи ген од баби/дедовци, мора и двајцата родители да имаат рецесивен ген за сини очи.
Последна промена: 29 Мар 2012 16:09 by Helix.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole

Ре: Боја на очи кај новороденче 29 Мар 2012 17:40 #191659

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Elenika wrote:
Sin mi koga se rodi imase mnogu neodredeni oci - nesto sivo, teget, metalik se toa....mnogu cudni. Sega mu se tolku temni sto skoro crni oci ima.

Еее исто како за ќерка ми да сум пишала. Јас на старт се лажев себе дека може ќе и истераат накај плави :laugh: ама не, има исти очи како татко и и во боја и во форма, темни и се како маслинки :love:
А јас, моите браќа и мајка ми и татко ми сите сме со плави очи и тоа баш плави, мајка ми евентуално некоја средина фаќа плаво зеленкасти. Свекор ми е со плави очи, ама ете детето си сакало црни очиња да има :) А јас малку пишман сум била, имам едно шарено око, плаво со кафено :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 28 Јун 2012 05:25 #205594

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Jas imam kafeni, mm zeleni. Generaciite pred nas site se so plavi ili zeleni oci, a Hristijan ima plavi koi od den na den stanuvaat se posvetli i dobivaat zelenkasta nijansa. Kakvi ke bidat na kraj ke vidime :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 03 Јул 2012 10:25 #206232

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Od mojata strana samo majka mi I brat mi se so kafeni oci,tatko mi ima svetlo sini,a jas temno sini.od kaj mm site se sinooki ( svelo ).bebusot nas se rodi so temno sini ocinja,eve pominaa 40 dena bojata nimalku ne mu e smeneta,sekako neli ima vreme seuste ke menuva,no vo sekoj slucaj ke bide so sini dali potemni ili posvetli ke vidime ponatamu :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 04 Јул 2012 04:51 #206315

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Koga se rodi sin mi imase sivkasti ocinja, za dve-tri nedeli mu stanaa sini i ne se promenija dosega. Tatko mu ima sini oci, a jas zeleni.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Боја на очи кај новороденче 22 Дек 2012 15:16 #227087

 • cinderella
 • cinderella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Kerka mi e so temno sini oci, kako moite :trep:
mnogu sakav da ima sini oci i zelbata mi se ispolni....do susa 90 % bev sigurna deka ke gi nasledi ocite od mene, zatoa sto i mm ima zelenikavi oci, znaci svetli, koi ne se dominantni vo nasleduvanjeto...taka da mama e :nanana:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.