Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Стручни совети од логопед
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Стручни совети од логопед

Стручни совети од логопед 13 Сеп 2012 21:39 #213298

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7252
На вашите дилеми и прашања во врска со оваа проблематика одговара Марија Стојчевска, магистер по логопедија.

Добредојде за
м-р Стојчевска
вработена во градинка
и голема благодарност за желбата да помогне


И овде важат правилата соодветни за овој подфорум!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола
Последна промена: 14 Сеп 2012 19:57 Од Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze, Mama Sani, Зока, темјанушка

Ре: Стручни совети од логопед 15 Сеп 2012 14:22 #213513

Ana78 напиша:
Pocituvana Marija, dobre ni dojde Ajde jas da go probijam ledot Bi ve zamolila ako mozete da odvoite malku vreme i da ni napisete nesto poveke okolu razvoj na govorot, ako e pravilno taka da se izrazam. Jas konkretno imam devojce koe samo sto napolni 2 god, po cel den mele i zbori ama po nejzino, vo glavno slogovi ili nekoi dr zborovi koi uste ne gi razbiram. Razbirlivo ne kazuva site po doma i ne dovikuva pr mamo, tato, babo, dedo i sl, meko za mleko, av av za kutre, i uste nekoi raboti, mnogu gestikulira za da mi pokaze sto saka, dosta dobro komunicirame na takov nacin, so pokazuvanje so prst, so po 1 zbor i sl, ama uste ne pravi recenici, odnosno mnogu retko pr tato dojdi. Dali e toa vo red za vozrasta bidejki znam decina i pomali od nejze koi kazuvaat ime i prezime, zborat konkretni recenici. I nakratko ako moze pojasnuvanje od koja vozrast i vo koi slucai se bara pomos od logoped? Vi blagodaram onapred, pozdrav!

Zdravo Ana. Kaj dve godisnite deca govorot e vo intenziven razvoj. Na taa vozrast deteto e zainteresirano za verbalna komunikacija. Toa razbira, ispolnuva instrukcii, pokazuva odredeni predmeti(na pr. pokazi mi ja kukata, mecheto itn). Slusa kratki prikazni i pesni. Sekojdenvno go zbogatuva svojot recnik. Gi razbira razlikite vo znacenjeto (golemo-malo, odi-stoj). Postavuva ednostavni prasanja od tipot(kade e..., sto e... itn.)Recenicite se prosti od dva ili tri zborovi. Odgovara na prasanja "kako lae kuceto?", "kako pravi mackata?" itn. Spored mene vaseto dete e vo normite, kako sto mi kazavte stotuku napolni dve godini i nema za sto da se plasite. Zboruvajte i bidete povekje so nego, raskazuvajte mu prikazni, kazuvajte mu pesnicki i igrajte so nego. Govorniot razvoj e individualen kaj sekoe dete, kaj nekoi deca govorot se razviva mnogu pobrzo odkolku kaj drugi,no toa ne znaci deka e vo prasanje nesto seriozno. Spored se sto mi kazavte vaseto dete sega e vo faza na otkrivanje deka sekoj zbor ima odredeno znacenje i pokazuva golem interes za komunikacija. Za posetata na logoped se preporacuva 3 godisna vozrast, megjutoa jas smetam deka dokolku ima poseriozni problemi treba da se poseti i porano. Pozdrav i imajte ubav den!
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Стручни совети од логопед 15 Сеп 2012 14:29 #213514

Nataly напиша:
I jas sum mnogu srekjna sto ve imame na forumov
Problemot so mojot sin e sto ne ja kazuva bukvata R , a ima 4 godini i dva meseci. Mesto nea ja kazuva bukvata L ..no, na primer vo imeto Milka , ne ja kazuva ni bukvata L , tuku veli Mika ...no jas ne sum zagrizena za bukvata L, tuku za R..Do koja vozrast se tolerira, i dali mozam da rabotam so nekoi vezbi za da mu pomognam da ja nauci ? Kaj nas vo gradot nema logoped, pa bi vi bila blagodarna dokolku mi dadete nekoi nasoki

Zdravo Nataly. Glasot "R" se tolerira do 5 godisna vozrast. Vo porakata ne navedovte od kade ste, mozebi bi mozela da vi preporacam nekoj logoped vo blizina na vaseto mesto, dokolku ste zainteresirana.
Pozdrav!

Ре: Стручни совети од логопед 15 Сеп 2012 14:56 #213516

Mama Sani напиша:
М-р Марија ви благодарам што сте тука со нас на форумов. Јас имам ќеркичка од 19 месеци која чисто кажува околу 20-тина збора како на пример мама, тато, дада, баба, нана за спиење, папа за шетање или догледање, брм брм (со чисто р) за возење со количка, капа, мое, дај, ајде, баво за браво, бое за боли, јаја за јас и ред други, но иако е неблагодарно да се споредуваат децата, сметам дека поголемата ќерка која сега има 5 години, кога беше на оваа возраст кажуваше повеќе зборчиња. Малата ми одговара со да или не кога ќе ја прашам нешто, но не секогаш е така, понекогаш кога се обидува да каже нешто испушта само назални гласови. Дали е ова согласно нејзината возраст и дали сега во овој период од нејзиниот раст и развој треба да се прави или преземе нешто?

Zdravo Sani. Kako sto kazav predhodno, govorniot razvoj e individualen kaj sekoe dete i ne treba da go sporeduvate govorot na ednoto dete so drugoto. Sekoe dete e edinstveno i ima svoe individualno tempo na rast i razvoj. Govorot na vasata kerka e sosema vo red, i nema mesto za strav i panika.
Pozdrav!
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Стручни совети од логопед 15 Сеп 2012 15:27 #213522

anabest напиша:
Почитувана м-р Марија, благодарност што сте тука на форумот.
Имам 20 месечен син, кој разбирливо кажува само мама, нана (за баба му), баба кога сака, брмчи (со чисто р)скоро за сите моторни превозни средства, ама некако различно е брмчењето за мотор и кола , бам (за паѓање) и многу ретко тата (ама не е баш најразбирливо). Имитира куче (ав ав) и маче (мам). Сега нешо кажува пак како мам за мајмун, ама различно е од тоа за мачка . Си има свои зборови за чоколадо, тато и дедо, што не ни наликуваат на вистинските. Кажува да и не, ама со гестикулација (клима со главата) и се друго покажува, разбира, раскажуваме сликовници со гестикулација и со покажување. Нема проблем ни со извршување на наредби. По цел ден пљампа по негово, ама баш ништо не се разбира.
Има ли простор за грижа и кога е вистинско време да се превземе нешто, до кога да се чека и да се следи?

Zdravo Ana. Vaseto dete vo momentov pokazuva interes za komuniciranje. Kako sto kazavte razbira, pokazuva, sledi instrukcii. Ima nekolku aktivni zborovi. Moj sovet e da igrate i komunicirate so nego, prodolzete da mu raskazuvate prikazni i pesnicki, prodolzete so onomatopejata, upotrebuvajte ednostavni zborovi od tipot "daj", "na", "da", "ne", "mama", "baba", "tato", "dedo", "ajde" itn. Zboruvajte mu bavno i jasno. Na toj nacin ucete novi zborovi. Sostavuvajte kratki frazi kako "daj meceto" itn. Falete go i ohrabruvajte go koga nesto ke ispolni. Vazno e da mu posvetite mnogu vnimanie. Negoviot govor sega e vo razvoj pa nema potreba za zagrizenost.
Pozdrav!
Следниве корисници изразија благодарност: Зока, Hermiona

Ре: Стручни совети од логопед 15 Сеп 2012 16:17 #213528

Emilija напиша:
м-р Стојчевска добродојдовте

Имам синче Петар, има 5 години. Има добар изговор на гласовите, но имам неколку дилеми. Прво, не кажува Ж, Ч, но Р добро ја изговара. Второ, го заменува местото на машки и женски род, односно за машки род вели таа и обратно. Трето, речениците му се хаос, имаат смисла но сврзници, членување, родови се е измешано и кога го слушаш површно не можеш да го разбереш што сака да каже.
Дали има простор за загриженост? Доколку мислите дека треба нешто да превземеме може ли да ни посочите вежби и сл затоа што живееме во странство и само дома зборуваме македонски.

Благодарам однапред.

Zdravo Emilija, vo prasanje e bilingvizam. Vaseto dete vo momentov se naogja vo dvojazicna sredina i kako rezultat na toa se javuva ovoj problem. Neznam kade se naogjate i dali deteto posetuva gradinka, isto ne mi kazavte dali podobro go vladee drugiot jazik. Vie kazavte deka doma zboruvate na makedonski a nadvor ili vo gradinka predpostavuvam zboruva na drug jazik. Vakviot govor se javuva poradi pritisokot od dvojno pogolemiot vokabular , azbuka, dve podpolno razlicni gramatiki i gramaticki pravila, dva podpolno razlicni jazici i nivnoto usvojuvanje. Bidete strplivi bidejki vo momentov seto toa za deteto e nekako premnogu konfuzno, pa prodolzete da rabotite so nego i zboruvajte mu bavno i mnogu jasno.
Pozdrav!

Ре: Стручни совети од логопед 15 Сеп 2012 16:54 #213532

 • Nataly
 • Вози мотор
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 845
Ziveam vo Kicevo , pa ako ima nekoj logoped vo blizina -bas si sakala da mi preporacate !
Fala za odgovorot
Последна промена: 15 Сеп 2012 19:51 Од Big Sister.

Ре: Стручни совети од логопед 17 Сеп 2012 20:42 #213695

Emilija напиша:
Лоцирани сме во Финска, веќе 1 година. Веднаш по доаѓањето почна да оди во градинка каде зборуваат исклучиво фински. Во група се заедно со брат му па меѓусебно зборуваат македонски. Финскиот јазик го владее на ниво од 3 годишно дете. Начинот на зборување на фински му е скоро како кога зборува македонски т.е. структурата на реченицата не му е добра, за среќа во финскиот нема родови па ќе го нема проблемот со родовите . Земајќи во предвид дека сме само 1 година тука и тежината на јазикот, финскиот воопшто не ме загрижува.
Знам дека не треба да се споредува, но брат му кој е помал го нема тој „проблем“.

Стрпливи сме секако, не правиме притисок врз него. Го корегираме ненападно, објаснуваме, се шегуваме понекогаш за желка и зелка. Сепак, истовремено сме и загрижени...

Emilija, spored mene najdobro bi bilo vo momentov deteto da se posveti na eden jazik i koga ke go sovlada dobro preminete na ucenje na drugiot. Seto ova e novo za nego i normalno e da e zbunet i da pravi greski. Ednostavno ova e premnogu za nego kako sto kazav i predhodno, mnogu golem vokabular, dve sosema razlicni azbuki, razlicni gramatiki i gramaticki pravila. Ne go forsirajte premnogu, nekoi deca nemaat problem so prilagoduvanjeto na druga sredina i ucenjeto na jazici, megjutoa kaj drugi deca toa odi potesko i im treba povekje vreme.

Ре: Стручни совети од логопед 17 Сеп 2012 21:31 #213702

gvendolin напиша:
Zdravo d-r Stojcevska

Vie ste bas toa sto mi treba se izraduvav koga vidov
Se raboti za kerka mi ima 2god i 4 mesecii lani ova vreme pa i porano zboruvase poveke mislam kazuvase zborovi pokazuvase na slikite vo slikovnicite gi kazuvase koi se, povtoruvase pesni odnosno gi zavrsuvase ako pocnam jas ili bilo koj, kazuvase kako se vikam jas tatko i itn gi emitirase site zivotni, za posle toa da opadne i sega mozam da kazam deka pomalku zbori si zboruva po svoe nesto ke povtori nekoj zbor na pr. abc ja pee perfektno broi i na angliski i na mkd no ako jas i recam nesto ne me slusa da kaze kako se vika nema sansa kolku godini ima isto
ne odi seuste vo gradinka so drugi deca sega pocnuva da se opusta i da se druzi pred toa se sama si igrase i da gledase premnogu crtani na angliski i drugi jazici
dali ja zbunivme so toa ili e nesto drugo vo prasanje neznam
sakav da posetime logoped ama mi rekoa deka bilo rano
inace e hiper dete non stop vo akcija
bas me sekira ova so zboruvanjeto dosega mislev ke raskazuva ama taa beter od lani
ke ve zamolam da me posovetuvate kolku sto mozete od ova sto vi go kazav za da ja pottikneme da zboruva zalena sum veke da mi zbori

Zdravo.Kako prvo vednas zapisete go deteto vo gradinka. Na deteto mu e potrebno da bide vo drustvo so drugi deca, da si igra so negovi vrsnici i da se socijalizira. Drugo, doma povekje igrajte so nego i preku igrata ucete novi zborovi i komunicirajte. Pocnete so ednostavni i kratki zborovi. Zboruvajte mu bavno i jasno. Redete kocki, slagalici i preku celo toa vreme komunicirajte so nego. Citajte mu prikazni, raskazuvajte mu. Ako nema promeni posle ova pobarajte strucna pomos. Pozdrav!
Следниве корисници изразија благодарност: gvendolin, Зока

Ре: Стручни совети од логопед 17 Сеп 2012 21:42 #213704

mila982 напиша:
Pocituvana,

Eve me i mene vo redot na zagrizenite majki za govorot na svoeto dete. Kerka mi na 07.09 napolni dve godini i mnogu malku zboruva. Potocno zboruva nesto na nejzin jazik kako vo raspena forma, rarara nanaan,inaku vika samo mama, tata, baba, dada, retko ajde, taka i pak nesto prodolzuva ,,sa sa,, toa i e za igranje. Inaku naredbi razbira, ako vikam ajde cao gi zema patikite i mavta so raka, i vikam donesi gi kockite da pravime kuka gi nosi, gi nosi i kolikckite toa razbira. Od slikovnicite koga gledame go pkazuva samo maceto i toa so palecot (oti mnogu saka macki i imame doma) i piska mau na nekoj nacin go imitira. Ako i dadam sise voda i sise sok i vikam pokazi sto sakas a taa si zema sise, nejke da pokaze. Inaku dosega deteto sedese doma so baba mu i mnogu retko ja druzevme so deca. Zatoa sega ja dadovme vo gradinka i gledam pozitivna promena, pocna da saka deca, da im se raduva, deli igracki se raduva koga odi vo gradinka, no vo odnos na govorot zasega e seuste isto osven sto sega postojano zboruva na nejzin nerazbirliv jazik i mnogu igra na pesnicki..hahah. Se javiv na logoped vo edn ainstitucija mi rekoa do 3 godini da ne ja nosam po lekari, no jas nemozam da sedam mirna. Ve molam za Vase strucno mislenje.
Blagodaram odnapred.

Zdravo Mila, mnogu dobro ste postapile sto ste ja zapisale vo gradinka, toa ke i pomogne mnogu, komunikacijata i druzenjeto so drugite deca se mnogu bitni. Isto taka na deteto mu e potrebno mnogu vnimanie za da se oslobodi i pocne da zboruva. Tuka e i vasata uloga. Posvetete i mnogu vnimanie i ljubov, igrajte so nea, stimulirajte ja za da pocne da zboruva. Napravete da i bide interesno, opustete ja. Znaci preporacuvam mnogu mnogu igra i postojano komuniciranje so deteto. Ednostavno zboruvajte so nea niz igra. Nema mesto za zagrizenost, deteto e seuste malo, pa ova e idealen moment da rabotite so nego kako sto vi kazav. Pozdrav
Следниве корисници изразија благодарност: mila982

Ре: Стручни совети од логопед 24 Сеп 2012 19:20 #214517

Cize напиша:
М-р Стојчевска, ве молам за одговор и на моево прашање
Син ми (2 год 5 мес) има одлично развиен говор. Живееме во двојазнична средина, зборува македонски и германски, македонскиот му е многу подобро развиен и навистина прави супер реченици, и изразува емоции и иницира контакти, ама навистина супер. Прашањето ми е кога ќе почне да ги дели јазиците, и да зборува само на македонски или само на германски? Моментално меша, и ние дома го разбираме, ама во градинка не му го разбираат македонскиот дел.
Од 3 години одиме во нова градинка, зашто моментално е во јасли, и се размислуваме за двојазична Германско/Англиски. Јас сум скоро сигурна дека ќе го пуштам во Германска градинка, за да не му создавам проблем со трет јазик, но сепак ме копка дали вреди да се помачиме па можда ќе ги совлада сите три јазици. Имаме пријатели со кои комуницираме на англиски, така да ќе има додатно опкружување да го вежба и тој јазик.
Ви благодарам однапред!

Zdravo Cize Na vaseto prasanje ke vi odgovoram od sopstveno iskustvo bidejki i jas detstvoto go pominav vo Germanija Mojata sestra go imase istiot problem kako vasiot sin, zboruvase na dvata jazika, ne oddeluvjki gi eden od drug, t.e. se slucuvase dosta cesto recenicite da i se sostaveni i od zborovi na makedonski i zborovi na germanski jazik Megjutoa so tek na vreme kako rastese i sozrevase, ona pocna da pravi razlika megju dvata jazika i problemot sam od sebe iscezna. A za razlika od nea jas go nemav toj problem bidejki bev na postara vozrast(4 god.) Znaci vasiot sin e seuste mal i nema potreba za zagrizenost, normalno e vo taa vozrast da ima poteskotija vo razlikuvanje na dvata jazika bidejki i dvata se podednakvo zastapeni vo negovoto sekojdnevie. No kako raste ke stane svesen za toa i takvoto mesanje na jazicite ke prestane. Za dvojazicnata gradinka smetam deka treba malku da pocekate, ne forsirajte premnogu, ostavete go prvo dobro da gi sovlada germanskiot i makedonskiot jazik pa za angliskiot ima vreme. Mislam deka vo momentov ne treba da se preopteretuva so uste eden jazik. Pozdrav!
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Стручни совети од логопед 04 Окт 2012 17:16 #216305

Универзитетот за Аудиовизуелни уметности ЕСРА Скопје организира логопедска работилница за деца од предучилишна и рана училишна возраст. Со учество во оваа работилница вашето дете стекнува способности кои ќе му помогнат да усвои вештини на почетно читање, пишување и сметање.
Во пријатна атмосфера и во друштво на негови врсници детето ќе го развива својот говор, ќе решава интересни задачи, преку игра ќе комуницира и стекнува способности кои ќе му помогнат да биде подготвено за во градинка и за поаѓање во училиште.
Работилницата ќе ја води М-р по логопедија Марија Стојчевска, исто така проф. по дикција и сценски говор, која има работено на повеќе формации од овој вид во Белград и Софија. Во работилницата ќе бидат влучени и стручни соработници како психолог и педагог.
Во оваа работилница ќе се развиваат говорно-јазичките, слушни и психо-моторни функции кои се неопходни за успешно учење. Во програмата се вклучени вежби за развивање на фонематски слух, вежби за фина моторика, ориентација во просторот и времето, одговарање на прашања и водење дијалог, вежби за концентрација на внимание, мислење, меморија, развој на комуникациски вештини. Целта на работилницата е да помогне во развивањето на функциите и способностите неопходни за усвојување на вештините за читање и пишување (претчитачки и претпишувачки вештини и способности), подобрување и развивање на говорот и комуникациските вештини и математички операции.
Работилницата се одржува еднаш неделно во траење од 60 минути, а групите се формираат според возраста и способностите на детето. Во групата може да има најмалку 4 а најмногу 8 деца.
Уписот е отворен преку цела година, а работилницата започнува од 1 ноември.

E-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите
Атачменти:
 • Атачмент Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Последна промена: 07 Окт 2012 11:38 Од Big Sister.

Ре: Стручни совети од логопед 18 Окт 2012 16:39 #218065

Elena27 напиша:
Почитувана Д-р Стојчевска,

Ве молам за совет. Син ми е 5 год. и 4 месеци. Имаше проблем со изговор на буквите Л и Р. Посетуваме логопед од пред 4 месеци. Буквата Л ја научивме брзо благодарение на логопедот, вежбите, а и неговата упорност за да научи. Почнавме после тоа со буквата Р но се соочуваме со проблем.Вежбите главно се состојат од навикнување на јазикот горе и тресење ( веројатно е брзо за да се почне со зборови)но поради тоа што му е тешко да изговара одбива и да соработува. Знам дека посетата на логопед не е доволна и треба многу дома да се работи но тој дома одбива да вежба сега и вели дека е тешко. Ве молам за совет- постои ли нешто друго (вежби, техники..) како да му помогнам, повеќе да се труди, да сака да ја научи затоа што вака може и цела година да посетуваме логопед. И тоа е во ред, само да вроди со плод. Од искуство знаете повеќе, сепак сите деца не се исти.
Благодарам.


Zdravo Elena. Prodolzete so posetata na logoped, i doma vezbajte, megjutoa pravete toa da e niz igra so cel na deteto da mu bide interesno. Koga mu gi kazuvate vezbite za artikulacija, davajte mu interesni asociacii, brcete kako motor (dddd...drnnn), neka probuva sam so pomos na prst pod jazikot da ja izgovori, neznam kolku logopedot vi ja objasnal taa tehnika i neznam kolku bi ja razbrale vaka, toa treba nekoj da vi go pokaze.(Namesto so sonda za postavuvanje na glasot, toa se pravi so prst).
Glasot "r" e malku potezok od drugite glasovi, potrebno e povekje vreme i trpenie dodeka se nauci. No nema potreba za griza, ke go nauci so uporna rabota i vezbanje.

Ре: Стручни совети од логопед 11 Мар 2013 09:17 #234578

 • elshadai
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 1
zdravo mojata kerkicka sega napolni 4 godini taa e mn intelegentna se razbira znae da crta bukvite gi razbira znaci so intelegencija sme super ni kaza nasata vospituvacka no imame problem so govorot znae da gi kazuva site bukvi duri i r od pred pola godina no problemot e sto nekoj zborovi gi kazuva bebeski i ne saka da se potrudi da gi izgovori pravilno i koga saka da kaze dolga recenica kako da kazuva a a a a ..i misli.Nie sakame daposetime logoped no mi e potrebno i vase mislenje

Ре: Стручни совети од логопед 22 Мар 2013 21:35 #235537

 • mamiii
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 56
zdravo mojata kerkicka sega napolni 4 godini taa e mn intelegentna se razbira znae da crta bukvite gi razbira znaci so intelegencija sme super ni kaza nasata vospituvacka no imame problem so govorot znae da gi kazuva site bukvi duri i r od pred pola godina no problemot e sto nekoj zborovi gi kazuva bebeski i ne saka da se potrudi da gi izgovori pravilno i koga saka da kaze dolga recenica kako da kazuva a a a a ..i misli.Nie sakame daposetime logoped no mi e potrebno i vase mislenje


Го имаме истиов проблем , мојот син има 4 год. и 3 месеци . говорот наместо да се развива , се полошо е. одеше во градинка но сосема ја игуби самодовербата од коментари од типот - Не сака да збори , не го разбираме - . Дома е посреќен , се дружи со дечиња во игротека , но не е доволно и пак нема некој напредок ..... Кога ќе го прашам како си поминал , кај бил , со кого , што правел , ништо не ми враќа....
Последна промена: 22 Мар 2013 23:16 Од Big Sister.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
Страницата беше креирана за: 1.73 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.