Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија...
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија...

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 15:06 #177379

 • Goddess^
 • Вози мотор
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
Да бе Ане, ама од рбетниот столб почнува проблемот па се шири по нозете се` до малото прсте, затоа велиме дека лечењето е сконцентрирано таму “горе“
Пристигна Божицата на 03.02.2011!

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 15:10 #177380

 • vistina
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 245
Ane i kaj mene e ist problemot se siri od kolkot pa se do maloto prste, kako sto odi nervot od kicmata nadolu taka se sirat i bolkite
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 15:12 #177381

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7262
Ne, ok e toa sto go kazuvas Godes, sakav drugo da kazam - znaci ne sum sega jas nepodvizna ili iskrivena vo kicmata, pa da moram da lezam ili da primam inekcii i sl. tuku si trae ova so takvi tupi bolki koi mi pravat problem sekojden.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 15:21 #177382

 • Goddess^
 • Вози мотор
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
Знам, тебе ти е од порано проблемот....е па, само вежбање и истегнување, за да се намалува притисокот на нервот, нема друго чаре.
Или по 3-4 ракиички, тогаш гарантирано ништо нема да не` боли
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 15:41 #177383

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7262
Ај дури сме на темава да си прашам, порано одев и на аеробик, а потоа и на пилатес. Ми годеше ептен и планирам пак, само да се среди ова, ама па се мислам дали при тоа е можно, да се појават несакани последици т.е од вежбите и истегнувањата да се влоши состојбата?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 30 Јан 2012 15:46 #177384

 • Goddess^
 • Вози мотор
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
Јас колку што сум информирана - од вежбање и истегнување Не може да имаш други компликации. Ама не збориме тука за некакви комплицирани вежби, туку за основните за зацврстување на мускулите на грбот (за да го држат рбетот прав нели), истегнување и пилатес
Прашај ја Лиле Физиофит, физиотерапевт е нели, можеби ќе ни даде корисен совет
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 14 Мар 2012 11:18 #188343

 • Maja311
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 1
Дали знаете некој добар специјалист физијатар да ми препорачате? Имам тапи болки само на левата страна- на рамото, и левата плешка и пределот кај ребрата. Матичниот лекар ми рече дека најверојатно е воспаление на мускул и само да се мачкам со маст „Надол“ ама би сакала да ме види некој специјалист.
Ме мачи болкава 6 месеци ве молам пишете ако знаете некој.
Фала ви многу однапред.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 02 Мај 2012 12:13 #197082

 • Mirka
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1447
Sakav da ve prasam majkami odi kaj Dzambazova imase bolki vo kolenata i na kraj izleze deka kicmata e problem i deka treba da zeme korset da nosi , pa sakav da prasam dali nekoj znae kako se dvizat cenite na tie korseti , dali nekoj nosel i dali ima pomos od niv?

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 03 Мај 2012 00:14 #197171

 • biljann
 • Вози мотор
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 842
Мирка некој ми зборуваше за некои вакви корсети што се добивале бесплатно....ќе се обидам да дознаам и ќе ти пишам

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 03 Дек 2012 19:22 #224224

 • fibimk
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 50
Dolgo ne sum pisala ))))))))))) Jas cel zivot imam maka so kicmata.Doduse sum i so ekstra kilaza pa mozda zatoa.Konacno se osmeliv da odam na ortoped koga veke pocna malku da mi se vrti i da mi se kocat racete nautro. mi najdoa diskopatija na vrat i dolna kicma.Imav fizikalna od 10 dena i diklo-duo tableti.Mene inaku non stop me boli.....megu lopatkite,dolu.Mi dadoa sancova kravata,eve ja nosam veke 2 mesec.Si nosam i kosmodisk na polovinata,mada ne znam efektot so e.Planiram i walkmax patiki da si kupam i edna ortopedska pernica.Pravam vezbi,onie Miselovi i Reganovi,ama bolki pak si ima.Ukocena sum stalno,plus imam silci......imam 38 g i ne znam dali e svojstveno za ovaa vozdravt....ama kako sto citam i pomladi ima.Nikoj da ne ve laze,nema lek,tuku samo mora kilazata da se namali,da se vezba sekoj den,da se stedis kolku mozis,da ne krevas tesko i sl.
Nikoj ne pisa nazad za posetite kaj fizioterapevt i vo ordinacijata......mislam Big sister zboruvase za toa deka treba da odi kaj toj od BG....bidna nesto,bese,kako pomina?????Kamo sreka da ima resenije nekoe.

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 10:19 #224270

 • Mama Sani
 • Вози мотор
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
Кажете ми како ви ги дијагностицираа тегобите. Јас имам спондилоза на вратот, а сега почнаа и тегоби во пределот на крстот и болку кај лопатките. Болките ми се појавуваат пред добивање на мензис и при прехлада, но и доколку вежбам поактивно, дигам тешко, а честопати и се разбудувам вкочанета. Треба да ја намалам килажата, а од вежби многу ми пријаше јогата. Освен спондилоза, која е утврдена со рентген снимка пред повеќе од 10 години, потребно е да направам и магнетна резонанца за да се види дали има и некој друг проблем.
Вие дали правевте магнетна, каде и колку ве чинеше?

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 12:08 #224295

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7262
Јас правев лани МР и беше 750 ден со сино картонче. И уште ако ти се погоди да ти закажат после 5 месеци и навечер, а апаратот им се укочи, па сервисерот не е тука, оти не работи навечер...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 13:06 #224312

 • Majsi
 • Вози мотор
 • Администратор
 • Теми: 5118
Jas si imam se sto si pisuva od naslovot, duri i toa sto ne go pisuva si go imam.....lumbago, ishijas, shilci, spondiloza. Od vratot do dolniot del na kicmata, sekade si imam po nesto.
Inaku osven rengen, magnetna ne sum pravela do sega. Ova treba nekoj da go preporaca, kaze, predlozi ili po svoja inicijativa se pravi?
I jas znam deka joga e preporaclivo za vakvi tipovi na bolesti vo grbot i redovni fizikalni terpii barem po 2 pati godisno.
trtlata na mamika

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 13:30 #224315

 • Sunshine*
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 288
Веќе цел месец имам силни болки во половината и никако да ми поминат. Не можам дири ни да си го држам бебето
Не ми ја дијагностицирале состојбата сеуште, не смеам да правам рентген снимка поради доењето. Одев на неколку терапии (истегнување, масажи и сл) ама ништо не го решава проблемот целосно, само неколку денови ќе ми биде подобро и пак ќе се укочам...
Препорачајте ми ве молам некој искусен доктор, очајна сум веќе...

Ре: Болки во кичмата, дископатија, дискусхернија... 04 Дек 2012 16:28 #224335

 • mama ana
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 455
Jas imav bolki vo dolniot del od kicmata i po svoja inicijativa napraviv rendgen snimka kaj Tolovski,i koga doktorot ja pogledna predlozi da se napravi magneta, se soglasiv i vednas napraviv a me cinese 7.000 denari, i se konstatira deka imam diskushernija(mislam toa bese) i mi preporaca fizikalna, jas odev na fizikalna vo Kinetikus napraviv nekolku tretmani i mi preporacaa i vezbi koi si gi pavev doma nautro i navecer.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani, Sunshine*
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
Модератори: Molly
Страницата беше креирана за: 0.61 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.