Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Пеленски осип

Ре: Пеленски осип 21 Фев 2011 15:26 #115294

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
Mene od germanija mi nosat Bepanten krema i nea ja koristime i za bato za kolenici,modrinki,za se e dobra a ponekogas ja koristime za malata za crvenilo vo pelenska regija.Mislam deka Bepantenot kaj nas e Panteksol no ne sum sigurna.Sega na malata i kupiv i Mustela Vitamin Barrier Cream od nea sum prezadovolna,edno mackanje i nema crveniloNotes:
Последна промена: 21 Фев 2011 15:26 by Sunset.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 21 Фев 2011 16:29 #115323

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
i mihail imase isto taka crvenilo i mozolcinja mu gi smeniv peelenite i go mackav prvo so edna krema od germanija so baza na cink posle so panaten i crveniloto mu izcezna...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 21 Фев 2011 17:33 #115354

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Eve me i mene so najtaze iskustvo. Bebencevo mi go pustija od Sistina so pelenski osip, odnosno crvenilo na gazeto so uste pocrveni bruncinja :zid: Na site tie pari sto gi dadov oni tamu gi brisat bebinjata so nekoi si Higi vlazni maramici prepolni so stetni hemikalii, PEG, parabeni i parfem, a pocnale da stedat pa namesto Pampers original stavaat Violeta ednokratni peleni. Epten se iskurnazile.
Rezultatot bese pelenski osip, sepak e toa kozicka na novorodence.
Koga si dojdovme doma jas pocnav da koristam Pampers New Born peleni i ja prebrisuvav so caj od kamilica i pamukce. Ja mackav so pavloviceva so peru balsam na Galafarm. rezultatot bese ocigleden samo posle dva dena, crveniloto se povlece, a bruncinjata isceznaa. Sega ja prebrisuvam so Hipp vlazni maramici, a ja mackam so Mustela vitamin barrier cream.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 21 Фев 2011 17:43 #115357

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
Kaj нас 2 пати се појави црвенило од промена на влажните марамици. Ние користиме Becitan, но во пакувањето со Pampers пелените ни паднаа и влажни марамици Pampers па викаме ај да ги пробаме. Црвенилото се појави веднаш. Го премивавме на чешма, го остававме гол подолго време и нормално ги сменивме марамчињата. Го мачкавме со Мустелата Стелатопија што редовно си ја користиме за лицето. Помина веднаш. Пред некој ден го чуваше баба му, и по грешка ги нашла влажните марамчиња Памперс и го избришала пак со нив. Пак се нафрли од одма, ама пак и бргу му поминува.
Најбитно да се открие што му пречи на кожичката. После е лесно.

Срна кога ќе прочитам вака многу се нервирам. Толку пари ќе оставиш со цел подобра грижа за мајката и бебето, и пак ќе се обрукаат за некои ситници.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 21 Фев 2011 18:05 #115365

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
vodolija wrote:

Срна кога ќе прочитам вака многу се нервирам. Толку пари ќе оставиш со цел подобра грижа за мајката и бебето, и пак ќе се обрукаат за некои ситници.

Da, a gi mackaat so nekoja si losa imitacija na pavloviceva, refus, pa ja prefrlaat vo casicka za urinokultura, demek tie bile streilni. Inaku ovaa kremava e bela po boja so mnogu jak miris na ruza, jas sto ja vikam aroma b'lgarska roza :zid: :zid: :zid:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 22 Фев 2011 05:47 #115605

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Srna, neka ti e zivo i zdravo bebenceto, golemo da raste!!!! Istata rabota mi se sluci i mene vo Remedika, za sreka nie pominavme bez problemi i bez osip, ama sepak na site pari sto gi davame im stavaa Can bebe peleni, refus pavloviceva od fitofarm, fresh & fresh maramici (ne znam dali ima poeftini od niv, 55 den se 72 kom vo Kam), a za banjanje da ne zboram. Prviot den koga se porodiv ja izbanjaa so nekoj tester na nivea, narednite 3 dena so bekutan, a poslednite 2 dena isto so nekoj tester na bubchen i toa ne bebeskata kupka nego onie kids so aroma na jagoda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 22 Фев 2011 18:22 #115743

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Ве читам за Систина и Ремедика и стварно сум ужасната:what:
Добро нели им е срам со тие марамици да бришат новороденчиња?!
Јас погоре зборев за бебушките на брат ми, машкото многу брзо се оправи без никакви посебни третмани ама и не беше страшно црвенилото, а девојчето беше жар црвено во пеленската регија и имаше брунчиња и не поминуваа баш брзо, стварно се напати малото. Се родија на ГАК и таму и поминаа извесно време, и од што изгледа "пречесто" им и менуваа пелените, се случи тоа. Ама ете го истиот случај и во приватниве и тоа со пократок поседок :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 22 Фев 2011 18:30 #115754

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
Тоа не дека штедат пари, туку ич не даваат. Зависи што промоција имаат, тоа и ставаат. :pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 22 Фев 2011 23:54 #115875

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
Почнав да ја одмивам со навлажнети крпички, чекам да се исуши газето, па ставам павловичева крема со перу балсам и веќе има видлив напредок :) . Земав и од оваа кремата на мустела за менување пелени, ама за понатака откако ќе и помине црвенилото и брунчињата да си ја користам. Ќе почекам да видам дали со перу балсамот ќе се исчисти целосно, ако не може ќе пробам и со пантексолот.
А дали кремата на мустела може стално да се користи, зашто пишува дека има 10% цинк оксид,па не сум сигурна дале добро стално на газето да се става таква работа?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 23 Фев 2011 02:26 #115910

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Зока wrote:
Бубамара, фала многу на советот. Кажи ми само оваа наст се мачка при секое менување пелена додека трае осипот или еднаш/двапати дневно?
Зока, на секое менување пелена и ставаа од кремата:)
Многу ми е мило што читам дека со перу балзамот имате видлив напредок.
Инаку со кремите со цинк немам лично искуство, но сепак мислам дека се користат само додека трае осипот, црвенилото, а не постојано.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 23 Фев 2011 03:28 #115929

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Зока wrote:
А дали кремата на мустела може стално да се користи, зашто пишува дека има 10% цинк оксид,па не сум сигурна дале добро стално на газето да се става таква работа?

cinkot mnogu ja susi kozata,ama navistina mnogu.jas koga sum mackala na gazeto posle prstite na racete mi bile rapavi ko na zaba.peru balzamot e super rabota,jas ja kupuvav kremata od apteka,,oskar,, na ilindenska a ja pravi eden profesor-doktor od klinika.cenata bese okolu 50 den,ne se sekjavam na gramazata,malo pakuvanje e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 23 Фев 2011 03:37 #115939

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
:laugh: Најдобро е ништо да не се става.Треба да се остави кожата да дише.Новите пелени имаат толку абсорбирачка моќ,што газето останува суво.Во случај на црвенило може Mustela,Dermalibur и сл. креми кои содржат цинк за смирување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 23 Фев 2011 03:44 #115941

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
Dermaliburot na sekoe menuvanje ??? preska go kupiv i sum zbunka malce na nego pisuvashe 2-3 pati dnevno, Inaku od raganje do sega koristevme Bubchen so cink.........
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 23 Фев 2011 03:59 #115954

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
marija1981 wrote:
Dermaliburot na sekoe menuvanje ??? preska go kupiv i sum zbunka malce na nego pisuvashe 2-3 pati dnevno, Inaku od raganje do sega koristevme Bubchen so cink.........
Марија 3 пати дневно е ок.Слободно мачкај зошто газето му е црвено:)
Инаку сите мачкаме зошто тоа ни е кодирано...Поточно настанува општа паника ако кажеш- немој ништо да ставаш:poimnemam: Звонат баби,тетки,па како,па зошто....Кога ќе се сетам колку Павловичева му става на Сергеј ми се лоши.:zid:
Ако веќе нешто се мачка,тогаш дефинитивно кремите со цинк се подобра опција.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 24 Мар 2011 12:51 #125118

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Vnukot moj poslednive denovi imase strasen osip, siroto nemozese da odi. So sto se ne probaa za na kraj po preopraka na aptekarkata da kupat Sudocrem (negde okolu 300 den. e vo Zegin) So vtoroto mackanje veke se povlece, iako sostavot ne e bas priroden :unsure:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 24 Мар 2011 13:39 #125132

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
Tuka sudocream se koristi cesto za pelenski osip, ama nas pak posledniot pat,(dosega sme imale dvapati) koga navistina mu bese losa sostojbata, ne ni pomogna. Se spasivme so kombinacija od panteksol i jekoderm.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 24 Мар 2011 14:19 #125150

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
eve da go napisam i naseto iskustvo, pred edno nedela dena imavme za prv pat osip na pelenskata regija, probuvavme so jecoderm, pantexol, hipp so cink i nemase ama nikakov rezultat. Na kraj na moe goelmo iznenaduvanje mnooooogu ni pomogna detskata vitaminska krema so peru balzam na galafarm, bukvalno so vtoro mackanje se se povlece.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 16 Апр 2011 01:48 #130654

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
eve i jas da pisam na kerka mi i se pojavi pelenski osip od pred 1 nedela , ja mackav so sudokrem , edna dr krema so cink i kamilica ama nisto , od utre ke pocnam so jekoderm majkami ke mi ja donese pa da vidam dali ke pomogne,,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 16 Апр 2011 02:21 #130655

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
pobarajte daktozin krema najdobra e ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пеленски осип 16 Апр 2011 14:53 #130680

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
Jas ja otvoriv temava so namera da napisam za sudo kremata ama gledam deka veke ste ja spomenale. Nie od raganje koristevme samo pavloviceva ama kako mi snema otvoriv sudo tester sto mi go ostavi babicata i se vooduseviv!
Samo maku se stava od kremata prijatna e za kozata i ne e masna. Ima cink vo nea i resava uspesno sekakcvi crvenila i vospalenija.
Lena samo ednas imase crveno gaze i toa go resivme so Desitin ama od togas koristime Sudo ceam i mozam samo da go preporacam. Dobar e i za vozrasni za posekotini bubuljici i slicno :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.