Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Ми треба рецепта
(1 посетител/и) (1) Гостин

ТЕМА: Ми треба рецепта

Ре: Ми треба рецепта 23 Мар 2011 00:23 #124757

 • mamaDragana
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 46
Mi treba recept za posni tosterki ako ima nekoj da mi pise.Moze i mrsni da se ,ama seg abas mi trtebaat posni.Ajde domakinki pisete nekoj recept
Последна промена: 23 Мар 2011 02:25 Од Mama Ane.

Ре: Ми треба рецепта 23 Мар 2011 20:52 #124911

 • Roma
 • Вози мотор
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
Вчера ја направив тортата на Миличка и можам да кажам дека е супер и одма се прави.
Фала за рецептот.
Следниве корисници изразија благодарност: milicka

Ре: Ми треба рецепта 25 Мар 2011 07:05 #125351

 • Dolphin
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 2507
drugarki
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.


recept za nekoja torticka ili kolaci so griz ???

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 20:47 #125831

 • Elijana
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1717
Мене ми треба рецепт за тој ликерот со зелени(млади) оревчиња .
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 21:14 #125835

 • Frogy
 • Вози мотор
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1583
Twins покасно ке и се јавам на баба ми,таа го знае рецептот па ке ти го напишам.Таа постојано го прави,и насабајле и навачер пие по една голтка убаво е за грлото а и многу е вкусен . Позз
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Ми треба рецепта 27 Мар 2011 23:49 #125855

 • Mama Sani
 • Вози мотор
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
Devojki dali imate recept za galato bureko?

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 17:14 #126273

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
А да ми напишете рецепт како правите сутлијаш. Ама ми треба комплет со сите мерици. Колку млеко, колку ориз?????

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 17:25 #126281

 • Bubbi
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1648
macika напиша:
А да ми напишете рецепт како правите сутлијаш. Ама ми треба комплет со сите мерици. Колку млеко, колку ориз?????


Јас го правам сутлијачот 1:4, за да може и бебушот да јаде.
Вака:

3 филџани(филаџанче) ориз, и со истиот филџан 12 филџани(филџанчиња) млеко. Тоа е основата.

Го варам млекото да зоврие и потоа го додавам оризот.
Се вари на тивко до згуснување.

Не ставам шекер, заради тоа што моите имаат обичај после со мед да го јадат.
Инаку нели можеш да додадиш шекер, ванилин шекер и секако одозгора цимет.

Некогаш, при варњето му додавам и суво грозје или суви исецкани кајсии, многу е вкусно!

Толку ајде папајте!!!
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Ми треба рецепта 29 Мар 2011 17:36 #126287

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
Сутлијаш

_рецептов е стар,прастар,во мојата фамилија вака се прави....


Литар млеко да зоврие
Кога ќе зоврие се додава шолја(гоема за млеко)ориз,но оризот ќе го измиеш во 9 води,да се измие тоа како брашно што е меѓу зрната и кое може да ти го направи леплив сутлијашот и загорен
Го вариш едно 30 минути,зависно од шпоретот нели,ама ќе пробаш кога зрното е омекнато,сварено значи е готов,ТОГАШ му ставаш шеќер,јас обично ставам од 4-6 лажици ,ванила ако сакаш,зависи од вкусот кој како сака.Се вари со шеќерот уште некое време(шеќерот ќе го подзусти) и тоа е тоа.Немој да се обидуваш го вариш скроз да згусне како што е кога е оладен,бидејќи со ладењето самиот сутлијаш згуснува.цимет можеш да си додадеш кога ќе се подолади

Јас го правам и со оризово и со соино млеко
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 29 Мар 2011 17:37 Од kalinche70.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Ми треба рецепта 30 Мар 2011 07:00 #126608

 • Dolphin
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 2507
i jas sutlijasot ne go varam so mleko tuku so voda ,pa na kraj dodavam i mleko , na primer pola voda pola mleko - od dozata sto ja pisale pogore

Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Последна промена: 30 Мар 2011 07:01 Од Dolphin.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Ми треба рецепта 30 Мар 2011 22:47 #126790

 • Tessi
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Avanturistka
 • Теми: 1646
Imase nekade kinky napisano recept za supa od domati....Ako nekoj znae neka mi pise ,odnapred blagodaram.

Ре: Ми треба рецепта 06 Апр 2011 07:49 #128323

 • Frogy
 • Вози мотор
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1583
Девојки ми треба рецепт за посни колачи или кекс или што било за на гробишта ми треба ,на мајка ми ке и правиме 3 годишен помен во четврток па утре сакам нешто да направам.Било за што да е ке биде добредојдено,многу ретко правам посни работи.Фала однапред и позз
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....

Ре: Ми треба рецепта 06 Апр 2011 07:54 #128326

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
kontaktiraj ja kainche 70,tata-mata e za posni kolaci.mislam deka ima tema za ova

Ре: Ми треба рецепта 06 Апр 2011 08:03 #128328

 • Frogy
 • Вози мотор
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1583
Има Мама Васе ги прочитав сите ама не ми се некако соодветни за на гробишта,повекето се визитарски
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....

Ре: Ми треба рецепта 08 Апр 2011 04:35 #128833

 • Vasidora
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1173
twins напиша:
Делфин повели торта(колач) со гриз

Гриз торта

Фил:
1литар млеко
7лажици гриз
9лажици шеќер
100гр.кокос
Се вари се заедно додека да се згусни, потоа се трга настрана и се остава да се излади со повремено мешање.

падниспања:
5 јајца
300гр шеќер
се бијат убаво па се додава:
100гр.масло
100гр.млака вода
250гр брашно
2 лажици какао
1 пециво

Во тавче бр.32 (подмачкано)се турва половина од смесата за падниспањата и се става да се печи т.е.да се подпечи колку да фати кора (да може со раката да се осети дека има кора од горе) , се вади и одма се турва над него целиот фил и веднаш остатокот од смесата за падниспања и се продолжува со печење да се допечи.
Откако се испечи и се излади од горе се турва чоколадна глазура(какао, млеко и маргарин, растопено на тивко)Во моментот со мм ја густираме тортава со кокос и гриз и морам да кажам јас кко не многу голем љубител на благо, ептен ми се свиѓа. Лесна за јадење а доста претставителна црно-бела комбинација. Е сега бидејки не сакам преблаги работи, и во филот и во пандишпанот ставив пола од шеќерот кој го пишува и пак ми е супер благичка.

И ми испадна доста помалку пандишпан во однос на фил
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana
Модератори: mamicka, Molly
Страницата беше креирана за: 2.61 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.