Комбинирањето на ретро и „старински“ елементи со модерен дизајн станува сè попопуларен и распространет тренд кога станува збор за внатрешен дизајн. Така, мебелот од дрво повторно е актуелен и полека победува во битката со вештачките материјали, а старите ламби и лустери ја доживуваат својата ренесанса.

Kолку и да ви се чини дека во вашиот дом нема доволно простор или е премногу мал, разгледајте уште еднаш наоколу и видете што сè е вишок. Наместо да дозволите вишокот предмети да ви се натрупуваат и создавате „ѓубре“ во домот, преземете ја контролата во свои раце и направете таква организација, што во секој миг ќе изгледа средено. Еве каде треба да обрнете внимание: 

Експериментите со храна се одлични особено кога ни откриваат начини како да ја „вратиме во живот“ храната која инаку би завршила во ѓубре. Со лебот често се случува да ви остане парче и по неколку дена, па исушено да го фрлите. Но со овој трик веќе не мора тоа да го правитe.

Во период од годината на пазарите и во цвеќарите може да се најдат билки со ситни цветови во бела, виолетова, розова и црвена боја кои се многу убави. Станува збор за ерика- цвеќе кое додека другите растенија се подготвуваат за зимски сон, е во полн цвет. Иако многумина би избрале да ја одгледуваат во домот, поради убавиот цвет, сепак таа поубаво се чувствува на ладно и влажно. Терасата за нејзе е најдобриот избор, поради овие нејзини особини:

Дамките од кафе се непријатни и тешко се отстрануваат ако ги оставите за подоцна да ги исчистите. Со овие чекори ќе успеете брзо и сигурно да ги отстраните дамките од кафе:

Дневната соба е омилена просторија во домот, бидејќи тоа местото каде се собираат пријателите и семејството. Но при уредувањето често се случуваат грешки, кои ако ги отстраните можете да го направите уште попријатно место за уживање.

Да се избере идеалната боја за ѕидовите во домот е навистина напорно. При уредување на интериерот и посебно при бирањето бои за ѕидови не ги планираме просториите одделно, а токму тоа треба да се направи, предлагаат психолозите.

Миризбата која останува по пушење во затворена просторија е кошмар за секој непушач, но не им годи дури и на пушачите. Најлошо е што тешко можете да се ослободите од наталожениот чад кој се вовлекува буквално секаде, а дури и проветрувањето не помага.
За среќа има трикови кои успешно ќе го решат проблемот. Со нив можете да го исчистите домот, автомобилот и облеката од непријатната миризба.

Сè повеќе сопственици на домови избираат да го чистат својот дом без детергенти и хемикалии кои содржат материи кои се токсични за организмот и се опасни за здравјето. Особено треба да се внимава ако во домот има мали деца. Наместо хемикалии еве кои домашни продукти можете да ги земете и да го исчистите домот ефективно и безбедно.

Секој знае дека белите чорапи тешко е да останат бели и многу брзо добиваат грда сивкава нијанса, а често е невозможно во целост да се исперат дамките нечистотија од нив. Но пред да ги фрлите и тргнете да купувате нови, пробајте го овој трик. 

Најново на форумот