Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

Надомест за трето дете
(1 посетител/и) (1) Гостин

ТЕМА: Надомест за трето дете

Надомест за трето дете 25 Мар 2011 19:22 #125491

 • nate77
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 4
Moze li nekoj Ve molam da mi kaze koi dokumenti se potrebni za nadomest za treto dete??
Последна промена: 25 Мар 2011 19:38 Од Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 20:05 #125505

 • Bubbi
 • Вози мотор
 • senior
 • Теми: 1648
Pocituvani me interesira dali seuste vazi zakonot za treto dete 02.09.2009 god.


Soglasno izmenite i dopolnuvaweto na Zakonot za zastita na decata e utvrdeno i vo idnina da se obezbeduva pravo na roditelski dodatok za dete ( za treto dete).Ostvaruvaweto na pravoto pokraj ragawe na tretoto dete po red na ragawe na majkatausloviva i ispolnuvawe na drugi propisani uslovi.
kako glasi podetalno zakonot za treto dete i koi uslovi treba da gi ispolnuvaat roditelite za da go ostvarat istiot.blagodaram


Pravoto na roditelski dodatok za dete e pravo koe e uredeno so Zakonot za zastita na decata. Ostvaruvaweto na ova pravo (za vroro, treto i cetvrto dete )ne e povrzano so raboten status na roditeli i ne e povrzano so prihodite na roditelite. Pravoto moze da se koristi samo ako eden od roditelite e drzavjanin na RM so postojano mesto na ziveewe vo RM. Pomegu drugite osnovni uslovi moze da se spomne potrebata za zadolzitelni zdravstveni pregledi na majkata i kontroli utvrdeni so zakon, zadolzitelni vakcinacii na deteto a pokasno i zadolzitelno skoluvawe na deteto. Za deteto treba da se grizi majkata , no vo kolku ne e vo moznost za toa , predvideni se i isklucoci. Pobliskite uslovi za ostvaruvawe na pravoto moze da gi pobarate od centarot za socijalna rabota vo mestoto kade majkata ima postojano zivealiste. Pravoto moze da se ostvari dokolku baraweto so potrebnata dokumentacija se podnese najkasno do navrsuvawe trimesecna vozrast na deteto.Ова е извадок од

www.uslugi.gov.mk

Да го прочитам законот и ке ти пишам пак!!! Позззз
Следниве корисници изразија благодарност: nate77

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 20:26 #125510

 • Cinnamon
 • Вози мотор
 • Администратор
 • was and still is Emilija
 • Теми: 2530
За продолжување е поедноставно. Потребни ти се формуларите од центарот во Влае (пополнети), потврда од мин... дека не ти се дадени децата на посвојување, копии од изводите на децата, копија од венчаница и копија од лични карти на родителите, потврда за редовна вакцинација и копија од трансакциска сметка. Правото за поднесување на документите е 31.03 во годината.

За прв пат: се горе наведено + потврда од уставен суд дека не ти е одземено правото на старателство над децата, потврда од гинеколог за уредно следена бременост, мене ми бараа и мајчини книшки на увид од сите 3 бремености иако во документите не пишува дека требаат и рокот на поднесување на документите е најмногу до 90 дена од раѓањето на бебето. Понатаму по секоја вакцинација носиш потврда за вакцинирање.
Jana 04.04.2004 Petar 17.04.2007 Ivan 25.08.2009
Последна промена: 25 Мар 2011 20:34 Од Cinnamon.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, nate77

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 23:18 #125552

 • nate77
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 4
Vi blagodaram za odgovorot, i Ve molam kazete mi kade da prasam za potrebnite dokumenti vo socijalno bev me upatija vo opstina.... i veke znaete kako odi ponatamuPozdrav

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 23:22 #125554

 • Cinnamon
 • Вози мотор
 • Администратор
 • was and still is Emilija
 • Теми: 2530
Формуларите се земаат од канцелариите во влае, позади старото кино....сега рушат нешто таму. Малку е непристапно местото. На формуларите има се што ви треба од документација. Мислам дека апликации даваат и примаат само во Вторник и Петок.
Jana 04.04.2004 Petar 17.04.2007 Ivan 25.08.2009
Следниве корисници изразија благодарност: nate77

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 23:26 #125555

 • nate77
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 4
Ova e vo barakite kade sto bea porano komisiite za boleduvanja? Znaci tamu se zimaat i predavaat dokumentite bez razlika od koja opstina si, taka????

Ре: Надомест за трето дете 26 Мар 2011 01:12 #125570

 • Cinnamon
 • Вози мотор
 • Администратор
 • was and still is Emilija
 • Теми: 2530
Mislam da, nie sekako sme vo toj reon
Jana 04.04.2004 Petar 17.04.2007 Ivan 25.08.2009

Ре: Надомест за трето дете 27 Мар 2011 01:54 #125696

 • zence
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 434
Za sekoja opstina ima razlicen Centar za socijalni raboti. Jas za Kisela voda podnesuvam vo barakite vo blizina na na Opstina Kisla Voda ( potocno barakite se vo blizina na Stanicata za registracija na vozila.Porano i za Aerodrom se podnesuvase tuka , ama od lani se izdvoija.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009

Ре: Надомест за трето дете 19 Јан 2012 03:31 #175721

 • zence
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 434
Dali nekoj podignal novi obrasci za roditelski dodatok za treto dete za 2012? Ostanuva li ista procedurata?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
Последна промена: 19 Јан 2012 03:32 Од zence.

Ре: Надомест за трето дете 20 Јан 2012 14:18 #175843

 • Sneze
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 312
Јас не сум, ни пишува на одобрението за надоместок да се донесат документите до крај на март. А и незнам кои документи пак треба да се однесат и каде . А како стоите со носење на потврди за вакцинација ако сте одложувале поради болест повеќе од 1 месец , дали ви ги стопирале парите или ???
Последна промена: 20 Јан 2012 14:24 Од Sneze.

Ре: Надомест за трето дете 26 Јан 2012 10:56 #176681

 • Sneze
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 312
Како стоите со носење на потврди за вакцинација ако сте одложувале поради болест повеќе од 1 месец , дали ви ги стопирале парите или ??? Дали воопшто носите потврди за вакцинација ??

Ре: Надомест за трето дете 08 Фев 2012 01:35 #178929

 • baby boom
 • Вози мотор
 • new born
 • Теми: 46
gi nosime i potvrdite od vakcinacija , ne ti stopiraat ako kasnis
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Надомест за трето дете 19 Апр 2012 19:34 #195257

 • Cinnamon
 • Вози мотор
 • Администратор
 • was and still is Emilija
 • Теми: 2530
Сте чуле нешто за ова?
Атачменти:
 • Атачмент Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.
Jana 04.04.2004 Petar 17.04.2007 Ivan 25.08.2009

Ре: Надомест за трето дете 19 Апр 2012 20:45 #195268

 • zence
 • Вози мотор
 • toddler
 • Теми: 434
Vo koj vesnik go ima ova ? Jas vo Fokus citav deka na nekoj vo Tetovo posle 2 godini im ukinale pravo na nadomest, zatoa sto ne odnele potvrda za redovni pregledi kaj ginekolog. I mene ovaa godina mi pobaraa nova potvrda od ginekologot, bidejki starata nemala arhivski pecat.A pari za ovaa godina uste nemam primene, sluzbenickata vo Kisela Voda mi rece deka krajot na april ke pocnat so isplati.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009

Ре: Надомест за трето дете 20 Апр 2012 16:57 #195394

 • Cinnamon
 • Вози мотор
 • Администратор
 • was and still is Emilija
 • Теми: 2530
Ние оваа година не го продолживме и случајно дознав за ова
Сликата е сокриена за гости, најави се за да ја видиш.

од Форум весникот
Jana 04.04.2004 Petar 17.04.2007 Ivan 25.08.2009
Последна промена: 20 Апр 2012 17:07 Од Cinnamon.
Модератори: mamicka
Страницата беше креирана за: 0.65 секунди
Банер
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.