Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Блага зимница
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Блага зимница

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 12:01 #145299

 • vistina
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 245
Sto stana so vrienjeto na teglite? Tuku jas morav da go napravam sinoka do niedno vreme oti ke se storea kajsiite, gi vriev 15 min i gi ostaviv do sabajle vo lonecot. e sega me interesira dali mora da se na ladno ili? oti nie nemame podrum...??
I drugo dali nekoj smrznuval ovosje? i koe i na koj nacin?
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 12:31 #145315

 • Bumba
 • Вози мотор
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 338
uf izvini, zadocniv so odgovorot. Ne mora vo podrum da stojat,jas gi cuvam teglite na balkon, imam ushte od lanskite kompoti i ne im e nishto

e sega za varenjeto , majka mi gi vari podolgo ama se nadevam deka nema da im bide nisto i na tvoite
a ete i kinky imala recepta za pravenje kompoti pogore sega vidov
Последна промена: 20 Јул 2011 12:33 Од Bumba.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 13:37 #145339

 • vistina
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 245
nema problem marija 1981
DA ama na Kinky e bez seker i neznam kako i uspeva, posto kolku sto se rasprasav i razgledav na net sekerot gi drzi... neznam... ako ne vidi Kinky neka pisi marifetot, pa za praski kompot taka ke napravam
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Блага зимница 20 Јул 2011 13:54 #145348

 • Bumba
 • Вози мотор
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 338
istoto vazi i za toj bez sheker, treba da se svari ovoshjeto, i toj sto ni bese bez sheker izdrza cela godina kako i toj so sheker
za vremetraenjeto na varenjeto zavisi i od kolicinata, nie pravevme golema kolicina vo ogromna sherpa ( 35 tegli odednas ) pa varenjeto trebase da e podolgo
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 10:53 #148027

 • Mirka
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1447
Aj da prasam dai nekoj pravi sok od praski , sakam za maliov da napravam imam sokovnik sto se vari vo nego ama se mislam dali moze i dali nekoj pravel da mi kaze sto kako.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 12:25 #148036

 • bart
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2894
Баш од праски не сум правела, туку од кајсии, ама не би требало да има голема разлика. Не знам точни мерки, повеќе од око и по вкус. Кајсиите ги мелам во машинка за мелење патлиџан, што ги двои лушпите. Во добиената смеса дотурам вода и шеќер по потреба, да зоврие и се собира топло на топло во шишиња, кои се прекриваат со некое ќебе, за да постепено се оладат.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 12:30 #148038

 • bart
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2894
Сега најдов и фруктал од праски:
5 кгр праски се чистат и мелат. Се додава 7 литри вода и 1 кгр.шеќер. Сето ова да проврие и се собира топло на топло.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 12:34 #148040

 • Mirka
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1447
Kolku vreme odprilika treba da se vari?

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 12:50 #148043

 • bart
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2894
Гледам по рецептиве, ама немам такво нешто запишано, а 4-5 години не сум го правела (откако ја исековме кајсијата во двор кај свекрва ми ). Стварно не ми текнува, ама ваљда да проврие 20-тина минути.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 14:04 #148047

 • saligrem
 • Вози мотор
 • teenager
 • Теми: 993
Pisete mi ako znaete recepta za marmalad od kajsii
[url=http://www.TickerFactory.com/]
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Блага зимница 13 Авг 2011 15:26 #148053

 • julija
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 265
Ke ve molam za recept za slatko od kapini???

Ре: Блага зимница 16 Авг 2011 19:45 #148500

 • bart
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2894
saligrem напиша:
Pisete mi ako znaete recepta za marmalad od kajsii


Не знам некоја посебна рецепта, ама можам да ти пишам како јас сум ги правела: на кило кајсии оди пола кило шеќер. Кајсиите се мелат, најдобро ако имаш машинка за мелење домати, која ги двои лушпата од семето. Се става во шерпа на умерен оган, со постојано мешање да не загори, и се собира топло на топло. По рецепта на една моја пријателка на почетокот во едно вангличе ставаш околу еден литар од смесата во која додаваш еден густин и добро го мешаш. Потоа таа смеса ја додаваш во останатото. Таквиот мармалад е онака мазен, како купечки.
И уште нешто: при правење мармалад никако не се додава вода, ниту пак ванили и такви додатоци како кај џемовите.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Следниве корисници изразија благодарност: saligrem

Ре: Блага зимница 16 Авг 2011 19:55 #148501

 • bart
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2894
julija напиша:
Ke ve molam za recept za slatko od kapini???Ја имам рецептава, ама никогаш не сум ја правела:

На кило капини оди кило шеќер, сок од еден лимон.
Капините се мијат, па се ставаат во цедалка да се исцеди водата. Од шеќерот се вари сируп со лимуновиот сок и се додаваат капините.Така се вари додека не се довие потребната густина. Се собира топло на топло.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Следниве корисници изразија благодарност: julija

Ре: Блага зимница 31 Авг 2011 21:32 #151391

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2888
Recept za djem od slivi sto se pravi vo rerna mi treba

Ре: Блага зимница 05 Сеп 2011 09:56 #152324

 • Maja
 • Присутен
 • junior
 • Теми: 509
Мацика, баш таков правев викендот и тоа 2 дози. Ставив 3.5-4 кг сливи сецкани на полованиа па уште на 2-3 парчиња зависно од големината на сливата, пола кило шеќер, 2 ванили и 20сетина каранфилчиња. Покриени ги ставив да зовријат на околу 220степени. Кога зовреа го извадив капакот намалив на 200 и така вриеја уште 4 саати отприлика. Ќерка ми веднаш 2 парчиња изручка
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, macika
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
Модератори: mamicka, Molly
Страницата беше креирана за: 1.40 секунди
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.