Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Подобрување на имунитет
(1 посетител/и) (1) Гостин

ТЕМА: Подобрување на имунитет

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 21:51 #53583

 • Mladenovska
 • Вози мотор
 • Баниран
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
Znaci covek da se iznamaci ako tropne po bolnicka vrata, ofllellelee celo sabajle se iznacekavme se iznatrcavme niz klinikana ali barem nesto od nesto zavrsivme rabota.Zemavme bris od nos, grlo, pravme i pneumoslajd i drugi imunoloski ispituvanja na institutot po Imunologija.Pa ni zakazaa i na Nefrologija da ne i se ovie cesti infekcii od bubrezinjata posto ima malo prosiruvanj ena edno kanalce na desnoto bubreze. Maki nevideni, i vikav na drkata se neeka napravat dodeka pak ne mi krenela temperatura so ke i pravam, sekoj emsec sme so 40ka, aman veke puknavme i jas i maz mi dusava ni izlele.A toa dusice go bockaat i si kuti nauceno veke na inekcii, kolku samo mi padna zal za nea koga ja gledav kako si kuti i zalno gi gleda.Maki luge maki nevideni samo da ne zatropas na bolnicka vrata.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 22:14 #53590

 • Dolphin
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2507
kade moze da se kupat Resivax-ot?
gi ima kaj nas i kolku se , znae nekoj?

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 22:22 #53594

 • sonjicka
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 144
Респиваксот не се даваат баш за стимулирање на имунитетот. Се даваат при третирање на одредени и хронични болести на респираторниот систем. Некаде погоре прочитав дека некоја мајка планира за појачување на имунитетот да ги дава.
- акутен бронхит и трахеа бронхит
- ларингит
- синуси
- често повторување на бронхомневмонија
Да не ги наведувам сите.....
Добри се затоа што се препорачуваат и на пациенти кои имаат алергии на антибиотици или кои имаат бактерија отпорна на антибиотици.

Јас ов ане би го дала на здраво дете за имунитет само.


е да дополнам...не бев сигурна за составот па побарав и на интернет...еве што содржат во себе.

Замрзнати и умртвени бактерии како - Streptococcus pneumoniae, Branhamella catarrhalis, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Sraphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae
Последна промена: 20 Сеп 2010 22:27 Од sonjicka.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 22:38 #53603

 • busavo
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 267
во Зегин ги има и чинат 209 денари.
значи се даваат баш за имунитет на деца кои многу често се разболуваат и кои се постојано на антибиотици.

Mladenovska напиша:
Pa ni zakazaa i na Nefrologija da ne i se ovie cesti infekcii od bubrezinjata posto ima malo prosiruvanj ena edno kanalce na desnoto bubreze..


јас со матичната и со педијатар од Систина правев муабет баш за истото бидејќи 2 пати од необјаснети причини ми креваше температура не висока ама чудно некако. и при секоја температура носевме мокрача за проверка и се беше ок. јас сакав како ехо да и се направи, иако и е правено 2 пати 4д додека беше во мене+пред да излеземе од болница, ама они и двајцата ми напоменаа дека и при тестирањето на урината ќе се покаже ако има нешто со бубрезите.како откривте вие дека едното каналче е пошироко?.
Последна промена: 20 Сеп 2010 22:52 Од ZZ.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 21:05 #53868

 • BLIZNACI
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 65
Jas im davav Respivax na moite bliznacinja,mnogu cesto se razboluvaa i se zavrsuvavme vo Kozle so bronhopneumonija. D-rkata od Kozle mi gi prepisa im gi davav na 3 pati po 20 dena so pauza od po 10 dena. Mislam deka imaat odlicno dejstvo, ne deka od togas ne se razbolele no barem ne zavrsuvame so bronhopneumonija.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 21:19 #53869

 • sonjicka
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 144
BLIZNACI напиша:
Jas im davav Respivax na moite bliznacinja,mnogu cesto se razboluvaa i se zavrsuvavme vo Kozle so bronhopneumonija. D-rkata od Kozle mi gi prepisa im gi davav na 3 pati po 20 dena so pauza od po 10 dena. Mislam deka imaat odlicno dejstvo, ne deka od togas ne se razbolele no barem ne zavrsuvame so bronhopneumonija.


Точно како што напиша Близнаци се даваат при респираторни проблеми а не за јакнење на имунитет кај здраво дете т.е. дете без посериозни проблеми.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 21:23 #53872

 • Dolphin
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2507
Ovie tabletkite Respivaks , nesto kako vakcina mu doaga?

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 21:28 #53874

 • sonjicka
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 144
Делфин јас смао за орално користење ги знам. Ама еве ти тука линк (има и бугарска верзија на стрната) за повеќе

www.biogenicstimulants.com/bulbio/respivax.phtml

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 21:38 #53877

 • Dolphin
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2507
da znam deka se za oralna upotreba , ama toa sto se postignuva so pienje na istite , kako vakcina protiv grip mu doaga , barem taka svakam
fala za linkot bas ke go razgledam

edit: cenava 40$ , na bugarski sajtovi vidov po 6leva ceni , kaj nas vo Zegin prasav od 50mg se 290 den
Последна промена: 21 Сеп 2010 21:42 Од Dolphin.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 22:38 #53902

 • BLIZNACI
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 65
Tocno delfin,kako sto mi objasni d-rkata toa e eden vid vakcina.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 07:33 #54346

 • Sara
 • Вози мотор
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 469
Ние денес проверувавме крвна слика и ОК ни беше ама малце ме загрижи што леукоцитите ни се повисоки т.е. 13,4. докоторот вика да не е некоја вироза, ама ние немаме никакви симптоми ни кашламе, ни киваме, ни грло го боли ништо невообичаено, од што може да биде, колку е вредноста на леукоцити нормална за 1 годишна возраст?

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 18:39 #54421

 • None-bt
 • Вози мотор
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1375
www.pediatriccareonline.org/pco/ub/view/..._Values_for_Children
na linkot gore imas normalni vrednosti za bebinja i deca za cela krvna slika

za deca/bebinja od 7 meseci do 2 godini normalni vrednosti se od 6-17, i nie koga ispitavme krv pred 2 medeli ni bea wbc 11.4 mi rekoa deka e normalno

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 19:26 #54438

 • busavo
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 267
и јас така се имам збунето со вредностите.
правевме во адриа лаб крвна слика и нивната скала е од 6-17, а таа во Козле е од 3,5 до 10 мислам.
и во адриа испадна 14 wbc, а во Козле 8,нешто. лабараториите имаат различни табели,вредности.
јас обично со крвната слика правам и crp и така знам дали има инфекција или не. сега crp-to е негативно ама носот и тече и малку лимфоцитите и се покаченки па докторката вика дека е вироза и додека не качи температура ништо не и е.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 20:02 #54462

 • mami29
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 421
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Eve gi referentnite vrednosti od Adria Lab, se nadevam ke vi posluzat.

Pozdravce:srce:
Последна промена: 23 Сеп 2010 20:08 Од mami29.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 20:04 #54464

 • busavo
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 267
леле многу ситно ми ги отвара, ама линкот со web страна погоре што е постиран е со истите вредности.
Модератори: bubamara, Zoja
Страницата беше креирана за: 0.76 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.