Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Државни празници и неработни денови
(1 посетител/и) (1) Гостин

ТЕМА: Државни празници и неработни денови

Ре: Државни празници и неработни денови 27 Дек 2011 11:11 #172900

 • None-bt
 • Вози мотор
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1375
mamatobe kolku sto znam bidejki 1.1 e drzaven praznik i se pagja vo nedela, ponedelnikot e neraboten den, ne bi trebalo da rabotite na 2.1 ama kaj nas so firmivei zakonive se e mozno

Ре: Државни празници и неработни денови 27 Дек 2011 11:13 #172903

 • Goddess^
 • Вози мотор
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
Да, 2ри е неработен ден заради паѓањето на 1ви во недела. И не маматобе, не е законски на 2ри да се прави попис. Пример, пописот во нашата фирма е направен на почетокот на декември
Пристигна Божицата на 03.02.2011!

Ре: Државни празници и неработни денови 27 Дек 2011 11:15 #172904

 • mamatobe
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1429
Sto da kazam... nekoi takvi najavi ima, ke vidime sto ke izleze na kraj
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Every passing minute is another chance to turn it all around.

Ре: Државни празници и неработни денови 29 Дек 2012 22:46 #228004

 • Marge
 • Вози мотор
 • Супер модератор
 • Теми: 3014
Znaci ovaa godina eden kup praznici promasivme. Sveti Kliment se padna vo sabota, badnikot se pagja vo nedela, ama posto e verski praznik ne se prefrla za prviot raboten den. Duri i Vodici se pagja vo sabota pa i toj praznik kje ni propadne. Kje bide ova dooolga godina

Ре: Државни празници и неработни денови 29 Дек 2012 23:18 #228011

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Sanja, badnik I da se prefrli vo ponedelnik, isto ti se faka, sekakо e Bozik

A lani epten ni se pogodija praznicite
Последна промена: 30 Дек 2012 07:38 Од Annabel Lee.

Ре: Државни празници и неработни денови 29 Дек 2012 23:26 #228012

 • Marge
 • Вози мотор
 • Супер модератор
 • Теми: 3014
Annabel, ako badnik bese drzaven praznik kje se prefrlese prviot raboten den (znaci vo vtornik). Ama posto e verski praznik ova pravilo ne vazi

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 07:31 #228032

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
lavce напиша:
Согласно Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2011 година неработни денови се:
.............

***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.


И јас вака го знам, наредниот ден е неработен ако празникот паѓа во недела.

Не знаев дека се мисли на наредниот работен ден...

Инаку следната година (2014) има подобар распоред на празници, ова за утеха да ни биди

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 09:20 #228033

 • MamaMaja
 • Вози мотор
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
Sanja напиша:
Annabel, ako badnik bese drzaven praznik kje se prefrlese prviot raboten den (znaci vo vtornik). Ama posto e verski praznik ova pravilo ne vazi


Ova ne e tocno, taman rabota sledniot nareden den da se prefrla.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 11:03 #228042

 • Marge
 • Вози мотор
 • Супер модератор
 • Теми: 3014
Да, во законот е наредниот ден.
Сепак, ова е многу хипотетички случај. Во пракса нема многу простор ова да се оствари (единствено ако први мај се падне во недела , а Велигден кој мора да е понеделник, или Бајрамот да се падне до некој државен празник. Тоа не знам кога би се случило.
Ама, јас сепак мислам дека и дефиницијата во законот не е најјасна дали се мисли на нареден календарски или нареден работен ден. Мене лично ми е пологично да биде нареден работен ден.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 11:13 #228043

 • MamaMaja
 • Вози мотор
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
Sanja напиша:
Да, во законот е наредниот ден.
Сепак, ова е многу хипотетички случај. Во пракса нема многу простор ова да се оствари (единствено ако први мај се падне во недела , а Велигден кој мора да е понеделник, или Бајрамот да се падне до некој државен празник. Тоа не знам кога би се случило.
Ама, јас сепак мислам дека и дефиницијата во законот не е најјасна дали се мисли на нареден календарски или нареден работен ден. Мене лично ми е пологично да биде нареден работен ден.


Ne znam sto ne ti e jasno.
Porano imase eden kup dobri stari praznici sto se praznuvaa po dva dena, prvi maj, 29. noemvri, Nova godina...
Ako se padne praznikot u nedela i ponedelnik, taka si ostanuva. Ako se padne sabota i nedela, se prefrla vo ponedelnik. Ako se padne petok i sabota, nikomu nisto, taka si ostanuva.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 12:04 #228047

 • Ana78
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 659
Annabel Lee напиша:
lavce напиша:
Согласно Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2011 година неработни денови се:
.............

***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.


И јас вака го знам, наредниот ден е неработен ако празникот паѓа во недела.

Не знаев дека се мисли на наредниот работен ден...

Инаку следната година (2014) има подобар распоред на празници, ова за утеха да ни биди


Pa i ne se misli na nredniot raboten den, tuku na naedniot den.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 22:27 #228096

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
За тие што работат во сабота, итекако празник во сабота многу значи.

Ре: Државни празници и неработни денови 31 Дек 2012 00:29 #228102

 • MamaMaja
 • Вози мотор
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
macika напиша:
За тие што работат во сабота, итекако празник во сабота многу значи.


Jas zborev za vremeto od bajkite, koga nikoj ne rabotese u sabota, ne za ova sugavovo sega!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Државни празници и неработни денови 31 Дек 2012 15:48 #228150

 • Adelle
 • Вози мотор
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1224
Vo Makedonija se raboti na 2.1.? I na 2. maj?

Ре: Државни празници и неработни денови 31 Дек 2012 15:53 #228151

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
da allele. Bidejki ima mnogu novi praznici, nekoi od starite moraa da se skratat
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle
Модератори: mamicka
Страницата беше креирана за: 0.82 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.