Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Задолжителна зимска опрема
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Задолжителна зимска опрема

Задолжителна зимска опрема 03 Фев 2012 09:38 #178001

 • Thatcher
 • Вози мотор
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2650
mamatobe напиша:

Tocno, treba i kaj nas da proraboti svesta za zimski gumi, ama ne sekoj moze da odvoi od budzetot 400-500 evra za taa namena.

Mora da pocne da se pocituva ova. Imal-nemal tvoja rabota. Ke se snajdes koga sakas da vozis kola vo zima. Toa mu doagja kako so detskive sedista. Imam za kola, za benzin, za registracija ... ama nemam za sedisteto.

Da ne me sfatite pogresno, i jas nemam zimski gumi i ic ne mi se vo planiran budzet. Ama treba da se donese zakonot. Nema da vozam ako treba ...
Последна промена: 04 Фев 2012 09:57 Од Annabel Lee.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Goddess^, sole, isabella

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 12:26 #178058

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
Damjana напиша:

Ama treba da se donese zakonot. Nema da vozam ako treba ...


kje vozish ama so lanci. takov zakon nemoze da se donese, postoi zakon za zadolzitelna zimska oprema. e toa imam ama neznam da ja koristam
jas nemam namera da stavam zimski gumi, zoshto vo vakvi denovi mm me nosi i zema od rabota (neli osven ovie 2 dena) za 10 dena sneg vo godinata ne mi isplatat takvi gumi. ama ako si dobar shofer kako mene kje si vozish i so letni bez problem. mi svirea mene vchera sekakvi idioti - nivni problem

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 12:47 #178067

 • Goddess^
 • Вози мотор
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
ОТ, ама во контекст на муабетот погоре: добив информација од другарче дека на влез во Бугарија (еден се надоврза дека и за Србија) барале зимски гуми да има колата, демек ЕУ регулатива
Точно е ова, знае некој?
Пристигна Божицата на 03.02.2011!

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 12:51 #178071

 • anusska
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1155
А бе зимски гуми и не се толку неопходни за низ град. За на пат - задолжтелно, за низ град се поминува некако, како и да е тоа трае ден-два... Еве јас себеси не се сметам за шофериште (значи возам секојднево низ град, ама некако не е тоа тоа, никако да се решам да седнам зад волан на пат) плус и сум плашилва при лоши временски услови, но возењето вчера сабајле (а бвогами бевм еи на роденден вечерта), а и денес некако го истерав....и подобро од што мислев. Е возев бавно, само не знам дали толку колку Мама Васе , може и сум те претркала .
А закон за задолжителна зимска опрема си има.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама 20.02.2006 ***

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 15:47 #178110

 • mamatobe
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1429
Mama Vase напиша:
Damjana напиша:

Ama treba da se donese zakonot. Nema da vozam ako treba ...


jas nemam namera da stavam zimski gumi, zoshto vo vakvi denovi mm me nosi i zema od rabota (neli osven ovie 2 dena) za 10 dena sneg vo godinata ne mi isplatat takvi gumi.


OT - ama da se nadovrzam.
Eve ja kao pretsavnik od avtomobilskata industrija da si kazam deka zimski gumi ne se nameneti za 10 dena u godinata koga ke padne sneg (togas bi bile snezni gumi). Pravilno treba da se koristat koga temperaturata e pod 7 stepeni. Ova od pricina sto letnite gumi gi gubat svoite svojstva na niski temperaturi, gubat elasticnost, stanuvaat kruti i pomalku responzivni na podlogata, sto ke rece neefikasno se koci, kolata moze da prolizga ili da izbega vo strana.
Sekoja cest na dobrite i snaodlivi soferi, no za maksimalna bezbednost (i pomalo mucenje na kolata) zimski gumi od noemvri nataka nezvisno dali ima sneg ili ne
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Every passing minute is another chance to turn it all around.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Zlatna, Cize, isabella

Ре: Биро за жалби 04 Фев 2012 08:12 #178189

 • yarre
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1080
Да се надоврзам на МамаТобе.

Зимските гуми ( подобра е најефтината зимска гума во зима одколку најдобрата летна, исто во зима ) прават да преку зима триењето со подлогата е како летната во лето. На самата гума постојат тн ламели наменети за вода и снег, а истите се направени од различен материјал отколку кај летните, и нивната еластичност останува и под 7 степени. Кај летните овие ламели се укрутуваат, и исто е како да возите со тефлонско тафче.
Зимските гуми се релативно мала инвестиција ( во просек 10.000 МКД ) за средна група на возила ( например Астра/Голф/308 ) и се прави еднаш во 5-6 години ( колку што е рокот на трајност на гумата ). Немора да е 400-500 евра, осем ако не возиш некое ауто што кошта 50.000. Пристојна зимска гума ( Тигар Винтера/ Ханкук / БФ Гудриџ / Нокиан ) е во просек 55 Еур/парче за димензија 195/55/15.

Мојот колега плати два пати, еднаш кога излизга со лазечка брзина и удри во тротоар па трошокот за поправката ( удрено беше само предното тркало и амортизер ) испадна колку 4 те зимски гуми што ги купи после.
Инаку во тие 5 години, веројатноста да се пољубите со некој друг возач е голема со летни гуми, ма колку у споро да возите со нив.

Инаку особено опасно е да се купат само две гуми ( као другите две наредна година) , бидејки во тој случај, газот од колата ке ви биде побрз од предницата, па пируетите се циркус.

Согласно ривјуата за зимски гуми тракцијата на кочење во зима со зимски гуми е околу 33 % помала ( подлога без снег и вода ) отколку со летните, а дури 42 % помала на снег/вода отколку летните. Тоа отприлика се метрите на ватрениот пољубац со друг возач.
Последна промена: 04 Фев 2012 08:15 Од yarre.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna, Cize, isabella

Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 08:17 #178190

 • Mama Sani
 • Вози мотор
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
И ние, пред прагот на секоја зима, уште во ноември ги носиме колите на сервис за замена на обичните гуми со зимски. Инвестиција е, точно, ама е огромен фактор на безбедност.
Последна промена: 04 Фев 2012 09:58 Од Annabel Lee.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 10:22 #178212

 • Cize
 • Вози мотор
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
Мене ми се случило да се излизгам со летни гуми во зима, и тоа ми е многу страшно искуство. Никогаш пред или после тоа не ми се случило да изгубам контрола на возилото, и да ми остане практично да се молам! Ова се случува во СК, паднато убаво снег ноќта и ние излегуваме со мм, и нели колата лази. Ама тесна уличка и излегува од страна паркирана кола. Морав да подзакочам, не нагло, ама сепак колата добро се изврте, среќа не се удривме никаде. Во Германија до лани имаше само препорака за зимски гуми, најлошто што може да ти се случи е осигурувањето да не ти плати оштета ако направиш штета во зимо возејќи со летни гуми. И сосема со право! Од оваа година има и закон, иако не ги знам деталите. Ние си имаме комплет зимски гуми заедно со бандажи. За 10 мин и 20 евра се менуваат на сервис, во април и октомври обично и раат сме си. Сега и си ги чуваме на сервис зашто огромни се гумите за после тоа да ги носиме до дома.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 13:40 #178245

 • Thatcher
 • Вози мотор
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2650
Nema vrska dali kolata ke ja vozis 2 ili 80 pati na lizgavo. Losoto neznaes koga ke dojde - nedajboze. Mene mi izlizga kolata na malku podvrnato - nikade sneg, samo na 1 temno mesto na ulicata. I jas bas tuka trebase da svrtam i toa so 10km/h. Ne se sluci nisto, no ako imase poveke soobrakaj ke se slucese. Znaci i jas sum "soferiste", vozam preku 20godini, vozam nadvor na otvoreno ... sekade. Ova nema vrska so toa.

Sega ja kupivme neli kolata i zatoa nemame soodvetni gumi. Eden kolega nesto spomna deka za normalno vozenje niz grad dovolno e i kombinirani gumi, ili univerzalni da koristis. Sovet?

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 15:20 #178257

 • Zoja
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Теми: 1286
И мојата е скоро купена, нова и ни рекоа дека гумите се комбинирани (Michelin)... MM сакаше едно време да ги менува со зимски за зимава, ама не ја заврши работата до крај... Како и да е јас не се фаќам за волан на ова време со никакви. Уште сметам дека ми се скромни возачките способности .

Ре: Биро за жалби 04 Фев 2012 18:34 #178281

 • mamatobe
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1429
yarre напиша:
Да се надоврзам на МамаТобе.


Зимските гуми се релативно мала инвестиција ( во просек 10.000 МКД ) за средна група на возила ( например Астра/Голф/308 ) и се прави еднаш во 5-6 години ( колку што е рокот на трајност на гумата ). Немора да е 400-500 евра, осем ако не возиш некое ауто што кошта 50.000. Пристојна зимска гума ( Тигар Винтера/ Ханкук / БФ Гудриџ / Нокиан ) е во просек 55 Еур/парче за димензија 195/55/15.Yarre trgam od sebe, nie imame 205/60/R16 Goodyear Ultragrip 7+, ne kostaa 100 evra guma + 120 evra 4 celicni felni (aluminiumski imame 18" epten doagja skapo zimski 18"). Za pomali dimenzii i poslabi brendovi sekako e poevtino.
Se soglasuvam deka zimskite gumi se investicija, a i so bezbednosta nema kompromisi.

Nekoj prasa za Srbija, da i vo srbija e donesen zakon za zadolzitelno koristenje na zimski gumi.
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Every passing minute is another chance to turn it all around.
Последна промена: 04 Фев 2012 18:35 Од mamatobe.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 19:07 #178286

 • yarre
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1080
Eden kolega nesto spomna deka za normalno vozenje niz grad dovolno e i kombinirani gumi, ili univerzalni da koristis. Sovet?


Тоа е најлошата комбинација, бидејќи комбинираната гума добра е само за производителот за да ја продаде. Ознака иначе е M+S. Нит је во лето летна ( па бучи ) нит је во зима зимска. Помеките ламели кај овие гуми обично после едно топло ( кај нас врело ) лето, се стврднуваат. После тоа, гумите си се летни во зима.
Овие гуми се минато, и ретки се производителите на овие гуми.

Yarre trgam od sebe, nie imame 205/60/R16 Goodyear Ultragrip 7+, ne kostaa 100 evra guma + 120 evra 4 celicni felni (aluminiumski imame 18" epten doagja skapo zimski 18"). Za pomali dimenzii i poslabi brendovi sekako e poevtino.
Se soglasuvam deka zimskite gumi se investicija, a i so bezbednosta nema kompromisi.


Јас сум заљубеник на Continental за зимска гума. Нокиан ми је страшно добар компромис цена/квалитет. Се зачудив и на евтината Wintera на Tigar.
Противник сум да имам зимски бандаши посебно. Па дури и помали. Јас на мојата кола гумите ги менувам двапати годишно и ме кошта 15 ЕУР за промена и балансирање. Бандашите ако коштале 120 Евра, ете помали, со помали гуми, толку била разликата да купите гуми со постоечката димензија.
Ова само од естетски аспект, колата се вози со зимски гуми едно 4-5 месеци, и цело тоа време би ми била ружна со помали бандаши со црна боја , кога веќе има Алу-бандаши.

Инаку и кај нас воведоа чување на гумите во сервис, и услугата е околу 500 МКД годишно, така да немора да му мислите за чување.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 19:21 #178290

 • MamaMaja
 • Вози мотор
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
Mislam deka zakon treba da se donese, posto kaj nas za bezbednosta najmalku se vlozuva. Na zapad si obavezen da imas 4 zimski gumi i toa cetirite moraat da bidat isti, za da ne se menuva patot na vodata i snegot po gumata.
Jas imama 4 zimski, od lani, znaci edna zima vozeni i 4 letni, isto edno leto vozeni.
Od ovoj aspekt nikad ne bi vozela letna guma u zima, nikad!
Sega nemam gajle za sneg, dozd i slicno, a ako bas natrupa, posto sme nie nadvor od gradot imam lanci, gi mestam za 5 minuti!

Zimski imam Nokian, mnogu sum zadovolna, a letni imam Goodreach, isto sum mnogu zadovolna.
Bandasite mi se aluminiumski, ne gi menuvam, plakan po 200 denari od guma za balansiranje, znaci 13 evra, gumite gi cuvam vo edna ostava doma, ziveam vo kuka.

Imam golemi bandasi, pa gumite se solenki, ama ete sega samo ke se vozime, nekolku sezoni
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 04 Фев 2012 19:25 Од MamaMaja.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 19:36 #178293

 • Thatcher
 • Вози мотор
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2650
yarre напиша:

Инаку и кај нас воведоа чување на гумите во сервис, и услугата е околу 500 МКД годишно, така да немора да му мислите за чување.

Slusnav za ova, ama negativno iskustvo. Ne mozele da se snajdat koi cii se vo garazata

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 19:49 #178294

 • MamaMaja
 • Вози мотор
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
Damjana напиша:
yarre напиша:

Инаку и кај нас воведоа чување на гумите во сервис, и услугата е околу 500 МКД годишно, така да немора да му мислите за чување.

Slusnav za ova, ama negativno iskustvo. Ne mozele da se snajdat koi cii se vo garazata


Abe ako sakaat, toa e mnogu lesno da se sredi. Site 4 gumi se povrzuvaat so selotejp, na nego edna etiketa, nema kaj da begaat. Ama jas nikad ne bi gi ostavila tamu, nikad.
Gumite si ima propis kako treba da se cuvaat, i plus kaj nas rabotnicite se nakrivo nasadeni, pozadi grb na gazdata moze da mu zavrstat rabota na nekoj svoj prijatel so moite gumi
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
 • Страна:
 • 1
 • 2
Модератори: Zoja
Страницата беше креирана за: 1.16 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.