Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Право на годишен одмор
(1 посетител/и) (1) Гостин
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Право на годишен одмор

Право на годишен одмор 09 Мај 2011 15:37 #134412

 • AWAO
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 635
Mama Vase напиша:

samo me cudi ova sto pisuvas,mislis 20 rab.denovi? ako se dodatat i vikendi toa kje mu dojde povekje od mesec
pa nie ne odime tolku na odmor

Извадок од законот за работни односи
Годишен одмор
Член 137
(1) Работникот има право на годишен одмор во траење од 20 до 26 работни дена.
(2) Повозрасен работник, инвалид, работник со најмалку 60% телесно оштетување и работник кој негува и чува дете со теле-сен или душевен недостаток има право на уште три работни де-на годишен одмор.
(3) Работодавачот е должен на работникот да му издаде ре-шение за правото на користење на годишен одмор.
Определување на траењето на
годишниот одмор
Член 138
(1) Траењето на годишниот одмор определен со членот 137 на овој закон се определува според времето поминато во работен од-нос, условите за работа и други критериуми утврдени со колективни-от договор.
(2) Празниците, саботите и неделите и слободните денови, отсуствата поради боледување, како и другите случаи на оправ-дано отсуство од работа не се пресметуваат во деновите на го-дишниот одмор.
(3) Како ден на годишен одмор се смета секој работен ден кој е според распоредот на работното време кај работодавачот за конкретниот работник одреден како работен ден.
Последна промена: 09 Мај 2011 22:44 Од Mama Ane.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Право на годишен одмор 09 Мај 2011 16:18 #134414

 • yarre
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1080
И јас се зачудив што Васе ги рачуна викендите во одмор

20 работни дена би му дошле грубо 30 календарски, што е годишниот минимум. Грубо тоа би се компензиралли и ако работен ден је сабота, бидејки ако земеме просек дека е 24 календарски денови тогаш тамн се поклопува.

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 20:36 #134481

Mama Vase напиша:
godisen odmor 2 nedeli

za odmorot ne bi mozela nisto povekje da napisam od pricina sto nitu go znam zakonot,nitu znam kakov e megjusebniot dogovorot.znam samo deka vo privatniot sektor,prasanjeto za odmor e pofleksibilno od drzavniot sektor.

samo me cudi ova sto pisuvas,mislis 20 rab.denovi? ako se dodatat i vikendi toa kje mu dojde povekje od mesec
pa nie ne odime tolku na odmor


Не знам како ми промакнала оваа реченица, сега ми падна во очи, па морам да ја искоментирам.

Како голем поборник за човекови права и еднаквост за сите, би сакала да ја прашам Васе, дали мисли дека законот е различен за газди и за обични работници?

Јас колку што знам законот е ист за сите. Една работа е што скоро ниеден газда не го почитува тоа, а сосема друга работа е јавно да кажеш НИЕ (газдите) не одиме толку на одмор (да си дозволам да претпоставам, со поттекст на тоа: а камо ли да одат толку на одмор ТИЕ-работниците) - мислам дека е страшно навредливо.

И како се регулираат деновите одмор кои не се земени? Во некои фирми (кои работат чесно) тоа се компензира со дневници плус за секој одработен ден кој би требало да биде одмор, аналогно на тоа, поголема плата. Ако сакаат работодавците нека искоментираат околу ова.
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 22:07 #134496

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
Синоличка напиша:
Mama Vase напиша:
godisen odmor 2 nedeli

za odmorot ne bi mozela nisto povekje da napisam od pricina sto nitu go znam zakonot,nitu znam kakov e megjusebniot dogovorot.znam samo deka vo privatniot sektor,prasanjeto za odmor e pofleksibilno od drzavniot sektor.

samo me cudi ova sto pisuvas,mislis 20 rab.denovi? ako se dodatat i vikendi toa kje mu dojde povekje od mesec
pa nie ne odime tolku na odmor


Не знам како ми промакнала оваа реченица, сега ми падна во очи, па морам да ја искоментирам.

Како голем поборник за човекови права и еднаквост за сите, би сакала да ја прашам Васе, дали мисли дека законот е различен за газди и за обични работници?


da,se razbira deka e razlicen iako ne postoi poseben zakon(ova e povekje figurativno)
dokolku si gazda togas zakonot sam si go kreiras,kako i se ostanato.sam si odreduvas kolku pari kje ti legnat na kartica mesecno,kolku denovi i kolku pati vo godinata kje odis na odmor,dali kje pocnes so rabota vo 07 ili 10h ... zatoa si gazda,mozes da pravis se sto kje posakas i da si go organiziras rabotnoto vreme i se sto e povrzano okolku rabotata kako sto kje posakas.neli e super da si sam svoj gazda?

nikogas nemozat eden rabotnik i eden rabotodavec da imaat isti prava vo edna firma.zboruvam za privatnite firmi.zamisli eden vraboten da pravi se ona sto jas mozam ili go pravam na rabotaЈас колку што знам законот е ист за сите. Една работа е што скоро ниеден газда не го почитува тоа, а сосема друга работа е јавно да кажеш НИЕ (газдите) не одиме толку на одмор (да си дозволам да претпоставам, со поттекст на тоа: а камо ли да одат толку на одмор ТИЕ-работниците) - мислам дека е страшно навредливо.


zosto navredlivo? i jas sum rabotela za gazda(ne za svoj covek od familija)se dodeka moite prava se ispocituvani i mojot trud e soodvetno platen,gazdite mozat da odat kade i kolku sakaat.a odele bogami i po eden mesec niz svetotv.zarem sum trebala da baram zakon koj kje ni ovozmozi ist tretman? ist godisen odmor?
Последна промена: 10 Мај 2011 00:23 Од Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 22:26 #134502

Васе, фала за одговорот И морам да кажам-баш ме чудиш со ставот.
Да, политиката на фирмата секој газда сам си ја крои (плата, дивиденди, работно време и т.н).
НО, НЕ, газдата не може самиот да одлучи колку денови одмор ќе им даде на работниците, зашто одморот е нешто што е пропишано со закон и гарантирано со закон. (инаку оној истиот Закон за работни односи постиран од АВАО).
За непочитување на законот, има санкции, т.е казни. Трудова инспекција, жалби, тужби-јасно ти е, нели?

И Васе не ме сфаќај лично, само коментирам на твој коментар. Инаку во право си, да, супер е да си сам свој газда, нема поубаво. Плата колку сакам, кога сакам, работам кога сакам, земам слободни денови кога ќе ми текне, ако дента ме мрзи или ми се шета по кафиња не работам ич. Ете така правам и јас, се разбира доколку обврските ми го дозволуваат тоа. НО, ако имаш вработени, тие вработени си имаат свои права загарантирани со закон, и пак да се повторам, за непочитување на законот, си постојат казни.

Само не ми одговори, им давате дневници плус за неискористениот одмор? Ако да, има логика целава работа, а ако не.....
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 10 Мај 2011 00:23 Од Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, sole, Cize

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 22:50 #134509

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
sinolicka,ne te sfakjam voopsto licno.jas znam koja ti e celta na diskusijata i celosno ti ja pozdravuvam.samo sto vekje ednas pisav,jas ne se custvuvam prijatno i kompetentno da komentiram ili pisuvam za rabota za koja jas ne odlucuvam ili ne ja vodam.toa se interni raboti vo firmata,sekoj vraboten si ima podpisano dogovor vo koj megju drugoto e reguliran i godisniot odmor.ako zakonot vika deka sleduvaat 24 dena,ne znaci deka mora i treba da se iskoristat site.se e rabota na dogovor,se dodeka imas crno na belo ne perkrsuvas nieden zakon.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 22:53 #134511

 • mamatobe
 • Присутен
 • senior
 • Теми: 1427
Se slagam so Sinolicka. Gazdata si ima svoi prava (zatoa e i gazda neli). I treba da si ima prava - toa mu e nagrada za sposobnosta da otvori i vodi biznis, za investicijata sto ja napravil itn.
Ama definitivno ne se slagam deka gazdata e toj sto gi odreduva pravata na rabotnicite (iako kaj nas najcesto e taka). Zatoa postojat zakoni, sindikati itn.
Edna od rabotite sto me iritira i na moeto rabotno mesto e 10 rabotni dena odmor godisno. A rabotam sekoja vtora sabota, rabotam tocno i sovesno. Pa nekogas duri i da ti ponudat da ti iskompenziraat so paricen nadomest - nalet neka e. Mi treba odmor, da se izluftira coek na nekolku dena, a ne za dve nedeli, trcankata na letovanje, ne si se ispral uste - ajt na rabota.
Kako i da e, kako sto se spomna na poveke navrati vo temava - ako nemas podobra alternativa ke si rabotis i ke si kjutis. A gazdata ke si bide gazda
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

Every passing minute is another chance to turn it all around.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre, Синоличка

Ре: Право на годишен одмор 10 Мај 2011 23:33 #134816

 • Elenika
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 398
Член 145
(1) Работникот по престанувањето на работниот однос по кој било основ има
право на обештетување за неискористениот годишен одмор.
(2) Ништовна е каква било спогодба со која работникот би се откажал од правото
на годишен одмор
.


Taka da, dokolku gazdata (bilo koj) mu ponudi na rabotnikot paricen nadomest za neiskoristenite denovi od godisniot odmor ke bide kaznet soglasno
XXVI. ПРЕКРШОЧНИ ОДРЕДБИ
Член 264
(1) Глоба во износ од 15000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за
сторен прекршок на работодавач – правно лице, ако:
megu drugoto, bidejki ima mnogu navedeni -

15) на работникот не му обезбеди пауза за време на работното време, одмор меѓу
два последователни работни дена, неделен и годишен одмор во согласност со
овој закон и не издаде решение за годишен одмор (членови од 132 до 156);

Epa sega vie si znaete
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011

Ре: Право на годишен одмор 11 Мај 2011 02:37 #134847

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
Синоличка напиша:

И како се регулираат деновите одмор кои не се земени? Во некои фирми (кои работат чесно) тоа се компензира со дневници плус за секој одработен ден кој би требало да биде одмор, аналогно на тоа, поголема плата. Ако сакаат работодавците нека искоментираат околу ова.


eve me mene so taze informacija.bidejki prasav,dobiv objasnuvanje pa bi go spodelila tuka.bidejki se fativme vo muabet za nasiot semeen biznis,nasite vraboteni(bez isklucok) go koristat godisniot odmor koj e so zakon propisan podelen na dva pati.ednata polovina od 2 nedeli ili 10 rabotni dena ja koristat za vreme na letniot odmor a ostatokot do tie 20 rab. denovi si gi koristat po potreba vo tekot na godinata.

za ova dobiv penal od mm,rece nareden pat ako napisam nesto sto neznam kje me katapultiral
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Helix

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 07:00 #136611

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
ednata polovina od 2 nedeli ili 10 rabotni dena ja koristat za vreme na letniot odmor a ostatokot do tie 20 rab. denovi si gi koristat po potreba vo tekot na godinata.


Vaka e i kaj nas vo firma no sepak se naruseni pravata na rabotnikot. Bidejki nikogas nikoj vo celost ne go koristi toj ostatok od 20 rabotni denovi. Oti realno vo tekot na godinata mozebi najmnogu do 5 dena ke ti zatrebaat za nesto ekstra. No i toa e mnogu. I koga ke kazes toa e kako da molis,a vsusnost imas pravo. Isto taka vo odnos na boleduvanje e mnogu zaebano. Se na se mozam da kazam deka privatnite firmi voopsto ne go pocituvaat zakonot za rabotni odnosi vo odnos na pravata na rabotnicite i deka voopsto sluzbite za kontrola na istoto ne si ja vrsat rabotata kako sto treba. Vo firmata na mm koja e akcionersko drustvo so mnogu vraboteni (daleku od privatni firmi od tipot na taa kaj sto jas rabotam) imaat samo 2 nedeli odmor. Rabotat za sekoj jeban praznik i delnik i nikomu nisto. Na koj ne mu cini moze da si odi. Zakonite vo ovaa drzava ne funkcioniraat za nisto pa taka i za ova.
A koga ke slusnam sega kako ovie vo drzavnive firmi se zivo si koristi star odmor sto morale po zakon da go iskoristat do 1 Juni mi odi usvet da fatam. Zatoa ne se budali lugjevo sto se tepaat da rabotat vo administracija . Ne se nekoi plati no site prava so zakon ti se zagarantirani.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna, sole, Tara

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 07:03 #136613

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7252
И јас работам во приватна фирма, но кај нас се почитува максимално се. И право на одмор и неработни денови, денови за боледување и тн.
Еве сега од понеделник ќе одам на одмор 5 дена, кои ми се од ланскиот одмор и морам да ги искористам (ако сакам) до почеток на новата сезона за одмори.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 07:06 #136615

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Ane blaze si ti. Retki se tie privatni firmi vo koi se pocituvaat ovie prava. Znam deka gi ima oti imam prijatelka koja isto raboti vo privatna firma i vo koja isto kako kaj tebe se pocituva ova pravilo, no sepak statistikata e druga vo odnos na pravata na vrabotenite vo privatnite firmi. Jas uste se uzasnuvam koga nekoj se voodusevuva deka sum prijavena na rabota. Mene toa mi e nezamislivo kako moze nekoj da raboti neprijaven. No sepak izgleda sepak e seuste cesta pojava kaj nas.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 07:08 #136617

 • Big Sister
 • Вози мотор
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7252
Да, знам дека постојат такви фирми и не се ретки, за жал. Но тука веќе некој друг треба да реагира, ама некако тешко оди
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„
Никола

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 07:38 #136629

 • Dolphin
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 2499
Jas eve nikogas ne sum rabotela vo drzavna administracija, megutoa i kaj privatnicive ima razliki
Vo prethodnata firma kade sto rabotev imav odmor 22 dena (nesto spored stazot bese) od koi 15 dena ili 3 nedeli najmnogu mozea da se iskoristat preku leto , a ostatokot do 1-vi juni narednata godina
Sega kade sto rabotam ima samo 2 nedeli odmor preku leto , a ostatokot ...
Taka da ima sekade i plus i minus

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 07:55 #136636

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
Знам бе делфин. Ама во јавна администрација нема забушавање во тој поглед. А во приватниве како ќе ти се падне.
И зошто тоа да биде така, зошто да не биде за сите исто???
Последна промена: 19 Мај 2011 07:55 Од macika.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
Модератори: mamicka
Страницата беше креирана за: 1.09 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.