Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Соковник - рецепти за сок
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1

ТЕМА: Соковник - рецепти за сок

Соковник - рецепти за сок 09 Сеп 2012 19:58 #212777

 • Adelle
 • Вози мотор
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1224
A tie sto imate sokovnik kazete recepti za sokovi :-) kombinacii na ovosje i zelencuk?
Последна промена: 09 Сеп 2012 20:00 Од Mama Ane.

Ре: Соковник - рецепти за сок 09 Сеп 2012 20:49 #212783

 • mama ana
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 455
Jas pravam sok so cveklo,morkov,jabolka,portokal.

Ре: Соковник - рецепти за сок 09 Сеп 2012 21:38 #212786

 • organic_mk
Во 90% од случаите правам морков и јаболка, каде доминира морковот. Много полезен сок. Исто може да се додава и цвекло, но ако се минува низ процес на детоксикација, добро е да доминира цвеклото. Кога има повеќе јаболка, правам и само јаболка. Во последно време додавам и пиперки. Друго нешто многу полезно е целерот, но не овој што овде се одгледува и сади, туку еден друг тип кој личи на праз и се прави сок од стеблата.
Последна промена: 09 Сеп 2012 21:40 Од .

Ре: Соковник - рецепти за сок 10 Сеп 2012 07:38 #212810

 • Zoja
 • Вози мотор
 • Moдератор
 • Теми: 1293
Јас правам секакви комбинации. Во лето од јаболка, праски, кајсии, црни сливи и круши, по некоја цреша или вишна. Во зима јаболко и портокал ни се задолжителни, а во тоа може да додадам морков или манго, ананас, круши. Есенва може и грозје. Цвеклото не го поднесувам во сок, па додавав само кога морав да закрепнам после царскиот.
ММ понкеогаш си цеди домати, во тоа можеш да додадеш и морков и многу е убаво.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 11:32 #212971

Omilen i najosvezitelen mi e portokal,limon,mandarina i nane svezo

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 11:51 #212975

 • organic_mk
iva.siskova напиша:
Omilen i najosvezitelen mi e portokal,limon,mandarina i nane svezo


Оваа комбинација е прекрасна, но мислам дека е подобро да се прави во блендер, не на соковник. Во блендерот се ставаат цели лимонот, портокалот (без кората се разбира) и со додава неколку коцки лед и вода и се добива прекрасна лимонада.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 17:27 #213025

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
mesham od ona shto imam doma, najchesto se raboti za zimsko ovoshje zoshto leto retko cedam osven chista limonada. vo posledno vreme pochnav da stavam i zelenchuci (morkovot vekje poodamna go koristam, kako i cvekloto) ama chitav deka zelenchuk i ovoshje ne se meshaat poradi razlichnite enzimi potrebni za varenje. ima povekje na net kako food combining.

se raboti za vkusovi, eksperimentiraj eden mesec pa kje si napravish lista so omileni. ako neshto ne ti izleze ok na vkus, dodaj samo banana.

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 19:52 #213029

 • Adelle
 • Вози мотор
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1224
Eve nie do sega probavme jabolko i morkov - odma go ispivme :-))) i deneska pievme sok od ananas, mango i dinja, isto dobra kombinacija...na prviot den izmesavme premnogu razlicno ovosje, mnogu bese gust - praski, jabolko, kruska, banana, kivi.....

Ре: Соковник - рецепти за сок 11 Сеп 2012 23:11 #213047

 • Mami Anje
 • Вози мотор
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1359
Devojki sakav da ve prasam a vo kakvi sokovnici pravite sokovi vo onie sto cedat kako pauer gjuserot li? Jas imam sokovnik na gorenje ama od onie obicnite ima i blender i samo nego go koristam a sokovnikot ne pa ako nekoja od vas pravi sokovi vo vakov ke zamolam da mi kaze kako gi pravite kolku ovosje so kolku voda itn (ednas napraviv i mnogu gust mi bese a plus i parcinja ostanaa i ne probav poveke)
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava posle kise"

Re: Соковник - рецепти за сок 12 Сеп 2012 10:18 #213084

 • TIFANI
 • Вози мотор
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
Go imam power jouser.Obicno pravam sokovi preku zima,levoto poveke jademe svezo ovosje.

Ovosje i zelencuik voopsto ne mesam,osven sokot sto go pravam so jabolka,cveklo i morkov.

Lani esenta pravev i sok od praski i grozje za sinko-mnogu go sakase.Nemam nekoja posebna kombinacija ili merka.Ako mu e gusto ke dodadam malku poveke grozje,moze i malku vodicka,kako sto kazuvaa vo Vita diet klubot deka malku voda vo svezo ceden sok zadolzitelno.
You make me happy

Ре: Re: Соковник - рецепти за сок 05 Дек 2012 21:27 #224593

 • prasence
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1343
Цвекло-морков-портокал
Потребни состојки:

2 цвекла, средно големи
2 моркови, средно големи
4 портокали
1 лимон
1-2 лажици ленено семе
Со оваа количина намирници и вода, ќе добиете 2L густ кремаст сок, а доколку сакате да направите помала количина, соодветно намалете ја количината на намирници и водата. За најдобар вкус и густина, најдобро е водата да го облие нивото на намирниците кои се ставени во садот.


Цреша-Мандарина-Круша

150 грама цреши (може замрзнати)
3 мандарини излупени
1 голема круша или 2 помали
10 урми без семки (излупени и без семки)
1-2 лажици ленено семе

Ре: Re: Соковник - рецепти за сок 05 Дек 2012 21:45 #224601

 • prasence
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1343
Дива праска за воодушевување
1 дива праска
1 лимон
1 резан ананас

сок од зеленчук
1 домат
2 стракчиња целер
2 големи моркови
5 големи цвета од брокула
1/2 краставицаРучек во чаша
2 домати
2 моркова
1/2 главица зелка
2 стракчиња целер
1 глава брокула


Енергетски удар – после напорна работа

1 лимон
1 портокал
1 праска
1 јаболко
5 големи цветови брокула
 • Страна:
 • 1
Модератори: mamicka, Molly
Страницата беше креирана за: 0.94 секунди
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.