Добродојде, гостин
Корисничко име Лозинка: Запомни ме

ТЕМА: Аутизам

Аутизам 25 Дек 2009 06:03 #5201

 • ZZ
 • Вози мотор
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
Нова метода за дијагностицирање на аутизам


Кога мало дете не реагира на своето име на возраст од една година, тоа можеби е првиот знак на аутизам или некој друг проблем во развојот.

Новостите од ова истражување се важни, бидејќи раната идентификација на аутизмот нуди и можност порано да се интервенира, се вели во студијата што ја направиле научниците од Универзитетот во калифорнискиот град Сакраменто.

Истражувањето е направено врз 101 дете на возраст од една година, при што се земени деца од ризична група и тоа оние деца кои имаат постари браќа или сестри кои боледуваат од аутизам.

Нивните резултати се споредени со добиените резултати од 46 деца кои биле на иста возраст, но не се дел од оваа ризична група.

Секое дете седело на маса со мала играчка, а истражувачите доаѓајќи од страна со јасен глас го викале по име.

Доколку детето по три секунди не реагирало, името повторно му било изговорено, но не повеќе од два пати.

Сите деца од неризичната група реагирале на своето име во првиот или евентуално вториот повик, но за разлика од нив во ризичната група реагирале 86% од децата.

По две години истражувачите повторно ги проследиле 46 деца од ризичната и 25 деца од неризичната група.

Откриле дека две третини од децата, кои на возраст од една година не реагирале на своето име, веќе на возраст од две години имале проблеми во развојот.

Од децата кај кои бил дијагностициран аутизам, половината паднале на тестот на една година.

Од оние деца пак кај кои биле откриени некои други проблеми во развојот, 39 проценти паднале на тестот со препознавање на името.

Иако не може да се откријат сите деца на кои им претстојат проблеми во развојот, сепак тоа тестирање е едноставно и евтино и сите доктори би можеле да го користат при редовните прегледи на децата.


а1.com.mk
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Аутизам 25 Дек 2009 09:00 #5361

 • Frenky
 • Вози мотор
 • Васе Султанa
 • Теми: 4099
da,da bi mozele ama najlesno im e da te potapkaat po ramo i da ti kazat,,milo ne se sekiraj ima vreme do 3 god.koe dete ne prozborelo,,?
makedonija voopsto ne moze da se rangira na lista za otkrivanje i lecenje na autizam zosto takvo nesto kaj nas ne postoi.nema dijagnostika pa odat vo belgrad ili dr. gradovi.a i samite lekari mnogu malku znaat.

Одг: Аутизам 26 Дек 2009 00:15 #5815

 • macika
 • Вози мотор
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2889
a,da bi mozele ama najlesno im e da te potapkaat po ramo i da ti kazat,,milo ne se sekiraj ima vreme do 3 god.koe dete ne prozborelo,,?


Ovaa recenica me potseti na mojot pedijatar kogo jas koga go prasav deka moeto dete ima 18 meseci i uste ne odi mi go kaza tokmu ova gore. Koe dete ne proodelo??

Mojot komentar nema vrska so autizam no ima vrska so zainteresiranosta na lekarite da navistina otkrijat deka ima problem. Bidejki ranata dijagnostika mnogu znaci.
Последна промена: 26 Дек 2009 00:16 Од macika.

Одг: Аутизам 26 Дек 2009 01:34 #5865

 • ZZ
 • Вози мотор
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
Потпуно се слажем са вама, драге мамице..лекари понекад заиста знају да буду неодговорни и незаинтересовани, а драгоцено време пролази..
У последње три године се интензивно дружим са њима, на жалост, и заиста ако сами родитељи не копају и рукама и ногама, слабе вајде од њих..

Аутизам је велики проблем и требало би га открити и дијагностиковати што раније, како би се овој деци могло што више помоћи..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Аутизам 26 Дек 2009 01:51 #5882

 • misticia
 • Вози мотор
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
Ако не го гледаш детето одблиску како реагира никој овде нема ништо да ти открие рано
Има едно девојче од луѓе што ги знам во Струга, не прозборело 2 години а дури тогаш им текнало за испитување

Одг: Аутизам 28 Дек 2009 21:50 #7169

 • Ivana
 • Вози мотор
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 161
Na maz mi bratucetka ima sin skoro tri i pol god i uste ne znae da zboruva, ispusta samo nekoi neartikulirani zvuci i se ponasa cudno, agresiven e do nekoja faza, butka se sto ima na masa, na krevet gi frla igrackite (ne znae da se zaigra) i red drugi raboti, spored mene deteto ima problem, ne znam dali moze da se raboti za autizam, dali ima kategorii, zasto isto koga mu se obrakas ne te registrira, roditelite odbivaat da priznaat deka ima nekoj problem i ostavaat na vremeto deka eden den ke prozbori.

Одг: Аутизам 29 Дек 2009 04:29 #7450

 • ZZ
 • Вози мотор
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
Ivana напишал/а:
roditelite odbivaat da priznaat deka ima nekoj problem i ostavaat na vremeto deka eden den ke prozbori.


Да, то није редак случај да родитељи одбијају да признају да са њиховим дететом нешто није у реду..шта се то догоди са њима да се понашају као да је све ок, а да време пролази и да се детету не помогне..
Вероватно је страшно признати себи да са твојим дететом нешто није у реду, а још је теже родитељу скренути пажњу на такве ствари..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 17:18 #58990

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 17:32 #58994

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
Родителите кои имаат аутистично дете,не се казнети поради нешто,не се помалку родители од другите,не се чудовишта кои незнаат што раѓаат,не се генетски пореметени,не се неписмени и необразовани,не се бедни и сиромашни,не се помалку вредни како луѓе од останатите,СИТЕ оние кои имаaт дете без проблеми НЕ се посупериорни родители од другите,АУТИЗМОТ секому може да му се случи...науката сеуште не знае зошто и како настанува.Ако не можете да им помогнете не им одмогнувајте со непотребни коментари .......погледнете ги видеата со аутистични деца ...само колку да видите дека кај нас во Македонија се меша многу ретардација со аутизам........
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 07 Окт 2010 17:41 Од kalinche70.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 17:36 #58996

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 17:39 #58997

 • kalinche70
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 581
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior

Ре: Аутизам 19 Фев 2011 08:35 #114543

 • Annabel Lee
 • Вози мотор
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
Cimet напиша:

...и ние минавме многу со нашето дете, иако се работи за друг проблем, тој е доста сериозен, па сосема Ве разбирам.
Не знам кога е поставено ова, но сакам да помогнам.
По нашиот тежок пат да му помогнеме на нашето дете, наидовме на една докторка која работи со аутистични деца. Се вика д-р Мила Селакович, од Белград е. Таа е невро-психијатар и самата има дете кое е аутистично.
Жената е прекрасна, голем човек. Многу попристапни цени има отколку докторот од Турција, а го работат речиси истото. Прегледот е околу 50 евра, а и тестовите се пристојни, ние ги правевме.
Еве линк од нејзиниот сајт
www.drselakovic.rs/index.php/autizam
Задолжително од се срце ви препорачувам да ја контактирате, ако до сега не сте наишле на неа.


Cimet, го ископирав твојот пост и овде, зашто може да биде корисен и тука...

Ре: Аутизам 24 Мар 2011 17:38 #125131

 • elena j
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 519
eve na tie sto im dolzam info za d-rkata koja raboti kaj skopjanka so autisticni deca..vaka,nasive prijateli bile kaj d-rkata koja vednas go stavila deteto na bezglutenska ishrana i da pie alkalna voda po samo 5 dena deteto zavrsuva vo bolnica zasto ne jadelo i bilo dehidrirano taka da tie veke ne odat kaj nea ..d-rkata se zanimava so zdrava ishrana i po struka e ortoped..na deteto mu bilo ispituvano prisustvo na teski metali vo krvta i za toa se plaka 1200 den..nivni prijateli se zadovolni od d-rkata zatoa sto nivnoto dete od malo e na bezglutenska ishrana i kaj niv ima efekt:) d-rkata se naoga posadi kosmofon vo zgradata so fasadna cigla..broj nemam ako go dobijam ke vi go pisam..znaci na vase e dali ke sakate da se vidite so d-rkata pa sami da odlucite.pozdrav
Последна промена: 24 Мар 2011 19:52 Од Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Аутизам 28 Мар 2011 23:55 #126138

 • Majsi
 • Вози мотор
 • Администратор
 • Теми: 5118
Samo edno izvestuvanje:
Vo Sistina raboti i vrsi pregledi doktorot od Turcija(mu go zaboraviv imeto nesto na K bese kitaci, kijaci ).
Deneska si bev za mene na nekoj kontrolni pregledi i mu go slusnav prezimeto kako mu se obrakaat. Razgovarase so edni roditeli koj sto dosle za konsultacija so prekrasno milo detnce autisticno. I bas koga naplakav posle gi prasav devojkite sto rabotat tamu i mi rekoa deka doktorot prvo doagal ednas mesecno no sega doaga za sekoj zakazan pregled, skoro i non stop bil tuka. Imalo mnogu pacienti za zal, doagale i od Grcija duri vika devojkata.
Zatoa samo da ve izvestam sto slusnav i vidov pa koj ima potreba da si znae, da ne misli deka doktorot ne e tuka ili ednas-dva pati godisno doagal.
trtlata na mamika
Последна промена: 29 Мар 2011 00:00 Од Majsi.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Sneze

Ре: Аутизам 29 Мар 2011 01:02 #126151

 • elena j
 • Вози мотор
 • junior
 • Теми: 519
Majsi,d-rot se vika Cem Kinaci.pozdrav
Модератори: bubamara, Zoja
Страницата беше креирана за: 2.77 секунди
Банер

Приватни пораки

You are not logged in.