Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Спермограм - анализа и дијагнози

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Дек 2010 21:01 #87305

 • Kinky
 • Вози мотор
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
Еленче, се почнува со спермограм и спермокултура како нејбезболно и најбрзо испитување.
Испитувањата кај жената се покомплицирани и траат подолго, затоа се препорачува прво од мажот да се почне. Ако кај него се покаже дека е се во ред, тогаш се испитува жената. А ти можеш ко за почеток да провериш хормони и фоликулометрија, да видиш дали имаш овулација. Поинвазивните испитувања понатаму, ако има потреба од нив.
Mother is god in the eyes of a child.

Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

"I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Дек 2010 21:30 #87322

 • milicka
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 265
edno prasanje do poiskusnite...
rezultatot od spermogramot na mm e astenozoospermia i imame samo 5% brzo progresivni..
pravevme inseminacija mesecov ama nekako ne sum optimist samo poradi tie 5%
dali toa e premalku?

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 04:17 #87463

 • Tara
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 864
Милицка дијагнозата кај мм беше астенотератозооспермија, па гинекологот ни рече дека инсеминација тешко дека ќе успее. Ние одма правевме ИВФ. Но, сепак тоа зависи од случај до случај.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 04:34 #87465

 • milicka
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 265
majagac, toa ne se dve razlicni? asteno i tera?
kolku brzopodvizni imavte?

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 04:50 #87471

 • Tara
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 864
Тоа се две различни дијагнози зашто мм имаше и плус со неправилна форма. Но, брзоподвижни беа некаде околу 10%. Не беа повеќе. Сега точно не се сеќавам зашто кога останав бремена со ИВФ ја фрливме цела документација од испитувањата.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 04:57 #87474

 • milicka
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 265
MajaGac напиша:
Сега точно не се сеќавам зашто кога останав бремена со ИВФ ја фрливме цела документација од испитувањата.


se nadevam deka i jas se ke frlam posle prvava inseminacija

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 05:00 #87475

 • Tara
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 864
Од се срце ти пожелувам навистина така и да биде.

Ре: За подобрување на спермограмот 14 Дек 2010 09:16 #88400

 • Марфи
 • Вози мотор
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1220
Мене ми рекоа дека чај од Ѓумбир доста помагал за подобрување на бројот и брзината....па сега бидејќи сме во постапка за ИВФ мм пие таков чај....ама со сила смрт му е пошто е лут никаков вкус нема....ама мало гајле за чај ќе го шмркне како знае

Ре: За подобрување на спермограмот 14 Дек 2010 19:19 #88490

 • Elka
 • Вози мотор
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1394
MM zema med so polen, propolis, maticen mlec i leneno seme se toa izmesano, po edna lazica dnevno na gladno. I toa ima ubav vkus samo sto treba da se zema od proveren covek oti ne mozes da bides siguren kolku maticen mlec kje stavat. Prava bomba i za imunitet i za potencija
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin

Ре: За подобрување на спермограмот 18 Дек 2010 20:34 #90821

 • klar4ence
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 8
Zdravo.
Jas ne sum nova na forumov no ne sum pisuvala vo posledno vreme.Vaka sega MM pravese spermogram i vakvi mu bea vrednostite:volumen na ejakulatot 3cm kubni,PH na spermata 7,5
progresivno dvizenje na spermatozoidite 50%,hiperkineticki i vo mesto podvizni 15%,nepodvizni 35%,nepravilna forma 6%,a vkupniot broj e 43000,000
Doktorot veli deka ovoj spermogram i nee los ama trebalo da bide i mnogu podobar,E sega mu prepisaa kapsuli SPERMOTREND i ni veli deka bile mnogu dobri ama problemot e so ne mozeme da gi najdeme nikade vo makedonija,ni dade i zamena za tie SPIMEN,tie gi ima ama rabotata e da gi najdeme ovie a ne znam kade da gi barame.Ako nekoj ima slusnato za ovie kapsuli neka pise bidejki i vo mnogu apteki nemat slusnato za vakvi kapsuli.
POZDRAVCE:cmok:

Ре: За подобрување на спермограмот 19 Дек 2010 21:13 #91221

 • nova
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 6
MM gi zema SX|10 ILI L.Arginin i L Karnitin ni gi dade Dr Tase.

Ре: За подобрување на спермограмот 20 Дек 2010 21:54 #91610

 • Tara
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 864
За поодбрување на спермограмот мм земаше Спимен, таблети Трибестан и прашок Проксид. Ова е она што му беше препорачано од доктор. А земаше и матичен млеч и чаеви, препорачани од луѓе што лечат стерилитет.
Последна промена: 20 Дек 2010 21:55 Од Tara. Причина: печатна грешка

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 22 Дек 2010 08:44 #92458

 • viktori
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 74
Zdravo Milicka jas bi ti preporacala odma da odite na in vitro da ne ja propuetite sansata.nie imavme 10%podvizni spermatozoidi i probuvavme sekako savo in vitro ne bideki se nadevavme deka ke uspeeme sega se borime so azoospermija:(

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Фев 2011 08:31 #111813

 • Bubi123
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 7
Zdravo!!!Jas sum nova na forumot ve pozdravuvavm site se nadevam ke se druzime.Na aoprugot mu e otkriena azoospermija ne upatija vo Sisitina kaj doktor Popovic sega pravi testovi i ispituvanja e sega sleden cekor e kaj urolog Micevski isto tamu i za biopsija.Moze li nekoj da mikaze ako znae kako odat site tie raboti i kolku cini biopsija dokolku znaete pozdrav
vi blagodaram
Последна промена: 12 Фев 2011 08:42 Од Bubi123. Причина: goleminata na bukvite

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Фев 2011 09:01 #112101

 • viktori
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 74
Zdravo Bubi123 nie veke imame praveno biopsija vo remedika i kostase 500evra nazalost bese ne uspesna ne najdoa zivi spermatozoidi.Se nadevam kaj vas ke bide se vo red i vi posakuvam mnogu sreka i se nadevam ke ne izvestis so pozitiven rezultat.Nasi prijateli sto imaat praveno biopsija so pozitiven rezultat veke imaat since.Te molam izvesti sto ke napravite pozdrav

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 14 Фев 2011 08:05 #112316

 • Bubi123
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 7
Fala ti za informacijata.Ke ve izvestam voo sekoj slucaj samo se da bide vo red.pozdrav

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 01 Апр 2011 20:31 #127310

 • viktori
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 74
Zdravo po podolgo vreme eve i jas da pisam nesto novo mm piese tribestfors spermogramot se podobri i toa mnogu sega zamrznavme spermatozoidi i treba denes da ni kazat kako ke bide otkako ke se odmrznat i ako se e vo red odime na invitro:jupi:

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Апр 2011 16:33 #128344

 • mamatobe
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 1437
Devojki, imate li informacija kolku cini spermogram ako se pravi privatno vo Remedika ili Sistina?
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Every passing minute is another chance to turn it all around.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Апр 2011 16:49 #128346

 • lavce
 • Вози мотор
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
Кога ние правевме спермограм во Систина пред околу 2 години, кошташе мислам одприлика 1.000-1.500 еве преку сила 2.000 денари, ама се мислам 1.500 ден. беше.
Инаку, нас тогаш као ни кажуваа дека спермограмите од -Инситут за хистологија- на Клиника се најточни и се некои специјалисти кај што одевме таму не праќаа, се чека до една недела, претходно порано се закажува и тоа.
Со лесно
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Апр 2011 17:03 #128347

 • mamatobe
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 1437
Fala ti Lavce
Ete nie cekavme cekavme i resivme od mesecov da pocneme so ispituvanja. Jas utre imam zakazano pregled, pa ke vidime so doktorkava od kaj ke se pocne. MM da napravi spermogram i kaj nego da se vidi kakva e situacijata, pa so Gospod napred
Verba imam deka ke bide i toa e najbitno
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Every passing minute is another chance to turn it all around.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
Модератори: Tessi, bubamara
Страницата беше креирана за: 2.00 секунди
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.