Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Плетење и Хеклање
(1 посетител/и) (1) Гостин

ТЕМА: Плетење и Хеклање

Плетење и Хеклање 04 Ное 2011 23:57 #163196

 • bibibile
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 79
Можеби ќе ви звучи и изгледа старински и бабински, ама не знаете колку релаксира и одмара плетењето. И колку само радост носи кога нешто ќе се заврши и изгледа како што сте го замислувале, а изработено од вашите две раце!

Јас како мала плетев покрај баба ми, ама само она едноставното. Дури пред две години почнав да плетам пак, кога малата ми беше бепче од четири-пет месеци и првото нешто што го изработив беше џемперче за неа. Не знаете колку бев среќна! Лани направив пауза поради периодот на Ива. Само што прооде и бараше многу внимание секоја секунда, а сега е веќе полесно за моето хоби!

Значи, не сум кој знае колку искусна ама уживам во тоа! Па ме интересира дали има некој со вакво хоби за да си разменуваме знаења и искуства! Поздравче
Последна промена: 04 Ное 2011 23:58 Од bibibile.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, biljann, isabella

Ре: Плетење 05 Ное 2011 00:04 #163197

 • Meyo
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2260
Bibibile, mene mi beshe odno od omilenite hobija pletenjeto , i kako malechka i kako vozrasna i sega kako mama.Znam sekako da pletam no najdobro se snaogjam so 1 igla kako heklanje no so volnica. Sekoja godina pravime po edna kapa za moite i za bliski dechinja, i toplinki. Pravoto pletenje ne mi e mnogu interesno, mozebi zatoa shto ic ne sakam dzemepri da nosam , s'kletgija sum, no heklanjeto mi e posle gotvenjeto najdobra forma na odmaranje. Denovive planiram da odam po novi volnici za ovaa godina, preska pominav pred teteks na rekord no imashe mnogu guzva pa si rekov nekoj drug den!Epten sum knap so vreme pa kje cekam nekoj poubav vikend. Problemot so heklanjevo mene mi e shto nemozam da prestanam , Nemozam 10 minuti i neshto drugo, ako pocnam neshto moram da go zavrsham, pa mnogu pati sum ostanuvala bez spienje osobeno koga probuvam nekoj model da sovladam. Vo drugiot komjuter mi se nekoi sajtovi na toplinchinja shalchinja kapcinja preubavi i preslatki za deca, koga kje dojde mm kj gi pobaram i kje ti gi pratam da vidish. Baletanki pleteni, patiki pleteni holandski klompi pleteni!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, biljann, bibibile

Ре: Плетење 05 Ное 2011 00:07 #163198

 • Big Sister
 • Присутен
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7275
Guilty
ама одамна не сум фатила игли
инаку одлично знам да плетам и хеклам
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 05 Ное 2011 00:21 #163201

 • bibibile
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 79
Мама-Маја супер, баш прати ми ги сајтовите кога ќе можеш.

Ова со една игла се вика хеклање?

Баш сакам да го научам, па ако имате нешто пишете!

Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Плетење 07 Ное 2011 10:04 #163402

 • mami29
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 421
Баш се израдував на темата
И јас обожавам да плетам. Лани му сплетив на син ми едно елече и си го носеше во градинка
Мама-Маја ако имаш некој линк од сајт за плетење те молам стави го, зашто вчера најдов некоја вуница дома, па се мислам сега нешто да сплетам од неа.

Поздравче.
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 11:05 #163412

 • bubamara
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
Алал ви вера девојки, јас исто пред некоја година пројавив интерес за плетење, а бе сто пати мајка ми ми покажуваше како, она едноставното, не бре, антиталенат Баш ќе пробам пак, можда ќе ми влезе во глава, инаку баба ми беше врв во плетење, како сериско производство беше , а исто и мајка ми кога имала повеќе време знаела да се удлабочи, ете јас не ја наследив дарбата
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 13:20 #163435

 • Meyo
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2260
eve tuka ima videa za pochetnici

www.youtube.com/watch?v=7Iv03nRS8xU

Ovie videa se za napredni "pletachi" pa formi ili shemi za odredena pletka, supper se, sum ja pravela ovaa forma na videovo za edno kako kebence za podebelko malku da bide, super ispadna bash kako sto e pokazano, site se edukativni videa no za ponapredna faza

www.youtube.com/watch?v=Saw2bXHqVK4&feature=related

Sega od koga imam dechinja iskluchivo vakvi mozam da napravam ovie se heklaat mnogu mi e interesni i za pokloni cesto znam da gi pravam za dechinja i sekade kade sum g odnela mnogu interesno se prifateni

craftscrazy.com/adorable-baby-shoes-slip...it-crochet-patterns/

na ovoj sajt ima nasoki za pltetenje corapchinja so 2 igli, ovie bash ne gi vladeam

www.knittingonthenet.com/patterns/babybootscable.htm
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, Bubbi, Nebo, lola, bibibile, isabella

Ре: Плетење 07 Ное 2011 13:24 #163436

 • Big Sister
 • Присутен
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7275
bibibile напиша:
Мама-Маја супер, баш прати ми ги сајтовите кога ќе можеш.

Ова со една игла се вика хеклање?

Баш сакам да го научам, па ако имате нешто пишете!Со хеклање, ама со волница имам плетено наметки, елечиња, шалчиња ...
инаку не знам како би научила ако ти пишеме овде? тоа најдобро по шема и на лице место со тутор
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 13:32 #163442

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Мене баба ми ме учеше кога бев малечка, и така право си знаев, ама многу стегав, да не се отпара шалчето

Ама сега воопшто немам интерес, мислам и време да имам дека за плетење нема да ми текне, ама вам секоја ви чест девојки
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 13:57 #163449

 • Bubbi
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1648
Jas neam poima kako se plete a mnogu sakam da znam. Taka da ne ke e loso edna forumska sredba za pletaci da oragnizirame

Sekoja Vi cest devojki
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 14:17 #163456

 • lavce
 • Вози мотор
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
Кај сте другарки по исто хоби-иглата
Многу ме опушта плетењево и хеклањето, иако знам само две-три плетки. Ме научи кој друг ако не баба, како помала. Не се којзнае што моите дела и повеќето се шалчиња (каде нема одзимање и додавање). Не толку за фукнцијата на тоа што ќе се сплете, туку занимацијата. Имам информација дека и Мадона плете за опуштање на нерви, можеби како дел од некоја терапија
Едно време учев и гоблени да везам вистина, кој шарм има па во тоа мммммм, можеби тоа и највеќе опушта.
Баш убаво да има организација на млади мајки плетачки, хеклачки, везачки, ем кој е заинтересиран ќе губи време во некоја продуктивна занимација, ќе се опушта, ќе има трач муабети додека се плете одмор од домашни и работни обврски, ќе има натпреварувачки дух кој поубаво ќе сплете, моделите може да се донираат за хуманитарни цели...Ееехе кај отидов, ама ете идеа не е лошо
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mami29, Bubbi, biljann, bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 15:22 #163472

 • Meyo
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2260
Jas pletam od mala, baba mi me ucheshe. kako tinejgerka pletev mengjushi, lanchinja sekogash sum barala nachini da rabotm rachni izrabotki, shienje pletenje vezenje i sl. Peruanskite kapi mi bea preopkupacija koga bev sredno.

Povtorno pocnav so pletenje da se smiruvam i meditiram dodeka bev vo bolnica so decata. Tamu dechinjata shto se vo inkubator imat mnogu malecki glavchinja i slaba cirkulacija pa im trebaa kapchinja i kalchinja malechki da im go toplat glavceto i nodzinata . So imaa samo 2 kapchinja i im gi menjaa na decata. Dojdov na idea, mi donesoa moite volnici igli i 2 meseci so ushte edna majka izrabotuvavme kapchinja i kachinja za dechinjata . Mislam deka seushte gi koristat sekoj pati koga ima snimka od inkubatorite po vesti gi gledam deka gi nosat dechinjata. Znam deka imma suhte edna baba koja redovno za nova godina tamu donira kalchinja za dechinjata, pa zoshto da ne edna ubava humana akcija mozeme da napravime

Inaku postoi zdruzenie na "pletachki" odnosno zeni koi izrabotuvaat rachni izrabotki vo skopje. Majka na eden moj drugar e pretsedatelka, i interesno e shto imaat mnogu angazmani i nadvor. Lani rabotea za Stella mAccartny i izrabotuvaa pleteni detali za nejzinata kolekcija. Znam deka imaat i za milano raboteno. Super navistina, ama oni im e hobi ama penzionerki i imaat vreme ,ama stvarno se virtuozi so igli
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, biljann, lavce, bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 16:06 #163482

 • bibibile
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 79
Леле супер што има толку заинтересирани за хобиво!!

Идејата за плетачко-везачка средба е супер па не е лошо да се реализира!

Ајде пишувајте кој кога е слободен! Јас можам скоро во секое време, бидејќи не сум на работа!

Модератори, администратори не знам каков е редот, вие ли организирате, или не е битно?

Таман ќе се запознаеме и дружиме!

Ре: Плетење 07 Ное 2011 18:36 #163500

 • lola
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 71
Одамна имам желба да научам да плетам, само немам кој да ми покаже Баби веќе немам, а мајка ми баш и не ја бива за таа работа. Деновиве договарав со една другарка да ме учи, ама и таа не е некој стручњак, ја знае само основната, најпростата плетка. Така што ако има некоја ваква средба ќе биде одлично...еве јас се пријавувам за плетачката секција, а за везачката не сум баш
Последна промена: 07 Ное 2011 18:36 Од lola.

Ре: Плетење 07 Ное 2011 23:55 #163534

 • Dolphin
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2509
pletev i jas koga bev mala , so dve igli od golemite , ama sega da me utepas ne mi teknuva kako bese
Модератори: mamicka, Molly
Страницата беше креирана за: 4.01 секунди
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.