Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Државни празници и неработни денови
(1 посетител/и) (1) Гостин

ТЕМА: Државни празници и неработни денови

Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 17:51 #143908

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Понеделник 29-ти август е работен ден, само ако државен празник падне во недела, понеделник е неработен ден.

Еве линк: www.mtsp.gov.mk/?ItemID=20CCA7D78B3CFF4CB5708053EA6950FA

Ре: Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 17:53 #143910

 • None-bt
 • Вози мотор
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1375
значи имаме продолжен виденд од 27-30,08, ау убавини

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 17:59 #143914

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Ноне, како што пишав погоре, мислам дека ќе немаме

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 18:03 #143916

 • None-bt
 • Вози мотор
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1375
Анабел, 28-ми е државен празник, паѓа во недела, значи ќе го дадат понеделник сигурно, а 30-ти и така е празник, па ќе има продолжен викенд.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 18:26 #143921

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Ноне, не е државен празник, еве види подоле дадов линк, само за граѓаните од православната исповед е

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 18:53 #143928

 • Elenika
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 398
Vo pravo e Annabel, ne e drzaven praznik, tuku e verski praznik za pripadnicite na pravoslavnata religija, a pak Bajram 30 avgust, vtornik e drzaven praznik i e neraboten den (pazi ironija a?!)
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
Последна промена: 01 Јул 2011 18:53 Од Elenika.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 18:57 #143929

 • Goddess^
 • Вози мотор
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
Исто како и Божик и Велигден, и тие се државни празници.
Пристигна Божицата на 03.02.2011!

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 19:09 #143931

 • None-bt
 • Вози мотор
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1375
уф, а што убаво звучепе 4 дена раат, ко така еден ден од одморот и ќе си направам сама продолжен викенд

Ре: Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 19:53 #143955

 • lavce
 • Вози мотор
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
Согласно Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2011 година неработни денови се:
.............

***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.

Spored ova iako ne e drzaven praznik 28.08, bidejki e praznik na RM i paga vo nedela, se pomestuva za ponedelnik i jas mislam deka ke ima 4 nerabotni i spoeni denovi

Malce optimisticko tolkuvanje na odredbata, mene i vaka i onaka ne mi menja , sakam vie da se izraduvate i da si spoite
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 01 Јул 2011 20:07 Од Big Sister.

Ре: Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 20:26 #143971

 • Elenika
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 398
Лавче, убаво од тебе за оптимизмот, ама еве од прилично сигурни извори им ја уривам надежта на сите дека празникот не се поместува од недела за во понеделник, бидејќи не е државен празник, туку неработен ден за припадниците на православната вероисповед. Исто како што на пример 01 Ноември (Вторник), Празникот на сите светци е неработен за припадниците на католичката вероисповед, ама не е државен празник, па не се поместува доколку би се паднал во недела и не е неработен ден за сите останати. Тоа е , што да правиме?!
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Сеп 2011 08:35 #156514

 • Gricka
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 202
jas da vi kazam veke so godini ne znam sto e toa praznik,sekoj praznika karanici so gazdata,aman veke,samo ne znam kaj se inspekciite da dojdat i da go kaznat za toa sto rabotime na drzavni praznici,a nema plateno za dozvola da raboti sekoj den

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Сеп 2011 08:41 #156516

 • bubamara
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
Леле темава како нарачана ми дојде, од сабајле си размислував дали набрзо има празници ама пустото имав блокада на мозокот Значи, наредни празници, 11 октомври, се паѓа во вторник, па после на 23 октомври, ден на Македонската Револуционерна Борба. Туку овој се паѓа во недела, ќе го поместат за во понеделник?
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Сеп 2011 08:42 #156518

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Грицка, треба некој да го пријави за да дојде инспекција, барем најчесто е така...Јас кога работев во банка, прво не вработуваа со плата на рака (исплата во кеш) и не бевме пријавени...Но после некој пријавуваше неколку пати, си доаѓаше инспекција и видоа не видоа сите не вработија со платени придонеси...

Така треба некој да го пријави вашиот газда и кога работите во празник, се разбира ако фирмата нема дозвола за тоа.
Последна промена: 30 Сеп 2011 08:44 Од Annabel Lee.
Следниве корисници изразија благодарност: Gricka

Ре: Државни празници и неработни денови 15 Окт 2011 17:09 #159288

 • Dolphin
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2507
sega kade sto rabotam sum mnogu radosna koga ide praznik , bidejki se poshtuva toa
"neraboten den"
prethodno odev i na Badnik i na Bogorodica i sekoja vtora sabota , se sto mozese da se eskivira se eskivirase , grozno bese
taka da , Gricka ako ne si pobaras podobri uslovi nikoj ne ti gi dava , dali kaj toj ili kaj drug gazda , toa e tvoj izbor
Последна промена: 15 Окт 2011 17:09 Од Dolphin.
Следниве корисници изразија благодарност: mamiii

Ре: Државни празници и неработни денови 15 Окт 2011 19:29 #159318

 • julija
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 265
Gricka i jas sum vo ista sostojba so tebe da te utesam ne si sama ..i nie sekoj praznik go rabotime osven prviot den na bozik i veligden no toa e koga ne reagirat organite koi se zadolzeni za toa ,jas kako poedinka nesakam da reagiram zatoa sto gazdite mi se rodnini ubavo se slozuvame ,megutoa mislam treba da se ima nekoj red ,vo toj pogled ne se korektni no toa e sto da pravam , smrt mi e vo praznik koga site se sobiraat so fam.a jas na rabota no toa e ili taka ili doma izborot e toj zasega.
Модератори: mamicka
Страницата беше креирана за: 3.37 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.