Коњуктивитис е воспаление на коњуктивата, проѕирната слузница која ја прекрива белката од окото и внатрешната површина на очните капаци. Иако може да биде алармантно, окото екстремно црвено и лесно се шири, коњуктивитисот обично не предизвикува тешки оштетувања на очите и видот.

Освен ако не сте светец, да се справите со дете кое е налутено и гневно е голем предизвик. Додека ниту еден родител не е воодушевен кога неговото дете има експлозивни испади, гневот е нормална и човечка емоција. Помогнете му на своето дете да развие добар капацитет за справување со својот гнев. 

Oвој викенд, на 26ти и 27ми март, во МОБ ќе се одржи новото издание на детскиот музички фестивал „Поточиња“. 

Житарките треба да се темел на исхраната, како за возрасните, така и за најмалите. Јаглехидратите се основа на исхраната бидејќи продуктите богати со шеќери и скроб се главниот извор на енергија за човечкиот организам.

Со 20 распродадени концерти во Македонскиот Народен Театар, 5+ Бенд убедливо ја одбрани титулата - најјакиот бенд на светот. Од почетокот на серијата концерти 5+ Бенд наполни 15 сали во МНТ, а пред нас се уште 5 незаборавни дружби.

Уписите во средните училишта наближуваат, а главна тема на разговор меѓу родителите и децата е секако кое школо да се избере. Тоа не е едноставно, а родителите треба да им овозможат на децата навремен пристап до вистинските информации кои ќе им го олеснат изброт.

Последниве 10 години забележително се зголемува бројот на двете појави: бројот на млади брачни двојки со појава на стерилитет и бројот на млади брачни двојки што имаат бебиња со ADHD-синдром, чија последица се дефицит на вниманието и хиперактивно нарушување .

Во Хјустон отворен е спа центар кој е наменет само за бебиња. По цена од 65 долари на час, бебињата можат да уживаат во искуството на лебдење во вода, како и масажа, објави „Дејли Мејл“.

На новороденчињата и малите бебиња до девет недели возраст не може да им се воспостави распоред. Нивните потреби треба веднаш да се исполнат, а тие самите покажуваат колку спиење им треба, кога се гладни и кога сакаат да бидат стимулирани.

Станува збор за женски имиња, а не за највкусниот кремаст намаз и овошје. Имено судот во северниот француски град Валенсијен одлучи да не даде одобрение за имињата Нутела и Јагода, на две семејства кои сакале така да ги крстат новородените ќерки.

Најново на форумот

  • No posts to display.